N

Binbaşı
06 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
159 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
N
3 hafta
Adaptif parlaklığın sürekli kendi kendine açılması (Tablet+Telefon)
Merhaba arkadaşlar. Galaxy S21 fe ve GalaxyTab A8 x200 kullanıcısıyım. Her iki cihazımda da ayarlardan kendim kapatmama rağmen adaptif parlaklık sürekli olarak açılıp duruyor.

İlk zamanlar sadece telefonda oluyordu. Hatta o zamanlar S21fe ana başlığında 2 kez sordum, ama bir çözüm ya da doyurucu cevap alamadım. O nedenlegenel bir başlık açmaya karar verdim. Çok araştırdım. Yabancı forumlar, Reddit, yerli siteler falan filan çok dolaştım. Geçerli bir çözüm bulamadım. Gördüğüm herşeyi denedim. Hatta bir keresinde birisi "üzerindeki ekran koruyucu etiketin tam sensöre denk gelen kısmında bir çizik varsa parlama yapıp kısıyordur" falan gibi bişey söyledi. Benim sorunum tam olarak bu değildi aslında ve bana mantıksız geldi ama yine de ne olur ne olmaz diyeretkten ekran koruyucu etiketi yeniledim. Mantıksız geldi çünkü benim esas problemim kapatmama rağmen adaptif parlaklığın kendi kendine açılması.

2 ay kadar önce telefona son güncelleme çıkıp yaptığımda birkaç günlüğüne sorun düzeldi gibi oldu, sonra yine başladı. Üstüne yetmezmiş gibi 10 gündür tablette de aynı sorun başladı. Çıldıracağım yahgu bir türlü çözüm bulamadım. Çözümü bırak, sorunun sebebini bile bulamadım.

Adaptif parlaklığın hadi açıldığı bişey değil, olmadık yerde parlaklığı sonuna kadar düşürmese bir de.

Yazılımsal bir sorun olduğu kesin. Her iki cihazda da ortak olan uygulamalar:

-netflix
- amazon prime video
-disney+
-TRT İzle
-Youtube premium ve YT kids
-Gboard
-Galaxy wearable
-twitter
bir de samsung ve google hesaplarım da aynı iki cihazda da.

Bir fikri olan var mı, en azından nereye bakmalıyım bu konuda bir yol gösterebilen olursa müteşekkir olacağım.

Telefon
Android 13, ONE UI 5.0

Tablet
Android 11, ONE UI 3.1
N
3 ay
Asus ROG Zephyrus BF4 takılması sorunsalı
Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç gün önce Amerikadan gelme bir Asus Zephyrus GA503 aldım. Ryzen 9 5900HS, 16gb Ram. 1tb ssd ve RTX 3070'li bir sistem. Başka bir kaç ufak tefek sorun daha var ama, en çok canımı sıkan bu aletin Battlefield 4 oynarken bir önceki bilgisayarım olan HP Victus'a göre takılıp durması. Victus Ryzen 5 5600H, 16gb ve RTX 3050-4gb idi. Her iki cihaz da Battlefield 4'ü Ultra ayarlarda oynatıyor haliyle. Oyun 6 yıllık nerdeyse. Fakat Victusta yağ gibi akan oyun Zephrus'ta takılıyor. ÖZellikle bol patlamalı çatlamalı aksiyonlu bölümlerde. işin ilginç yanı şu; oyunun kendi FPS sayacı sürekli 110-150 fps arası gösteriyor. Asus Montinör'ün kendi FPS sayacı 59-60 FPS'te sabit. Fakat oyun takılıyor. Ara ara oynanmayacak hale geliyor. FPS sorunu olmadığını düşünüyorum. Başka neye bakmalı, nelerden şüphelenmeli ve kontrol etmeliyim?

Asus ROG Armory Crate yazılımından oyuna girmeden önce profili Turbo'ya getiriyorum. Cihaz fena halde ısınıyor. Zephyruslarda bu ısınmanın magnezyum kasadan dolayı normal olduğu, kasanın da soğutma sisteminin bir parçası olmasından dolayı ısıdan endişe etmememiz gerektiği söyleniyor. Hadi o neyse de, bu kadar ısınmaya ve öncekinegöre bariz bir şekilde donanımsal üstünlüğe rağmen: BU ALET NEDEN TAKILIYOR!?!!

Başka oyunlarda da bu şekilde takılmalar oluyor mu diye denedim. Witcher 3 Ultra ayarlarda ve COD warzone 2'de önerilen ayarlarda da sanki biraz takılma oluyor gibi. Ama FPS göstergesine göre sorun yok. Ya benim FPS göstergeleri bozuldu, ya da ben de bir sorun var.

En azından sorunu nasıl tesbit edebilirim bir fikri olan var mı?

Bilgisayarı iade etmek çok zor. O konuda yapacak bişeyim yok.

Yardımcı olanlara teşekkürler.
N
3 ay
Corsair K55 Pro XT klavyede RGB ışıkların saçmalaması
Merhaba.

Game pass aracılığıyla A Plague Tale Requiem oynamaya başladım bugün. Oyuna girdiğimde Corsair K55 klavyenin RGB ışıkları sapıtıyordu. Ya tamamen sönüyor, ya da kıpraşıp duran beyazımsı sarımsı karışık bir renge bürünüyordu. Şu şekilde;


< Resime gitmek için tıklayın >

Masaüstüne döndüğümde düzeliyordu. Corsair'in iCue yazılımına girdiğimde ise "3. parti bir yazılım RGB aydınlatmayı kontrol ediyor" şeklinde bir uyarı veriyordu.

Biraz uğraştım, aradım taradım çözüm bulamadım. Daha sonra iCue yazılımının settings-ayarlar kısmında "softwares and games" sekmesinde aktif halde olan şu alttaki uygulamayı gördüm;


APT2_WinStore.x64.Submission.exe

< Resime gitmek için tıklayın >
Bu uygulamayı bloklayınca sorun düzeldi.

Aynı sorunu ya da benzer bir sorunu yaşayan olursa diye bu başlığı açtım. Kodu da yazdım ki google indexleyip linklesin.
N
4 ay
Amazon prime gaming Windows uygulama sorunu
Arkadaşlar merhaba. Windows 11 üzerinde kullandığım prime gaming uygulamasında şöyle bir sorun yaşıyorum. Malum prime gaming'in her ay verdiği bedava oyunlardan üst seviye diyebileceğimiz oyunları uygulama üzerinde göremiyorum. O oyunları görebilmek için illa web sayfası üzerinden login alıp bakmam ve almam gerekiyor. Uygulama üzerinde sadece indie diyebileceğimiz ucuzluk oyunları görebiliyorum. Bu sorunun sebebi ne olabilir ve nasıl düzeltilebilir?

Mesela bu ayki verilen oyunlardan fallout 76, shadow of mordor ve var warhammer oyununu uygulama üzerinde göremediğim için web sitesine login olarak redeem etmek zorunda kaldım. Fakat diğer basit oyunlar gözüküyordu.
N
7 ay
Spesifik bazı özelliklere sahip Oyuncu Kulaklığı Tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar. Bir oyuncu kulaklığı arıyorum ama belirli bazı özelliklere ihtiyacım var. Aslında bazı açılardan tam aradığım kulaklık Logitech G432 idi ama, geçen gün sipariş edip aldım. 2-3 gün kullanıp iade ettim. Çünkü ses gayet azdı. Bir türlü istediğim kadar yükseltemiyordum. Yarısından bile daha küçük olan bluetooth Philips kulaklıktan daha çok ses çıkıyordu. BU nedenle iade ettim.

Aradığım özellikler;

- kulağın üstüne oturan yapıda değil, kulağı tamamen içine alan yapıda olmalı (g432 tam böyleydi)
- Yastıklar kumaş olmalı, ya da en azından deri yerine kumaşla değişebilmeli (g432 için kumaş yasıtklar satılıyor)
- dolby dts/atmos vs gibi çevresel 7.1 ses desteği (g432 harici ses kartıyla sahipti)

bu özelliklere sahip kablolu kulaklık ne tavsiye edebilirsiniz)? Kablolu diyorum çünkü kablosuzlar muhtemelen çok pahalı olur.

not: g432'nin çevresel ses özelliğini bozmadan sesini yükseltmenin bir yolu varsa eğer, tekrar g432 satın alabilirim. Kulağımı tam içine alması ve yastıklarının kumaş kaplamalıyla değiştirilebilmesi bnim için çok güzel özelliklerdi.
N
7 ay
Microsoft Store'dan satın alınan yazılımların akıbeti
Merhaba dostlar.

Zamanında ucuz key ile alıp windows 11'e yükselttiğim bilgisayarda ki Microsoft Store'dan Dolby DTS lisansı satın alacağım da. İlerleyen zamanlarda format falan atınca bu lisans nasıl geri yüklleniyor bu konuda bilgi almak istiyorum. İşletim sistemim şu anda kullandığım maile mağlı. Herhangi bir lisans sorunu yok. Gibi görünüyor.

Store'dan satın alınan uygulamalar işletim sistemine mi, yoksa store'un bağlı bulunduğu mail adresine mi lisanslanıyor?

bu konuda bilgi verebilecek olana teşekkür ederim.
N
10 ay
12v kasa fanını 5v işlemci fanından beslemek
Merhaba arkadaşlar. Multimedya PC olarak TV'ye bağlı kullandığım bir mini pc var. HP G2 model. TV ünitesinde kapalı bir dolabın içinde yanında 2 tane de harici 3,5 diskle beraber duruyor. Genelde netflix vs. ve torrent için kullanılıyor. Dolap kapalı olduğundan çok ısındığı için dolabın görünmeyen yerine delik açıp elimdeki eski kasamdan kalma, devir ayarlı 12v kasa fanını taktım. 12v 1amper adaptördn besleniyor. Anahtarla açılıyor.

Pc her çalıştırıldığında bu fanın da açılması gerekiyor ki, içerisi fırın gibi olmasın. Ben her ne kadar unutmasam da, eşim ve özellikle çocuklar sürekli ya açmayı unutuyorlar, içerisi hamam gibi oluyor. Ya da kapatmayı unutuyorlar, fan PC kapalı olmasına rağmen boşuna saatlerce çalışıyor.

Dediğim gibi fan devir ayarlı ve en düşük devir yeterli geliyor. Ama bu devirde kaç rpm çeviriyor, kaç volt akım çekiyor bilmiyorum doğrusu.

Benim istediğim kasanın içindeki CPU fanından paralel çekip 12v fanı bağlamak. Böylece PC açılınca fan çalışsın, kapanınca da dursun istiyorum. Bu mümkün müdür? 5v yeterli gelir mi. Bu işlem CPU fanına zarar verir mi?

Ya da daha başka bir öneriniz olabilir mi? Kasa mini oc olduğu için güç kaynağı vs yok. Haliyle boşta duran 12v falan molex çıkışda yok. Olsa işim çok kolay olurdu.

Kasanın içi ve fanı bu şekilde:
< Resime gitmek için tıklayın >
N
geçen yıl
Su Damlatan Çeşmeyi Tamir Etmek Mümkün mü?
Merhaba arkadaşlar.

Evdeki bataryalar mütemadiyen su damlatıyorlar. İçlerindeki kartuşu değiştiriyorum ama 1 sene ya gidiyor ya gitmiyor nedense. Artık fiyatları da uçtu gitti zaten. Bunların su sızmasına sebep olan yerleri neresidir? contaları mı. Atıp yenisini almadan önce bir şans daha vermebilmek adına ne yapılabilir? Yoksa tamiri mümkün değil midir?

< Resime gitmek için tıklayın >
N
geçen yıl
Asus Modem internet hızını yüksek ölçüyor
Merhaba arkadaşlar. İlginç bir durum var. Kendi modemim Asus AC-750. 50mbit VDSL kullanıyorum. ardı ardına yaptığım ölçümlerde Asus 52-53 mbps arası değer verirken Zyxel 46-47 mbps değer çıkarıyor. Speedtest veya fast.com farketmiyor. Arada hep böyle bi 5 mbps civarı fark var. Nedeni ne olabili ?

Kullanıma mani bir durum yok, sadece merak ediyorum, o nedenle sordum.
N
geçen yıl
D-smart'a Tüketici Hakem Heyeti Kararı nasıl ibraz edilecek?
10 ıllık aboneliğimi bir türlü düzeltemedikleri arıza yüzünden feshettirdim. Ceza yansıttılar. Tüketici hakem heyetine başvurdum 6. ayda. Cezanın haksız olduğuna dair karar 2 gün önce geldi elime. 2 gündür sitelerindekişikayet bölümünden belgeyi ve talebimi iletmeye çalışıyorum, olmuyor. Herhangi bir hata falan da yok. Gönderiliyor diyor, bir süre öyle duruyor, sonra kaybolup gidiyor.

Bu talebi nasıl ileteceğiz bu soygunculara?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.