W

Binbaşı
12 Temmuz 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme (?)
352 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
W
9 ay
Egea, Clio, Sandero alınır mı? İşte cevabı
Merhabalar dostlar, bu bölüme uzun zamandır konu açmıyordum. Sıfır otomobil fiyatlarındaki astronomik yükseliş, 2.eldeki riskler gibi nedenlerden dolayı çoğu insan belirli modellere yöneldi, Fiat Egea, Renault Clio, Dacia Sandero. Bu araçları almak isteyen arkadaşlar marka algısından ve ucuzsa kötüdür yaklaşımından dolayı tedirgin, forumda hergün açılan "xxx alınır mı?" konuları da kanıtıdır. Bir rehber olması açısından, uzun süre kullandığım bu araçları kendimce anlatmak istedim. Kullanan diğer arkadaşlar da eksiklerimi düzeltirse sevinirim.

Girizgah: bahsedeceğim araçların fiyatı(sıfır araç için) piyasadaki en düşük fiyalardır. O yüzden harika bir performans, mükemmel bir konfor bekliyorsanız lütfen uzak durunuz. Ayrıca "bu fiyat etmez"ci arkadaşlar, haklısınız fakat konumuz o mevzu değil.

Fiat Egea 1.4 Fire motor: Şu an piyasada fiyatı en uygun C Sedan araç. HB kasa tercih ederseniz, bu kasanın baz donanımı, sedan kasanın baz+ donanıma eşit oluyor, o yüzden fiyatı sedandan daha yüksek. Motordan başlamak istiyorum, öyle çok detay vermek yerine(tork vs) kullanıcı ağzıyla anlatmayı tercih ediyorum. Standart bir atmosferik benzinli motora sahip, LPG'ye uyumlu motorlar arasında ilk sıralarda, dayanıklı ve uzun ömürlü. "Bu gitmiyor muhabbeti nedir?" diye soranlar muhakkak vardır. Gitmiyor muhabbeti şu: Atmosferik motorlar yapısı gereği ağır hızlanır, fakat devrini aldıktan sonra gitmeme gibi sorunu yok, bu araçta da durum bu şekilde, ağır hızlanıyor fakat devrini aldığı zaman rahatlıkla gerekli hızlara çıkabiliyor. Yağ eksiltme sorunu yaşamadım, bundan çok önce kullandığım Grande Punto 1.4 Fire(3 yıl kullandım) aracımda da yağ eksiltme sorunu yaşamadım. Aracın iç malzeme kalitesi kötü, ama kötü derken de tuttuğun elinde kalmıyor tabi ki, sadece maliyeti düşürmek adına düşük kalite malzeme kullanılmış. Bagaj ve iç haci sınıfına göre gayet yeterli. Ustayla, tamirle uğraşamam, sorunsuz yıllarca binmek istiyorum diyenler için ideal bir araba, dediğim gibi LPG takıldığı zaman yakıt maliyeti de çok uygun oluyor. Benzinde akıcı şehir içi trafiğinde, normal kullanımda 7.8lt civarı yakıyor.

Dacia Sandero: Paket değişimini bir otomobili bu kadar değiştirdiğini daha önce hiç görmemiştim. Sandero normal bir otomobilken, Sandero Stepway donanımlısını aldığınıza araç tamamen değişik SUV havasına bürünüyor. Aracın tek SUV özelliğinin de, sadece yerden yüksek olması olduğunu da söyleyeyim. Yoksa Sandero Stepway bir SUV değil, SUV görünüşlü diyelim. Bu yüksek kaslı görüntüsü sizi yanıltmasın, standart bir B sınıfı, yani Clio ile aynı, Egea'dan ufak. En uygun fiyatlısı 0.9 motor. Bu araç söz konusu olduğunda da haksız argümanlar buradam başlıyor. Evet motor 0.9 ama turbo beslemeli. Yani ara hızlanmaları Egea'dan çok daha seri. Bilmeyenler için basitçi turbo motorun numarası şu, araç hızlanırken yani motor devir çevirirken, belirli bir noktada turbo devreye girerek ani hızlanmayı sağlıyor ve devreden çıkıyor. Bu aracın malzeme kalitesi ve işçiliği ne yazık ki Egea'nın biraz daha altında. Otomatik vitesi ve teyp ekranı kronik sorunlu. Vites konusunda garanti ile işe çözüyorlar fakat değişimden sonra tekrar ettiği yönünde paylaşımlar da var. Manuel viteslisi sorunsuz. Motor LPG uyumlu değil, ortalama şehir içi 8 ila 8,5 yakıyor. Egeya göre görüntüsü daha spor, fakat dediğim gibi iç hacmi ve bagajı B sınıfı.

Renaul Clio: Sandero'nun kardeşi, iç hacmi ve bagaj neredeyse aynı, alt yapısı da aynı araçlar. Malzeme kalitesi ve işçiliği Sandero'dan bir tık üstte, Egea ile hemen hemen aynı kalite. Bu araçta da 0.9 turbo beslemeli motor var.

3 aracı da uzun uzun kullanmış biri olarak fikrim şudur. Ben bu paralara gidip ikinci el alacağıma, sıfır bu araçlardan birini alıp kafam rahat binerim. Şu an piyasa alt üst olmasa, 1 yaşında 10.000km yapmamışlarından bulup ikinci el alın derdim ama bahsettiğim o ikinci eller şu an sıfırından pahalı. Evet malzeme kalitesi, konforları harika değil ama öyle sizi yoracak, üzecek kadar kötü de değil. Öncesinde premium marka araçlar kullan adıysanız farkı anlamazsınız bile.
W
12 ay
NİSSAN'ı Dava ettim!
Arkadaşlar merhabalar. Nissan QQ aracımla Şubat ayında bir kaza geçirmiştim, tamirat için Nissan Haşim Balaban Antalya yetkili servisiyle anlaştım. Servis aracımı, bu gün itibariyle, 122 gündür tamamen tamir edebilmiş değil. Bundan daha acısı, "Aracınız hazır, tamirat bitti gelin alın" dedikleri 66 gün önce, aracımı aldım ve yapmadıkları işlemlerle, değiştirmedikleri parçaların ücretinin de faturaya yansıtıldığını tespit ettim. Yani hayali işlemlerin parasını almak için usulsüz fatura düzenlemişler. Bundan sonrası ne oldu sizce? "Özür dilediler, hatalarını affettirmek için jestler yaptılar" dediğinizi duyar gibiyim, çok iyi niyetlisiniz. Bundan sonrası salladıkça salladılar, başta yazdım ya 122 gün geçti ama hala tamiratı yapamadılar. Bağlı oldukları Nissan Türkiye'ye konuyu anlattığımda ise Nissan TR "İnternette yazdıklarınızı kaldırmazsanız sizi mahkemeye vereceğiz" diyerek harika bir çözüm örneği sundu. Onlara göre Tehdit! en iyi çözüm olsa gerek ki, direkt bu yolu seçtiler. Abisi Nissan TR tehdit eden, Nissan Antalya Haşim Balaban servisi geri kalır mı! Onlar da "Bekleyin yoksa kariyeriniz zarar görür" diyerek bastılar tehditi! Bu gün servis hakkında suç duyurusunda bulundum, bakalım nasıl bir karar çıkacık.
Edit: 140. günün sonunda, sistem üzerinden parçamı temin ettiklerine dair mesaj yolladılar. Şu an şehir dışında olduğumdan dolayı parçanın gelip gelmediğini teyit edemedim. Diğer konularla ilgili Adli süreç ise devam ediyor.
< Resime gitmek için tıklayın >
W
geçen yıl
Xbox Diablo 3 Takımı
Merhabalar.

Xbox One platformlarında Diablo 3 oynayanlar varsa tanışalım, kaynaşalım.
W
geçen yıl
Antalya Nissan Haşim Balaban Fatura Usülsüzlüğü(Değişmeyen parçanın parasını aldılar)
Edit: Yargı aşamasından dolayı konu editlendi
W
geçen yıl
Komşu Berberin müşterisi bana dadandı(Acil yardım)
Edit: Komşu berber de konu açmış:
https://mobile.donanimhaber.com/musterimi-tras-etmedim--142400212

Edit 2: Konuy şahit olan Bakkal abi:
https://mobile.donanimhaber.com/tras-olayi-kasapla-tavla-oynayan-bakkalim--142428238#142439158

Gençler selamın aleyküm.

Kuaförlük sektöründe yeni bir soluk yaratmak için kısa zaman önce bir dükkan açtım. Yalnız yanlış anlaşılma olmasın berber falan değil Hair Desinger, baştan ayıktırym. Dekor falan da yaptırdım o biçim, David Bekım, Catin Bibır posterleri falan o biçim. Gençten bir çocuk geldi müşteri olarak, telefonundan bir foto açtı, diyor ki "abi ben buna çok benziyorum, saçlarımı bunun gibi yap". Fotodaki çocul sarışın, mavi gözlü, kirli sakallı filinta gibi adam, gelen çocuk köse kara kurı bişey. Tabi müşteriyi kaçırmamak adına olur bro dedim(bu bro meşhurmuş gençler arasında, sonuçta desingeriz bilecez bunları). Neyse 3-4 sefer daha geldi, başladı eski berberini gömmeye, yok çok alıyormuş bilmem ne. Aklınca bizim 3 kuruşa göz dikti. Bir sefer "cüzdanı unuttum" dedi, bişey demedim. 2.de "abi 5 lira eksik" dedi, okey dedim. 3.de "ben öğrenciyim de" falan diyince çakozladım. Geçen gelmiş, bizim çırağa yok dedirttim, karşıdaki berbere gitmiş. Dün de geldi, yok çektirttim yine karşıdaki berbere gitmiş. Sonra bir baktım bağırış, çağırış. Bizim Bakkal abi var, hep tavla oynar dükkan önünde, her olan bitenden haberi vardır. Ona sordum, bizim komşu berbere artistlik yapmış, sonra o abiyle de görüştük "alma böylelerini dükkana" diyor. Ne yapsam bilemedim, 3 kuruş için de komşumla kötü olmak istemiyorum.
W
geçen yıl
Traş olayı(Kasapla tavla oynayan bakkalım)
Berber arkadaşlar da gelmişler.
İlk berber(eski olan):
https://mobile.donanimhaber.com/musterimi-tras-etmedim--142400212

İkinci berber(uyarısı oldu düzeltiyorum Hair Desingermiş):
https://mobile.donanimhaber.com/komsu-berberin-musterisi-bana-dadandi-acil-yardim--142429107#142429107


Merhabalar. 23 yıldır bakkalın mesleğini icra etmekteyim. Malum AVM'ler falan derken bizim işler bayağı azaldı. Zaten emeklime de 3-5 yıl kaldığından dükkanı kapamadım, vakitte çok olunca dükkanın önünde komşum Kasap Hasanla tavla oynuyoruz gün boyu. Bizim dükkanların tam karşısında berber var, sahibi de çok efendi bir arkadaş. 15-20 yıldır aynı yerde sanatını icra eder. Geçen, traş fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldığını, müşterilerinin azaldığını söyledi bizlere. İnsanlar kendi cebini düşünüyor tabi, kimse esnafın halini bilmez. Bir de mahalleden Osman beyin oğlu var, adını söylemeyeyim. Babası ne kadar iyi niyetli, anlayışlı bir insansa; oğlu o kadar asabi ve küstah. Yıllardır bizim berberde traş olur, para falan da vermez "abi babam verecekmiş" der. Neyse bu çocuk mahallede açılan yeni berbere gitmeye başlamış, tabi havalı yer ya, adı berber değil kuaför! Geçen sabahta gelmiş kuaför kapalı, bizim berber de gönlü kırılmasın diye traş etmiş, sormuşta "neden gelmiyorsun artık, bir sorun mu var" diye, kıvırmış durmuş çocuk. Sonra yine gelmez olmuş, yeni kuaföre gitmiş hep. Dün de gelmiş yine, kuaför yerinde olmayınca berbere girmiş. Bizimkisi yine kırılmasın diye almış içeri, "kuaföre gidiyordun, neden bana geldin" diye. Çocuk başlamış bağırmaya, bizim berber arkadaşta ufak diye dokunmamış, kulağından çekip koymuş kapının önüne. Sonrasında bize anlattı, diğer kuaför arkadaşa da sorduk, "abi gelip traş oluyor, babam parasını verecek diyor. 5 kere traş ettim parasını alamadım. Geçen gelmiş, çıraklara yok dedirttim. Bu gün yine gelmiş, kovdum yüzsüzü" dedi.

Arkadaşlar ne yapalım bilemedik, babasına söylesek dayak manyağı yapar. Siz bir akıl verin.
W
geçen yıl
(Yardım lazım)Kaza, Onarım ve Değer Kaybı.
Merhabalar, Otomobil bölümündeki konulara elimden geldiğince, bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Bu gün de benim yardıma ihtiyacım var.

Bu gün ufak bir kaza yaşadım. 4 yıl ağzında, çıkış yapacağı sokakta dur tabelası olan araç yavaşlamadı ve yolun ortasındayken sağ taraftan aracıma vurdu. Kapı, marşpiyelde hasar var, yan airbag'ler açıldı. Tutanak tanzim ettik, büyğk ihtimalle kusur %100 karşı tarafa verilecek.

1- Aracımı yetkili serviste tamir ettirmek istiyorum. Direkt arkadaşın sigortasından mı dosya açtırayım, yoksa Kaskomdan dosya açtırıp, onların sigorta şirketi ile muhattap olmasını mı sağlayayım?

2-Tamirat bittikten sonra gerekli evraklarla değer kaybına başvuracağım, fakat talep edeceğim tutarı nasıl belirlemem lazım, bunun bir hesaplama yöntemi var mı?

Herkese şimdiden teşekkür ederim.
W
2 yıl
Emlakçı ve Galericiler sonuna kadar haklı
Büyük ihtimalle burada linç yiyeceğim. Linç etmeden önce okumanızı tavsiye ederim.

Çoğumuz, Emlaçı ya da Oto Galericiler gibi aracı kişi/kuruluşları gereksiz, fırsatçı, düzenbaz olarak nitelendiriyoruz. "Yaptıkları iş ne ki bu kadar para alıyorlar" diyoruz. Yakın zamanda yaşadığım olaylardan sonra bu parayı hakettiklerini düşünüyorum, hatta vatandaşa az bile yapıyorlar! İnsanlar uğraşmak gerçekten zor.

Yıllarca kirada oturmuş, bir kere ev satın almış, bir kere ev satmış; kullanmak amaçlı birçok kere otomobil alıp satan bir insanım. Evimi satarken sahibinden ilana koydum, o konumda benim maddi olarak kaybedecek birşeyim yoktu oysa ki. Ev satanlar bilir, emlakçıya satan para vermez(kurumsal şirketler hariç), emlakçı satın alan kişiden komisyon alır. Yine de insanların cebinden fazla para çıkmaması için kendim ilana koydum. Detaylı fotolar ve açıklamaları yazdım, fakat arayan tipler, telefondaki diyaloglar beni bunalttı. Elinizdeki para ile alacağınız malın özellik orantası paralerdir, yani 500.000 TL'lik ev alacaksanız mühiti ya da büyüklüğü bellidir. Telefon muhabbetinden sonra evi görmeye gelme bölümündeki öküzlükler, gecenin bir yarısı aramalar, anlamsız pazarlıklar! Baktım ki iyilikten maraz doğuyor, verdim emlakçılara. Benim istediğim X.xxxTL sen ne kadara satarsan üzeri senin dedim, çünkü milletimiz böyle muameleri hakediyor.

Otomobil konusuna girmiyorum bile, forumda 1.000'lerce konu var bununla alakalı. Son otomobilimi de galerici bir arkadaşıma verip aynı taktiği izlemek zorunda kaldım. XTL biçtiğim fiyat, üzerine ne koyarsan senin diyerek sattım.

Sonuçta üslup, âdap öğrenmediğimiz sürece XTL'lik malı, X+YTL'ye almak bize müstehak. Siz de ev ya da otomobil satacak olursanız, iyi niyeti bir kenara bırakıp aracı ile işlerinizi görün. Ne başınız ağrısın, ne siniriniz bozulsun.
W
2 yıl
Pert Araç Alıyorum
Merhabalar.
Bu bölümde uzun zamandır muhabbet edip, fikir paylaşıyoruz. Ben de kararımla ilgili bir konu açıp fikir alışverişi yapmak istedim.

Maddi problemlerden dolayı yaklaşık 7 ay kadar önce aracımı satmak zorunda kaldım. Borcumun büyük bir bölümünü kapadıktan sonra elimde 40.000TL'ye yakın bir para kaldı, bununla da ikinci el bir araç almak istedim. 2 ay kadar bakındım, işten güçten vakit olmadığından öyle çok yoğunlaşmadım fakat beğendiğim birşey çıkarsa hemen gidip alma taraftarıydım. Bu fiyat bandında araç arayanlar karşıma neler çıktığını tahmin ediyordur. Sonrasında ÖTV indirimi geldi, zaten bıkmıştım ikinci el muhabbetinden, sıfır alayım diyerek elimdeki parayı 50.000TL'ye yükselttim, fakat kredi faizleri yüksek olduğundan ve geri ödemede sorun yaşama korkusuyla sıfır alamadım. Son 2 aydır da 10.000TL daha kredi çekip 60.000TL'ye 3-4 yaşında bir araç alayım, kafam rahat etsin dedim. Parama Fiat Egea HB ve Dacia Sandero Stepway denk geliyordu, faizlerin düşmesiyle ciddi ciddi bakmaya başladığımda onların ikinci el fiyatının arttığını gördüm.

Şu anki paramla düzgün bir model baktığımda pert kayıtlıdan başka birşey denk gelmiyor. Fakar bu araçların nasıl tamir edildiği falan muamma. Ben de samimi bir arkadaşım yardımıyla pert tabir edilen hasarlı bir araç alıp, sağlam şekilde onarım yaptırım binmeye karar verdim.
W
2 yıl
TR'de en düşük emekli maaşı 3903TL -2019-
Evet yanlış okumadınız...
Google Chrome mobile kullananlar bilir, boş ya da yeni sayfa açtığınızda sistem internet geçmişinize göre öneriler yapar. Ben genelde haberleri okuduğumdan bana haber önerileri yapıyor. 1 ay kadar önce gözüm Sabah Gazetesi'nin manşetlerine takılmaya başladı, her gün memur ve emekliye ek gelir, maaş zammı müjdesi verdiklerini farkettim, bu işin sonu nereye varacak diye merak ederek ekran görüntülerini almaya başladım.
Sabah gazetesine göre 2019 yılında en düşük emekli maaşı 2379TL, denk geldiğim manşetleri de ekleyince ortaya çıkan tablo aşağıda ( ki uzun zamandır görüntü almayı bıraktım, yoksa 10.000TL olmuştur emekli maaşı!)
2379TL en düşük emekli maaşı + 344TL ek aile yardımı + 340TL sebepsiz bir artış + 355TL intibak müjdesi + 485TL ek zam = 3.903TL ve daha bitmedi + 9.688TL 2019 Emekli toplu ödemeleri varmış :)
Görselleri konunun sonuna ekliyorum, birkaç haber içeriğini de ekliyorum. Daha teklif edileni bırakın görüşmesi düşünülen maddelerin mi maddi hesabını yapıp "müjde" diye manşet atmamışlar, normal 6 aylık zammı mı "müjde" diye manşet atmamışlar, neler neler!

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.