T

Yarbay
06 Temmuz 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
1888 (Bu ay: 48)
Gönderiler Hakkında
T
2 ay
Redwood Materials'dan Pil Geri Dönüşüm Tesisi
Redwood Materials, Güney Carolina'da 3,5 milyar dolarlık elektrikli araç pil geri dönüşüm tesis yatırımını duyurdu. Fabrika temelinin, 2023 yılının ilk çeyreğinde atılması ve yıl sonuna kadar ilk geri dönüşüm sürecinin başlatılması hedefleniyor. Şirket, 100 GWh katot ve anot bileşeni üretimi planlanıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
Eski bir Tesla yöneticisi Jeffrey Brian Straubel tarafından kurulan Redwood Materials, ABD’nin Güney Carolina eyaletinde 3,5 milyar dolarlık, pil geri dönüşüm fabrika yatırımını duyurdu. 600 dönümlük fabrikada, 10 yıl boyunca yaklaşık 1.500 kişinin istihdam edilmesi ve yılda 100 GWh katot ve anot bileşeni üretimi planlanıyor. Fabrikanın temelinin 2023 yılının ilk çeyreğinde atılması ve yıl sonuna kadar ilk geri dönüşüm sürecinin başlatılması hedefleniyor.

Bu bileşenler Kuzey Amerika'da üretilmiyor ve otomobil üreticilerini, elektrikli araç pilleri için gereken malzemelerin çoğunu denizaşırı ülkelerden tedarik etmeye zorluyor. Redwood Materials, elektrikli araçların pillerini yurt içinde geri dönüştürerek, yeniden kullanımı, geri kazanıma yönelik emisyonların düşürülmesine ve küresel tedarik güvensizliğinin azaltılmasına yardımcı olacağını iddia ediyor. Şirket yaptığı açıklamada “Tüm operasyon sürecimiz yüzde 100 elektrikli olacak ve süreçlerimizde herhangi bir fosil yakıt kullanmayacağız" ifadelerine yer verdi. Redwood Materials ayrıca elektrikli araç pil malzemelerinin CO2 emisyonlarını Asya merkezli mevcut tedarik zincirine kıyasla yaklaşık yüzde 80 azaltacağını iddia ediyor.
Redwood Materials, 2017 yılında Jeffrey Brian Straubel tarafından kuruldu. Straubel 15 yıl boyunca Tesla'da Teknoloji Yöneticisi olarak çalıştı. Redwood Materials, Tesla'nın Panasonic ile yaptığı pil üretim sürecindeki hurdaları ayırmanın yanı sıra Ford, Toyota, Nissan, Specialized, Amazon, Lyft ve diğer elektrikli araç markalarının pillerini de geri dönüştürüyor.

Hatırlanacağı üzere Ford, üç yeni pil fabrikasının yılda 129 GWh üretim kapasitesi sağlayacağını, General Motors, ABD'de LG Chem ile yıllık toplam 140 GWh kapasiteye sahip dört yeni pil fabrikası planladığını açıklamıştı. Volkswagen ise 2030 yılına kadar Avrupa'da yılda toplam 240 GWh kapasiteyle faaliyet gösteren altı pil hücresi üretim tesisine sahip olmayı hedefliyor. Stellantis, Indiana'da yıllık 23GWh üretim kapasitesine sahip yeni bir fabrika planlıyor. BMW, Hyundai ve Honda da ABD merkezli fabrika planlarını açıklamıştı.

Bir veri ve analitik şirketi olan Global Data'ya göre, küresel pil üretiminin 2024'te 410,5 GWh'ye çıkması bekleniyor.

Hande Berktan (BloombergHT)

Redwood Materials’dan 3.5 milyar dolarlık pil geri dönüşüm tesis - Bloomberg HT-
T
2 ay
Otomobil Anomalileri - Messerschmitt KR200
Messerschmitt KR200,

< Resime gitmek için tıklayın >

2. dünya savaşından sonra Alman Messerschmitt firmasının uçak yapması yasaklanınca, firma "microcar" (baloncuk araba) sınıfında otomobil üretmeye karar verdi ve 1955-1964 yılları arasında KR200 adıyla bir mikro otomobil üretti.

< Resime gitmek için tıklayın >

2 kişilik tandem koltuklu, tek kapılı,3 tekerlekli, o dönemin bisiklet/motosiklet firmalarından Sachs tarafından üretilen 1 silindirli 2-zamanlı 10 hp gücünde ve 200 cc hacimli hava soğutmalı bir motorla donatılmıştı. Son hızı 90 kms olan otomobilin sıralı senkromeçsiz 4 ileri ve 4 geri motosiklet şanzımanı vardı.

Evet yanlış okumadınız; 4 ileri ve 4 geri şanzıman!

< Resime gitmek için tıklayın >
Uçak firması Messerschmitt'in uçaklardan esinlenerek ürettiği direksiyon

KR200'ün ilk versiyonlarında geri vites yoktu çünkü bu bir motosiklet şanzımanıydı. Sürücüler geri gitmek istediklerinde arabadan inip arabayı geri itmek zorunda kalıyorlardı. Müşteri şikayetleri artınca Messerschmitt mühendisleri bir çözüm arayışına girdi. Şanzımanı yeniden tasarlamak çok pahalıya gelecekti. Onun yerine marş motorunun akü bağlantılarını çift kontaklı yaparak sorunu ucuz yoldan çözmeye karar verdiler. 2 zamanlı motorlar, 4-zamanlıların aksine her iki yönde dönebiliyordu. Kokpite marş motoruna giden akımın yönünü değiştiren bir anahtar koydular. Sürücü geri gitmek istediğinde motoru durduruyor, anahtarı çevirip marşa basıyor ve geri gidiyordu. İlginç olan bu esnada 4 ileri vitesli şanzımanı 4 geri vitesli şanzıman olarak kullanabilmesiydi.

Messerschmitt KR200 Belki de dünyada 4 geri vitesi olan tek otomobildir.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
T
2 ay
Saat Gurusu Erk Koçak'tan Markaların Sınıflandırılması
Youtuber ve saat tutkunu Erk Koçak, 20 yıllık saat tecrübesi ışığında piyasada en çok satılan saat markalarını 6 kategoride değerlendirdi:

SAAT ŞEYSİ markaları SIRALADI - YouTube

Videonun Özeti:


< Resime gitmek için tıklayın >
T
3 ay
Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Günü
Her kasımın 3. pazarı trafik kurbanlarını anma günüdür.

Emniyet kemeri takmayanlar bir daha düşünsün... Her yıl trafik kazalarında ölen insan sayısı hayrete düşürdü (karar.com)

* Dünya çapında yılda 1 milyon 300 bin kişi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor.
* Kazalarda hayatını kaybedenlerin %75'inden fazlası 25 yaş altı erkekler.
* Kazaların %26'sı yüksek hız nedeniyle oluyor.
* Kazaların %9'u telefonla konuşma/mesajlaşma nedeniyle oluyor.
* Ölümlü kazaların %93'ü düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşiyor.
* Türkiye'de kazaların %87,1'i sürücü hatasından kaynaklanıyor.
* Türkiye'de kazalarda ölenlerin %70,5'i erkek, %29,5'u kadın.
T
3 ay
Dandik Saat Nedir, Nasıl Anlaşılır
Videoyu izlemenizi tavsiye ederim:

(28) Piyasadaki saatlerin ÇOĞU DANDİK ürünler - CİDDİYİM - YouTube

Yıllardır ben de aynı tespiti dile getiriyorum. Moda markalarının saatlerinin ezici çoğunluğu Çin malı dandik saatlerdir. İçinde 50 cent bile etmeyen ya da toptan alınan 3-5 dolarlık dolarlık Miyota mekanizmalar, ucuz kristal camlar ve kalitesiz derilerden mamul dandik saatlerdir. Bu moda markalarının saatlerine verilen paralara gerçekten yazık.
T
5 ay
Bu Kzadaki Ölüm Nedeni
Son dakika haberleri: Minibüs park halindeydi! Sinop'ta ölüm anı kamerada! - Güncel Haberler (haberturk.com)

Sizce bu kazadaki ölüm nedeni nedir?

Bu kaza neden ve nasıl olmuş olabilir?
T
5 ay
Bu Kaza Neden Ölümlü Sonuçlanmış?
T
6 ay
Toyota İçten Yanmalı Motordan Vazgeçmiyor
Toyota geçtiğimiz mayıs ayında Yamaha firması ile sıvı hidrojenle çalışan bir 5.0 litre V8 motoru geliştirmesi için sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre Yamaha Lexus için sıvı hidrojenle çalışan bu motoru üretecek. Yamaha Toyota için daha önce de 4.8L V10 motoru geliştirmiş ve bu motor Lexus LFA’da kullanılmıştı.


< Resime gitmek için tıklayın >

Sıvı hidrojenin depolanması birçok teknolojik güçlükler içeriyor çünkü hidrojeni sıvılaştırmak için -253 dereceler gibi aşırı düşük sıcaklıklar gerekiyor. Yamaha bu güçlükleri aşabilmek amacıyla 2010 yılından beri hidrojeni sıvılaştırma teknolojileri üzerinde çalışan Kawasaki KHI ile anlaştı. Kawasaki bu konudaki teknik birikimini Yamaha’ya aktaracak.

Bu anlaşmalara ek olarak Toyota, Mazda, Subaru, Kawasaki ve Yamaha 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşmak amacıyla hidrojen yakıtlı piston motorlar yani içten yanmalı motorlar üzerinde birlikte çalışmayı planladıklarını açıkladılar.

Yeni motor 6800 rmp’de 450 PS güç üretecek, motorun kuvveti ise 3600 devirde 540 NM civarında olacak.


< Resime gitmek için tıklayın >


Söz konusu motorun prototipi geçtiğimiz yıl Fuji 24 saat yarışında bir Toyota Corolla üzerinde denendi. Denemeden memnun kalan Toyota motoru ticarileştirmeye karar vererek Yamaha’yla anlaşma imzaladı.


< Resime gitmek için tıklayın >

Sıvı hidrojenli piston motorlar normal içten yanmalı benzinli motorlarla aynı prensiple çalışıyor, sadece yakıt olarak benzin yerine saf hidrojen kullanıyor ve yanma ürünü olarak ortaya yalnızca su buharı çıkıyor.

Toyota bu motorlarla karbon kotasını daha efektif kullanmayı planlıyor ancak sıvı hidrojenin son kullanıcıya nasıl ulaştırılacağı hala bir soru işareti.

Toyota'nın sıvı hidrojenli motorlar üzerine son 5 yıldır çalıştığı biliniyor ancak Honda CEO'su Toyota'nın hidrojen yakıt hücreleriyle ilgili planlarını hatalı bulduğunu, hidrojenin otomobiller için uygun olmadığını ama kamyon ve otobüslerde kullanılabileceğini, otomobiller için tutulması gereken yolun elektrikli otomobiller olduğunu iddia etti:

Honda's CEO Says Toyota's Hydrogen Cars Plan Is Flawed (carandbike.com)

Konuyla ilgili bir bağlantı:

Yamaha Building 5.0-Litre V8 Hydrogen Engine For Toyota (carandbike.com)


< Resime gitmek için tıklayın >
T
6 ay
Huzurlarınızda Alieno Unum - Elektriğin cılkı* çıktı.
Ve evet, "elektrikli otomobilin (BEV) b.kunu çıkarmak isteseniz, n'parsınız?" sorusuna Bulgar Alieno firması Unum modeliyle cevap verdi!

Güç: 5221 HP
Tork: 8800 NM
Hız: 580+ Kms
0-80 Şarj: 3,2 dakika
0-100 Şarj: 4 dakika
Motor sayısı: 24

Sizce de bu işin artık cılkı çıkmadı mı?

(*) Cılkı = B.ku

ALIENO UNUM THF presentation - ALIENO

Ahan da araba böyle bir şey:

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
T
6 ay
Su Testisi Su Yolunda Kırılır
Aranızda kamuya açık yollarda böyle motosiklet kullanan varsa, ders alsın diye konuyu açtım.

Fatih'te kaza, 1 ölü 1 yaralı.

Motosikletle şaka olmaz, kaza dediğin şey zaten saniyenin kesrinde olur, müdahale edemezsin.

Güvenli sürüş, güvenli sürüş, güvenli sürüş.

Lütfen...

Fatih'te motosiklet sürücüsünün öldüğü kaza kamerada - Son Dakika Haberleri (trthaber.com)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.