Merhaba Arkadaşlar
Gittigidiyor üstündeki son 2 siparişimde, iade konusunda satıcılar sorun çıkarıyor.
Ve gittigidiyor bu konuda alıcının arkasında duracak şekilde hareket etmiyor.
Yaşadığım ilk sorunu anlatayım. Diğerini ekran görüntüsü eşliğinde hazırlayıp ayrıca anlatacağım.

smallmantr adlı satıcından philips bluetooth kulaklık aldım. Küçükadam kırtasiye adlı ankarada ki bir firma. Satıcı son 12 ayda 3560 satışta %97 memnuniyet almış. Artık bu verilerede güvenemiyorum. Neyse...
Öncelikle niye iade etiğimi söyleyeyim. Kulaklık bir şekilde kullanılmış. Kulağın içine girdiği earpod kısmına, kullanan kişinin sarı renkteki kulak pisliği bulaşmış. Yani bu şekilde ürünü yollamışlar. Daha paketin üstünde açmadan belli oluyordu.Hiç paketi açmadım.
Satıcı firmaya ürünü iade etmek için gg üstünden mesaj attım. Yurtiçikargo ile şu adrese gönderin dedi. Dün işten erken çıkıp, yurtiçi kargoya ürünü vermek için gittim.Yurtiçi kargo bu firmanın kendilerinde anlaşması olmadığını ve karşı ödemeli gönderirsem 17 tl ücret çıkar dedi. Bende neyse satıcıya kargo masrafı çıkmasın dedim, göndermedim. Halbuki satıcı bana yurtiçi kargo ile yolla diye bilgi vermişti. Kargodan çıktım. Hem gittigidiyora hem satıcıya mesaj yolladım durumu anlatan. Gg, satıcının telefon numarasını verdi.Satıcı ile irtibat kurun dedi. Satıcı firmaya durumu anlatan 2 mesaj attım fakat hıcbırıne cevap vermedı. Bende bunun uzerıne satıcıyı aradım.
Az once telefon ıle satıcıyı aradım. Dun yurtıcı kargoda gonderemedım, hesabınız çıkmadı dedım. Aramızdakı gorusmeyı ozetlıyorum ; S: Satıcı , M: Müşteri

S: Fatura tarıhınden ıtıbaren 14 gun ıcınde, ıade edersınız, o yuzden artık ıade olmaz.
M: Iade etmek ıstedıgıme dair, dun yazdım. Yurtıcı kargo ıle yollayın dedınız.
S: Bız onu derken satıs tarıhını kontrol etmeden demısızdır.
M: Iade baslangıc Tarıhı kargonun musterıye ulastıgı tarıhten ıtıbaren 14 gundur .
S: Hayır oyle degıl ama sız yınede gonderın ama gondersenız bıle olmaz cunku yolda da sure gececegı ıcın 14 gun dolmus olur ama kutuyu hıc acmadıysanız belkı alırız dedı.
M: Kutuyu acmadım ama acıp baksam ve gerı aynı sekılde eksıksız ve hatasız koysam bıle zaten geri iade etme hakkım var. yanı sımdı bunu bahane etmeyın dedım. yurtıcı kargo ıle gonderın demıstınız. dun gıttım yurt ıcıne. ama hesabınız olmadıgı ıcın 17 tl karsı odeme cıktı bende o yuzden sıze masraf olmasın dıye vermedım.
S: ben kargo ucretını nıye odeyım kı , sız odeyeceksınız.
M: mesafelı satıs sozlemesınde durum boyle degıl. satıcı oder.
S: kargo ucretını odemeden yollarsanız, kabul etmem iadeyi kargodan.
M: bakın, mesafelı satıs sozlemesındekı haklarımı kullanıyorum, orda yazanlara gore hareket edıyorum.
S: kem kum ederek, oyle tuketıcı kanununda hakkım var dıye, bır seyı alıp, begenmedıgım dıye ıade edemessın, edıyorsan da kargo ucretını odersın.
M: nerde yazıyor bu ?
S: sımdı bakamıyacagım, burda bır suru ısımız var. kargo ucretını ode, urunu gerı yolla, eger iadeye uygun bulursam belki gerı alırım.
M: bende o zaman gıtgıtıyor a durumu bıldırecem.
S: ıstedıgın yere bıldır diyerek telefonu kapattı.

Bu satıcının kendısıne bu kadar guvenmesının nedenı nedır ? acaba gıttıgıdıyor un alıcısına sahıp cıkmıyacak olması mı ?
GG müşterisini korur nede olsa diye düşünerek, GG müşteri hizmetlerini aradım. MH yede satıcı ile yaptıgım konusmanın hepsını anlattım once. MH ile aramda gecen konusmayı özetliyorum.

M: Satıcı iade de sorun cıkarıyor ve iade kargo ücretini müşteri öder dedi. Duruma itiraz edince, derdini o zaman gg ye anlat dedi.
MH : Ben satıcıya burdan uyarı yolluyorum.
M: Peki şimdi ben napayım ?
MH: Yurtıcı kargonun gonderım ucretı bıraz fazla. Satıcıya odemede fazla gelebılır. Surat kargo ıle yollayın.
M: Ama satıcı bana yurtıcı ıle yolla dedı ve bende ısden erken cıkarak dun yurtıcıne gıttım. Hem bana yakın cevrede sürat kargo yok.
MH: Ptt kargo da olur efendım. Onun da fıyatı uygun.
M: Beyfendi, Tum kargo fırmalarını dolasıp en ucuza goturene mı bulcam ?
MH: O zaman satıcı size hangısını dedıyse onla yollayın.
M: Karsı odemelı kabul etmıyor satıcı ama. Gelırse kargoyu reddederım dıyor.
MH: Sız yollayın ve takıp no yu bıze ıletın.
M : Ya satıcı kargoyu reddederse ? Benı satıcı ıle muhatap etmeyın. Satıcı ıle ıletısım kurun konuyu cozun lutfen. Satıcı zaten ıadeyı almamak ıcın her turlu bahaneyı sunuyor. Tartıstık
telefonda. GG olarak musterınızı koruyun ve arkasında durun lutfen.
MH: Ben burdan satıcıya mesaj yolluyorum efendım.
M: Red olursa nolcak ? Kargo paketının pesınde mı kosacagım ?
MH : Uyarı yapıyorum satıcıya. Bu uyarı sonrası paketı reddetme rıskını alcagını zannetmıyorum. Sız yollayın.

Durum boyle arkadaslar. Bakalım bugun yurtıcıne ıkıncı kez gıderek, karsı odeme ıle yollayacagım. Sonrasında olcakları paylasırım burdan. Ama gordugunuz gıbı, satıcı yokuş yapıyor ve derdini GG ye anlat diyor. GG ise etraftan dolaşarak müşteriye hakları çercevesinde bir çözüm sağlamıyor.
O yuzden gg den urun alırken bır kez daha dusunerek alın.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >