S

Onbaşı
06 Haziran 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
170 (Bu ay: 19)
Gönderiler Hakkında
S
17 sa. önce
dershaneyi bırakamıyorum yardım edin??
bir iki haftadır zorunlu izolasyondayım, şimdi de 14 gün daha evde kalmak zorundayım pozitif çıktım diye. dershaneyi bırakmak istediğimizde 2500tl istediler? zaten toplam 7500tl. iki üç aydır taksit ödüyoruz her ay 750tl. nasıl bırakacağım şimdi ben bunu? sadece gidilen günleri ödemek yetmiyor muydu?
S
21 sa. önce
favimol nasıl kullanılıyor?
covid için ilaç verdiler. sekizini bir anda mı mideye indireceğim ben? yoksa saat başı falan mı? düzgün anlatmamışlar ki, sabah 8 akşam 8 yazıyor sadece..
ekleme: int*har ediyormuş gibi hissediyorum bu ne arkadaş masamda sekiz tane hap var hepsini yutucam az sonra
S
dün
ilkokul 2. sınıf sorusu
< Resime gitmek için tıklayın >
evet hadi yorumları alalım, cevabı yok sorunun. ben 25 diyorum ama arkadaş 26 diye tutturdu. ikimizden birini haklı çıkarır mısınız lütfen
S
dün
ikinci el, hırsızlık mıdır?
korsan kitap indirmekten ne farkı var ki bunun? bu sorumu sonda tekrar soracağım, o zaman daha anlaşılır olacaktır.

şimdi bir şahıs düşünün. ismi ahmet olsun bunun. gidip 2023 yılında korsan kitap indiriyor. ne kitabın yazarı bir şey kazanıyor, ne de yayınevi.

şimdi başka bir şahış düşünün. ismi ayşe olsun bunun. gidip 2022 yılında kitabı orijinal satın alıyor. kitap henüz yeni piyasaya çıkmış. kitabın yazarı ve yayınevi toplam 30tl kazanıyor olsun burada.

ayşe kitabını satışa çıkarmak istiyor. zaten parasını verdi diye en büyük hakkı olarak düşünebilirsiniz bunu. ikinci el olarak mehmet isimli bir şahısa kitabı satıyor ve 20tl'yi cebine atıyor. kitabı iki kişi okudu toplam. yazar ve yayınevinin cebinde hâlâ toplam 30tl var ama? bir terslik yok mu burada? hani emeğe saygı?

mehmet, milletin ikinci el satışa tepki göstermediğini fark ediyor. ben neden para kazanamayayım ki diye düşünüp kitabı bir başka arkadaşına satıyor. onun da cebine 20tl giriyor. o kişi de bir başka arkadaşına okuması için ödünç veriyor. o kişi kitabı elektronik ortamda okuyabilmek için fotokopisini çekiyor. sonra arkadaşına geri veriyor ve o da bir başkasına satıyor. bu döngü içerisinde kitabın pdf hâli internete düşüyor. sene oluyor 2023.

şimdi bir şahıs düşünün. ismi ahmet olsun bunun...

şimdi en başta sorduğumuz soruya geri dönelim. ikinci el kitap almanın, korsan kitap indirmekten ne farkı var tam olarak? ayşe'nin kitabı dijital baskı değil diye, veya yazara ve yayınevine 30tl kadar bir ücret ödedi diye bu ona kitabı satabilme yetkisini sunar mı? ayşe kitabı satmak yerine sırayla dünyadaki herkese okutsa bile yine yazar ve yayınevinin kazancı 30tl ile sınırlı kalmayacak mıydı? aldığınız kitabı herhangi bir arkadaşınızla paylaşmanız ne kadar ahlaka uygundur? emeğe saygı diyerek, kitap pahalılığına çözüm olarak ikinci el kitapları tavsiye etmek ne kadar mantıklıdır?

lütfen ekonomik sıkıntıların mevcut olmadığı gelişmiş bir ülke üzerinden yorum yapın. kitap fiyatlarının pahalı olmasını tartışmayalım burada.
S
4 gün
sriiouss yks günlük
bu hesapta çok fazla bloklayanım var diye yeni hesap açıp orada günlüğe başlayacaktım ama üşeniyorum o yüzden başlayalım bakalımmm. hedefim pek bir şey değil, söylemeyi tercih etmiyorum. 70k'den iyi gelmesini istiyorum sadece. aranızda şimdi "e hani pek bir şey değildi ben onu bile yapamıyorum" diyenler olabilir. başım ağrıyor, cümlenin gerisini tamamlayamıyorum. siz kendimi haklı çıkarmışım gibi bir şeyler söylediğimi düşünün olur mu..
04.12.2021- bugün biraz off day olarak geçti. az bişey karekök türkçe mps'den konu çalışır gibi oldum. az sonra türkçe denemesi çözerim bir iki tane. sonuçları eklerim az sonra.
345 türkçe 3. deneme (2021)- 38d 2y
ulan bi karekök mps ile tekrar yaptım maşallah 30 doğrudan 38 doğruya fırlamışım
07.12.2021- türkçe denemesi çözdüm bir tane. baktım ki dil bilgisinde almam gereken çok yol var henüz. matematiğe dönüyorum şimdi. türkçenin sorularına akşam geri döneceğim yanlışlarımı öğrenme amaçlı.
S
4 gün
ek fiil hakkında soru
isme -i fiili (fiil mi emin değilim) gelmese, en sade hâliyle yüklem olsa, ek fiil diyebilir miyiz ona? kafamı karıştırdı bu ek fiil konusu şu an. eskiden isim yüklem ise ek fiili yapıştırır geçerdim ama şimdi bi tereddüt ettim açıkçası.
S
geçen hafta
bu klavyenin markası/modeli nedir??
aradım ama bir türlü bulamadım. video izlerken ss almıştım. "dani" isimli bir youtuber'a ait.
< Resime gitmek için tıklayın >
S
2 hafta
bayıldım mı noldu
beş dakika soru çözdüm. 30 basit fonksiyon sorusu. en fazla 15 dakika sürmüş olsun hadi ama saate baktığımda 70 dakikayı geçtiğini gördüm? yanlışlıkla zamanı ileri alma yeteneklerimi keşfetmediysem ciddi bir problem gibi duruyor bu daldığımı hatırlamıyorum, daha çok bilinmeyen bir uzaylı ırkı tarafından bir saatliğine dondurulmuşum veya simülasyonda bir hata meydana gelmiş gibi duruyor
S
3 hafta
ayt mat bilgi sarmal??
dershane bundan dağıtmıştı ama pek hoşuma gitmedi. yine de temelim hiç olmadığı için bu konuda yorum yapmam pek doğru olmayacaktır. bundan önce çöz diyebileceğiniz bir kaynak var mı? veya bu kitap iyi mi, nasıl bir yol izlemeliyim?
S
3 hafta
nasıl gidiyor, gidiyor mu?
annemle babam zaten ayrıydı kağıt üstünde. annem tamamen bitirmek istemiş. babam da eve para yollamayacağını söylemiş bundan sonra. dershaneden alacakmış annem beni. hasta zaten kadın, yaşlandı iyice. çalışabilir mi bilmiyorum. kira, faturalar, banka borçları vs aşırı fazla şu an. noodle yiyorum şu an mutfakta. yavaş yavaş yiyorum, belki son kez yiyorumdur bilemem. sizin nasıl gidiyor? çalışamayan var mı şu sıralar derslere? dertleşelim birazcık.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.