M

Teğmen
19 Şubat 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
119 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
4 ay
Astra'mi Megane'mi
2020 Astra sedan 1.4 edition plus mi yoksa 2021 megane joy mu? Megane 75000 daha pahalı.
M
2 yıl
Olasılık sorusu
Cidden merak ettiğim için soruyorum. Bu forumda yazılanlara bakılırsa aramizda matematik dahileri mevcut ve onlar icin çerez bir sorum var. Futboldan anlamayanlar icin önce açıklayayım. Ligde iki takım aralarında çift maç yaparlar. Ilk maç bir takımın sahasında ikinci maç oteki takımın sahasında yapılır ve bu KURA!!! ile belirlenir. Gelelim soruya. Bjk 10 senedir araliksiz olarak Gs ile oynadığı 2. maçı hep rakip sahada oynadı. Bunun KURA!!! ile neticelenme olasılığını lütfen uzman arkadaşlar yazabilir mi?
M
2 yıl
Ekonomide Almanya, Fransa, Kanada ve Türkiye'yi Birim Hesabıyla Kıyaslamak
Son zamanlarda herkes şu ülkede şu birime şu kadar ürün alınırken Türkiye'de alınamıyor minvali çok fazla konu açmaya başladı. Ekonomimiz iyi ya da kötü demeyeceğim. Sadece bazı rakamları paylaşacağım.

Abd, Kanada, Almanya, Fransa ya da geri kalan 200 ülke ile birim hesabı yapmak için TL ile söz konusu ülkenin para biriminin eşit olması gerekir. Anlaşılması için dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya'yı örnek vereyim. Japon para birimi herkesin bildiği gibi Yen. 1 yen ise 100 sen eder. Bizde ki kuruşun karşılığı onlarda sen. Gelelim rakamlara:

Japonya Market Fiyatları

Süt (orta kalite), (1 lt) – 186.00 Yen
Beyaz Ekmek (500 Gr) – 184.00 Yen
Beyaz Pirinç, (1 kg) – 430.00 Yen
Yumurta (12 Adet) – 225.50 Yen
Yerel Peynir (1 kg) – 1920.00 Yen
Tavuk Göğsü (Derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 880.00 Yen
Biftek (1 kg) – 1855.00 Yen
Elma (1 kg) – 710.00 Yen
Muz (1 kg) – 325.00 Yen
Portakal (1 kg) – 590.00 Yen
Domates (1 kg) – 700.00 Yen
Patates (1 kg) – 399.00 Yen
Soğan (1 kg) – 360.00 Yen
Marul (1 baş) – 200.00 Yen
Su (1.5 lt şişede) – 125.00 ¥
1 Şişe Şarap (Orta Fiyat Kategorisi) – 1250.00 Yen
Yerli Bira (0.5 liter bottle) – 290.00 Yen
İthal Bira (0.33 lt şişe) – 380.00 Yen
1 Paket Sigara (Marlboro) – 450.00 Yen

Gördüğünüz gibi Japonya'da soğan 360 birim, bizde ise 2-3 birim. Süt orada 186 birim. Bizde ise 5-6 birim. Örnekleri çoğaltabiliriz. Birimden ekonomi hesabı yapanlara bakarsak bizim ekonomimizin Japonya'dan iyi olması lazım. Ama herkes bilir ki Japon ekonomisi bizim önümüzde.

Sonuca gelirsek birim hesabıyla ekonominin iyi olup olmadığı anlaşılmaz. Önemli olan vatandaşın alım gücüdür. Dünyada nerede olduğumuzu satın alma gücü paritesine göre sıralamaya bakarak öğrenebiliriz.

Dünya Bankasının açıkladığı 2018 yılı verilerine göre Türkiye kişi başına nominal GSYİH rakamında 9311 dolarla dünyada 67. sıradadır. Ülke olarak ise gene nominal olarak dünyada 19. sıradayız.

Satın alma gücü paritesine göre ise gene Dünya Bankası raporlarına göre dünyada 13. dür.

Bir de kişi başına satın alma gücü paritesine göre bir hesap var. Gene dünya Bankasına göre bu listede 51. sıradayız.

Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz Japonya bu listelerde 3. 4. 24. ve 26. sıralarda.


Ekonomimiz iyi mi kötü mü bu rakamlara bakarak karar verilir. Ekonomist değilim ama Tv'de izlediğim ve gazetelerde okuduğum ekonomistler de bu şekilde söylüyorlar. Karar siz okuyanların.
M
3 yıl
3 senede nereden nereye
1)Liverpool'u eledik adamlar 2-3 sene sonra şampiyonlar ligi şampiyonu oldu.
2)Napoli'den iki maçta 4 puan aldık. Adamlar devamlı şampiyonlar liginde ve dün akşamda Liverpool'u yendiler.
3)Leipzig'in olduğu gruptan yenilgisiz çıktık. Adamlar dün Ş.L. de Benfica'yı deplasmanda yendi.
Şampiyonlar ligi maçlarını görünce içim burkuluyor dostlar. Nasıl becerdikte bu kadar düşebildik. Bu haftaki Avrupa maçında adı sanı duyulmamış takım karşısında da kazanırmıyız kazanamazmıyız bilemiyorum, halbuki daha 2 sene önce Bayern'i eleme hayalleri kuruyorduk.
nereden nereye
M
3 yıl
Astra h manuel vites sorunu
Arac 2012 model astra h. 43000 km. 2 gündür vitesi 1 yada 2 ye alırken sanki vites mandalini tutmuşum ve geri vitese takacakmışım gibi oluyor. Aracı stop ettikten sonra geri vitese atmak için mandali kullandım ama bu defada geri vitese takamadım. Yardim lütfen
M
4 yıl
Araç boyama hakkında yardım
Aracım 2012 model Astra H. Üzerinde büyük küçük çeşitli çizikler mevcut.Gözü rahatsız eden 1-2 yerdeki çizikten dolayı kasko şirketimin yönlendirdiği autoking'e gittim. Adamlar ufacık çiziklere bile boya lazım diyorlar. Kapıdaki çizik için ise kapının komple boyanacağını söylüyorlar. Daha önce hiç araç boyatmadığımdan dolayı tavsiyeye ihtiyacım var. Aracı büyük ihtimalle salı günü alıp işlemlere başlayacaklar. Sizce sadece gözü rahatzız eden yerlerimi boyatayım yoksa irili ufaklı her yeri söyledikleri gibi boyatayım mı?
M
4 yıl
Astra h sol dikiz aynası
Araç 2012 model. Sabah henüz yola çıkmıştım ki sol dikiz ayna camı kendiliğinden düştü ve parçalandı. Bu nasıl bir aynadır, kendi kendine düşen bir ayna olur mu!!! Neyse düşen düştü yapacak bir şey yok. Sanayide oto camcılara gittim, bunlarda kör noktası olmayan bir ayna mevcut. Kör noktalı olanını bulamayız dediler. Mecburen aldım, aynasız gezmekten iyidir. Acaba kör noktayı gösteren bir ayna bulabilirmiyim, bilgisi olan var mı?
M
4 yıl
Astra H Triger Değişimi
Araç 2012 model ama henüz 41000 km'de. Sizce Triger değişimi zamanı gelmişmidir? Ayrıca yakın zamanda fiyat alan varsa işçiliğiyle beraber triger seti değişimi kaç liradır?
M
4 yıl
1959 öncesi şampiyonluklar
Fb resmi siteden bu haberi yaptığına göre iş ciddiye bindi gibime geliyor. FB'nin tezini yakında TFF kabul edip resmi sitesinden yayınlarsa kimse şaşırmasın.

Şahsi kanaatim bu kulüpler 1959'da kurulmadığına göre ve aslolan Türkiye'de eskiden beri bu 3 kulüp olduğuna göre, bu 3 kulübün mücadele ettiği o senenin en büyük organizasyonu kazanan takımı şampiyon ilan etmekte bence beis yok. Bu kulüpler asırlık çınarlarsa eğer tarihlerinide ona göre asırlık değerlendirmek lazım. Olaya sadece yıldız meselesi olarak bakmamak lazım. Şampiyonluk sayısına göre para alınıyor. Dolayısıyla FB ve BJK'nin maddi kaybı var.

FB resmi sitesine göre 1924'ten günümüze 3 büyüklerin şampiyonluk sayıları:

FB :28
GS :22
BJK:20

Kaynak: FB resmi sitesi
Not : Şampiyonlukların 1924'ten sonra sayılmasının sebebi TFF'nin kuruluş tarihinin 1923 olması.
M
4 yıl
Boyatma yada boyatmama tavsiyesi
2012 model Astra araç sahibiyim. Aracın tek bir yerinde dahi boya yok.Ama pek çok yerde sürtünmeye bağlı ufak yada büyük çizikler mevcut. Bu çizikler içinde lokal boyayla geçebilecek olanlar da var, boyaya gerek olmayanlarıda var. Benim araç zaten ilk günden bugüne kadar hep kaskolu. Ama hiç kullanmadım. Şimdi kafamdaki soru şu. Aracı çiziklerden kurtarsam görüntü olarak çok güzel olur, ama boyalı olduğu için satarken değerini kaybeder. Çok kararsızım. Siz olsanız ne yapardınız. Çiziklerle gezmeye devam mı, yoksa boyatmak mı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.