Oldukça uzun zaman geçmiş olmasına rağmen aldığım süpürgenin iyi ve kötü yanlarını sizlerle henüz paylaşabildim. Bunun için öncelikle sizlerden özür dilerim zira yoğun tempoda ancak boşluklar yakalanabiliyor anlayacağınız üzere.
Makine şu anda BOSCH marka torbalı süpürgelerin en üst segmenti olarak görünüyor.
Cihazın anasayfasında yer alan bilgiler şunlar:


Bazı ev aletlerinin özel isimleri olur.Çünkü kendileri de özeldir. Tıpkı; HomeProfessional gibi.

-QuattroPower System: Benzersiz temizleme performansını düşük enerji tüketimiyle sunan Bosch teknolojisi
-Halı ve sert zeminde ulaşılan en iyi temizleme performansı*
-Ekstra uzun kablo ve 15 m kullanım alanı yarı çapı sayesinde fiş takıp çıkartmak geçmişte kalıyor
-Yıkanabilir hijyenik HEPA filtre: A sınıfı toz emiş performansı ile alerjik bünyeler için uygun

TEKNİK VERİLER

QuattroPower System: Benzersiz temizleme performansını düşük enerji tüketimiyle sunan Bosch teknolojisi
PowerProtect System: Toz torbası dolsa dahi, uzun süre yüksek temizleme performansı sunar.
PowerProtect sayesinde toz torbasını daha seyrek değiştirir, daha az maliyetle her zaman yüksek performans alırsınız.
En iyi performans ve %60'a kadar daha yüksek emiş gücü (yarı dolmuş toz torbasıyla) için, PowerProtect toz torbasının kullanılmasını öneriyoruz. (TYP G ALL)
Halı üzerinde en iyi temizleme performansı (Enerji etiketi sınıflandırmasına göre A sınıfı performans (EU No. 665/2013))
Parke üzerinde en iyi temizleme performansı (Enerji etiketi sınıflandırmasına göre A sınıfı performans (EU No. 665/2013))
Yıkanabilir hijyenik HEPA H-13 filtre: Alerjik bünyeler için uygun, A sınıfı toz emiş performansı.
Toz torba kodu: TYP G ALL
Ekstra kuvvetli temizleme performansı sağlayan sessiz kullanımlı SilentClean Premium özel parke ucu
Parkelerin hassas temizliği için uygun, parke veya fayans aralıklarının temizliği için özel olarak geliştirilmiş sert zemin ucu
Mobilya fırçası, döşeme başlığı, ekstra uzun aralık fırçası ve 4 adet ilave toz torbasından oluşan profesyonel aksesuar seti
Sürgülü ve kilitleme mekanizmalı teleskobik boru
Zahmetsiz süpürme işlemi için ergonomik Ergo Premium tutma yeri
Özel dokulu, profesyonel süpürme hortumu
Toz alma kapasitesi: 2X
Etkinlik alanı yarıçapı: 15 m
Renk: Çizilmeye karşı korumalı titanyum kaplama
Otomatik kablo toplama özelliği
Elektronik güç ayarı
Elektronik toz torbası doluluk göstergesi
Evde ki eşyalara cihazın çarpmasına karşı şeffaf koruyucu: AirBumper™
Uzun ömürlü ve çok şık, 4 adet çelik tekerlek
Dikey ve yatay park etme
Ağırlık: 5.5 kg (Sadece gövde)

Enerji Etiketi Değerleri

Enerji verimliliği sınıfı: B
Yıllık enerji tüketimi: 34 kWh
Hava filtreleme / Emisyon sınıfı: A
Halı temizlik performansı : A
Sert zemin temizlik performansı: A
Ses seviyesi: 74 dB(A)

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Süpürgeyi 2017 mart ayında Ankara Antares avm BOSCH bayisinden aldım ve nisan ortasında yeni elime geçmişti(bu cihaza yoğun talep olduğundan stoklarında hiç kalmamıştı).
O günden beri süpürge neredeyse her gün aktif çalışıyor. Valide hanım memnun ancak aklım şaşmıyor değil çünkü makineyi çalıştırdığınız ilk andan itibaren artık kontrol ona geçiyor gibi birşey. En yüksek güçte kullanmak benim gibi genç bir erkeği bile sarsabiliyorken başka bir hanımefendinin kullanma şeklini düşünemiyorum bile.

Gücü dışında genel olarak değinmek istediğim bölümleri de var.
Örneğin;

-Dış kasa kalitesi mükemmel. Üst gri kapak bölümü kesinlikle çizik tutmuyor ve bu makinenin şıklığının garantisi gibi. Torba kapağı esnemiyor bile o kadar sağlam ancak arkada bulunan HEPA filtre kapağı o kadar da sağlam değil. Zaten çokta ellenen kullanılan bir bölüm değil ancak bu segment bir süpürgenin arka kapağı da daha sağlam olabilirdi.

Alt mat siyah tabla da oldukça sağlam ancak eşiklerden atlarken ve mermer kenarlıklara çarparken oluşan çizikler matlığı gideriyor ve sonrasında silmekle de çıkmıyor. Bence ufakta olsa görselliğini bozan bir detay bu da.

-Kablo uzun ve ince haliyle kullanımı kolaylaştırıyor. Evde gidemedik yer bırakmıyor her yere uzanıyor ancak yine de kullanırken dikkat etmek gerek zira ince olduğu için kablo kolayca düğüm oluyor. Kapı aralarına bırakmamaya çalışın yoksa bir iki sert çekme sonrası kapıya sıkışan kablo kopar gelir.

-Güç ayar düğmesi kullanışlı ve sağlam öyle kolay kolay bozulmaz.

-Emiş gücü daha önce de bahsettiğim gibi yüksek ama fazla yüksek.(boru ucundan yaklaşık 345-365w değerlerinde olduğunu söyleyebilirim sizlere rahatlıkla çünkü bu makine eski model siemens vsz6xtrm den çok daha güçlü)
Bu güce rağmen ses seviyesi halı üstünde max 67 db/ sert zeminde max 75 db olarak ölçülüyor.(enerji etikesi max 74 db olarak belirtmiş)

-Bu güçte olmasına karşın motor nominal 850 watt max 950 watt güçle çalışıyor.(bunu kompresör teknolojisi sayesinde sağlıyor ancak sitede ekstra bir bilgisi yok)

-toz torbası bölmesi 5 lt olarak belirtilmiş olmasına rağmen eski seri ergomaxxlarla (BSG8...) aynı hacimde (ergomaxxlarda 6 lt geçiyor).Yaptığım yaklaşık hacim hesaplamasına dayanarak bunu size söylüyorum iki cihazın da toz kapasitesi neredeyse aynı.

-İzolasyon ve filtreleme harika. Öyle ki dışarı verilen havanın sesi yok yalnızca hafif bir motor sesi ki o da en çok max ta duyuluyor. Ortalama temizlik kademelerinde(halı/sert zemin) cihaz 61 db e kadar iniyor ki bu da oldukça sessiz olduğunun kanıtı.
Halıya yapıştırdığınız anda hava sesi diye birşey yok. Kaçak yok sadece motor sesi var.

-%100 verimli silentclean premium başlık iyi hoş ta ama hiç pratik te değil be. Başlık normal süpürge başlıklarına göre resmen motorlu turbo başlık büyüklüğünde kalıyor. Eski modellerinki kadar geniş değil bu iyi ancak yüksekliği,uzunluğu ve ağırlığını düşünürsek konforlu sayılmaz. Hele birde yapışıyor ki işte o zaman temizlik işkence oluyor. Zaten bu makineyi iade edenlerin en büyük hatta tek sebebi bu. Zaten cihazın kendisi çok güçlü bir de başlık yere yapıştı mı mecburen temizlik ya erkeklere kalıyor ya da güç düşüyor .

-Hortum esnek ve sağlam bu da kopma ve yırtılmaya engel. Ayrıca çok hoş duruyor, rahat döndüğü için de insanı yormuyor ancak elcik kısmı plastik olduğu için sıkı tutarken elde nasırlara yol açabilir.

-Aksesuar çantası iyi güzel ancak cihazın üstünde veya boru üstünde taşınabilseydi de fena olmazdı.

-Gövde biraz büyük ancak çok ağır değil. Çelik döner tekerlekler zaten işinizi çok kolaylaştırıyor. Halıda bile kayarken zorlanmıyor ancak shaggylerde belki gömülebilir.

-10 yıl motor garantisi belki de beni bu makineyi almaya en çok çeken özelliklerden birisiydi. Zaten daha öncesinde ben daha neredeyse çocukken aldığımız başka bir BOSCH süpürgemizi tam 12 yıl sorunsuz kullandık. Bu modelde de boschun ürününe güvenerek 10 yıl garanti altına alması benim diğer markalarla yaşadığım tecrübeler neticesinde de çok cazip gelince aldım gitti

-EN ÖNEMLİSİ de toz torbası ve filtrasyon. İnanın nisandan sonra ilk kez temmuzda toz torbasını değiştirmeme rağmen gücü hala çok iyiydi. Torba kaskatı olmuştu baya dolu idi ancak toz torbası bölmesinde en ufak bir kir toz yoktu. Filtreleri tertemizdi. Yani ekonomik yönden sizi çok rahat ettirir emin olabilirsiniz. bir yıla bir paket toz torbası yeterli. Filtrelerin iki yüzü de tertemizdi. Ekstradan ben HEPA filtrenin daha az zarar görmesi için torba paketinden çıkan mikrofiltreyi HEPA ile egzoz arasına takıyorum ki oldukça işe yarıyor. Daha önceki süpürgemizde de böyle yapıyordum ve filtrenin ömrünü iki yıla kadar uzatabiliyordum.

Aklımda takılan tüm detaylara değinmeye çalıştım. Özetle makine gerçekten güzel. Bir kaç inceliklere de dikkat edilseymiş daha iyi olabilirmiş ancak bu haliyle bile piyasadaki çoğu elektrik süpürgesinden daha üstün bence. Başlık meselesine gelirsek eğer başka bir süpürme ucu veya turbo başlıkla bu sorunda önlenebilir. Ben öyle yaptım ve şu an bir sorun görünmüyor hatta daha da verimli temizlik yapıyorum.

Birkaç resimle size açıklamaya çalışacağım :)

Büyük yatağımıza turbo başlıkla yaptığımız temizlikten bir kare ve neticesi...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Yatak temizliğinde gerçekten çok başarılı ve bu işi her ay annemle düzenli yaparız(genelde bana yaptırır :D )

Bu da cihazın tüm parçaları ile görünümü...

< Resime gitmek için tıklayın >

Toz bölmesinin hacmini merak edenler için:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu da ilk torba değişimi sonrasında torba ve filtreleri

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Makinenin şık tekerlerini göstermesem olmazdı

< Resime gitmek için tıklayın >

Ve işte tümü ile aksesuarları ve şık tasarımıyla BOSCH BGL8 ingenius home professional...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Yazımı okuyan herkese çok teşekkür ederim umarım makine ile ilgili soru işaretlerinize bir yardımım dokunur. Ben nasıl memnun kaldıysam inşallah sizler de memnun kalırsınız. Gecikmeli incelemem için tekrar özür diliyorum sizlerden arkadaşlar.

İyi akşamlar...