P

Yüzbaşı
24 Ekim 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
225 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
P
7 ay
Gelin Ülkedeki Emlakçılığı Konuşalım (Anket de içerir)
Değerli dostlar, bugün emlakçılıkla ilgili bazı örnekler vereceğim ve düşüncemi paylaşacağım, fikir ve düşünce özgürlüğümü kullanarak ve ekleyeceğim birkaç görseldeki şahıs ve şirket adlarını/numaralarını kapatarak.
Uzun bir konu olacak. Canı sıkılan okumasın ama ciddi bir konuya anca böyle ayrıntılı şekilde değinmek gerekir.

Bir örnekle başlamak istiyorum.
İstanbul Avrupa yakasında sıradan bir semtte giriş katı dairesi kirada olan amcama 3 yıl önce evine kiracı ayarlayan emlakçı geçen hafta geliyor ve soruyor. ''Abi senin kiracılar duruyor mu? Kaç alıyorsun şimdi?'' Amcam 1400 aldığını söylüyor.
Emlakçı ''Abi ne yapıyorsun? Kiracıları çıkar hemen bugün sana 2500'e hatta 3000'e kiracı getiririm.''
Amcam diyor ki ''Adam günü gününe kirasını ödüyor, bir şikayetim yok. Neden ve nasıl çıkarayım ki?''
Emlakçı ''Abi senin kiralardan haberin yok mu? Sana diyorum bugün onları çıkar yarın sana 2500'e kiracı hazır.'' diyor.
Amcam sonunda ''Adamın 2 küçük çocuğu var, gecesi gündüzü demeden çalışan garibanın biri. Değil 2500, 5000'e de kiracı getirsen ben o adamları çıkarmam. Bir daha bana böyle teklifle gelme!'' diyerek postayı koyuyor.
Buna benzer binlerce ve belki de sayısız emlakçı örneği var.
Peki her ev sahibi bu şekilde mi davranıyor? Kaç kişiden kaçı bu tür iştah kabartıcı adice bir teklifi reddediyor?
Mesela, abim yalnız yaşayan ve belki de 35-40 yıllık asansörsüz binanın 6. katında 1+1 hiç ısınmayan eski dairede yaşayan ve kirasını her ay aynı gün ödeyen biri.
Ev sahibine birkaç gün önce bir emlakçı gidip ''Şimdi boş bir odaya sandalye koy yine 3000'den kiraya verirsin'' falan deyip kışkırtmış ve ev sahibi de bu kışkırtmanın etkisiyle uzun yıllardır sorunsuzca geçindiği adamın yanına gelip ''Ya şu kadar zam yapacaksın ya da çıkacaksın'' diyerek şart koşmuş.

İnsanların zaten maaşlarına yeterince zam alamadıkları ya da işsizlikle boğuşup hiç kazanç elde edemedikleri ve bunun üstüne yedikleri içtikleri her şeye sürekli zamların yapıldığı bir dönemde emlakçılık sektöründe estirilen bu terör eminim onlarca ve yüzlerce yıl sonra tarih kitaplarındaki yerini alacaktır.
Kendi vatandaşlarını evden çıkartan ve bir aylık kira kadar komisyon almak uğruna insanların ocağını söndürüp oraya yabancıları sokarak ülkenin çöküşüne çıra atan bu insanlara dur denmeyecek mi?

Hem, emlakçılık nedir? Teknoloji çağındayız ve her şeyin dijital mecralar üzerinden kolayca yapıldığı ve bu vesileyle bazı şeylerin rafa kalktığı bir dönemde nasıl oluyor da emlakçılık halen bu kadar yaygın ve artarak devam ediyor?
Bizim 2004 yılında satışa çıkardığımız bir dairemiz vardı, İstanbul'un değerli bir caddesinde. Babam 2 farklı emlakçıya vermişti ve 45,000'den açılan fiyat gelen bazı müşterilere emlakçı tarafından 44,000'e düşürülmüş ancak yine de satılamıyordu.
Ben hemen Mynet emlak sayfasına girip ilan ekledim. Üstelik fotoğrafsız ilan. Aynı hafta içinde daireyi öğretmen bir çifte 52,000'e sattım. Emlakçıların 44'e satamadığını 52'ye sattım ve o yıllarda 8000'e Beylikdüzü ve bölgesinde sıfır daireler alınabiliyordu. Aradaki farkı böyle düşünün!
O dönemde bile internetin kolaylığını kullanarak emlakçılar olmadan kendi işimizi gördük ve daha karlı çıktık.
Peki günümüzde her şeyin bu kadar dijitalleşmesine rağmen neden insanlar emlakçılara bu kadar bağlılar?
Emlakçı da zaten senin gibi interneti kullanıyor ve bundan faydalanarak ilan verip müşteri buluyor.

Evini satarken ve kiralarken birazcık zahmetten kaçmak için emlakçı kapısını çalan adam günün birinde ev kiralarken ''Emlakçısız bir daire bul abi'' diye sitem etmeye başlıyor. Bunu da gördük.

Bu ilan fotoları geçen yıldan bir örnek. 4 ilandaki de aynı daire.
Eğer bir nolu ilandaki emlakçıdan o daireyi satın almak isterseniz ödeyeceğiniz para 1,195,000. İki nolu emlakçıdan almak isterseniz 25,000 daha fazla ödemeniz gerekiyor, 1,220,000. Üç nolu emlakçıdan almak isterseniz buna 80,000 daha ekleyip 1,300,000 ödemeniz gerekiyor. Dört nolu emlakçıdan almak isterseniz 1,375,000 ödemeniz gerekiyor.
Yani ilk ilanla dördüncü ilan arasında 180,000 Lira fark var.
Bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuz dimi?

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

6-7 yıl önce Karadeniz'in beş para etmeyen bir kıyısında annem küçük bir daire almıştı. Bölgeyi bilmediği için birilerinin ısrarı ve yönlendirmesiyle adeta balıklama dalmıştı. Daha sonra öğrenildi ki Karadenizli emlakçı o daireyi ev sahibinin istediği fiyattan nerdeyse %50 daha pahalıya satmış. Sahibine istediği parayı verip aradaki farkı da kendisine almış. Tabi aldığı komisyon da ayrı.
Bu adam ofisinde masasının arkasında Osmanlı tabloları, Whatsapp'ta sürekli Türk bayraklı fotolar, Kuran/dua içerikli paylaşımlar kullanan biri.
Sonraki yıllarda oradaki bir komşusu bir dairesini 180,000'den satsın diye bir emlakçıya veriyor. Daha sonra ilanlardan bir görüyor ki emlakçı adam daireyi 230,000'den satışa koymuş. Tabi kadın apart topar yanına gidip sorduğunda ''Abla biz sana istediğin 180,000 getireceğiz, gerisine sen karışma'' diyor.
Yani birileri krediyle borca girecek iyi kötü bir daire almak için, emlakçı zaten komisyon alarak o satıştan bir günde binlerce Lira kazanç sağlayacak. Bu da yetmiyor, 50,000 Lira daha alıp o insanların daha fazla kredi ödemelerine sebep olacak. Tıpkı annemde olduğu gibi!
Sonra Kuran, vatan, millet, bayrak, Sakarya...

Ayrıca, bu yıl birkaç ayda o bölgedeki dairelerde nerdeyse iki kat fiyat artışı oldu. Bu nasıl başladı biliyor musunuz? Kış sona ererken emlakçılar araçlarla bölgeyi geziyor, camlardaki ''Sahibinden satılık'' ilanları arıyorlar. Ev sahibi fiyatı söylediğinde ''Ne yapıyorsunuz? Sizin piyasadan haberiniz yok mu? Bakın yabancılar da çok ilgi gösteriyorlar. Şu an bu fiyatlara dairenizi biz rahatça satarız'' diyerek hem bir bahaneyle satışı kendi üzerlerine alıyor hem de piyasa fiyatlarını şişiriyorlar.
Yani şu an hem satışlarda hem de kiralamalarda resmen emlakçıların kurbanı oluyorsunuz. Adamlar daha fazla kazanmak için ne vatandaşı düşünüyorlar ne de ülkelerinin geleceğini!

12 yıl önce bir iş değişimi yaşadığım süreçte birilerinin önerisiyle yakın bölgedeki bir emlakçıda çalışmaya başlamıştım. Aslında birçok portföyüm olmasına ve iş de yapmaya başlamama rağmen 2-3 ay dayanabilmiş ve o sektörü bırakmıştım. Çünkü, o işi yapabilmek için hiçbir şekilde dürüst ve duygusal olmamalısın. Ya karakterinden ve davranışlarından ödün vereceksin ya da o işi yapmayacaksın. Öyle şeyler gördüm ve o sektörde öyle insanlar tanıdım ki, şimdi bazı örnekler saymaya başlasam sayfalar yetmez. Anca kitap yazmam gerekir. Çıkarken ofise 30'a yakın portföy bırakmıştım. Birçok hazır müşterim vardı ama buna rağmen o sektörde dönen dolapları midem daha fazla kaldıramamıştı.

Benim fikrimce, her şeyin internet ve iletişim araçları sayesinde bu kadar kolaylaştığı bir çağda emlakçılık rafa kalkmalı. Sonuçta artık video çekerek bile ilan hazırlayabiliyorsun.
Ya da emlakçılıkta yüzde üzerinden komisyon değil de miktarlara göre işlem ücreti sistemi getirilmeli.
Avukatlık gibi düşünün. Falanca davaya şu kadar para, şu dava şekline bu kadar para gibi sabit tarife sistemi olmalı.
Mesela düşünün ki birkaç gün önce ilana eklediği 5 milyonluk yer satılıyor, adam oradan 150,000 komisyon ücreti alıyor ve buna ''Hizmet bedeli'' diyor.
Nasıl bir hizmetmiş ki bu birkaç sefer boş bir konuta adam getirip götürdü diye 150,000 Lira alıyor?
Sabahın 8'inde bir eve gidip akşam 7'ye kadar temizlik yapan gündelikçi bir kadın birkaç yüz Lira alıyorken, emlakçı adam bir alıcıya anahtar açıp boş bir daireyi gösterdi diye on binlerce ve yüz binlerce Lira para alıyor ve buna ''Hizmet bedeli'' deniyor, öyle mi?
Evet, bu sektör devam edecekse makul miktarlarda sabit hizmet bedelleri eklenmeli. Ya da kendi tercihlerinizle bu sektörü rafa kaldırmalısınız.
Yazdıklarım elbette bazı kişilerin çıkarlarına ters gelecek ve bana ana avrat küfretmek isteyeceklerdir. Ancak, ekonomik bunalımdan bu kadar daralmış bir topluma bir de emlakçı kışkırtmalarıyla gelen ev problemleri eklenince artık bizler de bu konuda kendimizce düşüncelerimizi ve gördüklerimizi paylaşmalıyız ve bu kimseyi de gocundurmamalı.
P
7 ay
Almanya Bitmiş! Bu Ev Kiraları Ne?
EKLEME:
Değerli dostlar, başlığı güncelliyorum. Çünkü hem idrak etme yetisi gelişmemiş olan hem de mahsustan baltalama maksatlı saldıran kişiler nedeniyle örneklere Münih ve Hamburg'tan da ilanlar ekleyeceğim ve bunları üstte göstereceğim.
Ayrıca, örneklere Essen'den ilanlar eklediğim için Essen'i bizim Çorum'la kıyaslayan ve Mardin'den ev ilanı gösterip mukayese edenler olmuş. :)
Hani akılları sıra 600 bin civarı nüfusu olan ve ''Şehir'' statüsündeki bu güzel kenti bizim kenar köylerle bir tutup burada vurgulanmak istenen noktaya ve kıyaslamaya çamur atacaklarını sanıyorlar.
Şuraya Essen'den birkaç fotoğraf eklemek istiyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Dediğim gibi, bunların bir kısmı idrak etme yeteneğinden yoksun kişiler ve diğer büyük olan kısmı da günlük yevmiye karşılığı trollük mesleğini icra eden kişilerdir.
Siz istediğiniz kadar bariz şeyler ortaya serin bunlar yine de durmayacaklar ve aldıkları yevmiyenin hakkını vermeye çalışacaklardır.
Bu ülke göz göre göre sömürülüyor! Bu ülkenin genç, onurlu ve pırıl pırıl insanları hayattan bezdiriliyor ve hakları olan şeyler daha dün ülkeye sokulan yabancılara peşkeş çekiliyor.
Şurada 2X2=4 kadar net olan örneklere ve kıyaslamalara bile bu denli öfkeyle saldırıyorlarsa bilin ki bazı şeylerden epeyce nemalanıyorlar ve diğer kimseyi umursamıyorlar.

_____________________________________________________

Münih'te 2 odalı bir daire. 594 Euro aylık kirası.

https://www.immobilienscout24.de/expose/131795155?#
< Resime gitmek için tıklayın >

____________________________________________________________________

Yine Münih'te 2 odalı bir daire. 589 Euro kira.

https://www.immobilienscout24.de/expose/133225824?#
_____________________________________________________________________


Mühin'te 2 odalı, ufak ve temiz bir daire. 650 Euro kira.

< Resime gitmek için tıklayın >

_________________________________________________________________________________________Münih'te 63 metrekarelik 2 odalı bir daire. 300 Euro kira!

https://www.immobilienscout24.de/expose/131798275?#
< Resime gitmek için tıklayın >

_________________________________________________________________________________________


Hamburg'da 2 odalı 55 metrekare bir daire. 332 Euro kira.

https://www.immobilienscout24.de/expose/132691610?#
< Resime gitmek için tıklayın >
_________________________________________________________________________________________Hamburg'da 2 odalı bir daire. 386 Euro kira.

https://www.immobilienscout24.de/expose/131804462?#
< Resime gitmek için tıklayın >
_________________________________________________________________________________________Hamburg'da 2 odalı 58 metrekare bir daire. 388 Euro kira.

https://www.immobilienscout24.de/expose/132959039?#
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

_________________________________________________________________________________________Münih'te 2 odalı güzel bir daire. 680 Euro kira.

https://www.immobilienscout24.de/expose/132994087?#
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


_________________________________________________________________________________________


Essen'de gördüğünüz bu şirin evdeki dairenin aylık kira ücreti 365 Euro. İlanı koyan emlakçı da Türk :)

https://www.immobilienscout24.de/expose/133273791?referrer=HP_LAST_SEARCH#
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
____________________________________________________________________


Yine Essen'de şu şirin balkonlu evin aylık kira ücreti de 332 Euro.

https://www.immobilienscout24.de/expose/81430209?referrer=HP_LAST_SEARCH#


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
____________________________________________________________________


Bu da yine Essen'de full eşyalı bir dairenin aylık kira ücreti. 495 Euro.

https://www.immobilienscout24.de/expose/133272066?referrer=HP_LAST_SEARCH#
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Bu fiyatlar ne böyle?
Yani şimdi orada inşaat sektörü malı götüremiyorsa, ev sahipleri her ay 4000-5000 kira ücreti toplayamıyorsa o ülkede demek ki para yok ve fakir bir ülkedir, dimi?

Yok arkadaş yok, bu Alamanlar gerçekten bizim devasa havaalanımızı kıskanıyorlarmış. Baksana, adamlarda para yok. Evleri kiralayacak müşteri bulamıyorlar.
Biz çok zenginleşmiş bir ülkeyiz ki ev kira ücretleri artık 3000-4000'den başlıyor.
Yatın kalkın dua edin ve şükredin. Allah muhafaza, yoksa bir gün böyle 300-400'e evinizi kiraya vermek zorunda kalabilirsiniz(!)
P
7 ay
İlacı Eczaneden Alırsan 24 Lira, SGK Reçeteli 27 Lira :)
Kulağa ne kadar tuhaf geliyor dimi? Fakat gerçek!

Doktorun muayene sonrası yazdığı reçeteyi eczaneden aldığımda yalnızca Nazofix sprey için muayene ücreti, ilaç katılım payı, ilaç farkı gibi sebeplerle 27 Lira ücret ödedim.
< Resime gitmek için tıklayın >


Ancak bu spreyin şu anki güncel satış fiyatı 24,87 Lira.
Yani, SGK reçetesiyle değil de eczaneye gidip bu ilacı direkt satın alırsan 24,87 Lira ödüyorsun ama sigortalı biri olarak bu ilacı reçetesiyle eczaneden aldığında 27 Lira ödüyorsun. :)
< Resime gitmek için tıklayın >


E-devletten sorguladığımda çıkan sonuç bu. İlaç fiyat farkı 4,13 Lira (Aslında ödememiz gereken ücret)
İlaç katılım tutarı 5,89 Lira. Reçete katılım tutarı 3 Lira, Muayene katılım tutarı 14 Lira.
Şimdi burada farklı bir nokta daha var. Bu bölümün sağında ''Detay'' butonunu tıkladığımda bu 14 Lira muayene ücretinin bir tanesinin randevulu doktor muayenesi için ve diğerinin de burnumu çarpmam sonucu çatlak şüphesiyle acil servise gittiğimde acil servisteki muayene için olduğunu gördüm!
Yani, acil servisteki muayene için bile sonradan reçetenize muayene ücreti ekleniyor.
Ayrıca, acil serviste 1 saat 35 dakika muayene için beklediğim süreyi de buraya eklemiş olayım. (Haydarpaşa GATA, Şimdiki adı Abdülhamid Han Hazretleri)

< Resime gitmek için tıklayın >


Öyleyse sigortalı olmanın farkı ve önemi nedir? Eğer acil servisteki muayene için bile muayene parası eklenecekse, her muayene için sonradan ücret ödenecekse, normal fiyatı 24 Lira olan bir ilacı alırken 27 Lira ödenecekse o halde SGK'nın buradaki önemi nedir?

Abi adamlar yaptı yaaaaaaaaaaa. Sağlıkta yaptılar, yolda ulaşımda yaptılar. Dimi?

20'lik dişim ve çene eklemimdeki sürtünme problemim için çene cerrahisi randevusu arıyorum. Diş doktoru sistemden sevki açtığından beri randevu arıyorum ama İstanbul'da bir tane bile çene cerrahı randevusu bulamadım.
Deneme amaçlı Sakarya, Ankara, İzmir, Sivas, Ordu ve daha birçok ilde denedim ama hiçbir yerde çene cerrahı randevusu yok!
Diş hekiminin açmış olduğu sevkin süresi dolacak ama randevu bulamıyorum.
Doğru ya, çene cerrahı tıpkı makyöz gibi estetik bir alan. Kimin neyineymiş çene cerrahından tedavi görmek? Öyle değil mi?

Durmak yok, yola devam...
P
8 ay
Toplu Taşımaya Zam Değil Güncelleme Geliyor(!)
Dünyada örneği olmayan böyle bir iktidar 20 yıldır ülkeyi kontrolü altında tutuyor ve bizi böyle dönüşü olmayan bir uçuruma sürüklüyorsa tek kabahati onlara yığmadan ülkeyi genel bir şekilde eleştirmek lazım. Muhalefetiyle(sözde), halkıyla ve her kesimiyle birlikte.

Şimdi Halk TV'de İBB ulaşım idaresi başkanı Utku Cihan konuşuyor. Yarınki toplantıda toplu ulaşıma en az %58 zam yapılması gerektiğini savunurken 15-20 dakikadır ağzına bir kere bile ''Zam'' kelimesi almadan sürekli ''Güncelleme'' deyip duruyor.
Hani iktidar zam yaptığında bunu güncelleme olarak dile getirdi diye sürekli eleştiri yapıyordunuz? Zamlara güncelleme denmesini hep yerden yere vuruyordunuz ama şimdi aynı şeyi siz yapıyorsunuz!

Maliyet artışlarından dolayı zam yapılmasını savunabilir buna bir şey diyemem. (Her ne kadar aksini savunsam da) Fakat, bari bunu dile getirirken iktidar dilini kullanma yoluna gitme. Zamdan bahsederken ''ZAM'' demesini bil!

Akaryakıt fiyatları iki katından fazla yükselmiş ve bu durumda sen zam yaparken zaten kimse sana ateşli şekilde karşı çıkamaz. Eğer bir fiyat artışı yapman gerekiyorsa bunu yapacaksın ve kamuoyuna gerektiği şekilde nedenlerini açıklamalısın.
Fakat sen bunu konuşup savunurken tıpkı diğerleri gibi ''Güncelleme'' deyip duruyorsun.

Bu nedenle bazen buraya umutsuzca başlıklar açan ve iktidarla birlikte (sözde)muhalefeti de eleştiren insanlara direkt linç girişimi yapmadan önce bir kez daha düşünün.
İnsanları anlamaya çalışın. Otomatik saldırı mekanizmalarınızı bir kez olsun kapatın!
P
10 ay
Elektrik Faturası Vurgununa Hiç mi ''Dur'' Diyecek Yok?
2 kişinin yaşadığı 2 odalı bir ev ve geçen ay ödediğimiz fatura 150 küsür iken şu an baktığımda yeni gelen fatura 572 Lira.
Bu iş artık kontrolden çıktı. Burada bir tüketim ve hizmet bedeli değil, aleni şekilde yapılan bir vurgun söz konusu!
Bu durum zamla açıklanacak bir konu değil.
Koskoca bir ülke ve birden bire insanlardan elektrik faturası adı altında dehşet tutarlarda paralar sömürülmeye başlanıyor. Birkaç yıl öncesine kadar kira olarak ödediğimiz meblağlar şimdi elektrik faturası olarak karşımıza çıkıyor.
Bu nereye kadar sürecek böyle? Özel enerji şirketleri katrilyonlar toplayacak diye iliklerimiz mi kuruyacak yani?
Buna hiç mi ''Bu kadar da olmaz!'' diyecek bir güç yok şu ülkede?
Allah aşkına, insan beyin kanaması geçirir şu ülkede. Tek eksik kalan şey birilerinin kapımızı çalıp ''Çıkar donunu ver'' demesidir.
P
geçen yıl
Turkcell Superonline Gerçeği. Buyurun, Takdir Sizlerde
Düzenleme: 13:04:2022
Dün Tüketici Hakem Heyetinden karar gelmiş. İnanılır gibi değil ama bu durum hepinize bir örnek olsun. Taahhüt bittikten aylar sonra bu süreç başlamış olmasına ve yeni bir taahhüt yapılmamasına rağmen Turkcell Superonline itiraz olarak taahhütlü bir müşteri olduğumuzu ve taahhütten çıkmamızı talep ettiğimizi ve faturaların buna istinaden yansıtıldığını tüketici hakem heyetine belirtmiş ve hakem heyeti buna dayanarak itirazımızı reddetmiş.
Yani, YALAN BEYAN vererek kararın şimdilik aleyhimize olmasını sağlamışlar. Düşünün, milyonlarca abonesi olan devasa bir marka ve bile bile yalan beyan vererek yanıltıyor ve farklı karar çıkmasını sağlıyorlar.
Çeşitli deliller ve daha ayrıntılı açıklamalar ekleyerek karara yeni bir itiraz yazdık.
Tüketici Hakem Heyeti burada nasıl bir karar vermiş bilmiyorum. Yani onların yalnızca taahhütlü müşteri demiş olmalarına karşı hiçbir taahhüt kanıtı olmadan mı bu kararı vermişler yoksa Superonline sahte bir taahhüt mü sunmuş bilmiyorum ama haksızca ödenen o paralardan sonra yalan beyan vererek bir kararı yanıltmış olmaları tamamen mide bulandırıcı bir durum!!!
Turkcell Superonline konusunda bundan sonra bu emsali düşünerek ona göre hareket edin. Yalana başvurarak haksızca para toplayan bir markaya ne kadar güvenilir artık siz düşünün.
İtirazımızı yaptık. Buna rağmen tekrar bir yalanla aksi karara sebep olurlarsa sorun onlar değil ülke ve içinde bulunduğumuz sistemdir.

______13.04.2022________________________________________________________________________Değerli dostlar, vaktiniz ve ilginiz varsa buyurun okuyun. Ona göre Superonline düşünenleriniz kararını versinler.

2014 yılından beri evde Superoline internet kullanılıyor. Aboneliğin üzerine olduğu kişi evlenip gidince taahhüt süresinin sonu geldiğinde o evde yaşayanların taşınma durumu olduğu için taahhüt yenilenmiyor ve bir miktar fazlası ücret karşılığında taşınana kadar aynen devam edilebileceği talep ediliyor.
Aylık 102 Lira olan 20-25 mbps internet sonraki ay 127 Liraya yükseliyor. Yani yeni taahhüt yapılmıyor. Neyse, internetsiz olmaktansa gidene kadar böyle biraz fazlasını verip kullanırız deniliyor.
2 ay sonrasında fiyat aniden 229 Liraya yükseliyor. Bu durum sonrası üzerine kayıtlı olan kişiye iletildiğinde O da iptal başvurusu yapıyor. Ancak ödenmemiş fatura olduğu için iptal başvurusu kabul edilmez deniyor. Biraz gecikmeli zaman sonrasında fatura ödeniyor ancak tekrar iptal talep edildiğinde ikinci bir 229 Liralık fatura kesildiği söylenip iptal talebi işleme alınmıyor.
Zaten o ikinci kesilen fatura ödenmediği için de bir süre sonra internet hizmetini kesiyorlar.
Sonrasında 3 ay boyunca hem internet hizmeti vermeyip hem de her ay için 229, 233, 239 Lira gibi fatura bedelleri yansıtmaya devam ediyorlar.
Geçen hafta hat sahibi aranıp 3 fatura bedeli olan 697 Liranın 10 Kasım tarihine kadar ödenmesi gerektiği aksi halde icra takibine başlanacağı söyleniyor.
Ayrıca, fatura sorgulama yapıldığında da bir tane daha yeni fatura kestikleri ve toplam 4 fatura olduğu görülüyor.

Yaz aylarından beri kesilmiş bir internet, verilmemiş bir hizmet ve verilmemiş hizmete karşı her ay faturaya yansıtılan fahiş bir bedel!

Şimdi işin ilginç kısmına gelin, bugün Facebook'tan Turkcell Superonline ile iletişime geçip durumu izah ettim. Açık fatura olsa bile talep karşısında iptalin talebinin yapılması gerektiğini belirttiler.
< Resime gitmek için tıklayın >

Daha sonrasında ise '' Bu durumla ilgili açılan herhangi bir kayıt bu zamana kadar olmamış.'' diye bir yanıt verdiler.
< Resime gitmek için tıklayın >
Oysa iptal talebinin yapıldığı telefon görüşmesi ve en açık şekilde buna ret yanıtı verilen Superonline'ın SMS'i halen duruyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Yani hem bugünkü yazışmada taahhüt bitimi sonrasında talep olduğu takdirde ödenmemiş bir fatura olsa bile abonelik iptal talebi yapılır ve yapılmalıdır diyerek bunu kabul ediyorlar, hem de bunu yaptığımıza dair delil sunmamıza rağmen sonrasında bunu inkar edip gerekeni yapmıyorlar ve halen hizmet verilmemiş olan ayların fahiş fatura bedellerini ödememizi bekliyorlar.

Superonline'ın Facebook sayfasına baktığımda benzer durumu yaşayan sayısız insanın şikayet ve sitemini gördüm. Sadece birkaç tane örneğini buradan görebilirsiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >


Buna rağmen geçen haftalarda pazarlama amaçlı kapıyı çalan Superonline temsilcisine bu durum anlatılırken ''Tamam, siz yeni taahhütlü bir abonelik alın, yaşanan mağduriyetinizi gidermek için sizden ilk 2 ay fatura bedeli almayız'' deniyor.
Eh, kaz gelen yerden tavuk esirgenmez. Ne de olsa herhangi bir iptal durumu karşısında seni aylarca oyalayıp önceki bedelin 2-3 katı fazlası faturayı her ay sana yansıtıp sonra da tehdit ederek alacaklar ya, elbette seni bir şekilde ikna etmeye çalışırlar...

Yani ortada tüketici hakları kanununa aykırı birçok durum var. Taahhüdü sona eren bir aboneliği zoraki şekilde devam ettirmek. Hizmeti sona erdirip sonraki aylarda verilmemiş hizmet için fahiş fiyattan fatura kesmek.
Takdir sizlerin. Ona göre düşünüp değerlendirin. Elinizi uzattığınızda kolunuzu kaptırıyorsunuz.
P
geçen yıl
Turkcell Superonline Haksız Borç
Dün sanırım konuyu yanlış yere açmışım. Buyurun arkadaşlar. Buradan okuyabilir ve görüşünüzü yazabilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/turkcell-superonline-haksiz-borc-yardim--151014737


Teşekkürler.
P
geçen yıl
Turkcell Superonline Haksız Borç, Yardım!
Değerli dostlar, geçen yıl evlenen erkek kardeşimin üzerine taahhütlü Superonline internet aboneliği vardı. O gittikten sonra taahhüdün bitme vakti geldiğinde bizim buradan taşınma ihtimalimiz olduğu için taahhüdü yenilememişti ama ufak bir farkla aynı paketin devam edebileceğini talep etmişti. Hani taşınana kadar kullanabilmemiz için.

Ayda 102 Lira ödediğimiz 20-25 mbs internet o ay 127 Liraya yükseldi, neyse dedim devam ettim. İki ay sonra birden 229 Liraya çıkardılar. Ona bunu iptal etmesini söyledim ama çeşitli sebeplerle gecikip birkaç hafta sonra iptal etmek istediğinde ikinci faturanın yansıdığını söyleyip onu da ödemesi gerektiğini belirtmişler ama aboneliği zoraki iptal etmemişler.
Zaten o süreçte de faturalar ödenmediği için internet kapalı ve kullanılır durumda değil.
Ona neyse birini ben ödeyeyim diğerini sen diyerek ilk 229'u ödedim ve diğerini ona bıraktım. Tabi ödenmemiş 1 fatura olduğu için internet yine o sırada kapalı. O da bunu ödememiş ve Ağustos'tan beri bugüne dek 4 fatura birikmiş.
Her ay için 230 Lira para istiyorlar. 3 aydır internet kapalı. Kullandırtmadıkları internet için yüksek miktarlarda yazılmış 4 tane fatura bedeli istiyorlar aksi halde avukata vereceklerini söylüyor.

Şimdi, burada hem piyasa fiyatının 2 katına yansıtılmış bir fatura var. Hem de verilmemiş hizmetin istenen bedeli var. 3 aydır internet kapalı, kullandırmıyorlar ama aynı zamanda her ay için fahiş fatura yansıtıp sonra bunu istiyorlar.
Buna itiraz etme hakkımız yok mu?
P
geçen yıl
Android Bellek Kapasitesi Problemi, Yardım!
Değerli dostlar, 6-7 yıldır kullandığım Note 3 telefonda bir şey dikkatimi çekti.
Dosya yöneticisinden baktığımda bellek içinde toplam 7,5 GB civarında kullanım görüyorum ama nedense 32 GB kapasitenin 30 GB'ı dolu görünüyor.
Yüklü olan müzik, uygulama, video vs. toplam ne kadar tutuyor ortada. Peki kalan 22,5 GB nasıl dolu oluyor?
Şimdi telefonu bilgisayara bağlayıp kameradaki tüm video ve fotoğrafları, Whatsapp'tan gelen medyaları vs hepsini sildim. Oyun falan yüklü değil. Öyle türlü uygulamalarla da pek işim yok. Buna rağmen 1,58 GB boş alan var.
Acaba burada ne tür bir hata olabilir? Boş olan belleğin gerçek kapasitesini nasıl düzeltebilirim?
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
P
geçen yıl
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden Av İzni!
Düzenleme: Bundan sonra burada kimsenin samimiyetine, dürüstlüğüne ve yardımseverliğine inanmayacağım!
Buraya başlık açmadan önce kapmanyada 3 imza vardı. Buraya başlığı açtıktan ve bazı cevaplar geldikten saatler sonra baktığımda halen 3 imzayla duruyordu. Tek bir kişi bile birkaç saniyesini ayırıp katılım yapmamış. Sonra yabancıların olduğu bir platformda başlığı açtım. Hiç tanımayan etmeyen kişiler baktım ki kendi sayfalarında paylaşıyorlar ve imza sayısı 60'ı geçmiş.
Yani ülkemizde gerçekleşen bir doğa zulmüne dur demek için bizler birkaç saniyemizi ayırmaya tenezzül etmezken dilimizi dişimizi bilmeyen uzaktaki yabancılar anında destek olmaya başlıyorlar.
Bu ülkeden ve bu ülkenin insanlarından umudum yok. Asla olmayacak!

(Birkaç saniyemizi ayırıp kampanyayı da imzalayalım lütfen) https://www.change.org/p/do%C4%9Fa-koruma-ve-milli-parklar-genel-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-merkez-av-komisyonu-nun-son-av-izni-karar%C4%B1-iptal-edilsin/exp/cl_/cl_sharecopy_29672947_tr-TR/1/1213953408?utm_content=cl_sharecopy_29672947_tr-TR%3A1&recruiter=1213953408&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition&utm_term=share_petition

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki 30 Haziran Çarşamba günkü MAK toplantısında, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde küresel ölçekte nesli tehlike altındaki türler üveyik ve elmabaş patka kuşları da dahil birçok memeli ve kuş türünün avlanmasına yönelik karar çıktı.

Sözde ''Doğa Koruma'' adı altında çalışan bu kurum doğadaki masum canlıların katledilmesine onay veriyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Bu konuda açılan bir imza kampanyasına birkaç saniyede destek olabilirsiniz.
https://www.change.org/p/do%C4%9Fa-koruma-ve-milli-parklar-genel-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-merkez-av-komisyonu-nun-son-av-izni-karar%C4%B1-iptal-edilsin/exp/cl_/cl_sharecopy_29672947_tr-TR/5/1213953408?utm_content=cl_sharecopy_29672947_tr-TR%3A5&recruiter=1213953408&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition&utm_term=share_petition

Kaynak, https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/av-izni-verildi-uveyik-ve-elmabasa-kiyacaklar/?utm_source=anasayfa_hayat&utm_medium=free&utm_campaign=anasayfa_hayat_zone_8
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.