M

Yarbay
01 Ekim 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
618 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
2 hafta
Yeni Zelanda Başbakanı Ardern gelecek ay görevi bırakacağını açıkladı
< Resime gitmek için tıklayın >

2017'de "Dünyanın en genç kadın başbakanı" olarak 37 yaşında Yeni Zelanda Başbakanı seçilen Jacinda Ardern, Şubat'ta görevi bırakacağını duyurdu.

Ardern, 7 Şubat'a kadar Başbakanlık görevini ve İşçi Partisi liderliğini bırakmış olacak.

14 Ekim'de ülkede genel seçimler yapılacak. Seçimlere kadar ülkeyi yönetecek başbakanı belirlemek için İşçi Partisi'nde yapılacak.

Yaz tatili boyunca atacağı adımlara karar vermeye çalıştığını söyleyen Ardern, görevi sürdürmek için "yeterli gücü kalmadığını" ve "zorlayıcı geçen 6 yılın kötü etkileri olduğunu" söyledi.

Ardern, Covid-19 salgını, 2019'da Christchurch'teki 50 kişinin öldüğü saldırılar ve yanardağ patlaması gibi olaylarla geçen çalkantılı iktidar döneminde sergilediği liderlikle dünyanın övgüsünü kazandı.

Ancak muhalifleri, Ardern hükümetinin yoksulluğu azaltmakta başarılı olamadığı tezini hep gündemde tuttu. Özellikle çocuk yoksulluğunu azaltmak, 2017'de iktidara geldiğinde, Ardern'in başlıca vaatlerinden biriydi.

< Resime gitmek için tıklayın >
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yayımladığı yıllık raporlarda, intihar oranlarından, çocuklukta obeziteye, eğitimden çevreye, birçok alanda çocukların durumu incelendiğinde Yeni Zelanda yüksek gelirli ülkeler içinde son sıralarda yer alıyor.

Jacinda Ardern kimdir?

Tam adı olan Jacinda Kate Laurell Ardern olan Yeni Zelanda Başbakanı, partneri ve televizyon sunucusu Clarke Gayford, 2018'de dünyaya getirdiği kızı ve kedisiyle yaşıyor.

Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun ardından, dünyada görevdeyken anne olan ikinci başbakan olan Ardern, 6 haftalık doğum iznini de kullanmıştı.
Agnostik (Tanrının varlığı hakkında kuşkulu) bir inanca sahip.

İşçi Partisi'ne 17 yaşında üye oldu. İngiltere'de 1997 yılında işbaşına gelen İşçi Partili eski Başbakan Tony Blair'in ve Yeni Zelanda'nın 2008 yılında seçilen eski başbakanı Helen Clark'ın ekibinde çalıştı.

Parasız eğitim, kürtaj yasağının kaldırılması ve çocuklar arasında yoksulluğunun yok edilmesi gibi konularda mücadele verdi. Kendisini "sosyal demokrat ve ilerici" diye tanımlıyor.


https://www.bbc.com/turkce/articles/cj5mvvlq8p6o
M
geçen ay
Sinan Ateş cinayetiyle ilgili yeni gelişme: 2’si polis 4 kişi tutuklandı
Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheli daha tutuklandı. Böylece toplam tutuklu sayısı 10'a yükseldi. Öte yandan cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Doğukan Ç. de yakalanırken, dün tutuklananlardan 2'sinin özel harekat polisi olduğu öğrenildi.

< Resime gitmek için tıklayın >
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmada gözaltına alınan 18 şüpheliden 4’ünün daha emniyetteki işlemleri tamamlandı.
Sağlık kontrolünden sonra adliyeye sevk edilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi.

3’Ü İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Şüphelilerden 3’ünün İstanbul’dan getirildiği belirtildi. İfadelerin ardından mahkemeye sevk edilen 4 kişi tutuklandı. Böylece toplam tutuklu sayısı 10’a yükseldi.
Cinayetle ilgili gözaltına alınan 18 şüpheliden 7’si daha önce adliyeye getirilmiş, bunlardan 6’sı “tasarlayarak öldürme” suçundan tutuklanmış, 1 kişi ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada, “30/12/2022 tarihinde İlimiz Çankaya İlçesi Kızılırmak Mahallesi 1456’ncı Sokak üzerinde Sinan Ateş’in ateşli silah ile öldürülmesi, Selman Bozkurt’un ise yaralanması olayına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile gözaltına alınan şüphelilerden 05/01/2023 tarihi itibarıyla ifade ve sair adli işlemleri biten 4 şüphelinin Cumhuriyet Savcısı tarafından alınan savunmalarını müteakip tutuklama talebiyle sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince yapılan sorguları neticesinde ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan tutuklanmalarına karar verilmiştir. Olaya ilişkin soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından titizlikle ve tüm yönleriyle sürdürülmekte olup işlemleri tamamlanan diğer şüpheliler hakkında da adli soruşturmanın gereklerine tevessül edilecektir” denildi.

AZMETTİRİCİ OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN KİŞİ DE YAKALANDI

Öte yandan Ankara Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, Ateş cinayeti soruşturmasıyla ilgili bir süredir İstanbul’da firari şüphelileri yakalamak için çalışma yürütüyordu.

Dün akşam saatlerinde Ateş cinayetine ilişkin aranan ve cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Doğukan Ç.’nin Beykoz İshaklı Köyünde bulunan bir otelde olduğu belirlendi.

İstanbul ve Ankara polislerinin ortaklaşa yaptığı çalışma sonucunda otele baskın düzenlendi. Polislerin geldiğini fark eden Doğukan Ç. otelin arka kısmında bulunan ormanlık alana kaçmak istedi. Bu sırada polis ekiplerinin havaya uyarı ateşi etmesinin ardından Doğukan Ç. yakalandı. Yapılan aramada 2 silah ele geçirilirken, gözaltına alınan Doğukan Ç.’nin Ankara’ya götürüleceği öğrenildi.

TUTUKLANANLARDAN 2’Sİ ÖZEL HAREKAT POLİSİ

Dün emniyette ifade işlemleri tamamlanan ve tutuklanan 4 şüpheliden 2’sinin ise özel harekat polisi olduğu öğrenildi.

SİLAHLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi’nde 30 Aralık’ta bir binadan çıktıkları sırada, motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğramıştı.

Saldırıda Ateş hayatını kaybetmiş, Bozkurt ise omzundan yaralanmıştı. (AA)


https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/sinan-ates-cinayetiyle-ilgili-yeni-gelisme-7546846
M
geçen ay
Netanyahu başbakanlığındaki yeni İsrail hükümeti Meclisten güvenoyu aldı
İsrail'de Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümeti, Mecliste düzenlenen oturumda güvenoyu aldı.

< Resime gitmek için tıklayın >
İsrail Meclisinde, Likud Partisi lideri Netanyahu öncülüğündeki İsrail'in 37’nci hükümeti için güven oylaması oturumu yapıldı.

Oturumdaki oylamada, Netanyahu'nun 120 sandalyelik Meclise sunduğu koalisyon hükümeti milletvekillerinin 63'ünün kabul oyunu alarak güvenoyuna sahip oldu. Oturumda 54 milletvekili ise ret oyu kullandı.

Böylelikle İsrail'de şimdiye kadar en uzun süre başbakanlık görevi yapan Netanyahu, siyasi kariyerinde 6. kez başbakanlık koltuğuna oturdu.

Meclisteki oturumda Likud milletvekili Amir Ohana da Meclis Başkanlığına seçildi. Odaha, ülkenin ilk eşcinsel Meclis Başkanı oldu.

Tamamen sağ partilerden oluşan Netanyahu'nun kabinesi, 5'i kadın 30 bakandan oluşuyor.

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail'de 1 Kasım'da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

Sandık sonuçlarına göre Netanyahu başkanlığındaki Likud Partisi 32, aşırı sağcı müttefikleri Dini Siyonizm Partisi, Yahudi Gücü ve Noam'ın oluşturduğu Dini Siyonizm Listesi 14, Ultra Ortodoks partiler; Şas 11 ve Birleşik Tevrat Yahudilik 7 sandalye elde etmişti.

Netanyahu öncülüğündeki yeni koalisyon hükümeti, İsrail siyasi tarihindeki "en sağcı hükümet" olarak değerlendiriliyor.


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/netanyahu-basbakanligindaki-yeni-israil-hukumeti-meclisten-guvenoyu-aldi/2775660
M
2 ay
Turhan Çömez: 13-14 yaşlarındaki çocuklar geceleri barlara götürülüyordu, bazıları hamile kalmıştı
Eski AKP'li Turhan Çömez: Bahçelievler Çocuk Yuvası'nda 13-14 yaşlarındaki çocuklar geceleri Taksim'deki barlara götürülüyordu, bazıları hamile kalmıştı

İyi Parti Genel Başkan Danışmanı Turhan Çömez, İstanbul Bahçelievler Çocuk Yuvası’nda 2006 yılında yaşanan çocuklara yönelik istismarı anlattı. Çömez, gelen bir ihbar üzerine çocuk yuvasına gittiğini belirterek "13-14 yaşlarındaki çocuklar geceleri Taksim'deki barlara götürülüyordu, bazıları hamile kalmıştı" dedi.
TELE1’de yayınlanan 'Açıkça' programına konuk olan Eski AKP Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doktoru şimdi ise İyi Parti Genel Başkan Danışmanı Turan Çömez, milletvekili olduğu dönemde Bahçelievler Çocuk Yuvası ve eski Millî Eğitim Bakanı Nimet Baş'a (Çubukçu) ilişkin dikkat çeken iddialarda bulundu.  

"13-14 yaşlarındaki çocukları, İstanbul’daki gece kulüplerine götürüyorlar"

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.yi 6 yaşında evlendirmesi kamuoyunun gündemine otururken, Çömez skandal açıklamalar yaptı:

2006 yılında milletvekili olduğu dönemde İstanbul Bahçelievler Çocuk Yuvası’ndan gelen ihbar üzerine kurumun müdür muavini ile bir görüşme yaptığını belirten Çömez "Gece saat 9’da yurda gittik. Çocuklarla konuştum, o gece nöbetçi olanlarla konuştum. 33 tane kız çocuğu o gece yurtta yok. Çocuklar dediler ki ‘Arkadaşlarımızı bazı yapılar gelip, yurttan alıyorlar. İstanbul’daki gece kulüplerine götürüyorlar’ 13-14 yaşlarındaki çocuklar. Bazen sabaha karşı geliyorlar, bazen de gelmiyorlar. Geceleri uyuşturucu kullanıldığını söylediler. Korkunç bir tabloydu."

Durumu bir rapor halinde dönemin Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan sorumlu Devlet Bakanı Nimet Baş'a (Çubukçu) ilettiğini belirten Çömez, konunun üzerine gidileceğine yönelik söz verilmesine rağmen ertesi gün kurumun müdürü görevden alınarak konunun üzerinin kapatılmaya çalışıldığını aktardı.

Çömez, o çocuklardan bazılarının küçük yaşta anne olduğunu da sözlerine ekledi.


https://t24.com.tr/video/eski-akp-li-turhan-comez-bahcelievler-cocuk-yuvasi-nda-13-14-yaslarindaki-cocuklar-geceleri-taksim-deki-barlara-goturuluyordu-bazilari-hamile-kalmisti,51243
M
2 ay
Peru Cumhurbaşkanı Castillo Kongre'yi feshetti, daha sonra tutuklandı
Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, Kongre'nin hükümeti hedef aldığını öne sürerek acil durum hükümeti kurulduğunu açıkladı ve Kongre'yi feshetti. Castillo, ulusa sesleniş konuşmasından birkaç saat sonra Kongre tarafından görevinden azledilip gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Castillo ise cezaevine gönderildi

< Resime gitmek için tıklayın >
Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, hükümeti devirmeye çalışmakla suçladığı Kongre'nin feshedildiğini ve acil durum hükümetinin kurulduğunu duyurdu. Castillo daha sonra özel kuvvetler tarafından gözaltına alındı.

Pedro Castillo, ulusa sesleniş konuşmasında, Kongre'nin feshedildiğini, bugünden itibaren ülkeyi acil durum hükümetinin yöneteceğini ve yeni Kongre için seçime gidilerek 9 ay içerisinde yeni anayasanın hazırlanacağını söyledi.

Kongre'nin hükümetini hedef aldığını ifade eden Castillo, "Kongre hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi yerle bir etti. Bir 'Kongre diktatörlüğü' kurmak için Anayasa Mahkemesi'nin onayıyla güçler dengesini bozdu." dedi.

Castillo, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşın talebine cevaben, hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi tesis etmek için şu önlemleri kapsayan olağanüstü hal hükümeti kurma kararı aldık; Kongre'nin geçici olarak feshedilmesi ve olağanüstü bir acil durum hükümeti kurulması. 9 ayı geçmeyecek şekilde yeni bir anayasa hazırlamak üzere kurucu yetkilere sahip yeni bir Kongre için mümkün olan en kısa sürede seçim düzenlenmesi. Yeni bir Kongre kurulana kadar kanun hükmünde kararnameler yoluyla yönetim sürdürülecektir. Bugünden itibaren ulusal çapta 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Yargı, savcılık, Anayasa Mahkemesi ve Ulusal Adalet Kurulu yeniden düzenlenecek."

Hakkında 17 ay içinde 3 kez gensoru önergesi sunulan Castillo, yolsuzluk yapmadığını ve Kongre'nin hükümetini devirmek için çalıştığını söyledi.

AÇIKLAMANIN ARDINDAN GÖZALTINA ALINDI

< Resime gitmek için tıklayın >
Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, ulusa sesleniş konuşmasından sadece birkaç saat sonra gözaltına alındı. Kongre üyeleri fesih kararını "darbe" olarak niteledi.

Peru Ulusal Polis Teşkilatı'nın açıklamasına göre Castillo, özel kuvvetler tarafından gözaltına alındı. Peru Ulusal Polis Teşkilatı , açıklamasında Castillo'dan 'eski cumhurbaşkanı' olarak söz etti.

Kongre'ye sunulan gensoru önergelerinde Castillo'nun görevde kalmasını savunan sol görüşlü Kongre üyesi Ruth Luque, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

"Bugün bir darbe düzenlendi. Benim çağrım her zaman mevcut anayasal çerçevelere saygı duymaktan yana oldu. Pedro Castillo hükümeti artık demokratik bir hükümet değildir." ifadelerini kullandı.

Sağcı Kongre üyesi Jose Cueto da "Castillo'nun yaptığı bir darbedir. Hiç kimse gaspçı bir hükümete boyun eğmek zorunda değil. Ordu diktatörü değil, anayasayı destekleyecektir. (Castillo) Görevden alınacak ve her suçlunun yaşaması gereken kaderle yüzleşecek; ömür boyu hapis." ifadelerine yer verdi.

KONGRE, CASTILLO'YU GÖREVDEN ALDI

< Resime gitmek için tıklayın >
Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledildi.

Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, genel kurul toplantısında 101 lehte, 6 aleyhte ve 10 çekimser oyla kabul edildi.

Kongre'de Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu fonksiyonlarını gasbetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve siyasi anayasa tarafından kurulan düzeni ihlal etmeye çalışmak" eylemleri gösterildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

< Resime gitmek için tıklayın >
Peru'da, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo, Kongre tarafından görevinden azledilip gözaltına alınmasının ardından cezaevine gönderildi.

Castillo, polisler eşliğinde arabaya bindirilerek, başkent Lima'ya bağlı Ate semtindeki Barbadillo Hapishanesine götürüldü.

Peru'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, Castillo'nun görevinden alınmasının ardından ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etmişti.

CASTİLLO HÜKÜMETİ'NDEN ARDI ARDINA İSTİFALAR

< Resime gitmek için tıklayın >
Peru Dışişleri Bakanı Cesar Landa, Twitter hesabından, "İnançlarıma, demokratik ve anayasal değerlere sıkı sıkıya bağlı kalarak, Cumhurbaşkanı Castillo'nun Anayasa'yı ihlal ederek Kongre'yi kapatma kararı karşısında Dışişleri Bakanlığı görevinden geri dönülmez bir şekilde istifa etmeye karar verdim." açıklamasını yaptı.

Castillo'nun kararını darbe olarak niteleyen ve bunu şiddetle kınayan Landa, bu kararda kendisinin dahlinin olmadığını belirtti ve uluslararası topluma Peru'da demokrasiyi destekleme çağrısında bulundu.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Kurt Burneo, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, "Hukukun üstünlüğü ihlal edildiği için, demokratik ilkelerime uygun olarak Ekonomi ve Maliye Bakanlığı görevinden geri alınamaz istifamı sunarım." ifadesine yer verdi.

Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Felix Chero Medina, Twitter hesabından, "Demokratik kurumsallığa saygı duyarak ve Kongre'nin kapatılıp ulusal olağanüstü hal hükümetinin kurulduğu açıklanması karşısında, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı olarak görevimden geri dönülmez bir şekilde istifa ediyorum." açıklamasında bulundu.

Çalışma Bakanı Alejandro Salas, Twitter hesabından, "ilkelerine bağlı olarak demokrasiye saygı duyduğu için görevinden istifa ettiğini" duyurdu.

Eğitim Bakanı Rosendo Serna Roman, istifasını "İnançlarıma ve demokratik değerlerime sınırsız saygı duyarak, Cumhurbaşkanı Castillo'nun Kongre'yi anayasaya aykırı şekilde feshetme kararı karşısında, Eğitim Bakanı pozisyonundan geri dönülmez şekilde istifa etmeye karar verdim." diyerek duyurdu.

İletişim ve Ulaştırma Bakanı Richard Tineo Quispe de "Demokrasiye saygılı ve ilkelerime uygun olarak ve Kongre'nin kapanışının ve ulusal olağanüstü hal hükümetinin kurulmasının duyurulması karşısında, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı olarak görevimden geri dönülmez şekilde istifa ediyorum." dedi.

ORDU ANAYASAL DÜZENE BAĞLI KALACAK

< Resime gitmek için tıklayın >
Castillo'nun, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından Peru Silahlı Kuvvetler Müşterek Komutanlığı ve Peru Ulusal Polisinden yapılan açıklamada, kurumların anayasal düzene saygı duyduğu ve aksi yönde bir eylemde bulunmayacağı belirtildi.

Açıklamada, "Kurulu anayasal düzene aykırı herhangi bir eylem, anayasa ihlali teşkil eder ve silahlı kuvvetler ile polis tarafından anayasaya uyumsuzluğa yol açar." ifadeleri kullanıldı.

Silahlı Kuvvetler ile polisin birlik içinde olduğu vurgulanan açıklamada, halka sakin olmaları çağrısı yapıldı.

KOLOMBİYA'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

< Resime gitmek için tıklayın >
Kolombiya hükümeti Peru'daki taraflara diyalog çağrısı yaparken, Meksika ise Peru'da yaşananların Pasifik'teki istikrarı bozmayacağına inandığını belirtti.

Reuters'ın aktarmasına göre Castillo karşıtları gözaltının ardından Kongre binasının önünde toplanarak kutlamaya başladı.

YENİ CUMHURBAŞKANI DİNA BOLUARTE YEMİN ETTİ

Güney Amerika ülkesi Peru'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo'nun, Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden alınmasının ardından Boluarte, ülke tarihinin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

AA'nın haberine göre; Boluarte, alkışlar eşliğinde giriş yaptığı Kongre'deki konuşmasında, "Tanrı, ülke ve tüm Perulular adına yemin ederim ki cumhurbaşkanlığı görevini sadakatle yerine getireceğim ve Peru'nun anayasasını 26 Temmuz 2026'ya kadar savunacağım." ifadesini kullandı.

Kurumlarda karşılığı bulunmayan bir darbe girişimi olduğunu vurgulayan Boluarte, "Büyük sorumluluğun bilincinde olarak bu görevi üstleniyorum ve ilk işim tüm Peruluları en kapsamlı şekilde birliğe çağırmaktır. Diyalog kurmak ve varmak bize bağlıdır. Tüm siyasi güçler arasında geniş bir diyalog çağrısı yapıyorum." dedi.
Boluarte, vatandaşların temel haklarına saygı göstereceklerini, hedeflerinin ülkenin ihtiyaç duyduğu siyasi ve ekonomik reformları gerçekleştirmek olduğunu bildirdi.

DINA BOLUARTE KİMDİR?

Apurimac bölgesine bağlı Chalhuanca kasabasında 31 Mayıs 1962'de dünyaya gelen Dina Boluarte, San Martin de Porres Üniversitesinden avukat olarak mezun oldu ve aynı üniversitede lisans üstü eğitimini tamamladı.

Boluarte, siyasette ilk adımını 2018'de attı, Lima eyaletine bağlı Surquillo ilçesi belediye başkanlığı için adaylığını koydu ancak başarılı olamadı.

Aynı şekilde 2020'de Özgür Peru Partisi saflarında parlamento seçimlerine katılan Boluarte, yeterli oyu alamadı.

Boluarte, 29 Temmuz 2021'de dönemin Cumhurbaşkanı Castillo tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmıştı.


https://www.haberturk.com/son-dakika-peru-cumhurbaskani-castillo-kongre-yi-feshetti-daha-sonra-gozaltina-alindi-3545458
M
2 ay
Bütçe görüşmelerinde kavga: İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü
Meclis'te milletvekilleri arasında çıkan kavga sonrası İYİ Partili Hüseyin Örs hastaneye kaldırıldı. Kalp rahatsızlığı bulunan Örs'ün elektroşok ile hayata döndürüldüğü açıklandı.

Meclis'teki bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Milletvekili Ümit Yılmaz kürsüde konuşma yaparken AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan arasında sözlü tartışma yaşandı.

Daha sonra AK Parti Milletvekili Alpay Özalan kürsüye yürüdü. İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, Özalan'ı engellemeye çalışırken AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Örs'e yumruk attı. Hüseyin Örs'ün başına aldığı darbenin ardından kalp spazmı geçirdiği kaydedildi.

Örs'e ilk müdahaleyi muhalefet kulisinde İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur yaptı. Örs'ün kravatı çıkarılıp bir süre oturtuldu. Kalp rahatsızlığı olduğu için önce Meclis'teki revire götürülen Örs daha sonra hastaneye kaldırıldı. Hüseyin Örs yoğun bakımda tedavi altına alındı. Hüseyin Örs'ün elektroşok ile hayata döndürüldüğü açıklandı.

'UTANÇ VERİCİ BİR GÜNDÜR'

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ve İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, yoğun bakıma alınan Hüseyin Örs'ü kaldırıldığı Güven Hastanesi'nde ziyaret etti ve Örs’ün durumuna ilişkin bilgi verdi.

Yaşananlara tepki gösteren İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bugün gerçekten Türkiye Büyük Millet Meclisi adına hem üzücü hem de bu olaya sebep olan, bu saldırıyı gerçekleştirenler için utanç verici bir gündür. Şunun altını çizmek istiyorum. Demokrasiyi, uzlaşmayı, birlikte tartışabilmeyi bir tarafa bıraktıklarını biliyorduk ama insanlığı bir kenara bıraktıklarını milletimiz bir kez daha görmekte” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİLİ CESUR: ELEKTRO ŞOK UYGULANDI, YOĞUN BAKIMDA

Örs’ün başına aldığı darbe sonucunda durumunun iyi olmadığını gördüklerini, Örs’e eşlik ettiğini belirten İYİ Partili Cesur, “Kendilerinden EKG çekmelerini rica ettim. EKG’si çekildiğinde kendisine geçen seneden kalp pili takıldığını bildiğim için EKG çekilmesini istedim” dedi ve şöyle devam etti:

"EKG’de kalbin durma aşamasından bir önceki aşama olan kalp ritminin maalesef bozulduğunu gördük. Ventriküler Taşikardi’ dediğimiz hadise halindeydi. Onun üzerine hemen Güven Hastanesi’ne getirmeye karar verdik. Oradaki ilk müdahalede kendisine ilaç uygulandı. Gelirken de hastanedeki yetkilileri arayarak burada kardiyoloji ve acil hocalarının bir arada hazır olmalarını rica ettik. Onlara da teşekkür ediyoruz. Yapılan müdahale, kalbin geri döndürülmesi, kalp ritminin yeniden geri döndürülmesi olarak bilinen kardiyo şok tedavisidir. Çok önemli bir hadisedir. Çok kısa bir zamanda yapmazsanız hastayı kaybedersiniz. Buna olumlu cevap verdi ancak hayati tehlikesi devam ettiği için yoğun bakımda. Tedavisi devam ediyor. İnşallah böyle olaylar tekrarlanmaz.”

‘HAYATİ TEHLİKESİ OLAN BİR DURUMDAYIZ’

İYİ Partili milletvekilleri konuşurken müdahale girişimi olduğunu belirten İYİ Partili Zorlu, “Ardından Hüseyin Bey Milletvekilimiz olayı yatıştırmak adına davranırken, o sırada AK Partili bir milletvekili parmağında bir yüzükle milletvekilimize saldırıyor. Hayati tehlikesi olan bir durumdayız” dedi ve şöyle sözlerini sürdürdü:

“Bu milletin vekilliği falan değil, bu düpedüz milletin cellatlığına soyunmaktır. Biz böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz. İYİ Parti olarak yapıcı muhalefet anlayışımızla her konuda sadece TBMM içerisinde değil, ülkemizi ilgilendiren bütün tartışmalı meselelerde sorumlu muhalefet anlayışıyla hareket ediyoruz. Gerçekten milletimizi bu ağır sorunlardan çıkarmak adına çok önemli bir misyon yerine getirdiğimize inanıyoruz. Öyle anlaşılıyor ki mevcut siyasi iktidar çaresizliğin, yaklaşan seçimin verdiği buhranla bu şekilde acımasızca bir saldırı yöntemini tercih ediyor. Ortaya çıkan bu neticeyi milletimize bırakıyoruz. Bu gerçekten milletimizi temsil etme noktasında kabul edilebilir bir nokta değil.”

2001'DE ŞIHANLIOĞLU VEFAT ETMİŞTİ

2001 yılında, Meclis'te dün gece içtüzük değişikliği görüşmeleri sırasında DYP'lilerin kürsüye yürümesi üzerine büyük kavga çıktı. MHP milletvekilleri ile yumruklaşan DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.


https://www.gazeteduvar.com.tr/butce-gorusmelerinde-kavga-iyi-partili-ors-yogun-bakimda-haber-1592423
M
3 ay
Danimarka’da sandık çıkış anketlerine göre seçimin kazananı belirsiz
Parlamento seçimlerinin yapıldığı Danimarka’da sandık çıkış anketleri seçimin net bir kazananı olmadığını gösteriyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
TV2 tarafından yayınlanan seçim çıkış anketlerine göre, mevcut Başbakan Mette Frederiksen’in Sosyal Demokratlar Partisi, yüzde 25 oy oranı ile seçimlerde en yüksek oyu alan parti oldu.

Ancak sonuçlar, 14 partinin yarıştığı seçimlerde, merkez sol ve sağ partilerin, 179 sandalyeli parlamentoda hükümet kurmak için yeterli olan 90 sandalyeye sahip olmadığını gösterdi.

Öte yandan Başbakan Frederiksen'in, eski Başbakan Lars Lokke Rasmussen'in yeni kurduğu ve çıkış anketlerine göre oyların yaklaşık yüzde 9’unu alan Moderaterne Partisi’nin desteğini alması halinde liderliğini koruyabileceği belirtiliyor.

Danimarka Radyosu (DR) tarafından yayınlanan çıkış anketlerinde ise Sosyal Demokratlar oyların yüzde 23,1’ini alarak 42 sandalye elde ederken, Liberal Parti yüzde 13,5 oyla 24 sandalye kazandı.

Haziran 2019'da göreve gelen Başbakan Frederiksen liderliğindeki azınlık Sosyal Demokrat hükümeti, salgında toplumu virüsün mutasyonundan korumak için milyonlarca sağlıklı vizonun öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle eleştirilerin odağındaydı.

Ayrıca hükümetin merkez sol müttefiklerinden Sosyal Liberal Parti'nin, Frederiksen'in erken seçim çağrısı taahhüdü vermemesi halinde güven oylaması tehdidinde bulunması üzerine Danimarka’da erken seçim süreci ivme kazanmıştı.

Parlamentodaki parçalı yapı nedeniyle uzun yıllardır hiçbir partinin çoğunluğu elde edememesi Danimarka’nın azınlık hükümetlerince yönetilmesini ve partiler arası uzlaşıyı zorunlu kılıyordu.

Başbakan Frederiksen de sol partilerin desteğiyle bir azınlık hükümetini yönetiyordu.


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/danimarka-da-sandik-cikis-anketlerine-gore-secimin-kazanani-belirsiz/2726937
M
3 ay
İsrail'de sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu hükümeti kurabilecek
İsrail'deki sandık çıkış anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ blokun 62 milletvekiliyle hükümeti kurabilecek sayıya ulaştığını gösteriyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
Ülkede son üç buçuk yıl içinde yapılan beşinci erken genel seçimde oy verme işleminin yerel saatle 22.00'de tamamlanmasının ardından sandık çıkış anketleri yayınlandı.

Kanal 13'ün yayınladığı kesin olmayan sonuçlara göre, Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi'ne destek vermesine kesin gözüyle bakılan sağ blok 120 sandalyeli İsrail Meclisinde 62 milletvekiliyle çoğunluğu elde etti.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Likud, 31 milletvekili çıkararak seçimi birinci tamamladı.

Netanyahu'nun rakibi Başbakan Yair Lapid'in Gelecek Var Partisi ise 24 sandalyeyle ikinci parti oldu.

Netanyahu bloku hükümet için yeterli çoğunluğu elde etti

Bu sonuçlara göre, Netanyahu liderliğindeki blokta yer alan aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi 15, Ultra Ortodoks partilerinden Şas 10, Birleşik Tevrat Partisi ise 5 milletvekili kazandı.

Buna karşın Lapid öncülüğündeki "Değişim Koalisyonu" isimli blokta Benny Gantz'ın öncülüğündeki Ulusal Birlik Partisi seçimleri dördüncü sırada tamamlayarak Meclise 12 milletvekili gönderdi.

Lapid blokundaki, İsrail Evimiz, soldaki İşçi Partisi ve İsrail vatandaşı Filistinlilerin partisi Birleşik Liste 5'er milletvekili çıkardı. Aynı bloktaki sol parti Meretz ise 4 milletvekili elde etti. Sandık çıkış anketine göre, Lapid liderliğindeki Değişim Koalisyonu'ndaki partiler toplamda 54 sandalyeye ulaştı.

İki blokta da yer almayı reddeden İsrail vatandaşı Filistinlilerin partisi Ortak Liste, Mecliste 4 sandalye elde etti.

Anketlere göre, Arap partisi Beled ile Netanyahu karşıtı blokta yer alan sağcı siyasetçi Ayalet Şaked'in partisi seçimde barajın altında kaldı.

İsrail'de yakında açıklanacak resmi sonuçlarda Mecliste elde edilecek bir ya da iki sandalyenin Netanyahu aleyhine değişmesi halinde, Netanyahu blokunun hükümeti kurabilmesinin tehlikeye girebileceği belirtiliyor.


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilde-sandik-cikis-anketlerine-gore-netanyahu-hukumeti-kurabilecek/2726898
M
3 ay
Irak'ta yeni hükümet Meclisten güvenoyu aldı
Irak'ta Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığındaki yeni hükümet Meclisten güvenoyu aldı.

< Resime gitmek için tıklayın >
Irak Meclisinde yapılan oturumda yeni hükümet için güven oylaması yapıldı.

Sudani tarafından oluşturulan kabinedeki 23 bakandan 21'i Mecliste güvenoyu aldı. İmar ve İskan Bakanı ile Çevre Bakanı için ise Kürt partiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle güven oylaması yapılamadı.

< Resime gitmek için tıklayın >
Başbakana üç yardımcı

Yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına eski Dışişleri Bakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi Fuad Hüseyin, Planlama Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına Muhammed Temim, Petrol Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığına da Hayyan Abdulgani Abduzzehra seçildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Üyesi Halit Şivan ise Adalet Bakanı oldu.

Savunma Bakanlığına Türkmen asıllı isim

Irak Savunma Bakanlığına Sünni Arap kontenjanından Türkmen kökenli Sabit Abbasi seçildi.

Hristiyan kökenli eski Göç ve Göçmenler Bakanı İvan Faik ise yine aynı göreve getirildi.

Yeni bakanlar Mecliste yemin ederek görevlerine başladı.

Başbakan Sudani de Meclis oturumu sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kabinesinin güvenoyu aldığını ifade etti.


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/irakta-yeni-hukumet-meclisten-guvenoyu-aldi/2722774
M
4 ay
İtalya'da Meloni hükümeti yemin ederek göreve başladı
İtalya'da 68'inci hükümeti kuran Başbakan Giorgia Meloni ve bakanları, yemin ederek görevlerine başladı.

< Resime gitmek için tıklayın >
Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de düzenlenen törende, Başbakan Giorgia Meloni ve lideri olduğu sağ koalisyonun 24 bakanı, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın huzurunda tek tek yemin etti.

Yemin töreninin son bölümünde Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Meloni ve kabinedeki bakanlarla aile fotoğrafı çektirdi.

Bu arada, Başbakan Meloni'nin başbakanlık sarayı Chigi'de yarın yapılacak devir teslim töreniyle görevi selefi Mario Draghi'den devralacağı bildirildi.

İtalya'da gelenek olduğu üzere yeni kurulan hükümetin başbakanı, başbakanlığa geliyor ve önceki başbakandan bakanlar kurulunun ilk toplantısı için bakanları çağırmayı sağlayan zili devralıyor.

Sembolik devir teslim sonrasında yeni Başbakan Meloni'nin ilk bakanlar kurulu toplantısını yapması bekleniyor.

Meloni hükümetinin, gelecek hafta içinde parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinde güven oylamasından geçmesi öngörülüyor. Sağ koalisyon hükümeti, çift kanatlı parlamentoda onay alırsa resmen işbaşı yapacak.

AB'den tebrik

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medyadaki mesajında, İtalya'nın ilk kadın başbakanı olarak göreve gelen Meloni'yi kutladığını bildirdi.

Von der Leyen, "Önümüzdeki sınamalara karşı yeni hükümetle yapıcı iş birliği kuracağımıza inanıyorum ve bunu sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Meloni'ye sosyal medyada yazdığı tebrik mesajında, "AB'nin ve İtalya'nın çıkarı için birlikte çalışalım." ifadesine yer verdi.

Michel, İtalyanca devam ettiği mesajında, Meloni'yi AB liderlerini bir araya getiren Konsey toplantısına beklediğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise Meloni'yi kutladıktan sonra, Avrupa'nın ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, "Avrupa'nın İtalya'ya ihtiyacı var. Birlikte her zorluğu aşacağız." dedi.

45 yaşındaki Giorgia Meloni, İtalya'da ilk kadın başbakan olarak tarihe geçti.

Meloni, 2008'de erken seçimleri kazanıp başbakan olan Silvio Berlusconi'den bu yana seçim kazanarak başbakanlığa gelen ilk isim olmasının yanı sıra ülkede 1922-1943 döneminde iktidarda kalan faşist diktatör Benito Mussolini'den sonra iktidara gelen ilk aşırı sağcı başbakan oldu.

Ülkede 25 Eylül'deki seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifak, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğu elde etmişti.


https://www.aa.com.tr/tr/dunya/italyada-meloni-hukumeti-yemin-ederek-goreve-basladi/2718182
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.