S

Binbaşı
19 Ağustos 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
230 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
S
geçen yıl
Galax RTX2060 Super 8GB (1-Click OC) Teknobiyotik 2.748 TL
https://www.teknobiyotik.com/galax-rtx2060-super-8gb-1-click-oc-256bit-gddr6-ekran-karti-26isl6hp39ss-akog.html

Galax RTX 2060 Super: 2.699 TL Bence yanıyor ekran kartı alacaklar hele 2060 super almaya niyetli olanlar kaçırmasın bence kartın soğutması da güzel...
Güncelleme: 2.991 TL güncel fiyat sıcak fırsatlığı bitmiş
S
2 yıl
RTX 2060, ekran kartı fiyatları ve upgrade hakkında
Merhaba arkadaşlarım MSİ GTX 1060 GAMİNG X 6gb ekran kartı kullanıyorum ve 1080p 75 hz bir monitörüm var.Bu kartı RTX 2060'la upgrade etmek istiyorum. Fakat orta seviyede bile fiyatlar 2500-3000 TL'leri bulmuş maalesef. Sizce 1080p için şu an ekran kartı upgrade etmemi gerekir yoksa 1060'la bir süre daha yola devam etmekmi mantıklıdır? Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
S
3 yıl
Fable Anniversary Türkçe Yama (istek)
Merhaba arkadaşlar gelmiş geçmiş en iyi rpg oyunlardan biri olan Fable Anniversary'nin Türkçe yamasının olmaması bence büyük bir kayıp. Umarım çevirmen arkadaşlar sesimizi duyarlarda bu güzel oyunu Türkçe oynayabiliriz.
S
3 yıl
Liselerin iflası
Fen liseleri de dahil, en iyi diye bildiğimiz liselerin mezunları bile adeta perişan durumda.

YÖK ve ÖSYM’nin performansı ise onlardan daha da vahim.

Milyonlarca adayın üniversite için yanıp tutuştuğu bir ortamda, bu yıl yine yüz binlerce kontenjan boş kaldı.

Boş kalan kontenjanların bir bölümü, diplomaları artık bir işe yaramadığı için ilgi görmedi ama hukuk gibi gözde fakültelerde asıl sorun, YÖK ve ÖSYM’nin öngörüsüzlüğü oldu.

Dün itibarıyla, üniversiteyi kazananlar, kazanmayanlar belli oldu ama ortada acilen cevap bekleyen çok fazla soru var.

YÖK ve ÖSYM umarız bu sorulara bir an önce bir açıklık getirir.

Örneğin hukuk fakültelerindeki boş kontenjanlar, örneğin burslu öğrenciler ile paralı öğrenciler arasındaki uçurumlar, örneğin tek öğrencinin dahi tercih etmediği bölümler, örneğin geçen yıl ilk 2000’deki bir fakülteye girebilecek öğrencilerin bu yıl 20 binlere düşmesi!..

Bu arada, yarım milyon adayın rahatlıkla üniversiteli olabilecekken, hiç tercih yapmaması da çok ilginç.

Hem de 128 bin kontenjan açığı varken.

Ama en ilginci, 2082’nci olan bir adayın geçen yıl 21 bininci sıradaki adayları alan bir fakülteye ancak girebilmesi!..

Çarpıcı rakamlar!

YKS sonuçlarıyla ilgili ayrıntıları detaylar ortaya çıktıkça önümüzdeki günlerde çok daha net bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

İşte şu an için resmi açıklamalara göre en çarpıcı tespitler:

- Tercih hakkı bulunmasına rağmen yarım milyon aday tercih yapmadı.

- 128 bin 500 kontenjan boş kaldı. Kazanıp da kayıt yapmayanlarla birlikte bu sayı 200 bine çıkabilir.

- KKTC’deki boş kontenjan sayısı yerleşenlerden daha fazla.

- En fazla kontenjan açığı devlet üniversitelerinde, 4 yıllık lisans bölümlerinde bile 58 bin açık var. Oysa barajı aşan herkes isteseydi, bu bölümlere girebilirdi!

- Meslek yüksekokul- larındaki doluluk oranı 4 yıllıklara göre daha yüksek!

- Daha önce bir üniversiteye yerleşen 400 bin adaydan dörtte üçü yeni bir yer kazanamadı!

- Bir üniversite bitirip, ikincisini okumak için sınava giren 191 bin adaydan sadece 69 bini başarılı olabildi.

- En başarılı liselerden biri yine fen liseleri oldu ama 32 bin mezundan sadece 16 bini lisans bölümlerini kazanabildi.

- Yıllık öğrenim ücretleri 100 bin lirayı aşan yabancı dille eğitim yapan kolejlerde de hüsran var. 75 bin 912 mezundan 30 bin 370’i lisans bölümlerini kazanabildi.

- Hemen herkesin girmeye çalıştığı Anadolu liselerindeki başarı oranı yerlerde sürünüyor. 539 bin mezundan 159 bini 4 yıllık fakültelere girebildi.

- Endüstri meslek liseleri ve imam hatip lisesi mezunları yine en diplerde yer aldı. 144 bin EML mezunundan sadece 4 bini, 234 imam hatip mezunundan da 37 bini lisans bölümlerini kazanabildi...

- Tek tercih almayan bölüm sayısı azalmış! Peki onlara izin veren kim?..

Bu çelişki niye?

Ve işte bir veli tespiti:

“YKS sonuçlarına göre sıralaması EA puanıyla 2082’nci olan kızımın tercihleri sırasıyla (2017 son alınan kişiye göre)

1. 1950, 2. 2350, 3. 4340, 4. 4390, 5. 18200, 6. 21000 idi.

Açıklanan sonuçlara göre 5. tercihe ancak girebildik.

Sıralamanın bu kadar düşmesi konusunda yorumlarınız veya bizleri itiraza yönlendirebilecek uyarılarınız son derece sevindirecektir...”

Bu konudaki gelişmeleri ve yığılmaları takip ediyoruz ve daha sağlıklı bir değerlendirme için birkaç gün daha geçmesi gerekiyor.

Benzeri durumda çok fazla öğrenci var ve onlara ulaşmaya çalışıyoruz.

Ha bu arada, bütün adaylar, en yüksek puanları alsalar ve istedikleri bölümlere girip mezun olsalar, iş bulabilecekler mi?

Sanki asıl üzerinde durulması gereken soru bu...

Özetin özeti: Boşuna kürek çekiyoruz!..


Evet Abbas Güçlü'nün ülkemizde eğitimin geldiği durum hakkındaki yazısı insan çok üzülüyor gerçekten
S
3 yıl
Eskiden Fiyat/ Performans diye bir kavram vardı hatırlarmısınız?
Bir zamanlar fiyat ve performans kelimeleri birleştiğinde güzel bir kavram ortaya çıkardı. Bu kavram üzerinde donanım haber ailesi olarak çok konuşurduk, kafa patlatırdık. Malum olaylar yüzünden bu kavram öldü maalesef üzerine toprak atılmaya da devam ediliyor. Siz nasıl bilirdiniz bu f/p kavramını arkadaşlar?
S
3 yıl
Kingston Valueram'i overclock yapmak
Merhaba forumdaşlarım sistemimde 2 adet 8gb Kingston Valueram 2133 mhz ram bulunmakta. Ben bu ramleri overclock yaparak 2400 veyahut 2666 mhz'ye çıkarma imkanım varmıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
S
3 yıl
intel 8. nesil işlemciler için spectre yamasını anakart üreticilerine göndermiş
intel'in 8. nesil işlemciler için 84 numaralı spectre microcod güncellemesi yayınlanmış arkadaşlar bilmeyenlere duyurulur.
S
3 yıl
AOC G2260VWQ6 anlık görüntü kayması sorunu
Merhaba arkadaşlar AOC G2260VWQ6 marka monitörüm var. Oyunlarda ve filmlerde bazenleri şerit şeklinde anlık görüntü kaymaları yaşıyorum. Bu monitörden kullanan arkadaşlar varsa herhangi bir ayarı varmıdır acaba? Bağlantı olarak hdmi kullanıyorum 60hz olarak.
S
4 yıl
İnternete zam kapıda internetten alınan özel iletişim vergisi yüzde elli artıyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün yeni vergi düzenlemeleriyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalarda en çok dikkat çeken yüzde 40 artış oranıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olmuştu. Çoğu kişi bu zamma yoğunlaşınca, en yüksek artışın hangi kalemde olduğu gözden kaçtı. Bu ayrıntı ise Ağbal'ın açıklamalarının satır aralarında yer alıyor.

Peki nedir bu düzenleme? Cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25 oranında, sabit telefon görüşmelerinden yüzde 15 oranında ve 'data, internet hizmetlerinden yüzde 5 oranında alınan özel iletişim vergisi (ÖİV)' yüzde 7.5 olarak tek oranda yeniden düzenleniyor. Bir başka ifadeyle telefonla konuşmada ödenen vergi düşerken internet için uygulanan yüzde 5'lik ÖİV, yüzde 7.5'e çıkıyor. İnternetteki verginin yüzde 7.5'e çıkması demek ÖİV'nin yüzde 50 artırılması anlamına geliyor. Buda büyük ihtimalle internet fiyatlarına yansıyacaktır.
S
4 yıl
Gtx 1060'lı sisteme monitör tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar neredeyse 7 yıldır kullandığım monitörüm bugün arızalandı ve yeni bir monitör almaya karar verdim. Bütcem 500 TL' ye kadar tavsiye edebilirseniz sevinirim. Bu arada ekran kartım gtx 1060 6gb ve işlemcim İ5 6400.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.