V

Binbaşı
09 Ağustos 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
85 üye
Görüntülenme (?)
1149 (Bu ay: 18)
Gönderiler Hakkında
V
2 ay
Laptop'a sıvı metal uygularken nelere dikkat edilmeli?
Isınma sorunu yaşadığım laptop'ım için Thermal Grizzly sıvı metal sipariş ettim 5gr olandan. Uygularken nelere dikkat etmeliyim?

Önemli noktalardan biri izolasyonu iyi yapmak ve miktarı abartmamak galiba.

Sizce izolasyon için ekran kartının kenarlarında şeffaf oje kullanmalı mıyım yoksa kapton bant uygulasam yeterli olur mu?

Ekran kartının kenarlarını güvene aldığım gibi işlemciye de aynı prosedürü yapmaya gerek var mıdır?

Tecübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. İyi forumlar :)
V
2 ay
En iyi sallama çay markası?
Malum kyk yurdunda çaycı vs kullanamadığımız için anca sallama çay içebiliyoruz odada. Bim'in Berk çay çok yumuşak, tatsız geldi. A101'in çayı çok acı geldi. Bugün arkadaştan Çaykur'un çayını deneme fırsatım oldu, Bim ve A101'e göre iyiydi.

Ne çok acı ne çok tatsız tam kararında en güzel sallama çay markası nedir acaba? Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler :)
V
5 ay
Biz antinatalistler ne halt edeceğiz?
Bu acı dolu dünyaya çocuk getirmenin zalimce ve bencilce olduğunun farkındayız ve bu suça ortak olmak istemiyoruz. Ama çok büyük bir sorun var: çocuk yapma kararı tek kişilik bir karar değil. Fikrimize saygı duyan ve bizle aynı düşünen antinatalist kız bulmamız çok zor. Kadınlar genelde daha duygusal olduğu için olaya mantıklı yaklaşamayıp çocuk isteyebilirler.
Kara kara düşünüyorum daha normal kızlarla iletişimim iyi değilken antinatalistini nasıl bulacağım? Aklıma tek çözüm geliyor en iyisi kendini kısırlaştırtmak gibi. Eğer kendini kısırlaştırtırsan kadın seni öyle kabul etmek zorunda kalacak ve istese de çocuk yapalım diye ısrar edemeyecek.

@hamza5806 @George Carlin12 @ulu beyaz tüy @PunisherLord @Akasha_Ether
V
5 ay
Semih Saygıner'den altın değerinde tavsiyeler
Video sanki bir kişisel gelişim videosu gibi. Çok faydalı tavsiyeler ve tecrübeler var Semih abiden. Yaşadığı onca zorluğa rağmen bu kadar başarılı olabilmesi onun sözlerine kulak vermemiz için çok yeterli bir sebep. Semih abi, özellikle ben ve benim gibi sürekli diplerde olan insanlar için örnek almamız gereken birisi.Ey konu dışı ahalisi! Çoğumuzun psikolojisi kötü lütfen kendi iyiliğiniz için videoyu izleyin. Umarım ki her şey gönlünüzce olsun

Eğer vaktiniz çok yoksa aşağıya dikkatimi çeken kısımları yazılı olarak bırakıyorum. Videoyu izleyemeseniz bile o anekdotları okuyun. İyi forumlar

https://www.youtube.com/watch?v=GFVhV5BlTOA

Çünkü hayatı algılayış biçimi olarak çocukluğumdan beri hayatı olduğu gibi kabul eden bir insanım. Yani çok fazla böyle ajitasyon yapmam çok fazla durumdan rahatsızlık hissetmem. Durum ne ise onun içinden çıkmanın yollarını ararım.

-----------------------------------------

Çünkü ben yol almayı seven bir insanım. Yaptığım şeyle. Neyse o fark etmez. Yavaş yavaş bilardo oynadıkça yol aldım çünkü hep böyle analitik düşünürdüm. Bir vuruş yapardım o vuruşun peşinden düşünürdüm. Nerede yanlış yaptım? Biraz daha falso vereyim biraz daha hızlı vurayım biraz daha yavaş vurayım. Diğer arkadaşlar öyle oynamıyordu mesela. Onlar vuruyordu böyle "ah! yapamadım! kaçırdım!" falan diyordu. Gözünü kaçırıyordu mesela vurduğu uçtan. Ben gözümü kaçırmıyordum yani. Olayları takip ediyordum. Tabiri yerindeyse hayatla bağını koparmamak gibi yani. Bağı koparmıyordum hiçbir zaman o yaptığım iş neyse.

----------------------------------------

Yaşı ilerlemiş insanlarda mesela deseniz ki "ya bir saat çık yürü" kimse yürümez. Ya da bir ne bileyim al bir hareket dumbell bir hareket yap bir şey yap desen yapmaz. Ama burada yaşı ilerlemiş insanlar beş saat bilardo oynuyor. Avrupa'da seniorler ligi var, 85 yaşında adamın lig maç var. Yavaş yavaş gidiyor masaya. Fakat lig maçı var adamın, lig maçı. Yaşam enerjisi bu. Çok enteresan. Biz de 60 yaşında ölmeyi bekliyoruz. Bilardoyu herkesin oynaması gerektiğini düşünüyorum yani.

--------------------------------------------

Engeller aşmak içindir zaten. Zaman zaman çok zorlansam da bir şekilde bir çıkış yolu buldum. Geçmişte yaşadığım bütün olumsuzluklardan bir şekilde pozitif çıkmayı başardım.

-----------------------------------------

Ama bir şekilde bu kafada olmak gerektiğini düşünüyorum. Yani zorluklar bizim üstesinden gelmemiz için var zaten. Bizim hayatımızı zindan etmek için yok zorluklar. Zorluklar hep olacak hayatımızda. Her zaman var olacak. Ama üstesinden gelmeyi başarmamız lazım.

------------------------------------------

Bana sorsanız, deseniz ki: "En iyi yaptığın şey nedir?" Ben "bilardo oynamak" demem. Bir konuda yol almak derim. Çünkü bu bir konuda yol almak, çok basit hamlelerle başlar. Mesela "ingilizce öğreneceğim." Değil mi? E her gün bir kelime öğren bakayım Bak bakalım 1 sene sonra ne oluyor? Her gün 1 cümle kurmayı öğren, 1 zaman öğren. Bak bakalım ne oluyor ya? Ama öğrenmeye devam et. Sen hem hiçbir şey yapmıyorsun hem gelişmek istiyorsun. Mesele orada. Dolayısıyla benim dil öğrenebiliyor olmam benim özel olduğumdan kaynaklanmıyor. Benim çalışkanlığımdan kaynaklanıyor. Benim öğrenme arzumdan kaynaklanıyor.İletişim kurma arzumdan kaynaklanıyor.

------------------------------------------

Hayat bir okuldur ama diploma alamazsınız. Öğrenci gibi yaşarsınız hayatta. Öğrenci gibi ölürsünüz. Ben öğrenci gibi ölmeyi düşünüyorum. Ve onu tercih edenlerdenim. Herkesin öğrencisi olmaya hazırım. Her gün yeni bir şey öğrenmeye hazırım. 57 yaşındayım, hiçbir zaman gezegene diğerlerinden daha önce geldim hissine kapılmıyorum.

-------------------------------------------

Geleceğe yatırım diyince insanlar hep böyle elle tutulur maddi bir şeylerden bahsediyor. Ama iş öyle değil. Yani biraz da sağlık kısmına da yatırım yapmak lazım çünkü sonuçta bütün kazanımlarımızı bütün mutluluklarımızı sevdiklerimizle paylaşacağımız o dönemi sağlıklı geçirmek çok keyifli olacak diye düşünüyorum.

--------------------------------------------

Yani ben başarıyı çok çalışmak olarak görüyorum. Yani çok çalışan kazanır oyunu. Şimdi şöyle diyelim müthiş yetenekli bir bilardocu var, çalışmamış. Bir de daha az yetenekli bir bilardocu var ama çok çalışmış. Bu kazanır.(çok çalışan) Dolayısıyla yetenek, zeka o kapasiteler çok önemli değil. Onu nasıl parlattığınız önemli. Çalışarak çok yüksek mertebelere gelinebilir. Herhangi bir iş dalında. Biz genelde böyle hızlı ilerlemeyi tercih eden bir toplumuz. Öyle olmuyor, insanın kendine zaman tanıması lazım. O zamanı tanıyacaksın ki özümseyeceksin o bütün her şeyi.

--------------------------------------------

Yani gerçekten çalışmak çok keyifli, insanı hayatta tutan bir şey. Hayat enerjisi veren bir şey. Hayatta başarılı olmak istiyorsanız ben kendi tarifimi vereyim. Başarı da mutluluk da para da saadet de huzur da her şey sizin başınıza gelmiyor. Onu siz yapıyorsunuz.

--------------------------------------------

Çok eğlenceli çünkü gelişmek, öğrenmek. Hayatı daha iyi algılıyorsunuz. Hayat çok değerli. Boş bir tuvalin var, boya veriyorlar. Önce senin adına başkaları boyuyor. Bazen çok güzel boyuyorlar. Bazen çok kötü boyuyorlar. Sen ne zamanki boyayacak yaşa geliyorsun alıyorsun boyayı başlıyorsun boyamaya. Bir süre sonra da bir bakıyorsun tuvalin karşısına geçip "Bu ne biçim resim be?" diyorsun. E sen yaptın çoğunu. Hala boyan var, hala zamanın var. Al, düzelt. Güzelleştir. Biraz yeşil sür üzerine. Değiştir ya. Güzelleştir. Hayat o kadar değerli ki. Senin hayatın, sen boya. Başkaları boyamasın.
V
5 ay
Ülke parlak beyinlerini kaybediyor...
Gitmekte haksız değiller ama bu gidişler ülkemiz adına çok büyük kayıp.

https://www.youtube.com/watch?v=AzGIvDzwF7Y
V
5 ay
İBB tarafından binlerce terörist işe alındı iddiası
https://www.youtube.com/watch?v=6adO3HkZzkI

Ekrem İmamoğlu gereken cevabı vermiş. Madem ki içişleri bakanının elinde öyle bir liste var bu insanlar işe alınırken resmi kurumlardan nasıl onay geliyor? Eğer böyle bir liste varsa asıl suç o kişilere temiz raporu veren kurumlardadır.
V
5 ay
Sigara içmiyor olmak çok güzel bir şey
Hem paran gitmiyor hem üstün kokmuyor ek olarak sağlık konusu da var. Şu hayatta yaptığım en mantıklı şeylerden birisi sigaraya bulaşmamış olmak. Yaşım 23 bir tek sigara bile bitirmedim. Bu kararım harici hayatım başarısızlık ve ümitsizlikle dolu orası ayrı :(
V
5 ay
Çünkü ben yanlış bir yerde doğmuşum...
Kader zinciri ile bağlamış beni
Biliyorum bana zulüm edeni
Al istersen tanrım ruhsuz bedeni
Çünkü ben yanlış bir yerde doğmuşum

Tr server'ı yordun artık biraz nefes aldır :(

https://www.youtube.com/watch?v=HNhBOUS73vc
V
5 ay
Ağlamaya devam mı edeceksin yoksa...?
Ağlamaya devam mı edeceksin yoksa memnun olmadığın şeyleri değiştirmek için harekete mi geçeceksin?!

Bu soruyu en başta kendime soruyorum. Eğer sizin de hayatta memnun olmadığınız durumlar varsa ki herkesin vardır. Bunları değiştirmek için kendinize en önce bu soruyu sorun.

Dün geçti artık gelmez, yarın ulaşılamaz bir yerde ona etki edemezsiniz. Elinizde sadece ama sadece şu an var. Ne yaparsanız şimdi yapabilirsiniz. Neye etki etmek isterseniz şimdi etki edebilirsiniz. Ağlamaya sızlanmaya vakit yok. Geçmişin pişmanlıkları ve gelecek kaygılarıyla tek varlığınız olan şimdiyi heba etmeyin.

Biz daha iyi yaşam şartlarını, huzurlu ve mutlu yaşamayı hak ediyoruz. Kendimize ve elimizdeki imkanlara ve özellikle en büyük varlığımız olan "şimdi"ye gereken değeri verip kendimiz için iyi şeyler yapmalıyız. Bir insanın yapacağı en güzel yatırım kendisine yaptığı yatırımdır.

Kafanda dönen binlerce düşünce var biliyorum. Geçmişi düşünüyorsun sürekli ve geleceğinden endişe ediyorsun. Yapmadıklarına pişmansın, yaptıklarına pişmansın, yapamadıklarına pişmansın... Ama geçmişe takılı kalmak hiçbir haltı değiştirmeyecek! Kendine gel ve hemen şimdi değerli vaktini değerlendir. Küçük hedeflerle başla, büyük hedeflerini küçük adımlara böl. Kendine karşı merhametli ol, en ufak başarısızlığında kendini yerden yere vurup bırakma. Önemli olan yolda olmaktır yolu ne kadar hızlı yürüdüğünü boşver, zamanla hız kazanırsın ki kazanmasan bile zorunda değilsin.

Buraya kadar okuduysan değerli kardeşim, lütfen kendin için kendine yatırım yap. Yapman gerekenleri ve yapabileceklerini en iyi sen biliyorsun. Potansiyelini açığa çıkarmak için sabırla kendine yatırım yapmaya devam et. Zaman değerli, sen değerlisin. Olumlu düşüncelere odaklan ve yoluna devam et.

Her şey gönlünce olsun, en içten temennilerimle başarılar dilerim
V
5 ay
Ertelemeyle başa çıkmanın verimli yolu nedir?
Öncelikle belirteyim bu yazı hem forum ahalisine faydalı olması için hem de İngilizce'mi gelirştirmeye yardımı olacağını düşündüğüm içni tarafımdan çevrilmiştir.(ne kadar amatör ve hatalarla dolu olsa da olayın özünü bile verebilse yeter) Orijinal yazıyı okumak için: https://www.quora.com/Whats-an-efficient-way-to-overcome-procrastination
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ertelemeyle başa çıkmanın verimli yolu nedir?
Sorunuzu cevaplayacağım ama öncelikle bütün insan uygarlığını karikatür yılan Rex yardımıyla 2 dakikada anlatmam lazım.

İnsanlar kendilerinin çok zeki olduğunu düşünmeyi sever. Yine de o atomu parçalamaya ve aya ayak basmamıza sebep olan muhteşem, güçlü beyinlerimizle bir göreve son gününe kadar başlayamayan aptal beynimiz aynıdır.

Biz ilkel canlılardan evrimleştik, ama kendimizi asla onların mirasından ayıramadık. Beyninizin insan bilinci olarak bildiğiniz zeki ve mantıklı kısmını biliyor musunuz? Biz ona Albert diyelim. O beyninizde Rex olarak adlandırdığımız dürtüsel bebek sürüngenin yanında yaşıyor:
< Resime gitmek için tıklayın >

Muhteşem bir yabancıyı farkettiğinizde nasıl yardım edeceğinizi bilmiyor musunuz?(burayı çevirirken zorlandım emin değilim) İşte o Rex, ve ne kadar denerseniz deneyin onu asla susturamazsınız, kapatamazsınız. O sizin içgüdünüz, dürtünüz, aşkınız ve korkunuzdur.

Bizler Albert'i beynimizin bilinçli tarafı(asıl kendi özümüz) olarak düşünmeyi severiz. O konuşan ve akıl yürüten parçamızdır. Spora gitmeye veya o dönem ödevini yazmaya karar verdiğimizde Albert o kararı verir. Ama Albert yaşlıdır, yorgundur ve çoğu zaman çöker.

Beyniniz arzularla savaşında uykulu bir profesör ve sonsuz enerjiye sahip dürtülerine mahkum bir sürüngen arasında sıkışıp kalmıştır. Direksiyonu Rex'e de verebilirsiniz.
< Resime gitmek için tıklayın >
Rex Albert'i dinler. Çok fazla aynı fikirde olmadığı sürece bir çocuk gibi dediklerinin çoğunu yapar. Ama Rex umutsuzca kanepeye çökmeye can atar, Survivor izlemek ve Cheetos yemek isterse bu yapacağınız şeydir.

Bizi çevreleyen inanılmaz derecede insanlığın yükselişi büyük ölçüde mümkündür çünkü biz beynimizdeki Rexleri bastırmak, yatıştırmak ve altüst etmek içi sistemler geliştirdik.

Bu sistemlere "medeniyet" diyoruz. Yaygın şekilde ulaşılabilir yiyecek ve barınak çok şeyi düzeltir. Hukuk sistemi ve adalet de aynı şeyi yapar. Zorunlu eğitim, eğlence, tek eşlilik. Hepsi Albert'in yararlı şeyler yapabilmesi için(penisilini bulmak, Cheetos'u icat etmek gibi) Rex'i yeterince uzun süre sakinleştirir.
< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi sizin erteleme sorununuza odaklanalım.

Bilinçli zihninizle bir karar veriyorsunuz ama o kararı neden uygulayamadığınızı merak ediyorsunuz. Gerçek şu ki sizin günlük karar vericiniz - Rex - çok da olgun değil.

Bir çocuğu sürekli olarak yaptırmak istediğiniz şeylere ikna ettiğinizi düşünün. Basit eylemler için, otoritenizi öne sürmek etkili olabilir. "Haydi akşam yemeğine". Ama o çocuk bir şeyi yapmak istemiyorsa sizi dinlemeyecektir. Onu ikna etmeniz, kandırmanız gerekir:

*Mantığı unutun: Mantık ve mantıklı gerekçeler size yardım etmeyecektir. İçinizdeki sürüngen sakinleşebilir, korkabilir veya heyecanlanabilir. Ama o bir dille konuşmaz ve mantık yürütmez. Duygulara esirdir.

*Konfor önem arz eder: Eğer açsanız, yorgunsanız, depresyondaysanız sizin bebek sürüngeniniz isyan edecektir. Seninle ilgilenmeyi bırakacak ve ağlayacak, çığlık atacak ve söylediğiniz her şeyi yapmayı reddedecektir. Bu onun varlık amacıdır: yemek uyumak ve eğlenmek için zaman yaratmak.

*Disiplin duygusunu besleyin: Pozitif ve negatif takviye rutini oluşturun. Bir çocuğun sebzeleri yemesini istiyorsanız ona önce tatlıyı vermeyin. Kendinizi başarılarınız için ödüllendirin ve başarısızlıklarınız için kendinizi cezalandırın. Örnek olarak: Toplu bir amaca veya bir takım çalışmasına katılmak. Sosyal baskı Rex'i bir şeyler yapmak için olumlu yönde etkileyebilir.

*Duygularınızı kışkırtın: Sürüngen beyniniz duygulara tepki verir. Bu onun anladığı dildir. Bu yüzden kendinizi gaza getirin veya korkutun. Motivasyon konuşmaları, filmler ve yazılar bir süre idare eder. Bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluğu hayal edin veya başarısızlığın korkunç yönünü hayal edin.
Hayal gücünüzü sizi sallayacak kadar canlı tutun. Çocuklarda benzer hileler kullanıyoruz: "Dişlerini fırçalamazsan dişlerin dökülür"

*Bir şeye başlamak için zorlayın: Yapabileceğiniz en önemli şey başlamaktır. Rex'in içgüdülerin çoğunlukla değişimden kaçmaktır ve siz bir şeye başladığınızda o içgüdüler sizin lehinize dönmeye başlar. Hatta yeterli zamanda Rex'i nefret ettiği şeyleri sevmeye ikna edebilirsiniz. Çocukları okula gitmeye veya da piyano öğrenmeye zorlamamızın bir nedeni var.

*Çevrenizi düzenleyin: Rex ileri görüşlü değildir ve zeki de değildir. Eğer bir Facebook ikonu görürse onu ister. Bu bir çocuğa yatmadan hemen önce TV programı göstermeye benzer. Çevrenizi dikkat dağıtıcı şeylerden arındırarak dizayn edin. Mesajları, bildirimleri ve maili kapatın. Çalıştığınız ve eğlendiğiniz yerler ayrı olsun. İdeal olarak bilgisayarlarınızı da ayırın, en kötü hesapları ayırın.

Nereye bakacağınızı bilirseniz desenleri tanımaya ve onları kontrol etmeye başlayacaksınız.

Beyninizde dürtüsel bebek bir sürüngen var ve maalesef direksiyon onda. Eğer ona karşı iyi bir ebeveyn olabilirseniz dediğinizi çoğunlukla yapacaktır ve size iyi hizmet edecektir. SADECE HATIRLA YETKİ, KONTROL KİMDE?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.