E

Yarbay
12 Temmuz 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme (?)
911 (Bu ay: 15)
Gönderiler Hakkında
E
3 hafta
Sınav için yatayım mı sabahlayayım mı?
Yarın sabah vizem var. Yarım saat son kez bakıcam tekrar için, bitecek konular. 2 gündür 4 - 5 te yatıyorum, şimdi yine 4 - 5 gibi yatarsam sabah uyanamam diye korkuyorum. Sadece bu gece bu kadar geç yatmış olsam kesin uyanırım derdim de bilemedim şimdi. Öte yandan şu anda uykum yok ama sabah 10'a kadar zorlar, sınava uykulu girmek de istemem. Napsam bilemedim.
E
6 ay
1.5 aylık iyte izlenimim
Böyle bir konu gerekliydi buraya. Ara ara günceller, önemli zamanlarda uplarım.

Arkadaşlar yaklaşık 1.5 aydır buradayım. Tamamen objektif bir inceleme olacak çünkü okulu henüz benimsemiş değilim. Gördüğüm kadarıyla burada ya iyte milliyetçileri ya da nefret edenleri var, objektif görüş bulmak zor.

Öncelikle okulun dağ başında olması olayı kesinlikle doğru. İzmirde düzenli bir şey yapmanız için aşırı uzak izmire. Ancak balçovada, narlıderede falan otururursanız tolere edebilirsiniz. Okuldan izmire(balçova) erken saatlerde 45dk - 1 saatte gidebilirsiniz ama akşamüstü ve akşam neredeyse 2 saate çıkıyor. Üstelik arabanız yoksa izmirde en fazla 9a kadar falan kalabilirsiniz çünkü son araba o saatte. Kısacası haftasonu bornovaya falan gidip takılırım diyorsanız gidiş geliş en az 3 saat tutuyor metrosuyla beraber, hatta 4 saate bile çıkabiliyor.

Sosyal olanaklar konusu kısıtlı. Okulun dibinde Gülbahçe diye bir köy var ama en fazla kafeye oturur ya da içmeye gidersiniz, ya da sahilde oturursunuz. Son zamanlarda oturacak yerlerin sayısı da artıyor. Okulun içinde bir tane cafe var ki çoğu yere uzak, birkaç tane de fast food dükkanı var. Çok gezmeyi severim olmazsa olmaz diyorsanız buraya gelmenizi önermem. Kulüpler de çok fazla değil, öğrenci sayısının az olması, okulun şehre uzak olması yüzünden olabilir.

Okul ülkenin en büyük üçüncü kampüsüne sahip ancak içi dolu değil pek. O yüzden pek bir şey ifade etmiyor.

Okulda 1 tenis sahası, basketbol sahası, futbol sahası, yüzme havuzu, spor salonu var. Aylık 20 ya da dönemlik 60 liraya spor salonuna kaydolabiliyorsunuz (randevu alma konusu biraz sıkıntı ama zaman geçtikçe düzelecektir). Biraz daha verip yüzme havuzuna da kaydolabilirsiniz.

Gelelim eğitim konusuna. Eğitimi gerçekten çok iyi ve ağır. Ben sürekli çalışamam diyecekler çok zorlanacaktır. Hocaların hepsi derslerini ciddiye alıyor ve öğrencisini boş bırakmıyor. Buraya gelip de düzenli çalışır, kendinizi geliştirirseniz boş çıkmayacağınızın garantisini verebilirim. Ben 2.sınıf ehm öğrencisiyim. Hocalarımızın hepsi de kendini geliştirmiş, kariyerli insanlar. Evet görece az hocamız var ancak sürekli takviye yapılıyor. En son stanfordda yl+doktora yapmış bir hocamızı kattılar bölümümüze. Georgia Tech, Cornellde eğitim görmüş hocalarımız var. Diğer bölümlerin de aşağı kalır yanı yok, mesela bence bizim okulda mbg çok underrated. Ben kesinlikle akademiye yöneleceğim diyen kararlı insanlar varsa mesela ben direkt mbgyi önerebilirim.

Eğitim ağır olması bir tık eksi sayılabilir diyebilirsiniz ama ben boş zamanınız kalmayacak kadar çok ağır olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Evet okulda okuyan çoğu kişiden böyle duyabilirsiniz ama çoğu çalışmayı bilmeyen, beceremeyen insanlar, ben de dahil. Derse oturuyoruz ama kulaklık takılı, arada telefona bakıyoruz. Böyle ders çalışılmıyor. Doğru çalışmayla bir ton zaman kalır size.

Şimdilik bu kadar geldi aklıma. Sorusu olan ve objektif bir görüş almak isteyen sorabilir. Aklıma geldikçe ekleme yapacağım.
E
8 ay
BÖLÜM DEĞİŞTİRDİM 2.SINIFTAN BAŞLATMIŞLAR NABÇAM
Bilgisayardan Ehb'ye geçtim, tüm dersleri saymış adamlar. Alttan alacağım 4 5 ders var, ortalamam da 2.6. Birinci sınıftan başlatırlar diye umuyordum, gördükleri yazılım dili de başka tabi. Calculus falan bilmiyorum. Tekrar mı alsam napsam, kredisi de yüksek, düzgün bir not alırsam baya atıcak ortalamayı.
E
8 ay
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Okul kayıt için istiyor, e devletten alınan nüfus kayıt örneği de bunun yerine geçerli oluyor mu? 1 ay geçerlilik süresi var gösteriyor o yüzden bilemedim.
E
9 ay
Myp ile geçiş yapıp ya da hazırlık okuyup yatay geçiş yapmak isteyenler nasıl yapıyor?
Soru başlıkta. Yatay geçiş yaparken sınav puanına da bakılıyor. Bir sene sınav zorken bir sene kolay olduğu için puanlar çok farkedebiliyor. Bunun ayrımını nasıl yapıyorlar? Dönüştürme yöntemleri falan var mı?
E
9 ay
MERKEZİ YATAY GEÇİŞ KAYIT BELGELERİ YARDIM( yatay geçiş yapanlar gelsin)
Arkadaşlar kafayı yiyeceğim. Myp ile yatay geçiş yapıyorum. Kayıt belgeleri açıklanmış. Okuluma 2 belge için dilekçe verdim, e posta ve posta yoluyla bana ulaştırılması için. İşte yatay geçiş yapmadım belgesi ve engelim olmaması belgesi yg için. Bugün geri dönüş yaptılar, daha önce gönderdiğimiz transkriptte daha önce yg yapmamıştır ibaresi var dediler. Bunu karşı okula söyledim daha geri dönmediler. Ayrıca postayla gönderemiyorlarmış. İlla 5 saat yol gidicem ki istediğim belgeleri verebilecekler mi ondan bile şüpheliyim. Aynı şey başına gelen var mı nasıl çözdünüz?
E
9 ay
Yurt Sorunu (Virüs)
Okulun açılmasını istiyorum ama bu sorun kafamı çok kurcalıyor. Özel yurtta 4 kişilik yer ayarladım 1 ve 3 kişilik kalmadığı için. Şimdi bir kişide virüs çıkarsa nolacak? Aynı küçücük ortamda virüslü biriyle sabah akşam kalmayı kimse istemez. Aşı olduk ama %100 koruyacak diye bir şey yok. Sadece virüslüler ayrı odaya alınsa o kadar oda nerden bulunacak? Temaslılar da karantinada olursa aynı odada 2 kişi virüs kapsa ayrı zamanlarda 1 ay boşa mı gidecek? Sınav tarihlerine denk gelirse nolacak?
E
9 ay
Myp girememe olasılığım var mı?
Mypyle başka bir yere geçiş yapacağım ( iyte ehm), geçen senelere baktığımda hep 2 3 kişi almış bölümlerin hepsi. Toplam okula gelen sayısı 19 hatta. Az önce ingilizce sınavı muafiyet durumlarına baktım 76 kişi başvurmuş bu sene okula. Acayip tırsıyorum şu an, zaten bölümün de 1 puan önündeyim. Kesin girerim diye egeye başvurmadım umarım pişman olmam.
E
10 ay
Yatay geçiş - fazladan belge göndermek?
Merkezi puanla yatay geçiş başvurusu yapacağım bugün, aklıma bu takıldı. Fazladan belge göndersem sorun olur mu? 2 öğrenci belgesi, 2 transkript? İkisi e devletten ikisi okuldan. Şansa bırakmayayım dedim.
Fazladan göndermeyeceksem hangilerini göndereyim? İstenen belgelerde belirtilmemiş mesela ama okuldan aldığımda okula borcu yoktur, disiplin cezası yoktur, daha önce yatay geçiş yapmamıştır ibareleri var, artı imzalı, full ingilizce.
E
10 ay
YATAY GEÇİŞ BELGELER HAKKINDA YARDIM
Arkadaşlar merkezi puanla yatay geçiş yapacağım. Belgeler hakkında sorularım var.

Belgeler içinde şöyle 2 madde var;

- Öğrencinin tabi olduğu eğitim planının tasdikli örneği
- Öğrencinin sadece transkriptinde yer alan derslere ait ders içeriklerinin tasdikli örneği

Altta not olarak ıslak imza olarak alınamıyorsa akts sitesinin linkini belirtebilirsiniz diyor. Bu ikisi için sadece şu link yeterli olur mu =https://www.eskisehir.edu.tr/akademik/fakulteler/243/bilgisayar-muhendisligi-bolumu-ingilizce/dersler

Bir de bende 4 yıllık planın belgesi de var aslında ama imzalı değil. E imza ile alabiliyor muyum bu belgeyi, alabiliyorsam nasıl alabilirim?

Bir de şöyle bir madde var:

*Yatay geçiş yapmaya engel bir durumunun olmadığına dair belgenin kayıt hakkı kazanılması durumunda getirilmesi gerekmektedir.

Başvuru aşamasında bunla ilgili bir şey yapmama gerek yok değil mi? Kabul edildikten sonra getireceğim ya da öğrenci belgesine yazdıracağım?

Öğrenci belgesi ve transkriptin başında onaylı sıfatı var. Altta da e devletten alınan belgeler geçerli olur diyor. E devletten direkt aldığım belgelerde bir şey yapmama gerek var mı (imza vs) yoksa direkt onlarla başvurabiliyor muyum?

İyteye başvuru yapacağım ama yıldıza da yapmayı düşünüyordum, orada da disiplin cezası olmadığına dair belge isteniyormuş, o nasıl alınıyor?

Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.