E

Binbaşı
12 Temmuz 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme (?)
500 (Bu ay: 10)
Gönderiler Hakkında
E
2 hafta
Arkadaşımla oynarken ping çıkıyor?
Evet böyle bir garip sorunum var. Normalde 40 ping sabit oynuyorum ama bir arkadaşım var onla oynarken acayip ping çıkıyor. Araştırdım da bir şey bulamadım pek, bunu düzeltmenin bir yolu var mı, neden oluyor bu?
E
geçen ay
Lig atlamak için jungle ve mid oynayın diyenler doğru söylüyormuş
Bundan daha doğru bir cümle görmedim. Önceki sezonun bitişinden beri dereceli girmiyordum, normalde bile aşırı toksik ortam var dereceliye dayanamam diyordum ama 1 haftadır dereceli girmeye başladım. Önceki sezon gümüş 4 bitirmiştim, bakalım neler yapabiliyorum diye gireyim dedim.
Yukarıda tavsiyeye uyarak lissandra mid oynayarak başladım, yerleştirme maçlarının 5'inde liss mid oynadım. 4 ünde ezdim lanede, o 4 maçı kazandık zaten. Yalnız ilk 1 2 liss maçından sonra adc oynamak istedim, şu oyunda en sevdiğim rol adc ama pişman oldum, neden?

Sırf Kai'sa oynadım. Hem çok seviyorum hem de aşırı güçlü. Ama yok arkadaş bronz/gümüşte adc oynanmaz. 13 maçta %46 wr tutturabildim anca. 2 maç dışında istisnasız ezdim karşı lanei. Kaybettiğim 2 sinde de supum kör topaldı. Ezmek derken de 16, 24, 22 killerden bahsediyorum. Karşıda snowball olmuş bir asas ya da dövüşçü varsa kazanmak imkansız oluyor adcyken.

En son heca skini çıkınca normal oyunda bolca jung oynadım. En son dereceli girdim ve bilin bakalım noldu? 11 maçta %91 wr, 10'unu kazandım yani. 9 heca, 2 amumu. Trajikomik olansa adc oynarken harcadığımdan çok daha az emek harcadım. Şu lane zorlanabilir deyip onun tersi yönden başlıyorum. 3 olunca scuttle'ı alıp duruma göre mid/diğer lane'e gank atıyorum. Karşı ormancı ölüyse/uzaktaysa ejderi alıyorum yoksa totem atıp farma devam ediyorum uygun olunca alıyorum. Gerisi aynı işte, farm/uygun olunca gank bu kadar. Counter jungle olayını geliştirmem lazım sadece.

Düşük eloda junglerların hali o kadar berbat ki benim gibi yeteneksiz biri bile karşı junglerdan iyi oynuyor. İyi derken, çok altın kasamıyorum ama tek yaptığım ejder/alamet almak, erken oyunda gank atmak bolca. Çoğu oyunda 4/0 ejder alıyorum. Bazen 1 ejder alıyorlar.

Jungle beceremem, çok küfür yerim diyordum ama gözümde büyüttüğüm kadar zor ve stresli değilmiş. Şu 11 maçta flame'e varacak şekilde küfür yediğimi hatırlamıyorum. Diğer lanelere göre oldukça sakin oyunlar geçiriyorum ki jungle oynamadığım zamanlarda her maç jungle'a söven biri oluyor. Ben dengeyi iyi mi tutuyorum bilmiyorum ama çeviremediğim lanelerdeki adamlardan bile küfür yemedim daha.

Sonuç: Adc 13 maç 4.1 kda %46 wr, mid 6 maç 6.17 kda %83 wr, jungle 11 maç 4.2 kda %91 wr.
E
3 ay
Raporlarına cevap alabilenler var mı gerçekten?
Merak ediyorum bunu. Çünkü 7 aylık süreçte raporlarımdan sadece 1 ya da 2'si başarıyla sonuçlandı. Bu 7 aydır, rapor ettiğim kullanıcı sayısının haddi hesabı yok. Rahat 3 haneli sayılara ulaştı. Çok büyük çoğunluğu küfürden ve bu raporladıklarımın ceza almamasının bir açıklaması da yok. Kendi dediklerine göre cezalar otomatik veriliyor yapay zeka tarafından. Madem böyle, bu yapay zeka bozuk mu da açık açık edilmiş küfürleri saptayamıyor? Neredeyse her maç küfürden birilerini raporluyorum ama hiçbiri ceza almıyor. Ben küfür etmiyorum maçların %90'ında. Ama küfür ettiğim maçları da raporluyorum. Arkadaş bana da ban atın ama şunlara da atın. Ne yanlış rapor yolluyorum ne de gereksiz açıklama yazıyorum. Cidden neden bu kadar kötü destek anlayamıyorum.
Dereceli girmiyorum uzun süredir rahat takılmak için ama küfürden kurtulmana imkan yok. Arkadaş normal oyun ya (gerçi aramda bile küfreden mallar var). İrelia'yı yeni almışım, karşıma olaf geliyor haliyle kötü oynuyorum. Jungle yardım da etmiyor. Daha sonra olaf bota gidiyor kill alıyor adam botta anneme küfrediyor. Bakıyorum 2 maç önce ireliayla kendisi feedlemiş. Ben bu adamı raporluyorum ama hiçbir şey olduğu yok. Başka bir maçta lb oynuyorum, lanede kata var karşımda. Benden bir şey çıkmayacağını anlayınca bota roam atıyor, zaten botun canı az, kovalamayayım şu lane'i iteyim diyorum. Adam daha nehire ayak basmadan soru işareti atıyorum, üstelik garanti olsun diye bottakilerin kafasına ünlem atıyorum, geri çekilmek için 10 - 15 saniyeleri var ama double veriyorlar. Sonra chat logda her şey yazmasına rağmen cait bana küfrediyor ss nerde diye. Şimdi bu gibi adamlar ban yemediği sürece oyunun nasıl iyi olmasını bekleyebilirsiniz? Artık /sustur all yapıyorum ama bu da çözüm değil. Büyük bir iletişimsizlik sorunu oluyor. Her türlü açık chatten daha iyi ama derecelide de olmaz böyle.
E
4 ay
Netflixteki animelerden hangileri izlenir?
Tatile çıkmadan depolayayım dedim de kısıtlı bir anime kütüphanesi var. Olanların çoğu klasik lise animesi ya da başrolünde çocuk/ergenlerin olduğu animeler. Biraz daha ciddi bir şeyler arıyordum ama ciddi olmasa da bayağı güzel dedikleriniz varsa onları da yazarım.
Death note, fmab, code geass, opm gibi aşırı mainstream olanları izledim. Ergo Proxy'yi izledim. Netflixte olanlardan izlediklerim bunlar galiba sadece.
Devilman Crybaby ve Guilty Crown'ı indirdim şimdilik. Fate serisini yıllardır her yerde görüyorum, herkes Zero'ya daha iyi diyor. Stay Night izlemeye değer mi direkt Zero mu izleyeyim?
E
6 ay
Paket dahilinde sunulan faydalar 3.şahıslara transfer edilemez?
Bu ne demek? Yeni paket bakıyordum telefon için ve böyle bir ibare gördüm. İnternet paylaşımı yapılamaz mı demek bu? Başka türlü nasıl transfer edebilirsin ki
E
6 ay
30 k'ya giremeyenden mühendis olmaz
Evet ben bunu da gördüm tercih döneminde bu forumda. İnsan ilk görünce şoka uğruyor ama alışıyor sonra bu yorumlara. Sadece bu da değil, birsürü saçma yorum; itülü, odtülü, boğaziçili varken seni mi alacaklar yurt dışındaki üniler, istediğin kadar uğraş boğaziçili gibi olamazsın, işsiz kalacaksın çünkü ilk 20k'da değilsin vs vs vs...
Size altta yazacaklarımın özetini söyleyeyim şimdiden: Bu dahil tüm genellemeler yanlıştır.
Estü'de bilgisayar mühendisliği okuyorum. Üniversiteden bu sene mezun olmuş 1 endüstri mühendisi 1 de bilgisayar mühendisiyle konuştum. Endüstri mühendisi ne durumda bilmiyorum ama bilgisayar mühendisini özetleyeyim; ilah katına çıkardığınız boğaziçililer dahil trdeki herkesin hayallerindeki bir şirkette staj yapmış, teklif alıp reddetmiş ve şu anda akıllı telefon denince apple ve samsung dışında aklınıza gelecek ilk 5 şirketten birinde işe başlamış. Diğer mezunları sorduğumda ise çoğunun beklentilerini aldığını söyledi. Çalıştıkları bazı şirketleri söyledi, türkiyede herkesin bildiği şirketler. Yurt dışında arkadaşlarının olduğunu söyledi. 3'ün altında bir ortalamayla qste 150 - 200 arasında bir ünide yl yapan arkadaşının olduğunu söyledi. Kendisinin de ortalaması 3ün altında. Endüstri mühendisliği okuyan da aynı minvalde şeyler söyledi. Burada konuştuğum bir ee mezunu da bana yurt dışı hakkında aynı şeyleri söyledi. Üstüne basa basa avrupada masterın o kadar zor olmadığını belirttiler. Burada ise tam tersi söylendi.
Bu forumda okuduklarımla bu duyduklarım birbiriyle örtüşmüyor farkederseniz. Fark ne derseniz, siz 18 19 yaşında üniversiteye bile girmemiş insanlarsınız, konuştuklarım ise iş hayatındalar. Siz bir tek kendi varsayımlarınızla konuşuyorsunuz, onlar tecrübe etmişler, görmüşler. O yüzden bilmediğiniz konular hakkında konuşmayın da bilgi kirliliği olmasın.
Hedef aldığım insanların muhtemelen çoğu forumda değil ama şimdiden yazayım gören görsün dedim. Unutmazsam sınavdan sonra da uplayacağım tercih döneminde.
E
7 ay
Tercihi sınavdan sonrasına bırakmayın!
Sonra benim gibi sürünürsünüz yanlış seçiminizden dolayı. 2 senedir yani 12.sınıfın başından beri bilgisayar mühendisliği istiyordum ve seçimimi de öyle yaptım. Mühendislik hayallerimdeki meslek olmasa da yapmak istediklerim para getirmeyeceği için veya çok belirsiz oldukları için mühendislik istiyordum ve içinde de bilgisayar mühendisliği çok geniş alanı olması sebebiyle ve tabiki de yurtdışı olanağının diğerlerine göre daha fazla olmasıyla öne çıkıyordu. Yurt dışı imkanı benim için her şeyden öte çünkü ben bu ülkede ne kadar kazanırsam kazanayım bir sonraki gün ne olacağını bilmiyorum. Anksiyetem var ve gelecek hakkında düşünmediğim bir yerde yaşamak istiyorum. Artı bu ülkenin insanları bana aşırı toksik geliyor ve çok rahatsız ve mutsuz oluyorum böyle insanlara denk gelince.
Devam edeyim, bu düşüncelerimden dolayı bilgisayar seçtim. Ama kısa zamanda soğudum. İşte sebeplerim;
1 - Elinde bilgisayarı olan herhangi birinin yerimi alabilmesi. Şimdi dersiniz diplomasızın öyle olması zor ama 8 milyar insan var işte. Bir ton yazılımcı çıkıyor her yerden. Üniversitemin de eğitimi iyi olmadığından çoğu şeyi kendim öğrenmem gerekecek, 4 sene eğitimin ne işlevi kaldı ki?
2 - Düzgün eğitim almama hissi. Yok işte abi ben eğitim aldığımı hissetmiyorum ki. %100 ingilizce bölüm bilgisayar dersi dışında hepsi ingilizce anlatıyor ama bilgisayarda türklish gibi bir şey konuşuyor adam. İngilizce ders anlatamayan, tarih öncesi slayttan ders anlatan adam bana ne öğretebilir? Bunun yanında iyte ehm'e gitsem çoğunluğu yurtdışı doktoralı, yurt dışı doktorası olmayanların da odtü boğaziçinden gelme olduğu bir kadrodan eğitim alacaktım. Eğitim aldığımı hissedecektim.
3 - Ayrıca bilgisayar da buraya girene kadar olduğu kadar çekici gelmiyor artık. Okul başlamadan pythonla uğraşıyordum hoşuma gitmişti.Şimdi Tam tersine tercih döneminde hiç ilgimi çekmeyen bölüm(ehm) şu an ilgimi çekiyor. Bunlar gerçek hislerim mi onu da gerçekten bilmiyorum.
4 - Hayatta en çok istediğim şeylerden biri yurt dışında iyi bir yerde eğitim almak. Bunu iş olanağı için değil, vizyon katmak, farklı kültürlerle tanışmak, alanında iyi hocalardan eğitim almak için istiyorum. Evet nijeryadan, fastan ismini duymadığımız yerlerden de girenler var ama çok çok azınlıklar. Öte yandan 4 sene düzenli çalışıp hocaların gözüne girebilirsem illa ki birkaçından referans alabilirim ve işim çok daha fazla kolaylaşır iyteye gidersem.

İşte durum böyle. Her gün kendimi mygp ile iyteye geçişten vazgeçirmeye, bilgisayarı kendime sevdirmeye çalışıyorum ama olmuyor. Mezun senem + bu sene toplam 2 sene gitmiş olacak. Hazırlığı geçtiğim için kayıp saymıyordum bu seneyi, 1 sene boşa gitmiş olacak. Tercihi sınavdan sonrasına bırakmayın. Gerekirse düşündüğünüz bölümle ilgili ufak tefek bir şeyler yapın zaman buldukça. Bilgisayar istiyorsan bir kurs al haftada 7 8 saat boş zamanlarında bak. Bak bakalım hoşuna gidiyor mu. Yada ee seçeceksen bol bol video izle neler yapıyorlar ne ediyorlar.
Tavsiyelere de açığım.
E
7 ay
"Mimarlığa izin vermemişler"
Annemin ağzından duyduğum dehşet verici söz. Ortaokulda, lise + mezun senesi dershanede toplam 9 sene aynı sınıfta okuduğum arkadaşım için söyleniyor bu söz. Kız güzel sanatlara gitmek istiyordu, mimarlık okumak istiyordu. Ayt çıkışı konuşurken söylemişti. Annesi babası da eczacılık istiyormuş. Sonuç izin vermemişler ve 50 küsür binden eczacılığa gitmiş. Halbuki iyi mimarlıklar da var o sıralamada. Eczane açmak zaten zor, açamazlarsa alacağı para mimarken alacağı parayla aynı olacak zaten ki mimarlıkta kendini geliştirirsen yine kapağı bir yerlere atma şansın var. Tanıdıklardan Kanadaya giden var mesela.
Hayır en kötü sevdiği işi yapardı. İleride geriye dönüp bakmazdı neden kendi istediğimi yapmadım diye. Öyle yani gece gece düşüncelere boğuldum, insanların hayallerinin sönmesi ya da genç yaşta ölmeleri çok etkiliyor beni.
E
7 ay
Riot'un yaptığı saçmalık
Ne zaman win streak yapsam, üst üste oyunuma flamer atıyor. Kötü oynayanlara lafım yok. Benim sinir olduğum tek şey flamerlar. Win streak yakalıyorum, üst üste 3 maç daha 5 dakika dolmadan flame yapan adam atıyor oyunuma. Dakika 5te adam sup dif demeye başlıyor. Oyun sonu s alıyorum gıkı çıkmıyor. Ahri alıyorum bota ana avrat sövüyor sup lux, dakika 15te e q w ile 5 kill aldırtmış oluyorum bota ses yok. Şimdi yine win streak yakaladım, 10 dakikada 2 kere bozdum seçim ekranında. Adam birinde bota rammus seçti ben feedlicem afk kalcam zaten oyunu silcem bozanı bilmem ne diye zırvaladı. Bozdum, bu sefer midden izin almadan talon kitleyen adam yüzünden bozdum. Sonunda 5 dk ceza yiyen de ben oldum.
2014de 1 sene oynayıp bırakmıştım oyunu, 2 ay oldu tekrar başlayalı. Demir 4 ten bronz1'e çıktım, bendem başka 1 kasan daha varsa taşıyoruz ama tek başıma taşıyacak kadar da iyi değilim şu anda, acayip sinir bozuyor bu riotun yaptığı.
E
8 ay
Tıp ve mühendislik arasında kalmak neden absürt görünüyor?
Forumdaki çoğu insanın ilgi alanı, uğraşı olmamasına bağlıyorum bunu. Neden bir insanın illa bir alana ilgisi olması gereksin? Neden bir insan aynı anda hem biyolojiye hem de fiziğe ilgi duyamasın?
İlgi duyduğum alanların hepsinde aynı iş imkanı ve zorluk olsa arada kalacağım bölümleri, meslekleri sayayım; biyoloji ya da tıp, fizik, tercümanlık, felsefe, elektrik elektronik, bilgisayar, x dili ve edebiyatı vs
Tarihte de aynı anda birçok bilim dalına birsürü katkı sağlamış birçok bilim adamı var. Mesela biyofizik diye bir alan da var. Neden illa bir alanda çalışmak, ona ilgi duymak zorundasın gibi davranılıyor anlamıyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.