1

Yüzbaşı
17 Haziran 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
147 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
1
3 ay
Fas'ta İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi hezimete uğradı, vekil sayısı 125'ten 12'ye düştü
Fas’ta 8 Eylül’de yapılan genel seçimlerde liberal Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) en fazla sandalye sayısına ulaşırken, onu yine bir liberal parti olan Asalet ve Çağdaşlık Partisi (PAM) izledi. İktidarın büyük ortağı İslamcı çizgideki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) ise ağır bir yenilgiye uğradığı belirtiliyor.
Fas İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit düzenlediği basın toplantısında, parlamentoda görev yapacak 395 milletvekilinin belirlenmesi için dün yapılan seçimlerin sonuçlarını açıkladı. Yüzde 96’sı sayılan oylarda, 97 milletvekili çıkarmayı başaran RNI’nin seçimlerin galibi olduğunu söyleyen Leftit, Asalet ve Çağdaşlık Partisi’nin (PAM) 82, merkez sağ İstiklal Partisi’nin 78 sandalye kazandığını açıkladı.


Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sandalye sayısı 12

Bakan, geçtiğimiz iki hükümette de iktidarın ortağı olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) ise 12 sandalyede kaldığını ifade etti. Adalet ve Kalkınma Partisi geçen seçimlerde 125 sandalye kazanmıştı. Seçimleri kazanan iktidardaki koalisyon ortağı RNI Partisi'nin lideri milyarder iş insanı ve tarım bakanı Aziz Akhannuç. RNI geçen seçimlerde 37 sandalye kazanmış, hükümetin tarım, maliye, ticaret ve turizm politikalarına yön vermişti. PAM, 2008 yılında kraliyet danışmanı Fuad Ali El Himma tarafından kuruldu. İstiklal Partisi ise ülkedeki en eski siyasi parti.


Kral 6. Muhammed'in seçimi kazanan partinin liderine hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor. Seçimin kesin sonucu Perşembe günü açıklanacak.
İçişleri Bakanlığı seçime katılımın yüzde 50,35 düzeyinde olduğunu açıkladı. Bir önceki seçimlerde seçime katılım oranı olan yüzde 43'te kalmıştı.


"Usülsüzlük" iddiaları

Çarşamba akşamı İslamcı partiler seçimlerde "usülsüzlük" yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. Ancak İçişleri Bakanlığı seçimlerin "normal koşullarda" yapıldığını duyurdu. Fas’ta 2011 yılında kabul edilen yeni Anayasa ile monarşinin birçok yetkisi parlamento ve hükümete devredilmişti. Ancak bazı alanlarda Kral 6. Muhammed'in etkisi sürüyor.

https://www.dw.com/tr/fas-se%C3%A7imlerinde-liberaller-islamc%C4%B1-partiyi-hezimete-u%C4%9Fratt%C4%B1/a-59128912
PARTİNİN AMBLEMİ
< Resime gitmek için tıklayın >
1
geçen yıl
Ortak anlaşma Etiyopya'da imzalandı: Sudan'da din ve devlet işleri birbirinden ayrılacak
Sudan Başbakanı Abdullah Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) lideri Abdülaziz el Hilu, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Sudan Anayasası'nda din işlerinin devlet işlerinden ayrılacağı ilkesini de içeren ortak bir anlaşma imzaladı.Anlaşma, Etiyopya'nın başkentinde iki taraf arasında iki günlük kapalı görüşmelerin sonunda imzalandı. Anlaşmanın, Güney Sudan'ın Juba kentinde hükümet ve silahlı hareketlerin bir barış anlaşması imzalamasından birkaç gün sonra gelmesi dikkat çekti.Ortak anlaşmada, ''Sudan'da tüm vatandaşların haklarını koruyan demokratik bir devlet kurma, dini devletten ayırma, inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı, devletin resmi bir dininin olmaması ve herhangi bir vatandaşa karşı ayrımcılığa izin verilmemesi'' maddelerinin olduğu toplamda 6 maddeye yer verildi.Nuba Dağları ve Mavi Nil'in statüsüyle ilgili olarak ise, kendi kendini korumayı içeren statükonun sürdürülmesi kararlaştırıldı.Öte yandan taraflar, güvenlik düzenlemeleri üzerinde anlaşma sağlanana kadar barış süreci boyunca düşmanlıkların sonlandırılması üzerinde anlaştı.https://www.birgun.net/haber/ortak-anlasma-etiyopya-da-imzalandi-sudan-da-din-ve-devlet-isleri-birbirinden-ayrilacak-314485
1
geçen yıl
İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kazananlar
Forumda kimler var kazanan arkadaşlar? 36.2k ile Türkçesine yerleştim, 1 aylık stres sonunda bitti. Oh be
1
geçen yıl
Geçen yıl 30k-40k arası kapatan mühendisliklerin sıralaması nasıl değişir? Tartışalım
Sıralamam 36k olduğu için bu aralıktaki mühendisliklerden biri gelecek. Bu aralıkta onlarca mühendislik var elbette, ilerleyecek olan da var gerileyecek olan da. Hangi üniversitede hangi bölümün nasıl değişeceğini düşünüyorsunuz, neden? Mezuna kalan sayısı artar mı, tıp kontenjanlarının artışı az da olsa bir rahatlama yaratır mı?

Ayrıca geçen sene 40k-45k arası kapatan AYBÜ, Ankara, Gazi, ESTÜ, Marmara bilgisayar mühendislikleri 36-40k bandında kapatacak diye düşünüyorum.
1
geçen yıl
İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği gelir mi
Sıralamam 36k. Türkçesi 2016'da 36k ile alırken yeni sisteme geçince 39k'ye kadar düşmüş, geçen sene 37.3k'ye yükselmiş ama İngilizcesi 2018-2019 arası neredeyse hiç oynamamış. Gelme ihtimalini pek yüksek görmüyorum, sizce gelir mi?
1
geçen yıl
Resmi İşsizlik Oranı %12,8 iken Geniş İşsizlik Oranı %24,6
<p class="ql-align-justify">15 ve daha yukarı yaştaki bir kişinin işsiz sayılabilmesi için: (1) Son 4 hafta içinde bir gün dahi ücretli ya da ücretsiz hiçbir işte çalışmamış olması, (2) Son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış olması, (3) 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olması gerekiyor.</p><p class="ql-align-justify"></p><p class="ql-align-justify">Bu tanıma uymayanlar mesela işsiz olduğu halde son 4 haftada iş başvurusu yapmamış olanlar veya birisinin yanında bir gün ücretle bir iş yapmış olanlar ya da bir gün karın tokluğuna çalışıp da ücret almamış olanlar işsiz sayılmıyor.</p><p class="ql-align-justify"></p><p class="ql-align-justify">Her ne kadar kamuoyunda büyük kuşkular yaratsa da TÜİK’in esas aldığı resmi işsizlik oranı hesaplaması esas alınan varsayımlar altında doğru olabilir. Buradaki mesele esas alınan varsayımların Türkiye hesaplaması için gerçekleri yansıtmamasıdır. Çünkü gelişmiş ülkelerde işsizler sürekli başvuru yaptığı halde bizde bir süre sonra umudunu kesenler iş başvurusunda bulunmuyor ve işsiz sayılmaktan çıkıyor. O nedenle Türkiye’deki işsizliği en doğru gösteren oran yukarıda değindiğimiz son 4 hafta içinde işi olmadığı ve işbaşı yapmaya hazır olduğu halde iş için başvurmayanların da dahil edildiği geniş işsizlik oranı olan yüzde 24,6’dır ve bu oran 2013 yılından beri sürekli artış eğilimindedir. </p><p class="ql-align-justify"></p><p class="ql-align-justify">Mahfi Eğilmez'in blogundan aldım. https://www.mahfiegilmez.com/2020/07/gercek-issizlik-oran.html</p>
1
2 yıl
Genel AYT Deneme Önerileri
Önerileriniz neler? Netlerim genelde 50-60 arası geliyor hedefim düzenli olarak 60+'yı yakalamak
1
2 yıl
AYT Fen Deneme Önerileri
Hangi denemeleri tavsiye edersiniz? Ayrıca kimya ve biyolojiden ayrı denemeler almayı da düşünüyorum hangi yayınevini önerirsiniz?
1
2 yıl
95.5 TYT 51 AYT'ye hangi sıralama gelir
Obp 88. Sınavlada 34.7k gösteriyor 2018 sonuçlarına göre. 33k gelir mi?
1
4 yıl
Mersin Limanı'nın yüzde 90'ı yabancıların oluyor
Akfen Holding, Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 50 hissesinin yüzde 40'lık payını 869 milyon dolara Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors'a devretti. Akfen Holding ve IFM Investors arasında hisse devir sözleşmesi imzaladı. Böylece Mersin Limanı'nın yüzde 90'ı yabancıların oldu.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201707311029504582-mersin-limaninin-yuzde-90i-yabancilarin-oluyor/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.