Arkadaşlar yeni bir sistem topladım. Amd Ryzen 4650g, Gigabyte B450m-s2h ve Pny Xlr8 8x2 3200mhz, Intenso 480 gb m2 ssd.

Sistem kurulumunu yaptıktan sonra cihaza aniden gelen siyah ekran ile görüntü gidiyordu. *4den beri 1 saat ara vererek neredeyse deneyebileceğim her şeyi denedim.

Çözüm: Ram voltajlarını arttırmakmış. Apu ramlerden güç aldığı için, ramlere yeterince güç gelmeyince sistem siyah ekran alıyormuş. Anakart 1.2v'a kendini sabitlemiş. Stabil voltaj olduğundan da kafayı yemiş cihaz.

+Bu süre zarfında ekranda glitch, 6 defa windows 10 bozulması ve format, bios flashlarken az daha anakart brickleme ve dahasını yaşadım:) En son tek tek ramler memtestten geçti, yük altında igpu sorunsuz çalıştı. İki rami aynı anda takıp crash alınca dedim burada bir terslik var. Bunu başta akıl etmediğim için yaklaşık 12 saattir forum forum dolaşıyorum:)

Alternatif deneyebileceğim cihaz da olmadığı için elim kolum bağlı forumlara bel bağlamıştım. Sistemin tüm parçaları da yeni olduğundan hepsine suç atılabilir durumdaydı:)))

Şuan 1.2den 1.3e çektim 3000 mhz'de. Tüm gecikmeler otomatikte ve gerçekten facia durumdalar. Yarın 3200 mhz, 1.35 volt ile ince gecikme ayarlarını yaparım.