D

Yüzbaşı
04 Haziran 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
357451 Gün Cezalı
357329 gün 7 s. 43 dk.
Gönderiler Hakkında
D
8 ay
Oyun önerin
Steam'de 100₺ mevcut, aksiyon tipi oyun önerebilir misiniz?

NOT : şu tip oyunları oynamayı tercih ediyorum genelde;

< Resime gitmek için tıklayın >

Arma 3 gibi oyunları sevemiyorum arkadaşlar..

NOT 2 : oyunun eski - yeni olması farketmez, online olması yeterli olur(eski dediysek de çok abartmayın )
D
9 ay
Oyunlarda çoklu CPU kullanımı..
DX9 API kullanan bir oyunda Mantıksal işlemcilerin kullanımı nasıl olur? anlayamadığım bir konu bu multithreading / multiprocessing kısmı. Mesela bir oyun neden sadece 1 fiziksel çekirdeğe yüklenir ancak diğer fiziksel ve mantıksal çekirdekleri kullanmaz anlamadım.

Python ve C++ kullanırken CPU kullanımı/İşlem paylaştırma(MT) nasıl gerekli düzeyde arttırılabilir? Sağlam türkçe kaynak bulamadım bu konular hakkında.
D
9 ay
DirectX sürümleri arasında ki fark?
Örneğin DX8 ve DX9/10/11/12 arasında ki performans olarak fark nedir?

Bu sürümlerin donanım performans limiti var mı mesela? örneğin 32 bit ve 64 bit sistemlerde ki RAM miktarı gibi bir sınırlama?
D
9 ay
Amaçsız olmak
Selamlar, kendimi bildim bileli amaçsız yaşıyorum, bir amacım bulunmuyor.


çocukluktan itibaren zevklerin hepsi çok kısa sürüyor. bilgisayar, film ve oyunlar son 4 - 5 yıldır sadece görüntüden ibaret. milyar dolarlarım olsa bile istediğim bir şey yok, araba tutkusu veya ev tutkusu da yok. bomboş yaşıyorum.


sosyal durumum çok kötü 1 tane bile arkadaşım yok ki hayatım boyunca belki 10 tane falan kişiyle tanışmışımdır. maddi durum her ne kadar kendim bir gelir elde etmesem de ailemden geliyor ancak para harcadığım yok zaten. dini inanca sahip biriyim ancak yine de inancım %100 değil gerçek bir kanıt görmediğim için bu yüzden %99 diyelim. sabırla beklediğim halde geçmiyor bu durum, yaş 20, daha ne kadar sürecek bilmiyorum. ne yapmalıyım?
D
9 ay
Metin2 serveri açmak istiyorum ama
açsam mı bilmiyorum. Kâr amacı için açmak istemiyorum. Çoğu şeyi hazırladım, mesela şuanda serveri açmak için yapmam gereken tek şey bir sunucu ve site alıp indirme linklerini paylaşmak;

https://forum.donanimhaber.com/eski-tip-bir-metin2-serverinde-neler-olmali-olmamali--147536198


Tamam sunucuyu falan alırım sorun değil ama oynanır mı bilmiyorum. Serveri şuan da kendi bilgisayarımda açıp oynuyorum, hata(bug) ile karşılaşsamda çözdüm hepsini, uzun zamandır bir hata ile karşılaşmıyorum. Açıkcası 1 aylık sunucu alıp ilk hafta 2 - 3 kişi oynayıp diğer 3 hafta bomboş tek başıma oynamak ağır koyar ki ben eski tip (1 - 99) seven biriyim, piyasada bu tipe sahip server yok şuan, ben harici oynayacak oyuncu olmayacak garanti gibi duruyor

Bu arada serverin bir ismi bile yok, eskiden DH konu dışı üyeleri toplanıp DH serveri açma fikrini ortaya atmıştı. Acaba o fikri ben mi gerçekleştirmeye başlasam
D
9 ay
Eski tip bir metin2 serverinde neler olmalı/olmamalı?
Selamlar, eski tip bir metin2 serveri açmayı planlıyorum. Sunucu dahil tüm ekipmanları ve dosyaları ben hazırlıyorum, server sunucusu ve server dosyaları tamamlandı, oyuna sıkıntısız girilebiliyor yani şuan server açsam oynanabilir ancak oyunun ilerleyiş tasarımı yok şuanda. Şahsen ben eski tip, aşırı fazla yeniliğin olmadığı zor ama sıkmayan bir server tasarlamayı planlıyorum ancak tek başıma ürettiğim fikirler yetmiyor ki herkesin benim gibi seveceğini de düşünmüyorum..

Serverde kalite geliştirmeleri haricinde 'modern' olan tek sistem simya sistemi. Pet sistemi mevcut ancak kullanımda değil. Başka bir sistem eklemedim.


Sunucu benim olduğundan dolayı kapanma/emeklerin boşa gitmesi gibi bir durum olmayacak.

Biraz evvel çektiğim video;

Videoyu izlemek için tıklayınız

Video kalitesi için kb, boyut az tutsun diye düşük boyutta çalıştırdım oyunu..Sizce ne gibi değişimler yapılmalı? oyun görevleri eklemeyi isterdim ancak zevkli ve yapmayı düşündürecek kadar güzel ödüller verecek bir görev tasarlayabilecek kafa yok bende, oyunun dengesi bozulur ben tasarlarsamUYARI : Oyunu eski tip açmayı planlıyorum(99) bu yüzden 105~120+ serverlerinde ki gibi değişik sistemler ve dönüşümler/itemler önerisinde bulunmayın.


NOT : yere düşen paraları otomatik toplayacak arkadaşlar, videoda ki karakter test hesabı olduğundan dolayı 3. el bonusunu aktif etmedim.


NOT 2 : oyuna girip bakmak isteyen olursa test serveri açabilirim, özel mesaj atması yeterli..

NOT 3 : npc marketleri TR tipi ancak itemler +0 yerine +4
D
10 ay
Çaresizlik
Selamlar,


4 yıldır birini seviyorum ancak o beni tanımıyor. İlk gördüğüm anda tutuldum ancak küçüklüğümden beri herşeyi içime attığım için açılamadım. Lise 2 başlangıcında tutuldum kendisine ancak şuan normalde üniversite 2 de olmam gerekiyordu ancak liseyi 2. sınıfın sonunda bıraktım ve birdaha hiç görmedim gerçek hayatta kendisini.

2.5 yıl boyunca çaresiz bir şekilde belki diyerek bir yol umdum tanışmak için ama olmadı. Son 1.5 yıldır bir anı olarak kaldı kendisi ancak durduk yere aklıma geliyor her an ve hiç umudum kalmadı artık.

Ne yapacağımı bilmiyorum, daha güzel kızlar ile konuştuğumda oldu ama nedense kimse o'nun kadar güzel gelmiyor bana. Dini inancım mevcut, çok dua ettim ama değişen olmadı. Kalbim kırık şekilde yaşıyorum.
D
10 ay
Anksiyeteye bağlı nefes alamama..
Selamlar,

Küçüklüğümden beri nefes alamama sorunu yaşıyorum. İlk defa nefes alamadığımda acile götürdüler, durumu anlattığımda iğne yapıp gönderdiler ki o zamanlar 11 yaşında falandım. Doktora sorduğumuzda ciğerlerimde bir sorun olmadığını, kahve benzeri şeyler almışsa çarpıntı yapmıştır dedi. İğneyi vurulduktan sonra düzeldim ancak ertesi akşam tekrar oldu. Bu sefer başka bir doktor ilgilendi ve iğne vurmadı, oksijen maskesi ile ilaç verdi ancak daha kötü oldum ve ilacı kullanmayıp eve gittim.

O günlerden sonra artık bu duruma tolerans göstermeye başladım ancak hala çekiyorum o nefessizliği. 2.5 Hafta önce panik atak geçirdim ve atak 1 saat civarı sürdü ancak etkisi hala sürüyor ki o gün geçirdiğim ataktan sonra ki gün akşam tekrar atak geçirdim.

İlk atak geçirdiğimde serum + oksijen verdiler ancak düzelmedim, eve gidip yattım ve birkaç saat sonra daha iyi oldum. Ertesi gün psikolojik olarak çöktüğümden dolayı ailemin tavsiyesiyle ailemle beraber misafirliğe gittim(aile büyüklerime) ancak gittiğim gün akşam tekrar panik atak geçirdim ki bu sefer vücutta titremede oldu ancak doktora gitmedim, birkaç saat sonra az da olsa düzeldim.

Misafirlikten döndüğümde özel psikiyatriye gittim ve anksiyeteye bağlı panik atak geçirdiğimi söyledi doktor ve Cipralex 5 MG yazdı (akşam içiyorum 1 adet) bu arada misafirlikte panik atak geçirdiğim sırada doktoru arayıp konuşmuştum ve anksiyeteye bağlı panik ataktan şüphelendiğini söylemişti (Bu doktora daha öncede gidiyordum ancak basit nedenlerden dolayı gidiyordum).


Son panik atağı 2.5 hafta önce geçirdim, o gün bu gündür panik atak geçirmesem de anksiyete çok fazla. Sabahtan akşama kadar mide bulantısı(çok yoğun değil ama çok rahatsız edici ve boğazımın altında ki o çukurda hissediyorum) ve nefes alamama(fiziksel olarak nefes darlığı yok, aşırıya kaçıp arttığında acile gittiğimde oksijen doygunluğu %99 çıkıyor. Aldığım nefes nefes değilmiş gibi bir his, ne kadar nefes alsamda o his gitmiyor, nefes alırken bile gitmiyor o his ve hissin yeri burnumun arkasında gibi..) yaşıyorum.

Bazen 5 - 10 dakikalığına belirtiler artıyor, bitki gibi yatakta telefona giriyorum ve belirtiler az da olsa azalıyor.. Doktorumun konuşmasıyla Kardiyolog da EKG falan çektirdim ve herhangibi bir sıkıntı çıkmadı.


En çok kafama takılan ve korkutan olay diğer panik atak hastaları gibi benim de hasta olduğuma inanmam ve bu hastalığın farkedilmemesi. Her ne kadar kendime bunların doğru olmadığını söylesemde fiziksel belirtiler mevcut yani hayal gücüm ile acı çekmiyorum ayrıca panik atağın sebepsiz yere birden çıkması daha da etkiliyor ki art arda 2 gün geçirdim panik atağı..

Akşam vakitleri hava karardığında belirtiler hafifliyor, daha enerjik ve sağlıklı hissediyorum kendimi.

NOT : başka bir özel doktorda depresyon nedeniyle 3 yıl boyunca günlük 200 mg lustral ve 15 mg abilify(30 mg da olabilir tam hatırlamıyorum) kullanıyordum, 1 yıl önce ilaçları kendim direkt bıraktım ve çok ciddi bir etki görmedim ki ilaçları kullanırken bile bir değişiklik olmuyordu..


Atak geçirirken ve atak sonrasında yaşadığım septomlar şunlardı;

Mide bulantısı (metpamid geçirmiyor bu hissi, boğaz kısmının altında ki çukurda hissediliyor.)
Nefes yetmezliği
Sese ve ışığa duyarlılık (sesler çok yüksek, ışıklar parlak geliyor ancak ışıklar dalgalanıyor yani 1 saniye parlak 1 saniye düşük şeklinde oluyor.)
Ateş basması (el ve ayaklar buz kesiyor ve çok terliyor ancak vücudumun geri kalan kısmı normal, aşırı rahatsız edici.)
Huzursuzluk
Dışkılama hissi
Bayılma hissi ( Bu çok ağır bir semptom, gerçekten acile gitmemde ki en büyük sebeplerden biri bu. Sanki beynim duruyormuş gibi, ağırlaşıyormuş oluyor ve atak sırasında en üst seviyeye ulaşıyor ancak ataktan saatler sonra bile çok ağır olmasa da devam ediyor )

bunlar normalden fazla idi yani tolerans gösteremediğim, yatakta bitki gibi yatarken bile azalma olmadığı semptomlardı. Bu arada cevap bile veremiyordum yanımdakilere.


Alkol kullanmıyorum, tütüne başladım(günde 1 - 2 dal bazen içiyorum ancak eskiden de bu şekil içiyordum sadece bırakmıştım)
Eskiden günde 2 fincan civarı hazır kahve içerdim ancak panik ataktan sonra kafein alımını korktuğumdan dolayı kestim.

Düzenli olarak ilaç kullanımım(hatta hiç ilaç içmem, bazen hafif başım ağrır ama ben aldırmam ve 15 dakika sonra ağrı geçer) ve kronik bir rahatsızlığım yok. 20 yaşındayım ve son 5 yıldır falan nezle olmadım, hayatımda 1 kere grip bile olmadım.

Koronavirüs ve hastalık olayları etkilemeye başladı son zamanlarda. Eskiden de haberleri okuyordum ancak çok etkilemezdi beni, bu zamanlarda ise çok korkutuyor bu nedenle haber okuyamaz hale geldim..

Tansiyon aleti ile ölçüm yaptığımda herşey normal çıkıyor.

Sabahları yataktan kalkmakta çok zorlanıyorum, sabah 10.30 da uyanıyorum ancak yataktan kalkacak hali bulmam öğlen 1 - 2 yi buluyor. bu vakte kadar telefonda geziniyorum..

Aranızda benim gibi sıkıntı yaşayan var mı arkadaşlar? ve tavsiye verebilir mi?
D
10 ay
DTS hakkında bir soru.
Selamlar,

Logitech kulaklığa sahibim ve Logitech'in kendi uygulamasında 7.1 surround özelliğini aktif ettiğimde DTS headphone:x v2 simgesi çıkıp ses 7.1 oluyor ancak benim aklıma bir soru takıldı;

DTS sound unbound diye bir uygulama mevcut ve windows spatial sound(uzamsal ses) denilen özelliği aktif ediyor ancak ben bunu aktif edersem crackling denilen aşırı cızırdama meydana geliyor. şimdi bu uzamsal ses nedir? ne gibi bir etkisi oluyor kullanıma? Logitech'in uygulamasından surround özelliğini aktif etmek yeterli değil mi?
D
11 ay
Neden 4K 60FPS?
Soru başlıkta arkadaşlar.


NOT : yeni nesil konsollar dinamik 4K sunuyor yani native değil.

EDIT : PC de millet 360Hz devrine geçiyor

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.