Merhaba herkese. Asus p7h55-m lx anakartım, ddr 3 1333 mhz cl9 4x2 8 gb dual ramlerim ve i7 870 işlemcim var. Şimdi bu anakartta sadece işlemcinin frekansını arttirabilecegimiz bir yer yok. Çarpan kilitleriyle oynadigimda turbo boost iptal oluyor. Geriye sadece bclk frequency ayarı kalıyor frekans arttırmak icin. Fakat bu ayar bildigim kararıyla her seyin ayarını degistiriyor. Mesela arttirdikca ramlerin hızı da artıyor fakat bu anakart en fazla 1333 mhz destekliyormus. Sitesinde boyle yazıyor. Ben bclk yi arttirsam bir zararı olur mu ramlere veya anakarta falan? Yada dram frekansini mı kismam gerekiyor bios'tan? Kendim frekans olarak ayarlayabilecegim bir yer yok ama 3 4 tane hazır mod var sadece. Internette bclk oc hakkında pek bir sey bulamadım, bulduklarım cevap olmadı. Yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler. |
Merhaba herkese. Bir süredir aracimdan tuhaf bir ses geliyor. Genelde kalkarken ya da cok dusuk hizda oluyor ve sanki eski otobüslerin fren gıcırtısı şeklinde bir ses. Tiz bir ses degil frenlerden gelen ince sesler gibi degil. Kalın bir ses. Bayagidir yapmıyordu bugun yine 3 4 kere yaptı. Klima acikken yapiyormus gibime geliyor sanki yanılmıyorsam. Nereleri kontrol etmem lazım? Tesekkurler. Bu arada kaydetmem ya da ustanın yanına gidip test etmem falan mümkün degil çünkü ne zaman yapacagi belli olmuyor. |
Merhaba herkese. Bu arabaya şöyle bir alıcı gözüyle bakarsak artıları ve eksileri nelerdir, kullananlar tavsiye ediyor mu? Şu an alacagimdan sormuyorum ancak ilerde belli olmaz. Gerçekten aklımı kurcalayan bir araç. Eski falan ama gözüme epey hoş geliyor ve sağlam, oturaklı bir araba gibi duruyor. Bol bol uzun yol da yaparım, o yüzden benim icin bu önemli. Alınırsa hangi modeli alınır (genelde 1.6 dolu ama 1.8, 1.9 ve 2.0 motorları da var turbo ve atmosferik olmak üzere). Çok masraf açar mı, açarsa ocak söndürür mü? Parçası bulunuyor mu ve yakıtı nasıldır? 2022 yılında (yaklaşık 20 yıllık bir araç yani) bu paralara (temizleri en az 120 bin gibi) siz olsaniz tercih eder misiniz mesela... gibi merak ettiğim şeyler var. Bu araba hakkında yazılıp çizilmiş şeyler var ama konular cok eski. Güncel bilgi alabilmek amacli actim konuyu. Herkese teşekkürler. |
Merhaba. Aracımda park sensörü takılı ama sesiyle alakalı bir problem yaşıyorum. Hiç tampondaki lensleri sökmeden farklı bir park sensörü beyni ve buzzer'ı alsam üzerindeki sensörlerle uyumlu çalışır mı? |
Merhaba, anakartımı az önce son sürüm olan F62 Bios'una güncelledim, ama advanced voltage settings menüsü değişti. Eskiden oradan dynamic vcore (dvid) kısmından ofset ayarı yapmıştım, şimdi o kısım yok. Sadece dram voltage seçeneği çıkıyor. dynamic vcore ve dynamic vcore soc ayarı kayboldu. Nasıl eskisi gibi ofset verebilirim? |
Aracım Citroen Xsara 1.4 Hdi ve Bursa merkezde kullanıyorum. Pompa hesabiyla yakıt tüketimini hesaplayayım dedim ve bir depoda ortalama 6,19 litre yakıt tüketmişim. Yaptığım kilometrenin %90'ına yakını şehir içi. Bir kere kısa mesafe uzun yol yaptım o kadar. Klimayı her zaman olmasa da yarı yarıya açıyorum. Ve yokuşlu bir yerde yaşıyorum. Bu sartlarda dizel araba icin yaklasik 6,2 litre normal midir? Bir de Bursa şehir içi sizin tuketimleriniz nasil arkadaşlar? |
Merhaba, özellikle seri kalkarken bagajın oralardan tak diye vurma sesi geliyor birkac aydır. Bagajda kayıp ses çıkartabilecek bir sey de yok. Sebebi ne olabilir ve kime baktırmam lazım? Basina gelenler yazarlarsa sevinirim. Teşekkürler. |
Arkadaslar merhaba, bu yolda devlet hastanesinden asagi inerken uzun bir iniş var. Hız sınırı da 82. Arabayı saldım 110 a falan çıkmış. Kullandigim bildigim yol ama sohbet muhabbet derken dalmisim. Egim de olunca rahat hizlandı tabi. Kameraları gordugum gibi yavasladim 80 'e indirdim arabayi ama çekmiş midir? Flash falan patlamadı, Eds'ler patlatıyor mu normalde? Bir de bu eds aktif mi bilen arkadaslar yazarsa cok sevinirim. |
Arkadaşlar muayeneye gideceğim pek vaktim yok. Sağ ön park lambası yanmıyor. Aslında yanıyordu ne olduysa yanmıyor şimdi. Geçer miyim kalır mıyım? |
Ses:
https://vocaroo.com/1dKtZwGoBina
Düzenleme: 2 aylıkken böyle sorunlar oluyorsa yakında bozulur bu herhalde. O yüzden servise göndereceğim ya başlarım böyle işe sinirimi bozdu valla. İşin kötüsü soğutucusuz kalacağım kim bilir kaç güne geri gönderecekler. Keşke kule soğutucu alsaymışım, yanlış yaptık.