C

Binbaşı
15 Mart 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
81 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
8 ay
Bölgemdeki Dün Geceki Altyapı Çalışması Hattımı Alt Üst Etti
Binada birisi sanırım yeni abonelik başlatmış yada aboneliğini mi yükseltti bilmiyorum snr değerim düştü. Ama bu pek önemli bir düşüş değildi. 76-77mbps’lerden 71-72mbps’lere düşmüştü. Bende önemsemedim. Zaten normalden daha düşük kullanmaya alışığım. (100mbps pakete sahip olmama rağmen ve buraya hattımı taşıtırken 85mbps destekler dediler fakat ben snr düşürerek ancak 76-77 civarı zor hız alıyordum. Bu arada binada ttkom fiber kutusu var)

Neyse dün gece cs go oynarken aniden internet gitti. Saat sanıyorum 3 civarıydı. Neyse bir süre bekledim gelmedi. Modemi aç kapa yaptım, kabloları söktüm taktım, en son diğer modemimi denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Bir zaman sonra modem ışıkları geldi ve modem hat değerleri vs. bile görünmeye başladı fakat internette herhangi bir sayfayı açmıyordu. Bende destek kaydı açtım. Kaydı açtıktan sanırım bi yarım saat sonra bölgede altyapı çalışması olduğu bildirimi çıktı online işlemlerde. Bende kaydı kapattım. Sabah internet gelmişti fakat zaten hızı normalden düşük internetim daha da düşmüştü. Keenetic modemimi 8snr’e aldığımda ancak 49-50mbps zor hız alıyor. 4 snr’e indirince ise 62-63mbps oluyor hız. İkame modemimde hızlar aynı şekilde düşük. İşin ilginci hız testi sitelerinde nedense beni ısrarla Hatay’da Adana’da sanıyor. Anladığım kadarıyla o taraftaki bir sunucudan internete çıkış yapıyorum. Telefonda denedim, tv’de denedim en son speedtest’in windows uygulamasını kurdum denedim sonuç aynı. Nedense internet’e oradaki bir turknet server’inden çıkış yapıyorum. Belki de hızımın düşme sebebi de bu. Olabilir mi?

Ek olarak: İlk defa ip adresimin 95 ile başladığını görüyorum. Yanılmıyorsam 153’lü olurdu genelde.
C
8 ay
Neredeyse 2 Aydır Yalın İnternet Talebim Bekliyor
Başlıkta da belirttiğim gibi nerdeyse oldu ama yalın internete nedense geçiremediler Bugüne kadar tek bir arama bile yapmadım Hatta hiç telefon bile bağlamadım Ücreti de çok bişey değil ama nedense böyle kaldı başvurum

Acaba hattın işleyişiyle ilgili bir sıkıntı mı olabileceğindem bekletiyorlar Zaten istediğim performansta değil hız Hepten düşmesinden korkuyorum

Destek no: 37074825
< Resime gitmek için tıklayın >
C
9 ay
Yol Çalışması Sonrası Açıkta Duran Fiber Kablolar - Bu Kablolar Zarar Görmüş müdür?
Bugün buradan geçerken şu manzaraya denk geldim. Üzerinden araçlar geçmiş. Bu kablolar zarar görmüş müdür?


Yer: İstanbul Sancaktepe< Resime gitmek için tıklayın >
C
10 ay
BİNAMDA FİBER KUTU VAR DİREK EVE HAT ÇEKTİREMEZ MİYİM ? (ÇÖZÜLDÜ)
12.10.2020 Güncelleme: hattım 80 mbps destekliyor Hız profili güncellemesi bu sabah 80mbps olarak yapıldı. Bina içindeki kutudan direk internet alamadık (100mbps istiyordum) ama beklediğime yakın bir internet hızı elde ettik. Şuan için bir sorun görünmüyor.

______________________________

10.10.2020 Güncelleme: Evime gelen devre bozukmuş, devreyi değiştirdiler, 35mbps tanımlıymış hemen o hıza yükseldi. Hattım max 85 mbps destekler gösteriyordu(alttaki görselde de gördüğünüz üzere) ki gerçekten de tam o civar maksimum hız olarak görünüyor.

Bu arada önceki adresimden nakil yaptığım için 100mbps'e kadar halen paketim. Destek kaydına 100 olmasa da 80 civarı tanımlayın dedim. Benden oradaki arkadaş ek ücret istedi. Zaten 100lük paketteyim, telefon ücreti hariç 95tl ödüyorum dedim. Cevap bekliyoruz bakalım. Muhtemelen hizmet profilime bakmadan cevap yazdı._________________________________


Zamanım yok aşağıları okumak istemiyorum diyenlere:

Sormak istediğim mevzu şu:
Ben direk binamdaki fiber kutudan eve hat çekemez miyim? İlla hattın dışarlarda gezip öyle mi eve gelmesi lazım?

_________________________________


Önceki adresimde TürkTelekom altyapısıyla 100mbps Vdsl Turknet kullanıyordum. Adres değiştirdim ve tüm altyapı sorgulama sayfalarında hattımın en az 85mbps desteklediği görünüyor.


< Resime gitmek için tıklayın >


Neyse taşınmadan önce 26 eylülde nakil başvurusu yaptım. Neyse 3-4 içinde demelerine göre önce telefon hattım taşındı. Yaklaşık 5-6 gün sonra da internet hattım taşındı. Neyse eve kuruluma gelen ekip internetin çok sorunlu olduğunu tespit etti. Ölçümlerde sinyal yok gibi birşeydi. Bina kabloları kalitesiz kullanılmış vs. dedi. Daha sonra bina girişinden ölçüm yaptı ve orada da hızın olması gerekenden çok düşük olduğunu gördü. Bu arada ben binada fiber kutu var dedim. Nasıl böyle düşük çıkar, kutu 10m uzaktaydı. Neyse fiber kutu olduğunu bilmiyordu, şaşırdı. Ama kontrol edince senin hat dışardan geliyor vs. dedi. Nasıl oluyor abi dedim. Direk bundan dairelere dağılmıyor mu diye o da durumu anlattı.


< Resime gitmek için tıklayın >
İşte görseldeki bu kutudan var binanın bodrum katında (Fotoğraf temsili, aşağı inip çekmedim fotoğraf ama aynı bundan var.) Demesine göre bu kutu sokakta birçok bina tarafından ortak kullanılıyormuş. Bizim binaya özel değilmiş. Buraya gelen ana fiber hat buradan çıkıp dışardaki ankastreye oradan da tekrar binalara dağılıyormuş. (Yani adamın ağzından cımbızla aldığım laflardan anladığım bu.) Ama yine de 100 civarı çıkması lazım dedi. Bu arada hattım 100mbps tanımlı hat.

Neyse hakkını yemim bayağı uğraştı kabloları söktü çıkardı taktı. Kablo içindeki diğer bakır telleri denedi, priz bağlantılarını söktü yeniden taktı, kesti biçti. Hatta en son bina girişinden bile ölçtü. Ama yine olması gereken beklediğimiz hızın yarısı bile çıkmadı. En son dışardan gelen hatta da sorun var dedi. Turktelekom ekiplerinin bakması gerekiyor dedi. (Kendisini Turknet'e çalışan taşeron ekip gibi düşünebilirsiniz.) Ama bina tesisatında iyi değil dedi. (Halbuki bir üst kattaki komşu 35mbps Netgalaksi kullanıyor. Bizzat ölçtüm Speedtest'te 33 civarı çıkıyor. Yani hat çok az kayıp yaşıyor. Modem şifresini bulamadığım için hattın ne kadar desteklediğini öğrenemedim.) Bir elektrikçi getir yeni kablo çeksin yada mevcut kabloları tamir etsin dedi ve gitti. Hat o gün hiç bağlanmıyordu. Sadece 1 kere ip alabildi onda da 20sn dayamadı koptu hat.

Ertesi gün elektrikçi getirdim. Tesisata bir çeki düzen verdi. Fakat yine istediğim performanstan çok uzaktı. En azından bu sefer modem ip alabiliyor ve kopmuyordu hat. Elektrikçi abi istersen cat6 kablo getirim deneyelim. Gerçekten bina tesisatından mı bu kadar düşüyor hız görelim dedi. Denedik ama Cat6 ile mevcut hat hemen hemen aynı sonuçları verdi. Cat6 çok az bir farkla öndeydi. Kısaca yeni kablo çekmeye gerek olmadığını gördük. Bina girişime uzatma kablosu çekip modemi orada açtık yine dairedeki hıza yakın çıktı. Ve artık emin oldum ki binaya gelen hatta bir sorun var.

Akabinde hemen Turknet'e kayıt açtım. Durumu kabaca anlattım. Onlarda Türktelekom'a ip alamıyorum şeklinde bir arıza kaydı açmışlar. Ekipler 2 gün sonra -heralde- geldiler ben görmedim yada gelmeyip uzaktan hattı kontrol ettiler ve "SAHADA FİZİKSEL SORUN TESPİT EDİLMİŞTİR- Arıza ile ilgili kontroller yapılarak çözümlenmek üzere bir üst ekibe eskale edilmiştir" yazmışlar. Turknet destek'te bu şekilde cevap geldiği görülüyor Telekom'dan.

Şuan hat performansım bu şekilde

< Resime gitmek için tıklayın >


Turknet Destek kayıt no: 37130039
Turknet Müşteri kayıt no: 1713685

Asıl sormak istediğim mevzu şu:
Ben direk bu kutudan eve hat çekemez miyim İlla hattın dışarlarda gezip öyle mi eve gelmesi lazım?
C
10 ay
Binamda Fiber Var ama Komşu Binalar Kullanırken Ben Kullanamıyorum
Başlıkta belirttiğim gibi Binamda Fiber Var ama Komşu Binalar Kullanırken Ben Kullanamıyorum 26 Eylül gecesi 100mbps Vdsl hattımı yeni adresime nakil etmek için başvuru yaptım 28 eylülde ekip geldi Telefonu nakil etti En azından turknet hesabı böyle dedi ama biz telefonu hiç kullanmadığımız hatta hiç telefonumuz olmadığı için deneyemedik Neyse internet hattı daha sonra taşınacak dendi Dün yani 6 Ekim günü turknete çalışan bir teknik eleman geldi evime Hattın kontrollerini yaptı Demesine göre bina içindeki kutuyu komşu binalar ve biz ortak kullanıyormuşuz Ana hat önce o kutuya geliyor ordan dışardaki ankastreye gidiyor Ordan da komşu binalara ve bizim binaya geliyormuş Hat değerlerini ölçtü Kabloları kesti biçti yer değiştirdi Bi aşağıdan bi ev içinden bağladı söktü bağladı söktü En son abi dedi Hatta sorun var Hatta telefon sinyali bile açık değil dedi Bina yeni bina 4-5 senelik Kullanılan kablolar kötü dedi ama bundan önceki binamın hattı 40 senelikti ve 100mbps desteklerken bu bina fiber kutulu yeni kablolu bina 10mbps bile desteklemesi Bi ara 2-3mbps hızlarda modem ip aldı ama o da 10 saniye dayanmadan koptu İnternet sayfalarında 85mbps destekler denilen adreste 1 mbps bile sağlıklı hat yok Bina girişinden bile ölçtüğünde 40mbps zor çıkıyor Normalde 100 görmesi lazım dedi Hatta Türk Telekom'u da aradım Onlarda 15m ver dedi porta En az 88mbps görür dedi Neyse özetleyecek olursak ayın 26sından beri internetim yok Fiber kutudan hattımı direk eve çektirebilir miyim? Eve gelen adam en kötü bina girişindeki ankastreden eve giden kabloyu değiştir 40mbps civarı hız kullanırsın dedi Ama sonuçta dışardaki ankastrede de sorun olmalı ki bina girişine 40mbps zor geliyor Bu arada turk Telekom ile görüştüm Sonuçta hattın sahibi onlar Hattın asıl bakımını port değişimini onlar yapar dedim Eğer 100 veya yakın bir hız verebilirseniz size geçeceğim dedim Muhtemelen müşterisi olmadığım için "Ben burdan ekip yollayamıyorum Müdürlüğe gidin Türk Telekom'a geçeceğim hattımı ölçtürdüm 100 yerine 40mbps çıkıyor Saha ekibi kontrol etmesini istiyorum diyin" dedi Yarın zaman olursa bölge müdürlüğüne gideceğim
C
11 ay
(Düzeldi) Turknet'te yine Genel Bir Arıza Var 28.08.2020 - 01.45
Yaklaşık 15dk önce internet kesildi Modem ışıkları gitti geldi fakat ip alamıyor

İnternet ışığı yanmıyor 8mbps upload yaramadı sanırım turknet'e

Twitter'da bir çok kullanıcı benimle aynı durumu yaşadığını beliriyor

28.08.2020 - 02.05
https://twitter.com/search?q=turknet&src=typed_query&f=live

Güncelleme: An itibariyle geldi internet 02.20
C
12 ay
Son Ay Operatör Değişimi Taahhüt Bozma
Son Ay Operatör Değişimi Taahhüt Bozma ücreti ne kadar çıkar? Bazı yerlerde son ay olduğu için ceza çıkmaz deniyor Böyle bişey var mı?
C
12 ay
Her yerde 85TL Yazan Ücret Neden Bana 95TL
Başlıkta da gördüğünüz gibi her yerde 100mbps'e kadar hız 85TL reklamları olmasına rağmen ben 95tl ödüyorum Hatta bu 95TL'nin üzerine birde paket değişim ücreti ile 1.5 ay iptal başvurusu bekleyen ve iptal olamadığı için iptal başvurumu iptal ettiğim telefonun ücretini de eklemişler

Bir ay sonra yeni adrese taşınacağım ve orada da turknet kullanmak istiyordum ama böyle durumlardan sonra kararımı tekrar gözden geçireceğim
C
12 ay
Yeni Adrese Taşınıyorum 99tl Nakil Ücreti Hk.
Başlıkta da belirttiğim gibi adres değiştiriyorum Mevcut hattım ve tarifemden memnunum fakat ne yazık ki taşınıyoruz Yeni adrese baktığımda vdsl hızları desteklediği görülüyor Normalde yapmam gereken 99tl verip nakil ettirmek ama bu ücreti vermeye gerek var mı emin değilim Hazır iptal edilme işlemeleri de kolaylaşmışken buradan iptal edip oradan aynı bilgilerle başvuru yapmak mantıklı değil mi
C
geçen yıl
(ÇÖZÜLDÜ) Turknet Ülke Genelinde Erişim Sorunları Yaşıyor ÇÖKTÜ
Benim internetim gitti mevcut destek kaydına bakmak istedim ama siteye de erişim yok Twitter'a baktım bir sürü benim gibi bu durumu yaşayan var Muhtemelen geçenlerdeki genel çökme durumunu yaşıyorlar

Bu arama sonuçlarını incele:https://twitter.com/search?q=turknet&s=09

Güncelleme: Bazı bölgelerde sorun düzeldiği söyleniyor Şuan benim de internetim geldi fakat sayfalar aşırı yavaş yükleniyor Tahminim dns sunucularına ddos atıyorlar turknet'inKonuyu öne çıkar der misiniz arkadaşlar

Güncelleme: Modem arayüzünden ve bilgisayar arayüzünden dns'leri otomatik yerine google dns yaptım Şuan bir sorun görünmüyor

@turknetdestek hesabından açıklama geldi

"Son Güncelleme Bugün saat 14:00 -19:00 arasında bazı kullanıcılarımız internet erişiminde sorun yaşadılar. Ekiplerimiz yoğun bir çalışmayla sorunun kaynağını tespit ettiler ve çözdüler. Şu anda network’ümüzde ve kullanıcılarımızın internet erişimde herhangi bir problem yok. Eğer bu sırada size keyifsiz anlar yaşattıysak özür dileriz."


Ek güncelleme: Sadece bu forumdaki turknet hesabını yöneten yetkili arkadaşlar bile çelişkili ifadeler veriyor Örneğim bir yerde upload hızları ile ilgili bize resmi bişey gelmedi Hız arıza kısmından kayıt açın diyorken aynı hesap farklı konuda pandemi sürecinde geçici artırılan upload hızları eski haline getiriliyor diyor Şimdi aynı soruya neden farklı cevap veriliyor

Kendi özel durumuma gelecek olursak;
Olayı kısaca özetlemek gerekirse Hattım 130 mbps destekliyor göründüğü için 100'e güncellemelerini istedim hızımı. Sitede paketim 100mbps-95tl olarak görünüyor. Ama ilk etapta 79'a sonra 88'e güncellediler ve 88'de dslam kilidi var dediler Kaldırtmak için tekrar kayıt açtırdılar Açtım ve açıtğım gibi hızım anlamsız bir şekilde 79'a indirildi Tekrar kayda ve bu foruma yazdım 1-2gün sonra 88'e çekildi Yaklaşık 1 hafta sonra da dün gece internet kesildi ve geri geldiğinde 100mbps tanımlanmıştı. Şimdi bugün öğlen uyandım ve baktım tekrar 79'e geri indirmişler. Sitede kayıt açıcam tekrar ama şuan da site açılmıyor.

Şuan böyle

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu da dün gece

< Resime gitmek için tıklayın >

Yeni Güncelleme 21.07.2020

Dün bölgede çalışma var diyordu site Bu sebepten midir bilmiyorum hat değerlerim daha da iyi hale gelmiş Bu arada 88mbps'e çıkarmışlar hattımı.

< Resime gitmek için tıklayın >
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.