T

Yüzbaşı
20 Şubat 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
71 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
T
5 yıl
Şöyle dolu dolu mobil internet arıyorum
Şöyle dolu dolu mobil internet arıyorum
Maksimum kaç gb internet sağlayabilirim? Mevcut iki hattım var biri turkcellde diğeri Avea'da
Kısacası bu hatları öncelikle değerlendirmek
Tabiki her türlü tekliflerde açığım
Çek'im kalitesi olsun sağladığı imkanlar olsun benim için önemli
Bu konuda yardımlarınızı esirgemezseniz minnettarım
T
5 yıl
Şöyle dolu dolu mobil internet arıyorum
Konunun Yerini bilemediğimden ortaya soruyorum
Şöyle dolu dolu mobil internet arıyorum
Maksimum kaç gb internet sağlayabilirim? Mevcut iki hattım var biri turkcellde diğeri Avea'da
Kısacası bu hatları öncelikle değerlendirmek
Tabiki her türlü tekliflerde açığım
Çek'im kalitesi olsun sağladığı imkanlar olsun benim için önemli
Bu konuda yardımlarınızı esirgemezseniz minnettarım

Edit şuan için Yaptıklarım

SeTha
forumdaşımızada Yeri geldiği için huzurlarınızda teşekkürü borç bilirim ve herşeyin gönlünce olması dileğimle saygılar.
Ve vakit ayırıpta yazan tüm forumdaşımızada teşekkürü borç bilirim ve herşeyin gönlünüzce olması dileğimle saygılar.

Türkcell'i Avea'ya taşıdım ve ailece 15 gb
https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/ailece-15gb-tarifesi.aspx

Avea'yıda Turkcell'e taşıdım
Platinum Plus 10 GB artı paket olarakta
https://m.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/hepsi-bir-arada/platinum-plus-10-gb-paket?place=popular_packages&order=8&source=CMS

+ paket turkcellde Otomatik Plus 8 GB Paketi
https://m.turkcell.com.tr/internet/cepten-internet/otomatik-plus-8-gb-paketi

Turkcell maliyet 95 + 20 = 115,,,,10 + 8GB
Turktekekom m 79,,,,,,,,,= 79,,,,,,,,,,,,15GB
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,"""""""""" """""',,,,,,,,,,,"""""
Toplam maliyeti,,,,,,,,,,,,,,,194,,,,,,,,,,,,,,33 GB Toplam internet

Ümit ediyorum ki yardımcı olabilmişimdir mobil bol kepçe net bu kadar mal edilebiliyor bireysel olarak
Tabii gelişmeler ve yeni fikirler olduğundada fırsat bulduğumdada yenilemeler yapacağım saygılarımla
T
5 yıl
YEŞİL DENİZ TRT1__geliverin gari sadıçlar.. Her Pazartesi - 20.00
Yeşil Deniz
Sımsıcak bir Ege hikayesi: Yeşil Deniz…

Doksanlı yıllarda bir Ege kasabası hayal edin. Sıcak samimi insanların yaşadığı tipik ege evlerini, sokaklarında motosiklet çığlıklarını, traktör seslerini, yol kenarında usul usul otlayan ineklerini, yemyeşil bir denizi andıran ovalarını, mezarlığındaki servilerini, dağlarındaki ağaçlarını ve uzayıp giden incecik yollarını. İşte böyle bir yerdir Yeşilova kasabası. Belediye hoparlöründen 24 saat anonsların yapıldığı, herkesin herkesi tanıdığı ve hakkında dedikodu yapacak kadar malumata sahip olabildiği, bırakın cep telefonlarını henüz normal telefonların bile her evde bulunmadığı; aşkların, komşulukların, arkadaşlıkların en sahici halleriyle yaşandığı sıcacık, sevimli bir yer.

Yeşil Deniz dizisinde belediye anonslarını Macır(H)Ayati yapar, her anonsunda Alpaşa meydanındaki kahvehaneden kahkahalar yükselir. Yeşil Deniz dizisinde yaz geldi mi de bütün kasabalı ovalara, tarlalara doluşur. Büyük bir emek ve mesai isteyen tarla işi bir anda Yeşilova halkının bir numaralı gündemi haline gelir. E ne de olsa yalnızca bir geçim kaynağı değil, aynı zamanda hayatın adıdır bu tarlalar. İyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla bütün bir hayatı geçirdikleri yerin adıdır.

Peki nedir bu Yeşil Deniz?

Yeşil Deniz kasabalının tarlalara verdiği isimdir. Yeşilova’da deniz yoktur. En yakın deniz arabayla 2-3 saat mesafededir. İki üç saat nedir ki diyeceksiniz ama bir Yeşilovalı için Amerika gibi bir şeydir işte. Bu biraz garibanlıktan böyledir, biraz da yaz aylarının neredeyse tamamının tarlalarda geçmek zorunda olmasından. Yeşil Deniz yazları tatilsizdir, her gün çalışmak zorundasınızdır neredeyse. Bu yüzden onlar için varsa yoksa bir tek deniz vardır. O da Yeşil Deniz. Yeşil Deniz’in dalgaları arasında geçmiştir hayatları ama buna rağmen iyimserliklerini hiçbir zaman kaybetmezler. Bir yandan kurtulmak isterler bu tarlalardan ama bir yandan da kendilerini hiç bırakmasın isterler. Yeşil Deniz aşk gibidir yani bu insanlar için. Hem yaradır, hem de merhem.

Yeşil Deniz Dizisinin sesi: Ova FM

Yeşil Deniz dizisinde Yeşilovalı’nın tarla işinden tek kaçışı radyolarıdır. Bütün radyo ayarları ilçeye yeni kurulan Ova FM’e sabittir. Halk sabahtan akşama kadar radyo dinlemekte özellikle Ova Fm’deki istek saatini kimse kaçırmamaktadır. “Bu şarkı, Üzeyir Karayılan’dan, Alacalan Muammer ve ailesine, Kargılan Necati ve ailesine, Otaklaan Halil ve ailesine. Arif Susam’dan Geçmiyor Geceler Sen Olmayınca.”

Eğer biri size istek yolladıysa sizin de ona yollamanız şarttır, farz ötesi farzdır. Yoksa elalemin içine çıkacak yüzünüz kalmaz: “Olu mu len öle, ben Kostaklaan Üsen bi istek yollemedi didirtmem!”

Tabi istek istemek şimdiki kadar kolay değil. İstekler elden veriliyor. Bir kağıda yazılıyor, gündüzden radyoya bırakılıyor. Her şey gibi onun da bir bedeli var. Kişisel istekler 3 milyon, kurumsal istekler 5 milyon. Bir istek nasıl kurumsal olur? “Pekün marketten tüm müşterilene...” diye başladıysa reklama girdiği için kurumsal olur elbette.

İstekleri Radyocu İsmail sunar. “İsmail’le İstek Hattı” halkın fenomeni olmuş, küçük çapta da olsa bir popülerliği vardır. Ovada, tarlada çalışan herkes onu dinler. Ama bütün bu üne, bütün bu popülerliğe rağmen İsmail ve arkadaşlarının da tüm Yeşiolva’lılar gibi içinden çıkamadıkları bir dertleri vardır: O da garibanlık…

‘Ağzını gırdımın garibanlığı’

- Maggayvır Süleman, Eskici Emin ve Müezzin Cemil; Radyocu İsmail’in en yakın arkadaşları, hatta onların kendi aralarındaki deyimiyle sadıçları. Dördü de bu küçük kasabaya sıkışıp kalmış, boylarından büyük hayalleri olan, iyi yürekli, temiz insanlardır. Müezzin Cemil hariç hepsinin de aşkları vardır ama sevdikleri kızlara kavuşabilmek için şu ağzını gırdımının garibanlığından kurtulmaları gerekmektedir.
- İsmail, Hicabi Maksaçı’nın kızı Sedef’e aşıktır. Radyodan şifreli şarkılar yollar sevdiceğine. “Yakışıklı prensinden, beyaz güvercinine…” Garibim Sedef de tarlada İsmail’in istekleriyle mutlu olur. Ama kolay iş değildir bunlarınki, Hicabi Makasçı verir midir hiç İsmail’e kızını. Gariban, haylaz bir adamdır İsmail onun gözünde. Hem Makasçılar zengindir. İsmail’in amcası bile Makasçılardan icar tutmaktadır tarlalarını.
- Maggayvır Süleman’ın aşkı ise Muhacirlerin kızı Neşe’yedir. Geceden müstakbel kayınpederinin su motorunu bozar. Ertesi gün tamire gelince de sevdiği kızı görür, elinden ayran içer. Ama bir türlü söyleyemez ağzını gırdımının iki-üç kelimesini; “Neşe ben seni çok seviyom” diyemez. Olsun ama bu kadarı da yeter Süleman’a. Gülüşünü görsün, öyle salına salına yanına gelişini, ova damından su getirişini, hoşaf getirişini. Bu kadarı da yeter Süleman’a.
- Geriye kim kaldı? Eskici Emin’le, Müezzin Cemil… Eskici Emin, Emine’ye aşıktır, babasıyla bi başına yaşıyan saf, sakar, boynu bükük Emine’ye. Eskiler alıp naylon leğenler falan satarken, gide gele kız aşık olmuştur kıza. Müezzin Cemil’in ise henüz bi sevdiği yoktur. O daha çok arkadaşlarının haytalıklarına kızmakla meşguldür. Çünkü ne zaman onlardan dolayı yamuk bir işin içine girse, imamın o hafta kesin hutbede o meseleyle ilgili bir şeyler söyleyeceği tutmaktadır. Tabi Cemil’e de her defasında boncuk boncuk terlemek düşer.

İşte bu dört arkadaş böyle para bulma, zengin olma hayalleriyle yaşayadursun bir gün aradıkları fırsat ayaklarına kadar gelir ve dördünün de hayatlarını sonsuza dek değiştirecek macera başlar.

"Biri rüyasında gömünün yerini görür de, kimseyle gonuşmadan tek dünya kelamı itmeden gördüğü yere giderse, gömüyü bulur bi küp altını alırmış.”

Anadolu’nun birçok yerinde karşınıza çıkacak bir efsanedir bu. Yeşilovalı’nın da işten yıldığı zamanlarda dilinden düşürmediği bir söylentidir, bir nevi hayal.

Bizim İsmail ve arkadaşları da kahvede toplanır, garibanlıktan iki gazozu dört kişi paylaşırken bu kadim efsaneyi konuşurlar zaman zaman. Böyle şeyler genelde Eskici Emin’in ağzından çıkar hep. Nerden duyar da getirir bu lafları bilinmez.

“Valla billa gerçek sadıç. Koca adam yalan mı söylecek? Gece rüyasında görmüş, altının yeri söylenmiş adama. Sabah gün ışımadan, kimseyle konuşmadan gitmiş bulmuş. Bi küp altın çıkarmış diyipdurula.”

Fakat Emin’den başka kimse inanmaz bu söylentilere. Adı üstünde söylentidir işte, bir nevi hayal. Tabi efsanenin gerçek olduğundan, çok geçmeden bir küp altın sahibi olacaklarından henüz hiçbirinin haberi yoktur.

Bir gün, yine böyle ‘ağzını gırdımın garibanlığı’ dedikleri bir gecenin sabahında İsmail, Sayalar köyünden bir adamı altın kazarken yakalar.Adam gerçekten altını bulmuş, ama jandarmaya yakalanmıştır. Hapishaneye götürülmeden önce İsmail’e bir sır bırakır. Belediye Başkanı Hilmi Çakırlı’nın evinde bir küp altın daha vardır. Arkadaşları başta inanmaz İsmail’e. Ama İsmail yeminler eder, adamdaki altınları gözleriyle gördüğünü söyleyince işler değişir. Tabi altınların yerini bilmek mesele değildir, asıl mesele altınların Belediye Başkanı’nın evinde olmasıdır. Kolay mı adam koskoca belediye başkanıdır.

İsmail ve arkadaşları kafa kafaya verip türlü yollar denerler ama bir türlü bahçeye girip altını kazmayı başaramazlar. Geriye bir tek seçenek kalmıştır, İsmail’in Hilmi Çakırlı’nın kızı Zümrüt Çakırlı’yı kendine aşık etmesi. Önümüzdeki ay Yeşilova’nın kurtuluş günü şenlikleri vardır ve herkesin şenliklerde olacağı o güne kadar İsmail’in kızı kendine aşık etmesi gerekmektedir. Fakat işler istedikleri gibi gitmez ve İsmail bir yol kazası yaşayıp Zümrüt’e gerçekten aşık olur.

Altınları bulunca garibanlık bitecek, her şey düzelecek, her şey yoluna girecek zannetmişlerdir ama asıl hikaye daha yeni başlamaktadır.


yönetmen :
Yahya Samancı


yapımcı :
Ayfer Özgürel


tarih :
Her Pazartesi - 20.00Videoyu izlemek için tıklayınızVideoyu izlemek için tıklayınızVideoyu izlemek için tıklayınızTRT kanalı tarafından yayımlanmaya başlanan ve sımsıcak Ege rüzgârını evimize şen kahkahalar ile taşıyan Yeşil Deniz dizisi ile ilgili olarak merak ettiğiniz tüm haberler, fragmanlar ve bölüm özetleri yesildeniz.org adresinde sizleri bekliyor. Sizde sitemiz üzerinden yayımlanan tüm bölümleri takip edebileceğiniz gibi yeni yayımlanacak olan bölümler hakkında tüyoları ve fragmanları da takip edebilirsiniz.
Birbirinden ünlü oyunculara ev sahipliği yapan dizi izleyiciler tarafından daha ilk bölümünde tam not almayı başarırken sitemiz ise Yeşil Deniz ile ilgili tüm gelişmeleri dizinin fanları ile paylaşmayı sürdürmektedir. Yine sitemiz Yeşil Deniz izle linkleri sayesinde televizyonda yayımlandığında diziyi kaçıran ya da bölümü çok severek bir kere daha izlemek isteyen kişilere de kolaylıklar sağlamakta ve takılma sorunu olmadan dizi izleme keyfi yaşamalarını sağlamaktadır.
Sizde site adresimiz üzerinden bize ulaşabilir, sevdiğiniz dizinin bölümlerini izleyebileceğiniz gibi dizide yer alan oyuncu kadrosundaki tüm isimler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yine dizi bölümleri altına yorumlarınızı yazarak dizinin ilerleyen bölümlerinde senaryonun takip edeceği yönü belirlemeye katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yorum bölümünden sizinle aynı diziyi izleyen kişiler ile görüş alışverişinde bulunabilir, sonraki bölümler hakkında düşüncelerinizi paylaşmanın yanı sıra tahminlerinizi paylaşabilirsiniz. Tarihleri ile yeni bölümleri takip etmeniz, fragmanları sayesinde yeni bölüm yayımlanana kadar merakınızı az da olsa giderebileceğiniz tüm gelişmeler için sitemizi takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/yesildeniztrt1
https://twitter.com/yesildeniztrt1
Https://www.instagram.com/yesildeniztrt1
T
5 yıl
ALO 171'İN BİR TUZAK OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ
ALO 171'İN BİR TUZAK OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ...?
alo 171'in bir tuzak olduğunu biliyormuydunuz...?

kamu spotu...sigara bırakma hattı...arayın ve sigarayı bırakın...171...

arıyorsunuz sizi davet ediyorlar ve sizinle görüşüyorlar bir çeşit psikolojik tedavi öneriyorlar ve vücut direncinden bahsediyorlar..nikotin isteğine iradenizin yenildiğini ve bunu aşmanız gerektiğini söylüyorlar...

evet daha sonra size bir ilaç kullanmanızı ve bunun sonunda sigarayı kesinlike bırakacağınızı söylüyorlar ve reçeteyi yazıyorlar...
eczaneye gidiyorsunuz ve sgk lı olduğunuz için ilacı alabileceğinizi sanıyorsunuz...

sgk'nın vermediği bir ilaç olduğunu öğreniyorsunuz ilacın bedeli 195 tl...

biraz araştırıyorsunuz ve ilacı türkiye'ye getiren ve satan tek şirketin kimin olduğunu öğreniyorsunuz...ahmet burak erdoğan...

Biraz geç yazımı oldu bilmiyorum lakin duymayanların ve görmeyenlerin fark etmeleri dileğimle...

Ekşide de şöyle bir topik var

genel olarak neye hizmet ettikleri tam belli olmayan kurum.

b: ben
o: operatör kız

b: meraba sigarayı bırakmak istiyorum.
o: peki efendim size bir kaç sorumuz var. günde kaç paket içiyorsunuz?
b: normalde yarım paket fakat son zamanlarda 1.5 pakete kadar çıktığını hissediyorum.
o: ağırlıklı ne zamanlar içiyorsunuz?
b: çoğunlukla gündüzleri 1 pakete yakın bitmeye başladı ama gündüz az içtiğimde evde çok içtiğimi farkediyorum.
o: yatakta sigara içiyor musunuz?
b: önceden içerdim ama artık içmiyorum önce mutfakta içip sonra yatıyorum
o: efendim siz gayet normal içicisiniz. kendi kendinize bırakabilirsiniz.
b: tamam da bırakamadım işte 17 sene oldu hala içiyorum artık bırakmak istiyorum.
o: cevaplarııza göre siz gayet kendi kendinize bırakabilirsiniz bizim yardımımıza ihtiyacınız yok. iyi günler.
b: ???!!!??!!! ama ama alo ama sigara ben bırak.. offf :\

cepten paket çıkarılıp bi sigara yakılır derin bir nefes alıp bırakılamayacağına emin olunur...
T
5 yıl
Sıcak fırsatlar ailesinin 2016yeni yıl dilekleri..!
Sıcak fırsatlar ailesi olarak siz değerli takipçilerimizin yeni yılını kutlar, yeni yılın sağlıklı, huzurlu ve bol sıcakfırsatlar geçmesini dilerim.My wish for 2016;
God of peace EİRENE, we live geography,
the whole world without war, fighting, violence, bring peace climate.

Soil and agricultural god DEMETER,
bring abundance and fertility.

The god of dreams, MORPHEUS,
bring the most beautiful dreams in life.

Health Goddess HYGİEİA,
bring your loved ones a healthy life.

PLOUTOS God of Wealth,
everyone, not just the economic prosperity of all people, love, friendship, brotherhood, give wealth to live together.

The wind god BOREAS,
in our country, peace, brotherhood, you est winds.

Sleep god HYPNOS,
You awaken our people, let them get the truth.

Violence goddess of BIA,
country, never to return again, even the world, out of limits.

FURİNA God of thieves, "Given enough play saying"
those who bring theft road profession.

Poverty goddess PENİA,
You have no place in the face of poverty.

FİDES God to keep his promises,
You provide the stop in the words of politicians.

God of War ENYALLOS,
bury the hatchet in the ground,
Do not be a war.

Sky-god URANOS,
rainbow over the earth, the sun should not be missing.

Intelligence goddess ATHENA,
peace of the smallest scraps of intelligence,
and are used to ensure the future of humanity.

Youth god of HEBE,
You open a beautiful future steps of our young people.

Law and Justice goddess THEMIS,
You people regain faith in the law and justice.

ERESBOS fear God,
have been intimidated, digested, you leave the muzzled society.
In short, in
2016 the most beautiful and your life will never forget get a year!
<3 <3 <3
2016 için dileklerim;
Barış Tanrısı EİRENE,
yaşadığımız coğrafyaya,
tüm dünyaya savaşsız, kavgasız, şiddetsiz, barış iklimi getirsin.

Toprak ve tarım tanrısı DEMETER,
bolluk ve bereket getirsin.

Rüyalar tanrısı MORPHEUS,
yaşamınızdaki en güzel rüyaları getirsin.

Sağlık Tanrıçası HYGİEİA,
sevdiklerinizle sağlıklı bir yaşam getirsin.

Zenginlik Tanrısı PLOUTOS,
herkese,tüm insanlara sadece ekonomik zenginlik değil, sevgi, dostluk, kardeşlik, birlikte yaşama zenginliği versin.

Rüzgar tanrısı BOREAS,
ülkemizde barış, kardeşlik rüzgarları estirsin.

Uyku tanrısı HYPNOS,
insanımızı uyandırsın, gerçekleri görmelerini sağlasın.

Şiddet tanrıçası BİA,
bir daha dönmemek üzere ülke, hatta dünya sınırlarının dışına çıksın.

Hırsızların Tanrısı FIRİNA, "çaldıklarınız yeter" diyerek

hırsızlığı meslek edinenleri yola getirsin.

Yoksulluk tanrıçası PENIA,
yer yüzünde yoksulluğu yok etsin.

Sözünde durma tanrısı FİDES,
politikacıların sözlerinde durmasını sağlasın.

Savaş Tanrısı ENYALLOS,
savaş baltasını toprağa gömsün,
bir daha savaşlar olmasın.

Gök tanrısı URANOS,
yeryüzü üzerinde gökkuşağını, güneşini eksik etmesin.

Zeka Tanrıçası ATHENA,
en küçük zeka kırıntılarının barış,
insanlık ve gelecek için kullanılmasını sağlasın.

Gençlik tanrısı HEBE,
gençlerimize güzel bir geleceğin basamaklarin açsın.

Kanun ve Adalet Tanrıçası THEMIS,
insanların kanun ve adalete olan inançlarını tekrar kazandırsın.

Korku Tanrısı ERESBOS,
korkutulmuş, sindirilmiş, susturulmuş.bu toplumu terk etsin.
Kısacası 2016 yaşamınızdaki en güzel ve unutamıyacağınız
yıl olsun...!
T
6 yıl
Zoom lu makine tavsiyelerinizi alabilirimiyim
T
6 yıl
ADR Eğitimi SRC 5 Eğitimi
Uluslararası ADR olarak adlandırılır ( Agreement on Dangerous goods by Road ) dır
(European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road)
Türkiyede SRC 5 olarak adlandırılır ( Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması )
Türkiyedeki ismi src5 aynı belge avrupada adr olarak adlandırılıyor bu tarz bilgi arıyan arkadaşlarıma yol göstermesi dileğimle iyi forumlar herkeze

Tanım : Uluslararası kara yollarında tehlikeli yüklerin nakliyesini esas alan kurallar bütününü içerir Avrupa Sözleşmesi.

Src 5 Belgesi Türleri
Temel Eğitim - 18 saat Teorik + 1 Saat uygulama
Tank Eğitimi - 12 saat + 1 Saat uygulama
Sınıf 1 Patlayıcı Madde Belgesi - 8 saat
Sınıf 7 Radyoaktif Belgesi - 8 saat
her biri ayrı eğitim süreci oluyor aynı ehliyet gibi sayabilirsiniz

Src 5 belgesini kimler alır?
Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Sürüleri
Src 5 belgesini almanın şartları;
19 yaşından gün almaları,
63 yaşından büyük olmamaları,
Src3 yada src4 belgesine sahip olmak
Başvuru İçin Gerekli Evrakları;
Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. No. işlenmiş)
Ehliyet fotokopisi
SRC-3 veya SRC-4 fotokopisi
2 adet vesikalık fotoğraf
bunların yanısıra halkbankasına sınav a gireceğinize dair tc kimlik numaranıza sınav harcı yaıtırılıyor unutmayın gerçi kursa girdiğiniz yer sizi yönlendirir
toplam soru adeti sınavda sorulacak olan Bu sınavda 40 soru uygulanmaktadır % 60 ını yapsanız geçer not almış olursunuz Sınavda 100 üzerinden minimum 60 puan alan sürücünün "Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası hem paketli tehlikeli yükleri taşıyan araçları hem de tankerleri kullanmasına izin verir biçimde yenilenir.

SRC 5 - ADR Tanker ile Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimi İçeriği
Tanker Eğitimine Ait Başlıca Terimler
Temel Tank Yapıları, Tanker (Araç) Tipleri
Tank Kodları
Tanker Donanımı ve Ekipmanları
Araç Tip Onay Belgeleri
Dökümanlar
Araç Ekipmanları
Tünel İçin Hükümler
Tanker Taşımacılığında Tehlikeli Maddelerin Taşınması Sırasında Uygulanması Gereken Talimatlar ve Kurallar
Ulusal Düzenlemeler
Tankların Yanlış Kullanımına Ait Örnekler
Doldurma Prosedürleri
Yetkili Kişilerin Sorumlulukları (Sürücü, Gönderici, Taşıyıcı, Temizleyen)
Araç İşaretleme
Tehlike Etiketleri, Turuncu Levhalar ve Tehlike Tanımlama Numaraları
Tankların ve Araçların İşaretlenmesi
Boşaltma Prosedürleri
Yetkili Kişilerin Sorumlulukları (Sürücü, Gönderici, Taşıyıcı, Temizleyen)
Çeşitli Temizleme Prosedürlerinin Tanımlanması
Trafik Güvenliği, Yükleme Güvenliği ve Çevre Güvenliğinin Korunması
Sürüş Fiziği ve Yüke Etkisi (Tanımlar, Dinamik Kuvvetler, Dirençler, Yapışma Gücü, Yük Dağılımı ve Devrilme)
TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI
ADR
(European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road)

Tanım : Uluslararası kara yollarında tehlikeli yüklerin nakliyesini esas alan kurallar bütününü içerir Avrupa Sözleşmesi.

GENEL HÜKÜMLER

Deniz veya hava yolları nakliyesini gerektiren transport zinciri deniz veya havayolu nakliyesi aşağıdaki şartlara bağlıdır.

Yükler, eğer üzerindeki tanımlama ve tehlike etiketleri ADR ye uygun değilse İMDG ( Uluslar arası Deniz Yolu Tehlikeli Yük Taşımacılığı ) kod hükümlerine göre veya I C A O ( Uluslar arası Hava Yolları Taşımacılığı Organizasyonu) belirlenen teknik talimatlara göre tanımlanmış olacaktır.
Bir araya yüklenmiş yükler için IMDG hükümleri veya ICAO nun teknik talimatları geçerlidir.
Konteyner, taşınabilir tanklar veya Tank konteynerle yapılan Deniz Taşımacılığında bahsi geçen taşıyıcılar.
IMDG nin 5.3 bölümünde belirtilen etiketlerle tanımlanmış olmalıdırlar.

TEHLİKELİ YÜK

Tanım : Tehlikeli yükler ... tabiatları , özellikleri ve halleri itibarıyla Nakliye sırasında kamu güvenliği ve düzeni açısından özellikle :
Kamu
Önemli taşınmazlar
İnsan sağlığı ve hayatı
Hayvanlar ve diğer şeyler için tehlike teşkil eden maddeler ve cisimlerdir.
Tehlikeli yüklerin nakliyesine ilişkin yasa gereğince ; Sadece yükün yer değişikliğini değil, nakliyeci tarafından nakliye ile ilgili işlemler uygulanmasa da , yükün teslim alınmasını / edilmesini , nakliye sırasındaki geçici dinlenmeleri ayrıca yükün ambalajlanması / açılması , yüklenmesi ve boşaltılması gibi hazırlık ve nihaye uygulamaları da kapsar .
Nakliye : Ambalajlama Yükleme / Teslim alma Taşıma Duraklama ( Durma / Park ) Taşıma Boşaltma / teslim etme Ambalajı açma süreçleriyle tamamlanmış olur.

TEHLİKELİ YÜKLERİN FİZİKSEL HALLERİ

Tehlikeli Yük, çok çeşitli maddeler, çözeltiler , karışımlar ve cisimler için genel bir ifade şeklidir.
Tehlikeli Maddeler ; ( Maddenin 3 hali )
Gaz halindeki maddeler
Sıvı maddeler , çözeltiler ve karışımlar
Katı madde ve karışımlardır.

TEHLİKE SINIFLARI
1. Sınıf ; PATLAYICI MADDELER VE PATLAYICI MADDE İÇEREN CİSİMLER
< Resime gitmek için tıklayın >
Tehlikeler ;
Parça tesiri
Basınç dalgası ( Patlama )
Işık Üretimi ( Şimşek )
Duman Oluşumu
Isı Üretimi
Sınıfa koordine edilen maddeleri ve cisimleri nakleden araçların üzerinde, yakınlarında , bu madde ve cisimlerin yükleme / boşaltma çalışmalarında ateş veya çıplak ışık ile yaklaşmak kesinlikle yasaktır.
Bu yükler genel olarak diğer Sınıflarla aynı araca yüklenmezler.
Patlayıcı maddelerden örnekler :
0030 Elektrikli patlama kapsülleri
0326 Silah ve manevra mermileri
0337 Havai Fişekler
Not : Verilen örnek maddelerin önlerinde yazılı numaralar, her tehlikeli madde için Birleşmiş Milletlerin verdiği tanımlama numarasıdır.
2. Sınıf ; GAZLAR
< Resime gitmek için tıklayın >
Basınç altında sıkıştırılmış yanmayan Gazlar ; Oksijen , Azot gibi
Basınç altında Sıvılaştırılmış yanıcı gazlar ; Propan , Bütan gibi
Zehirleyici Gazlar : Karbon monoksit , Siyanür.... gibi
Yakıcı gazlar : Propan Butan
Fiziksel Ve Kimyasal Özellikler
A Boğucu FC yanıcı , yakıcı
O Oksitleyici TF zehirli , yanıcı
F Yanıcı TC zehirli , yakıcı
T Zehirleyici TO zehirli , oksitleyici
C Yakıcı TFC zehirli, yanıcı, yakıcı
CO Yakıcı, Oksitleyici TOC zehirli , oksitleyici, yakıcı
Tehlikeler:
Basınç Dalgası ( Patlama Tehlikesi )
Zehirlilik
Yakıcılık
Oksitleyici ( Yangını teşvik edici ) etki
Yanıcılık
Boğulma Tehlikesi
Sıvı veya derin soğutulmuş gazlarla temas edilmesi halinde donma tehlikesi.
Örnekler ; 1066 AZOT, sıkıştırılmış
1978 PROPAN
2187 KARBONDİOKSİT Derin soğutmuş sıvı
1950 Basınçlı Gaz Ambalajları
Not : Basınç altında, çelik kaplar içinde taşınır.
Çevre Tehlikesi ;
1028- DİKLORDİFLUORMETAN ( Soğutucu Gaz )
1018- KLORDİFLUORMETAN (Soğutucu Gaz )
3159- 1,1,1.2 TETRAFLUORETAN ( Soğutucu Gaz ) gibi maddeler , Ozon tabakasının parçalanmasına sebep olabilen gazlardır.
3. Sınıf : YANICI SIVI MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Tutuşma noktası 23°C nin altında olan Sıvı maddeler
Tutuşma noktası 23°C ile 61°C arasında olan sıvı maddeler.
Ek tehlikesi olmayan yanıcı Sıvı maddeler.
Zehirli ve yanıcı Sıvı maddeler
Haşarat öldürücü maddeler ( Pestisidler )
Yakıcı ve yanıcı sıvı maddeler
Zehirli , yakıcı ve yanıcı sıvı maddeler
Patlayıcı özelliği giderilmiş patlayıcı sıvı maddeler.
Tehlikeler :
YANICILIK ( Alevlenebilirlik )
Zehirlilik
Yakıcı Etki
3. Sınıfa ait yüklerin, ambalajların içeriği patlayıcı etiketi ile tanımlanmış yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
3.Sınıfa ait örnek maddeler :
1202 DİZEL YAKITI
1210 Baskı Boyası
1202 FUEL OIL
2784 Organofosfor Pestisit
1203 BENZİN sıvı, yanıcı, zehirli
Çevre Tehlikesi : Benzin ve dizel gibi sıvı Hidrojen Karbonlarının az miktarı bile, su kütlelerini ( su koruma havzaları ) büyük oranda kirletebilir.
4.1 SINIFI : - YANICI KATI MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Açık alevle kolay tutuşan katı maddeler.
Kendiliğinden parçalanabilen maddeler
Patlayıcı özelliği Giderilmiş Katı maddeler
Tehlikeler:
Yanıcılık ( Alevlenebilirlik ), Patlama ( Tozlarda ), kendiliğinden parçalanması durumunda ısı üretir.
Zehirlilik
Yakıcı etki
4.1 Sınıfına ait yüklerin patlayıcı / patlayabilen yüklerle aynı yere yüklenmeleri yasaktır. 4.1 sınıfına ait yüklerin üzerinde de patlayıcı etiketi mevcutsa diğer sınıflarla da bir arada yüklenme yasağı söz konusudur.
4.1 Sınıfına ait örnek maddeler :
1350 Kükürt
1944 Emniyet Kipritleri
3175 Yanıcı Sıvı madde içeren Katı maddeler ( Örn; Yağ filtreleri )
4.2 Sınıfı : KENDİLİĞİNDEN YANAN MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Beş dakika içerisinde küçük miktarlar halinde yanmaya başlayan veya enerji kaynağı olmaksızın hava ile teması halinde kendiliğinden ısınabilen maddeler, karışımlar ve çözeltilerdir.
Tehlike Derecesine Göre Sınıflandırma ;
Ambalaj grubu 1 : Kendiliğinden yanan ( Propon )
Ambalaj grubu 2 : Kendiliğinden ısınabilir.
Ambalaj grubu 3 : Kendiliğinden ısınma olasılığı küçüktür.
Tehlikeler:
Kendiliğinden yanma, patlama tehlikesi ( tozlarda )
Isı oluşumu ( tene teması halinde yanmalar meydana gelebilir )
GAZ oluşumu ( örn : Su ile temas etmesi halinde )
ZEHİRLİLİK
YAKICI ETKİ
4.2 Sınıfına ait yüklerin, patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
4.2 Sınıfına ait örnek maddeler :
1364 YAĞ İÇERİKLİ PAMUKLU ATIKLAR
1381 BEYAZ KURU FOSFOR
4.3 Sınıfı : SU İLE TEMAS ETMELERİ HALİNDE YANICI GAZ OLUŞTURAN MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Tehlike Derecesine Göre Sınıflandırma
Ambalaj Grubu 1 : Oda sıcaklığında su ile şiddetli tepki gösterir. Meydana gelen gaz genellikle kendiliğinden yanabilir.
( Veya oda sıcaklığında su ile teması halinde hafif tepki gösterir ve şiddetli gaz oluşturur )
Ambalaj Grubu 2 :Su ile hafif tepki gösterir ve bariz şekilde gaz oluşturabilir. Ancak ambalaj grubu ( 1 ) deki kriterlere uymamaktadır.
Ambalaj Grubu 3 :Oda sıcaklığında su ile ağır tepki gösterir ve az gaz oluşturur.
Ambalaj Grubu, maddenin tamamı ve sınıfının arkasına ilave edilir.
Tehlikeler : yanıcı Gaz oluşturur
Yanıcılık
Zehirlilik
Yakıcı etki
4.3 Sınıfına ait yüklerin, patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
4.3 Sınıfına ait örnek maddeler :
KALSİYUMKARPİT
1436 ÇİNKO TOZU
5. Sınıfı : YAKICICI ( OKSİTLEYİCİ ) ETKİYE SAHİP MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Kendiliğinden yanmadığı halde , bünyelerinde mevcut oksijenin serbest kalması ile yangına sebebiyet veren veya başka maddelerin yanmasını teşvik eden maddelerdir.
Tehlike Derecesine Göre Sınıflandırma
Ambalaj Grubu 1. 2 ve 3 kullanılmaktadır.
Ambalaj Grubu, maddenin tanımı ve sınıfının arkasına ilave edilir.
Tehlikeler :
Tutuşturucu ( Oksitleyici ) etki
Patlama tehlikesi
Yanıcı etki
Zehirlilik
5.1 Sınıfına ait yüklerin , patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
5.1 Sınıfına ait örnek maddeler :
1490 Potasyum permanganat
2015 Hidrojen peroksit sulu çözelti, stabilize
2067 Amonyum nitratlı Suni Gübre
2067 Amonyum nitratlı Suni Gübre
5.2. Sınıfı : ORGANİK PEROKSİTLER
< Resime gitmek için tıklayın >
Normal veya yüksek ısı derecelerinde ısıdan veya gazın oluşmasından dolayı parçalana bilen maddelerdir.
Patlayıcı veya kolayca tutuşan Organik peroksitlerin nakliyesi sadece özel ambalajlarda yapılabilir.
Tehlikeler:
Tutuşturucu ( oksitleyici ) etki
Patlama tehlikesi
Yakıcı etki
5.2 Sınıfına ait yüklerin , patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır. 5.2 Sınıfındaki yüklerle ayrıca patlayıcı etiketi ile tanımlanmışlarsa diğer tehlikeli sınıflarıyla da bir arada yükleme yasağı söz konusudur.
5.2 Sınıfına ait örnek maddeler :
Organik peroksit E tipi Katı
Organik Peroksit F tipi Sıvı
6.1 Sınıfı ; ZEHİRLİ MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Küçük miktarlarda bile olsa solunarak, tenden absorbe edilerek veya hazım organlarına yutularak ulaşması halinde, sağlığın bozulmasına veya insanların ölümüne neden olabilen maddelerdir.
Tehlike Derecesine Göre Sınıflandırma
Ambalaj grubu 1 : Çok Zehirli
Ambalaj grubu 2 : Zehirli
Ambalaj grubu 3 : Az zehirli
Ambalaj grubu, maddenin tanımı ve sınıfının arkasına ilave edilir.
Tehlikeler :
Yanıcılık
Yakıcı etki
Kendi kendine yanabilirlik
Parlayıcı etki
Su ile teması halinde yanıcı gaz oluşturma
6.1 Sınıfına ait yüklerin , patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
6.1 Sınıfına ait Örnek maddeler:
Fenol, katı
Siyanür, çözelti
3018 Organofosfor Pestisit, sıvı zehirli
6.2 Sınıfı : BULAŞICI HASTALIK TEHLİKESİ OLAN MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Hastalığa sebep olan mikroorganizmalar ( Örn : bakteriler ve virüsler ) içeren , insanlara veya hayvanlara hastalık bulaştırabileceği bilinen maddelerdir.
Tehlikeler :
Hastalığa yol açan mikropların ( bakteri, virüs )bulaşması
6.2 Sınıfına ait yüklerin, patlayıcı / patlayabilen yüklerle birarada yüklenmeleri yasaktır.
6.2 Sınıfına ait örnek madde ve cisimler :
insanlar için bulaşıcı tehlikesi olan madde
Sadece hayvanlar için bulaşıcı tehlikesi olan madde
Hastane atıkları, spesifize edilmemiş
Diagnostik Numuneler
7. Sınıf; RADYOAKTİF MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Tehlikeler :
Radyoaktif Işınlama ( Uzun vadeli kanser, sakat doğumlar, kalıtımsal bozukluklar gibi rahatsızlıklara neden olabilir )
7. Sınıfa ait yüklerin, patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
7. Sınıfa ait Örnek madde ve Cisimler :
Radyoaktif maddeler, muaf yükler cihaz veya fabrikasyonlar
Bölünebilen veya bölünemeyen spesifik aktivitesi düşük muaf radyoaktif maddeler.
Örn; Araştırma Sonucu Tritum ile kirlenmiş Su
8. Sınıf : AŞINDIRICI ( ASİTLİ ) MADDELER
< Resime gitmek için tıklayın >
Kimyasal etkiyle bulaşmalar halinde teni ve mükoza (sümüksel) zarlarını tahrip eden ve açığa çıkmaları halinde nakledilen yüke ve nakliye aracına da zarar verebilen maddelerdir. Ayrıca sadece su ile temas etmeleri halinde yakıcı sıvı madde veya tabii nem ile yakıcı buharlar oluşturan maddelerde 8. Sınıfa koordine edilmektedir.
Tehlike Derecelerine göre Sınıflandırma :
Ambalaj grubu 1 : Aşırı yakıcı
Ambalaj grubu 2 : Yakıcı
Ambalaj grubu 3 : Az yakıcı
Ambalaj grubu, maddenin tanımı ve sınıfının arkasına ilave edilir.
Tehlikeler :
Yakıcılık
Zehirlilik
Yakıcı etki
Yanıcılık
Yangını teşvik etme etkisi
8. Sınıfına ait yüklerin., patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
8. Sınıfa ait örnek maddeler ve cisimler
Potasyumhidroksit çözeltisi
Sülfürikasit atığı
Formaldehit çözeltisi
Akümülatörler asit ile doldurulmuş ıslak.
Tutuşma noktası 23°c nin altında yakıcı olan yanıcı Sıvı maddeler, birkaç istisna dışında 3. Sınıfa ait maddelerdir.
Tutuşma noktası 23°c den 61°c ye kadar olup az yakıcı olan yanıcı sıvı maddeler, 3. Sınıfa ait maddelerdir.
Solunması halinde çok zehirli etkiye sahip olan yakıcı maddeler 6.1 sınıfına ait maddelerdir.
9. Sınıf : ÇEŞİTLİ TEHLİKELERE SAHİP MADDE VE CİSİMLER
< Resime gitmek için tıklayın >
Nakliye esnasında bir tehlike teşkil eden ancak bahsedilen diğer tehlike sınıflarının tanımına girmeyen madde ve cisimlerdir.
Tehlike Derecesine Göre Sınıflandırma
Ambalaj grubu 2 : Tehlikeli
Ambalaj grubu 3 : Az tehlikeli
Tehlikeler :
İnce Tozların Solunması ( Ciğerlerin tozlanması , kanser )
Dioksinlerin tene etki etmesi ( Klorakne ); Kanserin oluşması , Kalıtımsal bozukluklar, Deformasyonlar,
Buharların tutuşması
Kurtarıcı gereçlerde mevcut otomatik şişirme tertibatının yerinden çıkması
Su kirliliği
Genetik değişiklikler yapan migroorganizmaların açığa çıkması halinde çevreye karşı önceden tahmin edilmesi güç etkiler doğurabilir.
9.Sınıfa ait yüklerin , patlayıcı / patlayabilen yüklerle bir arada yüklenmeleri yasaktır.
9. Sınıfa ait Örnek madde ve Cisimler ;
2315 Poliklorlu Bi Feniller
Beyaz Asbest
Çevreye zarar veren Sıvı madde B.T.T ( Örn : Haşaret öldürücü bir madde olan Malathion )
Isıtılmış sıvı madde B.T.T ( Örn; Bitumen )Airbag Gaz Jeneratörler
Gazlı Ünite
Özet Bilgi ve Uyarı
Sıvı yanıcı maddelerin düşük tehlikesi tutuşma noktası 23°c ile 60°c arasında tanımlanır.
Sıvı yanıcı maddelerin yüksek tehlikesi tutuşma noktası 23°c ın altındadır.
Bir kaza halinde kolay alev alabilen sıvılar kanalizasyonlara ulaşmaları halinde tehlike teşkil eden yanıcı gaz / hava karışımları oluşur.
Sıvı Tehlike yükünün toprağa sızması halinde yer altı su kaynakları ( İçme suyu ) kirlenebilir.
Suya zarar veren maddeler suyun fiziksel kimyasal ve biyolojik özelliklerini değiştirebilir.
Havadan ağır bir gaz ( Propan Butan gibi ) bodrum katına sızarsa boğulma tehlikesi oluşabilir.
Yanıcı toz / hava karışımı patlayabilir.
Tehlikeli yüklerin insan üzerine etkisi üç yolla oluşur.
Ten ve gözler için ; Yakıcı Sıvılar
Ciğer için ; Zehirli ve yakıcı gazlar
Mide ve bağırsak için : Zehirli ve yakıcı Sıvılar dır.


Arkadaşlar hoşunuza gittiyse diğer üyelerinde görmesi için hemen yandan sıcak olarak işaretleyi tıklarsanız müthiş olur. (mobilde +oy şeklinde)
konuya dilim döndüğünce her daim destek vericem saygılar
T
7 yıl
babalar öğretmenler Anneler ilkokul için yayın tavsiyede bulunurmusunuz ?
forumu hatim ettim sayılır lakin ilkokul 1nci sınıf yiğenim e 11,12,2014 doğum günü yaklaşıyor ona kaliteli çalışma yayın seti hediye almayı istiyorum biraz araştırdım bulduğum zambak yayınlarından ADESeğitim seti

ADES - Aşamalı Dikkat Etkinlikleri Seti video
linkhttp://www.youtube.com/watch?v=51rw62cAMjs

buda güzel lakin her an elinin altında olmasını istiyorum
Vitamin Eğitim
Kayıp Sesler Ülkesi | Okuma Yazma Destek Programı
linkhttp://www.youtube.com/watch?v=k_UEvYX8xRo&list=UUjmdqPh6AKqdcdES11xgVjA

bu konuda deneyimli arkadaşlarımın ilgilerine saygılar..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.