E

Yüzbaşı
21 Ocak 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
39 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
2 yıl
2019 MEB EKYS
Forumda bolca öğretmen olduğunu biliyorum. Var mı bu sınava giren? Varsa durumlar nasıl? Yorumlarınızı alalım hocalarım.
E
2 yıl
Hangi arabada hangi renk favoriniz?
Arkadaşlar diğer konudaki "buzdolabı gibi beyaz" muhabbetinden yola çıkarak araba model ve renk tercihlerimizi yazıp, güzel vakit geçirelim istedim.

Benim şu an 2 aracım var:
2013 golf: siyah
2018 micra: sedefli beyaz

En yakıştığını düşündüğüm favorim:
Kırmızı Leon
E
2 yıl
Bu araç kaça alınır
Bir arkadaşıma eş dost aracılığıyla internette ilanı olmayan bir araç alacağız. Ederi hakkında yorum yapıp bilgi verebilir misiniz?

2013 model vw golf
1.4 tsi highline
Manuel
Renk siyah
Km 75000
Tek kapı boyalı, 500 tl kayıtlı
Komple servis bakımlı

Kaça kadar alınır?
Teşekkürler.
E
2 yıl
Değer Kaybı Nasıl Alınır?
Arkadaşlar yaklaşık 15 gün önce 2017 model 2500 kmdeki aracıma 4 şeritli bomboş çevre yolunda, bir suriyeli din kardeşimiz düz yolda giderken arkadan çarpmayı başardı. Tamiratları karşı tarafın sigortasınsan yaptırdık ve dün arabayı teslim aldık. Kusur tamamen karşı tarafa yazıldı.

Bu kazaya ait hasar kaybını almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Aracılara para kaptırmak istemiyorum. Eğer konuya hakim birileri varsa, neler yapmam gerektiğini tarif edebilir mi?
E
2 yıl
Fedakar Trendyol Çalışanları Üstündeki Pantolonu Çıkarıp Bana Göndermiş
Arkadaşlar dünkü elime geçen trendyol siparişim ile ilgili yaşadıklarım ektedir. 2 gündür yorumumu yayınlatmaya çalışıyorum ama nafile. Olumsuz olduğu için siliyorlar.
< Resime gitmek için tıklayın >
E
2 yıl
ARAÇ SATIŞI VE MAHKEME SÜRECİ
Herkese iyi forumlar. Bir konuda fikir, görüş ve yardımlarınızı almak istiyorum.
8.8.18 tarihinde bir araç aldık. Aracı önce ekspertize soktuk. Ekspertizde kaputta lokal boya ve bir kapıda boya çıktı. Ayrıca araçta 5000+200+300 (toplam 5500 tl) tramer kaydı vardı. Ekspertizden sonra yetkili serviste yalnızca şanzıman gösterdik, o da sorunsuz çıktı. Aracı o şekilde aldık. Aldığımdaki bakım kartına göre 8500 kmsi kalmıştı bakıma. Araç 2013 modeldi ve 2015den sonra yetkili servis kaydı yoktu bakımlar dışarda yapılmış. 21.1.19da aracı satana kadar cam suyu doldurmak için dahi kaputu bile açmadım. 7bin km kullandıktan sonra 21.1.19da aracı sattık.
Hatta bu süre içerisinde. Bir kapıda göçük vardı. Boyasız göçük düzeltme ile onu yaptırdım. Maşbiyeldeki göçük boya ile onarıldı. Tamponda alt kısımda kırık vardı, ona tamir yapıldı. Detaylı iç-dış temizlik yapıldı. Aralık ayında vize bitti vizesi yapıldı. Ocak ayında mtv ödendi. Aracı 54500e aldık ve yaklaşık 2500 tl masraf yaptıltan sonra ocak ayında 57700 fiyatla satıldı. Alan kişi de yine ekspertize soktu. Ekspertiz raporu benim yaptırdığımla aynı çıktı. 1parça tam 1 parça lokal boya. Motor %92 performans ve şanzıman sorunsuz çıktı. Ben alırken ve satarken her iki ekspertiz de şaselerde airbaglerde bir işlem olmadığını söyledi.
21 ocakta aracı benden alan kişi 24 ocakta araca bakım yaptırmak için gittiği sanayideki ustasının telkinleri üzerine tekrar arayarak bu aracın kayıtlara yansımamış daha büyük bir hasarı olduğunu, airbaglerin açılmış ve tamir gördüğünü hatta komple göğüs kaplama yapıldığını ve dahi motor salıncaklarına ve şase uçlarına kadar işlemli olduğunu, ya bu aracı geri almam gerektiğini, ya da 15bin tl geri ödemem gerektiğini söyledi.
Ben haliyle böyle bir durumu kabul edemeyeceğimi; arabayı geri alamayacağımı üstüne para da veremeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine beni tehdit etmeye başladı bulunduğum ilde beni barındırmayacağını, hatta memurluk bile yaptırmayacağını söyledi. Ve bir siyasi partiye üye olduğunu, bu partinin benim ilimdeki tüm yetkililerini, amirleri, savcıları, kurum müdürlerini vs harekete geçireceğini söyleyerek beni tehdit etti. Hem gayrıresmi hem de resmi yollardan hakkını arayacağını mahkeme açacağını söyledi. Benim söylediğim haklı olduğunu düşünüorsa mahkeme yoluna gidip haklılığını kanıtlayarak, haklı olduğu ispatlanırsa bu parayı seve seve vereceğimi söyledim. Bu sayede ben de benden önceki satıcı karşısında haklı çıkarım. Yok kaybederse zaten ben haklıyım demektir.
Bu hafta içinde avukatı tarafından gönderilen ihtarname elime geçti. Aracın iadesini ya da 15bin tl para istiyorlar. Kabul etmediğim takdirde mahkeme süreci başlayacak.
Bu konu üzerine; görüş, öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Biraz uzun oldu, şimdiden teşekkürler.
E
2 yıl
Forumda Popüler Olmak ve Bol Hit Almak İçin
Eğer hayatınız boyunca itilmiş bir insansanız,
anne-babanızdan sevgi ve değer görmediyseniz,
eğitim hayatınız vasat veya vasatın altında geçtiyse,
iş hayatında bir başarı elde edemeyip memlekete ucuz iş güvü olarak hizmet ediyorsanız,
dolayısıyla, güzel bir eviniz, güzel bir arabanız, güzel bir hayatınız yoksa,
karşı cins tarafından takdir edilmiyor ve beğenilmiyorsanız,
kısacası, hayatınız berbat, hiçbir şekilde takdir edilmiyor ve egonuzun okşanmaya ihtiyacı varsa:

Gelin ve forumda "Öğretmenler ne iş yapıyor yhaa, zaten çok düşük puanla giriliyor, bilmemne mühendisliğinden bile düşük puanı var. Zaten yatarak para kazanıyolar. Karı-koca çalışıp 10bin maaş alıyolar. Hepsinin altınsa bmw'si var." mihvalinde bir konu açın. Konunuz onbinlerce hit yapsın. Herkes konunuza bir şeyler yazsın. Bir anda popi olun. Birkaç günlüğüne bir şeyler başarmış olmanın keyfini sürün sanal ortamda. Defalarca denenmiş ve başarılı olmuştur. Buyrun.
E
2 yıl
Acil yardım lütfen. Yanlış plakaya mtv ödeme
Az önce telefonumu emniyetten aldığını söyleyen genç birisi aradı. Plakası 34 xx xx94 olan arasının mtvsini öderken plakayı 34 xx xx64 girip benimkini ödediğini söylüyor. Kontrol ettiğimde aracımın mtvsinin ödendiğini görüyorum. Çocuk whatsapp'tan dekontun ve aracının fotoğraflarını da attı.

Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak daha önce mtv değil de "yanlışlıkla telefon faturanızı ödedik" diye dolandırılanlar olduğunu biliyorum.

Şimdi bu arkadaşa parasını yollasam, benim adıma ödediği mtvyi iptal etme şansı var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum.
E
2 yıl
Market Kasasında Sıra Beklerken Tacize Uğradım
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim, konuya "troll" diyecekler, "csb" diyecekler lütfen okumadan konudan ayrılsın. Çok sinirliyim ve içimi dökmek için yazıyorum.

Olay bugün başıma geldi. 3,5 ve 6,5 yaşlarında iki kızım var. Birisi anasınıfına diğeri 1. sınıfa gidiyor. Öğretmenler günü yaklaştığı için, migrosta satılan saksılı çiçeklerden kızlarımın öğretmenlerine hediye almak üzere, okul çıkışı kızları da alıp migros bulunan bir avmye gittik. Direkt migrosa gittik, çiçekleri aldık çıktık. Avmden çıkmak üzereyken, kızlar hamburger diye tutturdu, en üst kata çıkıp kızlara çocuk menüsü ısmarlamak zorunda kaldım. Hamburgerleri yerken, paketimin bittiği aklıma geldi ve çıkarken markete uğrar alıp öyle çıkarım diye düşündüm. Tekrar asansörle giriş kata indik ve hem kızların elinde içecek bardağı hem de benim elimde çiçek poşetleri olduğu için kızları girişteki (marketin içinden görülebilecek bir pozisyonda) koltuğa oturtup, çiçekleri de yanlarına bırakıp hızlıca markete geçtim.

Olay burada kopuyor. Koskoca migros, akşam saati ve iş çıkışı olmasına rağmen sadece iki kasa çalışıyor. İçerisi de bayağı kalabalık ve kasa önlerinde sıra var. Neyse, nasılsa kızları görüyorum diye sıranın birine iliştim ve beklemeye başladım. 2 dakika geçmedi, önümde bekleyen bir kadın koluma vurdu. Çarpmıştır diye düşünüp niyetimi bozmayarak, özür dilemesini bekledim ama döndüğümde o da bana bakmaya başladı. İnsan bi özür diler veya pardon der diye sinirlenip "önemli değil" diye tersledim. Tekrar başka taraflara bakmaya başladım. 1 dakika daha geçmedi, ve düşecekmiş gibi yapıp tekrar omuz attı. O an iyice canım sıkıldı. Ağzıma ne laflar geldi, neler düşündüm ama hiçbirini yapamadım. Sadece kuyruğumu sıkıştırıp sessizce marketi terkettim. En son giderken arkamdan hala sadece benim duyabileceğm şekilde "salah yaa bi bahsana" diye söyleniyordu.

Kadına en ufak bişey söylesem, kadın da kendini kurtarmak için "tacizci" diye bağırsa orda bittim. Her gün gündüz kuşağı ve ana haberlerdeki pompalanan "kadına şiddet", "kadına taciz" haberleriyle zombileşen bilinçsiz insan yığını oracıkta linç eder beni. Sonrasında ne karakolda, ne mahkemede kimseye derdimi anlatamayacağım. Orda beni bekleyen iki tane çocuk rezil olacak. Haklıyken haksız duruma düşüp başıma gelecekleri düşününce, korktum açıkçası. Gerçekten korktum.

Evet bir erkek olarak, market sırasında 2 defa elle tacize uğradım ve orantısız şekilde kadın yanlısı yasalar ve kadına şiddet malzemesiyle toplumu şişiren medya yüzünden hiçbir şey yapamadım. Alacağım şeyi de alamadan marketi terk etmek zorunda kaldım.

Sonuna kadar okuyan varsa, teşekkür ederim.

Edit: bazı ifadeler yüzünden zebani olduğunu düşünen arkadaşlar için edit geldi.
E
3 yıl
KAFE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM. ÖNERİLERİ ALAYIM.
Bir kenarda sıfır araç almak için biriktirdiğim para + mevcut aracımın bedeli dahil 150k bir param var.
Ancak sıfır araç almak fikrinden giderek soğudum. Aynı şekilde kardeşimin de benim kadar bir sermayesi var. Bu kadar parayı bana hiçbi faydası olmayan ve kapının önünde duracak bi teneke yığınına yatırım yapmaktansa, küçük bir Anadolu şehrinde, üniversitenin olduğu, öğrencilerin yoğun bulunduğu mahallede kahve veya kahvaltı konseptli kafe açmayı düşünüyoruz. Bu arada yaşadığımız şehirden bahsediyorum.

Birinci sorum: frenchise tarzı bi dükkan (kahve dünyası, çıtır simit vs) mı açmak daha mantıklıdır? Yaklaşık 400k para istiyolar ama anahtar teslim dükkanı hazırlayıp veriyolar.

Yoksa, frenchise işine hiç girmeden kendimiz bişeyler yapmak daha mı akılcı olacaktır? Bu şekilde yarısına veya daha az bi maliyetle, kafemiz hazır hale gelebilir.

İkinci sorum: soru değil daha doğrusu, bu işi yapan, yapmış veya yapmayı düşünen arkadaşların görüşleri nelerdir? Tavsiyeleri nelerdir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.