W

Teğmen
06 Aralık 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
344 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
W
3 yıl
Yardim
Red mi note 8 telefonu gece şarja takmıştım, sabah uyandığımda ekranda çince birşeyler yazıyordu, şifre istiyordu. Açıp kapattım ve telefon karardı. Tekrar açılmıyor, harf reset yapmaya çalıştım ama malesef olmadı. Ne yapabilirim
W
4 yıl
Alınık Symbol- hyundai accent era
Merhabalar;
Max. 130.000 km
max. 5000 tl hasar kaydı olan
ciddi kazası vs. bulunmayan- İst veya Kocaeli de araç arıyorum.

Satmayı düşünen arkadaşlar iletişime geçerse sevinirim.Sahibinden çakal dolmuş.
W
4 yıl
40000 TL ye araç tavsiyesi
40000 tl bütçem mevcut 2000-3000 yukarı çık demezseniz sevinirim.
hergün işe git+gel toplam 40 km yol yapacagım bu sebeple ekonomik olursa iyi olur.
Manuel veya otomatik fark etmez.
İhtiyacım oldugunda çabuk satabileceğim piyasa arabası tavsiyesi alabilir miyim.
Ek olarak aşırı masraf çıkartan ve masrafları agır olan araçlar olmazsa çok sevinirim.
W
4 yıl
Eyy Beyaz Yakalılar! Dilencilikte daha çok para var(!)
Eyy Beyaz Yakalılar! Dilencilikte daha çok para var(!)
Türkiye’de Beyaz Yakalılar için maalesef gün geçtikçe işler daha da zorlaşıyor.
Mimarlığı bırakıp dilenci olmaya karar veren bir sözlük yazarı, dilencilikte daha çok para olduğu tespitinde bulunmuş(!)

Beyaz Yakalılar mı yoksa Dilenciler mi
İş hayatı Beyaz Yakalılar için mi yoksa Dilenciler için mi daha avantajlı?

Mimarlığı bırakıp dilenci olmaya karar veren bir sözlük yazarı, hayatı sorgulatan isyanı ile insanı derin düşüncelere sevk edebilecek bir haykırışta bulunmuş.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden birinde yaklaşık 7 yıldır mimarlık yapan birinin haklı isyanı; “Mezun olunca bol para kazanacağım hayaliyle okuduğum mesleğe 1.800 Türk Lirası maaşla başladım. Üstelik gece gündüz de çalışıyordum.”

Beyaz Yakalılar adına bir Mimarın ilk 7 mesleki yılı
Birinci yıl;

Hiç izin yapmadım.
Tam 7 ay süren bir uygulama projesinin teknikerliğini yaptım. Yaklaşık 6 ayında ekstra mesai yaptım. Yaklaşık 2 ayında sabahladım.
İkinci yıl;

Teknikerliğe devam ettim. mimarlığın Çizim yapmaktan başka bir şey olmadığını düşünmeye başladım.
Maaşıma 200 lira zam yapıldı. Sigortam asgari ücretten yatırılmaya devam etti.
Üçüncü yıl;

Müteahhit görüşmelerini de yaptım. Belediye görüşmelerine otobüsle gittim. Evrak işleri peşinde koştum.
Maaşıma 250 lira zam yapıldı. Sigortam, aldığı yapım işinde mimar çalışan göstermek zorunda olan bir şirket tarafından yapılmaya başlandı. Yani bonservisim olmadan satıldım. Üstelik ekstra maaş almadım.
Dördüncü yıl;

Tek başıma mimari projenin her detayına hakimdim. Üstüne 3 boyutlu görsel çalışmalar da yapıyordum.
Maaşıma 250 lira daha zam yapıldı.
Beşinci Yıl;

Artık ofisi ben yönetiyordum. Patron dışarda iş peşinde koşuyordu. Şirket sahiplerinin inşaat işine de girmesiyle şantiye gezmeye başladım.
Maaşıma 300 lira zam yapıldı.
Altıncı yıl;

Yurtdışında (Irak) antrepo, lüks konut, stadyum gibi işlerin proje çalışmalarını yürüttüm ve yönettim. 6 kez Irak’a gittim. İlk kez aldığım pasaport harcımı kendim ödedim.
Maaşıma 200 lira zam yapıldı. Bu yılın 5 ayı maaşım geç yattı.
Yedinci yıl;

3 tane kentsel tasarım projesi çalışması yaptım. Yaklaşık 10 ha, 7 ha ve 17 ha’lık alanlarda kentin rögar kapağının yerine kadar tasarladım, kontrol ettim ve işi yürüttüm.
Maaşıma zam yapılmadı. şirkete %20 ortaklık teklif edildi. Kabul etmedim. Çıkacağımı söyleyince 500 lira zam yapıldı. Bugün itibarıyla mesleği bırakıyorum.
Gelelim sebeplerine;

yıl: 21.600 TL
yıl: 24.000 TL
yıl: 27.000 TL
yıl: 30.000 TL
yıl: 33.600 TL
yıl: 36.000 TL
yıl: 42.000 TL
olmak üzere toplam kazandığım para: 214.200 TL oldu.

Peki Dilencilerin hesabı nasıl?
1- Işıklarda duranlar

Normal bir trafik akışının olduğu yolda Trafik lambası yaklaşık 5 dakikada 1 kez kırmızı yanıyor. Aslında daha kısaları da mevcut ama biz bu örnek üzerinden gittik. Kırmızı ışığın yanma süresi en az 20 saniyedir. Trafik lambası 1 kez kırmızı yandığında, 1 kişi en az 2 lira toplayabiliyor.

5 dakikada : 2 TL
60 dakikada : 24 TL
10 saat üzerinden günde : 240 TL
1 ayda : 7.200 TL
2- Kalabalık bir sokağın kaldırımında duranlar

Dilencinin önünden dakikada 50 kişi geçiyor ve bunların yalnızca 1 tanesi 1 lira veriyor. Başarı oranı sadece yüzde 2.

1 dakikada : 1 TL
60 dakikada : 60 TL
10 saat üzerinden günde : 600 TL
1 ayda : 18.000 TL
3- Cami önünde duranlar

Birinci hesapla neredeyse aynı, ancak erkekler için zor. Zabıta falan hikayeleri. Başarı oranı düşük ama hesap aynı. Üstelik cuma günleri daha bereketli geçiyor.

1 dakikada : 1 TL
60 dakikada : 60 TL
10 saat üzerinden günde : 600 TL
1 ayda : 18.000 TL
Şimdi soruyorum size; Beyaz Yakalılar mı, Dilenciler mi?
Bu trafik ışıklarında dilenciler, bu cami önlerindeki teyzeler, sokaklarda sabahtan akşama kadar oturan eli kolu sağlam insanlar neden dileniyor?

Beyaz yakalıların yakasına yapışmış vergiler, ödediği borçlar, yasal olmak için elinden geleni yapmasına rağmen hiç bir şeye sahip olamamış insanlar neden devam ediyor mesleklerine?

Bugün tüm beyaz yakalıları, sigortası asgari ücretten yatan tüm çalışanları, çıkıp trafik ışıklarında, köşe başlarında, cami önlerinde dilenmeye davet ediyorum.

Çıkın ve yardım isteyin. Ben istiyorum, Çünkü geçinemiyorum.

2 yıl önce yazılmış bu haklı isyana sonuna kadar katılıyorum. Peki günümüzde nasıl?

İşsiz yüzlerce beyaz yakalılar (mimar ve mühendis) iş umuduyla oradan oraya koşuşturuyor. İşverenler “piyasa kötü” deyip geçiştirirken, iyi bir meslek sahibi olma uğruna okuduğumuz bu meslek bize evde bilgisayar başında oturup, iş aramaktan başka ne sunuyor?

Tabi bir yandan da yeni açılan mimarlık bölümleri ve oralardan mezun olacak yeni mezun mimarlar…

2 yıl önce isyan ettiğimiz maaşlara razıyız, yeter ki piyasa açılsın ve en azından işsiz kalmayalım…

Mimarlığı Bırakıp Dilenci Olmaya Karar Veren Bir Sözlük Yazarının Hayat Sorgulatan İsyanı başlıklı yazı seyler.eksisozluk.com.tr internet sayfasında 24 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak; Mimar Aynur Duysak

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP
www.mithatguney.com
W
5 yıl
Satılık hp pavillion dv5-1002et
Ürün darty den alınmıştı yurt içi cihaz.Temiz kullanılmıştır tek kişi tarafından.. Sadece ödev yapma ve film izleme olarak kullanıldı, oyun oynanmadı. 2 yıldır ihtiyaç olmadığı için kullanılmıyor.
Ürünün pili yoktur. Ayrıca sol kenardan çıtası çıkmıştı hala yok.portlarda herhangi bir sıkıntı yok fotoğraf da görebilirsiniz.
Şarj cihazı da bozulmuştu yenisini aldım ama yan sanayi şarj etme vs. De sıkıntı yok.
Ürün ısınıyor klasik bir durum bu modelde. Fan ile kullanıyordum sıkıntı yaşamadım. İçindeki fan kısmının temizlenmesi durumunda daha iyi bir sonuç alınır, dediğim gibi uzun zamandır boş boş duruyor.
Ürün,şarj cihazı ve çantası ile teslim edilecektir.
İstanbul,Kocaeli elden teslim olabilir.diğer illere önce ücret sonra kargo.
Fiyat:600 tl
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
W
6 yıl
İş ingilizcesi ve online konuşma
Arkadaşlar merhaba. İş ingilizcesi için online veya Kocaeli de bir kurs tavsiyesi olan var mı? Ayrıca konuşarak öğren tarzı skype üzerinden Speaking yapabileceğim bir tavsiyeniz var mı?
W
6 yıl
2018 kpss WhatsApp grubu
Arkadaşlar merhaba 2016 da kpss ye hazırlananların kurduğu bir WhatsApp grubu vardı bayagi da iyiydi şuan böyle bir grup var mı?
W
6 yıl
17000-20000 araç tavsiye
Arkadaşlar merhaba araçlardan pek anlamıyorum açıkçası, yeni bir işe başladım ve git gel yapmak için ayrıca sürücüsü de geliştirmek için bir araç almak istiyorum..bu ilk aracı hem öğrenmede de kullanacağım için çok pahalı birşey almak istemiyorum. Max 20000 tl ye manuel otomatik fark etmez lpg olursa tadından yenmez şeklinde az yakan parçası kolay bulunan tavsiyede bulunursanız sevinirim. Aklımda polo var nasıldır acaba?
W
6 yıl
Samsung iş maili kurma
Arkadaşlar şirket yeni bir telefon aldı ve iş mailimi telefona kurmaya çalıştım ancak kullanıcı adı veya şifre yanlış ya da vu hesap için ımap/pop3 ayarlarınız açık değil diyor. Ama şifre ve kullanıcı adı doğru. Yardımcı olabilir misiniz?
W
6 yıl
İngiltere dil okulu
Arkadaşlar merhaba mühendisim ve işim gereği gerek dokümantasyon takibi gerek yabancı insanlar ile çalışmak zorunda kalıyorum ve bazen gerçekten zorlanıyorum. Genelde okuduğumu anlıyorum açıkçası ama konuşmada sıkıntım var.son 4 aydır bir kursa gidiyorum ve upper intermediate bitmek üzere ama istediğim verimi alamıyorum.zaten yogun çalışmaktayım ve akşam iş çıkışı kursa gidiyorum. Bu sebeple yurtdışında bir dil okuluna gitmeyi düşünüyorum. 3 aylık bir kursa gitmeyi düşünüyorum,bütçem buna yetiyor. İngilterenin güney kesimlerinde Türk yoğunluğu biraz daha çok oldugu için Liverpoola gitmeyi düşünüyorum ama aksan sorunu yaşamışım bilmiyorum açıkçası.Daha önce giden arkadaşlar şu soruları cevaplayabilir mi?
1) 3 ay yeterli mi? Yoksa boşa mı gitmiş olurum?
2) farklı bir şehir tavsiye eden var mı?
3) liverpool A giden var mı? Aksan sorunu yaşar mıyım?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.