A

Yarbay
28 Ağustos 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
172 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
A
2 yıl
Corsair Benim İçin Bitmiştir
Corsair Void Wireless modeli kablosuz oyuncu kulaklığını 3.5 sene kadar önce almıştım. Üründen oldukça da memnundum. Ta ki içindeki batarya bitene kadar. 3.5 sene li-po piller için zaten öngördüğümüz bir ömür, elbette bitecek. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Kulaklık şu anda 20 dakika bile çalışmıyor, yani pil tamamen öldü. Buraya kadar her şey normal.

Pil tedariği için öncelikle yetkili servis olan Boğaziçi Bilgisayar'ı aradım. Durumu anlattım ve garantisi bittiği için ücreti mukabilinde yeni pil takılmasını istedim. Bu üründe pil değişimi yapamayacaklarını söylediler ilk olarak. Dedim ki tamam o zaman ücreti neyse yatırayım bana bataryayı gönderin değişimini kendim yapabilirim dedim. Ürünün bataryasının ellerinde olmadığını, bu değişimi hiç bir üründe yapamadıklarını belirttiler. Sonrasında garantisi devam etse ne olacaktı dedim. Pil eskimesi ürünün çalışmadığı anlamına gelmez bu yüzden yapabileceğimiz bir şey yok dediler bu sefer. Benim de tepem attı. 3 dolarlık pil için 100 dolarlık ürünü çöpe atayım yani deyince de malesef yardımcı olamıyorum, kablosunu takıp kullanabilirsiniz dedi bir de pişkin pişkin. Ulan ben kablolu kulaklık istesem yarı fiyatına aynı ürünün kablolu modelini alırdım zaten...

Neyse dedim ki ortadoğu ülkesi burası alıştık zaten servislerin bu tavırlarına, gittim Corsair ana sitesi üzerinden RMA açtım. Dedim ki bunu direk çözerler, daha önce logitech mouse'da başıma gelmişti bu batarya olayı, ücretsiz yeni ürün gönderdiler. Corsair da yapar elbet bir şeyler dedim. Maile gelen cevap, üzgünüz böyle bir desteğimiz bulunmuyor oldu. Aynı şekilde cevap olarak dedim ki bana ücreti mukabilinde pili gönderin masrafların tümünü karşılayacağım. Buna da olumsuz cevap geldi. Yine aynı şekilde 3 dolarlık pil için 100 doları çöpe mi atayım, bu sizin amiral gemisi olarak lanse ettiğiniz bir kulaklık dedim. Bu konuda yardımcı olamayız deyip ancak yenisini alırsanız bir miktar indirim kuponu ayarlayabilirim dedi...

Gelelim sadede. Ben bu güne kadar ram'inden kasasına, sıvı soğutmasından fanına, klavyesinden kulaklığına hatta mouse pad'ine kadar Corsair almış birisiyim. Firmayı sevdiğim ve "güvenilir" olduğuna inandığım için. Ancak verdikleri cevaplar karşısında bu güne kadar hatta ettiğimi anladım.
Bu konuşmalar bitince Logitech yetkili servisini aradım, dedim ki başıma böyle böyle bir iş geldi, ben şimdi G933 bir kulaklık alsam başıma aynı şeyler gelse siz ne yapıyorsunuz bu durumda diye sordum. Logitech'in ürettiği ürünün "en az 5 yıl" yedek parçasını ürettiğini, garantisi bitmediyse ücretsiz olarak gereken parçayı yolladıklarını, hatta üründe kronik problem varsa sorgusuz yenisini gönderdiklerini belirttiler. Teşekkür edip kapattım.

Bir daha Corsair'den çöp almam çöp. Dalga geçer gibi "kabloyu takıp kullanabilirsiniz eheh eheh" diye kikirdedikleri anda bu firma benim için tamamen bitti. Elimdeki sistem eskidiğinde ve yeni parçalar gerektiğinde asla bir daha Corsair almayacağım.

Sizleri de bilgilendirmek istedim aynı zamanda. Eğer ki wireless bir ürün alıyorsanız bilin ki batarya ömrü bittiğinde ürününüz çöp olacak...

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
A
3 yıl
Laptop Tercihi İçin Yardım
Mimari çizim ve orta seviye Render işlemleri için bir laptop almam gerekiyor. Şu anda 1 sene kadar sabit bir yerde duramayacağım için laptop almam şart. Oyun oynamayacağım. Fiyat olarak 6000 TL düşünüyorum. 2 model arasında kaldım. Tercih konusunda kararsızım.

İşlemciler konusunda emin değilim. i7-7700HQ ve i7-8750H arasında aşırı fark var mı? İncelemelere baktığımda ikisinin de artıları ve eksileri var. Onun dışında Monster güvenilir bir marka mı? Yani bir yanım ASUS' tan şaşma diyor, ancak Monster olanın özellikleri daha iyi gibi. Özellikle kullananlar varsa fikir verirseniz sevinirim.
https://www.hepsiburada.com/asus-rog-gl553ve-dm233t-intel-core-i7-7700hq-16gb-1tb-128gb-ssd-gtx1050ti-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000007MFJ1
https://www.hepsiburada.com/monster-abra-a5-v13-4-1-intel-core-i7-8750h-16gb-1tb-256gb-ssd-gtx1050ti-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000BP4PK?magaza=MONSTERNOTEBOOK
A
4 yıl
PC Oyunculuğu ve Fahiş Fiyatlar Üzerine
1 sene kadar önce kafamdaki ideal sistemi oluşturmuştum ve o zamandan bu yana fiyatlara pek bakmıyordum. Geçen gün iş dolayısıyla sistemi satıp Mac Pro'ya geçiş için bir bakınayım dedim ve şok geçirdim.

Bir belediyede mimar olarak çalışmaya başladığım 2013 senesinde şu an kullandığım sisteme günün denk teknolojisinden oluşacak bir sistem almıştım (i7 4770K, Asus GTX 770, 16 GB DD3 ram, Corsair 250 GB SSD ve orta-üst kalitedeki diğer bileşenler.). O zaman 3250 TL maaş alıyordum ve bu sistem bana orta seviye bir monitör dahil 3250 TL gibi bir fiyata gelmişti. Yani bir aylık maaşımla güzel bir sistem sahibi olmuştum.

Şu anda aynı işte çalışmıyorum ancak kamuda mimar-mühendis maaşı günümüzde 4300TL civarı. Şimdi gelelim 2013 yılında satın aldığım ürünlerin günümüzdeki haleflerinin fiyatlarına;
Kalbur üstü OC yapabilen bir Anakart: 1300TL
İşlemci: 1500TL
Ram: 1000TL
Ekran Kartı: 3000 TL
Kasa + PSU: 750TL
İşlemci Soğutucu: 250 TL (hava soğutma)
Monitör: 1000 TL (Eli yüzü düzgün bir monitörün minimum değeri)

Toplam 8800TL gibi bir fiyat çıkıyor. Kaldı ki ürünlerin fiyatlarını hep aşağı yuvarlayarak yazdım.

Kabaca bir hesapla bakarsak 2 maaşı geçiyor.

Günümüzde PC oyunculuğu, hatta PC sahibi olmak tamamen lüks oldu. Yani asgari ücretle çalışanı geçtim, orta direk dediğimiz topluluk bile zorlanır bu fiyatlardan satın almaya. Kaldı ki bu sistem orta-üst bir sistem. Bunu High End olarak güncellersek 13.000 Tl yi falan görür.

Sanırım şu anda elimde olan sistem topladığım son oyun sistemiydi. Hayatım boyunca konsolları sevemedim ama artık ciddi ciddi düşünüyorum. Açıkçası bu bilgisayarı satmaya da çekiniyorum. Bir gün lazım olursa veya pişman olursam bu fiyatlardan geri alabileceğimi sanmıyorum.

Bunları yazmamda herhangi bir art niyet yoktur, sadece sizlerin de fikrini merak ediyorum. Yoksa ülke meselelerine, siyasete falan hiç girmeyeceğim. Sadece bir durum tespitiydi.
A
4 yıl
+30 FPS Şarlatanlığı
Arkadaşlar, lütfen burada kimse 30 FPS üzeri çok fark yaratıyor, süper, uçuyor, kaçıyor diye algı operasyonu yapmasın.

20 senedir 250 FPS üzeri oyun oynuyorum, hiç bir farkını göremedim. Israrla bakıyorum ulen 30 FPS'den ne farkı var diye. Cidden de öyle, zaten insan gözü 24 FPS üzerini algılayamıyor.
A
4 yıl
Kaliteli 1500Va UPS Önerisi
4 yıldır kullandığım Powersonic 1000Va UPS malesef ömrünü tamamladı. Zaten yeterli gelmiyordu. İhtiyacım olan gücü ancak 1500Va bir UPS karşılıyor şu anda. Kullandığınız ya da bildiğiniz kaliteli bir ürün önerebilir misiniz? Bütçe önemli değil. Yalnız okuduğum araştırdığım kadarıyla fanlı modeller cok sesli çalışıyormuş. O yüzden fansız bir model tercih edeceğim. Teşekkürler.
A
4 yıl
1800 TL Bütçeli Ofis Bilgisayarı
1800TL bütçemiz var. Mimarlık ofisine Autocad odaklı bir sistem toplamak istiyoruz. Intel veya AMD tabanlı olabilir.

Elimde fazlalık bir GTX 650Ti ekran kartı var. Dolasıyıla ekran kartı alınmayacaktır. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekstradan monitör tavsiyesi de alabilirim. Teşekkürler.
A
4 yıl
Asus Maximus IX Hero & I7 7700K / Yardım Bekliyorum
Günlerdir uğraşıyorum net bir bilgiye ulaşıp çözüm elde edemedim.

Eski parçalarımı Asus Maximus IX Hero ve I7 7700K ile upgrade ettim ve temiz bir kurulum ve macun uygulaması yaptım, PC başlatmadan önce Bios CMOS Reset de uyguladım fakat anlamadığım durumlar var.

CPU-Z den izlediğim kadarıyla Core VID, Core Speed ve Multiplier değerleri sürekli orantısız şekilde değişiyor. Örneğin boştayken Core Speed 803.1 MHz' de duruyor, daha sonra mouse hareket ettirdiğim anda, veya bir web browser açtığım anda Core Speed 4500 MHz' leri görüyor, işlemci bir anda 36 dereceden 47 'lere çıkıyor ve fanlar hızlanıyor. Bu sürekli periyodik şekilde gerçekleşiyor. Yani fanların sürekli 15-20 saniye aralıklarla coştuğunu ve 5 sn sonra yavaşladığını duyuyordum.

Benim sistemi stabil hale getirmem için ne yapmam lazım. Yani şu anda bu işlemciyi stok hızda kararlı bir şekilde kullanmak istiyorum. OC ilerleyen dönemde düşünürüm. Aslında BIOS reset işinin bu olayı çözmesi lazım ama olmuyor. Varsa kullanan bilen yardımcı olursa sevinirim.

Onun dışında bu seviye anakart ilk defa kullanıyorum. Soğutma olarak Corsair H80i V2 var. Anakartın üzerinde CPU_FAN ve AIO_PUMP olarak soketler var. Eski anakartta ben CPU Fan kısmına takıyordum ancak Maximus kullanıcı kılavuzunda bu tip kapalı devre soğutucuları AIO_PUMP bölümüne takın diye göstermiş. Burada da ne yapacağımı bilemedim.

İlgili resimleri bırakıyorum, bahsettiğim değerler sürekli değişkenlik gösteriyor.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >
A
5 yıl
PSU Seçimi (Evga 650 P2 veya Corsair RM650i)
Yeni bir kasa alacağım için PSU seçmem gerekiyor. Amazon'dan almayı düşünüyorum. Öncelikle SLI veya OC yapmadığım ve yapmayacağım için 650 watt bir PSU fazla fazla işimi görecektir. İki PSU arasında kaldım.

Evga SuperNOVA 650 P2 ---->https://www.amazon.com/gp/product/B010HWDPKW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

Corsair RM650i ---->https://www.amazon.com/Corsair-RM650i-Modular-Certified-warranty/dp/B00YPNSRXU/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1471425493&sr=8-3&keywords=corsair+rm650İkisi de kaliteli firmalar ve 10 yıl yurt dışı garanti sunuyorlar. Evga da Eco mode olayı hoşuma gidiyor. Belli bir sıcaklığa kadar fan çalışmıyor bu modelde. Ekran kartım da Strix olduğu için PC boştayken neredeyse kapalı gibi sessiz olacak. Onun dışında Evga Platinium Cert. , Corsair Gold. Bir ara Corsair PSU larda coil whine şikayetleri vardı, acaba Evga'da durum nedir?

Kullananlar varsa iki markayı da kıyaslama yapabilir misiniz sizce hangi PSU alınmalı? Bunların dışında da şu ürün çok iyi derseniz tabi ki değerlendirebilirim.
A
5 yıl
Sigarayı Bıraktım, Taktikleri Alayım
Arkadaşlar 27 yaşındayım. 6 senedir sigara içiyorum. İlk iki sene sadece tütün sardım içtim günde 4-5 adet olmak üzere. Sonra öğrencilik bitince iş yerinde sarma sigara olayına çeşitli sebeplerden devam edemedim. Sonraki iki sene günde bir paket Winston Grey (Halk arasında super light) , kesmemeye başlayınca da Winston Blue (Halk arasında Light) olan sigarayı içtim. Son bir senedir günde 1 buçuk paket sigara içiyorum ortalama.

16-19 yaş arasında yaz kış fitness / yüzme sporu yapıyordum. Zamanla bunlardan da caydım ve sigara buna paralel olarak arttı zaten. Alkol çok nadir kullanıyorum. Ancak sigaranın yanında illa ki bir şeyler içmem gerek. Bu yüzden günde 8-10 bardak çay, 2 Türk kahvesi, 1 LT kola içiyorum ortalama olarak. Bu da midemi yordu sanırım ufaktan reflü başlangıcı oluştu.

3 gün önce ofiste muhabbet arasında uçtan uca tam 5 sigara yaktığımı fark edip kendime sinirlendim. "Severim" böyle işi lan diyip paketi komple kırıp çöpe attım. Arkadaşlar tedirgin oldu epey bi celallendim çünkü

Neyse, o andan itibaren henüz sigara içmedim. Şu anda tam üç gün oldu. İlk gün çok zor geçti, son sigarayı öğlen içtiğimden akşam yemeğinden sonra resmen çıldırdım. Yanımda sürekli su taşıyorum. Aklıma geldikçe bir yudum su içiyorum. Bir de derin bir diyafram nefesi almak çok çok iyi geliyor. O sigara isteğini yok ediyor o anlık. Ertesi gün kahvaltıdan sonra çok zorlandım. Çünkü her gün daha yüzümü yıkamadan aç karına bi sigara içerdim ve kahvaltıdan sonra yine 2-3 tane üst üste yakardım. O krizi de suyla atlattım.

Şimdi son iki gündür sigara isteği çok azaldı. Hatta dün gece alkollü bir muhabbete gittim ve dumandan rahatsız oldum. O masada bile içmedim, sanırım kafada çözdüm artık işi. Bu gün de canım hiç istemiyor artık, arada istekgeliyor 30 saniye sonra geçiyor. Sıkıntı yok gibi.

Verebileceğiniz taktikler varsa önerilere açığım. İlaç, bant, sakız vb. kullanmayacağım. Sadece güçlü bir irade ile çözebileceğimi düşünüyorum. Sonuçta bu benim vücudum ve kimse zorla ağzıma sigara koyup yakmayacak. Eğer ben o sigarayı ateşlemezsem içmeyeceğim de. Her şey kişide bitiyor.

Bir de benim gibi yoğun içen arkadaşlara tavsiye. Bu sigarayı bırakmanın zorluğu bir gün arkadaşlar, sadece ilk gün. Yemin ediyorum ilk günü atlatın gerisi çok kolay. Sonuçta uyuşturucu değil, kafanızı duvarlara vurduracak bir yoksunluk yaşatmıyor. O yüzden ilk gün sağlam bir irade koyup bu işi bitirin.

3 gün oldu ve şimdiden daha sağlıklı hissediyorum. Evimiz 4. katta, ilk defa dün merdicenleri çıkıp yorulmadım, sabahları rahat nefes alarak uyanıyorum. Sakal - bıyık kokmuyor, eliniz saçınız kokmuyor, gömleğin manşetleri kokmuyor. Hayatım 3 günde daha konforlu hale geldi. Eski günlerdeki gibi enerjik bi insan oldum Herkese tavsiyemdir kurtulun şundan...
A
6 yıl
Yıllardır arayıp bulamadığım Atari (NES) oyunu
Evet arkadaşlar oynadığım ilk atari oyununu arıyorum fakat bir türlü bulamıyorum. Sanırım bir NES oyunuydu. El birliğiyle bulalım nostaljimizi yapalım (:

Oyun grafik ve oynanış itibari ile "Contra" ya benziyordu. İlk bölümün gemide başladığını hatırlıyorum, her bölümün sonunda bir boss ile kapışıyorduk. Sanırım elimizde bıçak veya kırbaç gibi bir şey ile saldırıyorduk düşmana. Kasetin kapağında ise 3 kişi vardı, ortadaki daha büyük, uzun tırnaklı bir büyücü idi.

Bir çok eski atari oyununu bulup yad ettim ama bunu bir türlü bulamadım. Belki bir bilen çıkar.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.