K

Binbaşı
12 Mart 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
20 üye
Görüntülenme (?)
1298 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
K
geçen ay
Netmaster 401 infinity Adaptör Sorunu. Kim doğru söylüyor?
Merhaba bir süredir kablonet abonesiyim. Bu abonelik kapsamında yaşadığım bir sorun ve bu sorunun üzerine gitmem neticesinde elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşarak, anlamsızlığı anlamlandırmak istiyorum.

OLAY ;

Bir kaç günce önce internetimi kullanırken, PC üzerinde ağ bağlantım (ethernet) kopuyordu. Yaklaşık 30 saniye sonra tekrar internet geri geliyor ve aralıklarla koparak devam ediyordu. Bu sırada Modem üzerinde herhangi bir "bağlantı kopmasına" ilişkin ışık yanma-sönme yaşanmıyordu.

Durumun yazılımsal olduğu düşüncesiyle öncelikle bilgisayarımda herhangi bir trojan ya da zararlı var mı diye kontroller yaptım ve takiben windows sistem dosyalarımı kontrol ettim.

Peşi sıra Wireshark yazılımıyla, dış bir bağlantıdan gelen-giden istem dışı trafik olup, olmadığını kontrol ettim. Tüm yaptığım işlemler herhangi bir anormalliği göstermiyordu.

Bunun üzerine ethernet kablo değişimi yaptım. Ancak Pingplotterda halen anlık kopma ve tekrar bağlanma sorunlarını gözlemledim.

Farklı bir ISS'den aldığım interneti bağlayarak testlere devam ettim. O internetle bağlandığımda sorun yaşanmadığı gördüm.

Son olarak modem-coax kablo-adaptör bağlantısı, elektrik tesisatı kontrollerini yaptım. Farklı elektrik hattında da sorun aynıdı. Coax kabloda sorun yoktu.

TESPİT ;

Modeme ait adaptörü incelediğimde, adaptörün 12v 2a değerinde olduğunu tespit ettim. Bu bende nedense bir şüphe uyandırdı.

Hemen Netmaster'ın kendi sitesine girerek sağlama yaptım.

< Resime gitmek için tıklayın >
4 portlu yeni nesil olduğu söylenen İnfinity 401 için sitede öngörülen değer 12v DC 3Amper adaptör.

Bu 3 Amperlik değerden yola çıkarak, ertesi gün 12v 3a değerinde bir adaptör aldım. Ve sorun çözüldü.


Diğer Aşamalar ve Kafa Karışıklığı ;

Şimdi gelelim asıl konuya. Ofiste de benzer modemi kullanıyorum. Bugün aklıma gelince bir bakayım istedim, bir baktım o modemin de adaptörü 12v 2a :)

Yahu dedim ya bana denk geliyor bu sorunlar ya da Kablonet genelinde adaptör sorunu var.

En iyi bilen Netmasterdır diye düşünerek, kendilerini aradım.

Müşteri Temsilcisi bana aynen şu bilgiyi aktardı, 2 portlu olan eski serisi 401 modemlerde 3a adaptör kullanıyoruz.

Ancak yeni nesil olan 4 portlu (ethernet portu) modemler ise 2amperle çalışıyor.

Siteden baktım yukarıdaki görsele ek olarak 2 portluyu koyuyorum ;

< Resime gitmek için tıklayın >
Evet 2 portlu için 3 amper değerli adaptör önerilmiş.


Peki sormak istediğim ;

- Netmaster sitedeki hatalı bilgiyi düzeltir mi?
- Ardı ardına üç gün boyunca yaşadığım adaptör sorunu 3a değerinde adaptörle düzeldi, diyelim ki 2a'lik adaptörüm bozuk (onu ayrıca bu akşam kontrol edeceğim), peki modem üzerindeki ışıkların sağlık ve sıhhati nasıl düzeldi?
- Sizlerde de aynı modem vardır muhtemelen, ışıklar sürekli göz kırpıyor ama 3a verdiğim günden beri, ışıklar oldukça stabil şekilde yanıyor.

Ve en can alıcı noktaya geliyorum...

Bir kaç konu öncesinde, İnfinity 401'deki anlamsız ping değerlerini yazmıştım sizlere. Modem-PC arasına router koyduğumda, 100-150 yüklü download pinginin nasıl 15-20 mslere düştüğünü göstermiştim.

Peki 3Amperlik adaptörü takınca modeme ne oldu dersiniz? MS değerleri speedtest ve sair sitelerde, yüklü download sırasında 20mslerle başlayarak, 70lere kadar gidiyor. Ama oldukça stabil bir şekilde ilerliyor. Eskisi gibi 10'luk değerlerde atlamalar, azalmalar, tutarsızlıklar yok. Sanki routerlı testlerim gibi oldu modem.

Plasebo mu bilmiyorum ama internetin kalitesinde bile iyileşme var desem? (Bu durumu daha farklı testlerle deneyeceğim)

Bu durumda bir hata var.

Hatanın birincisi Netmasterın kendi sitesinde.
İkincisi bence bu modemin üretiminde bir hata daha var, akım değerleriyle ilgili. Keza kullanım kılavuzunu kurcaladım, 12v 2a değerinde adaptörle kullanılması gerektiği yazıyor sitedeki ön bilginin aksine.

Yine burada elektriksel özellikler başlığı altında;

< Resime gitmek için tıklayın >
şeklinde bilgi verilmiş. Ancak yine bu linkten ulaşacağınız videodan göreceğiniz üzere, bu modem (4 portlu) 12.4 watt elektrik tüketimi sergiliyor. Bu konuda zaten genel bir isyan var, modem oldukça fazla enerji tükettiği için muadillerine göre her zaman daha fazla ısınıyor (Ben altında laptop soğutucuyla kullanıyorum)


Site farklı, kullanım kılavuzu farklı, 2a'de stabilite farklı, 3a'de stabilite farklı, harcadığı elektrik değerleri kullanım kılavuzundan farklı. Yahu bu modem nedir diye sormak istiyorum...

En kısa zamanda amper ölçümlerini kendim yapacağım. Ayrıca sıcaklık testleri ve 2a adaptör ile 3a adaptör arasındaki farkları da detaylandıracağım.

Kafam iyice çorba oldu :) İyi forumlar.


https://www.youtube.com/watch?v=U74LuYX3fHA
K
2 ay
Kablonet Netmaster Infinity 401 garipliği :)
Evde ve ofiste kablonet aboneliğim mevcut.

Infinity 401 modemini kullanıyorum. Ancak geçenlerde oldukça absürd ve tanımlayamadığım bir sorun dikkatimi çekti.

Her iki lokasyonda da, doğrudan modem üzerinden ethernet bağlantısı ile internete girdiğimde, Speedtest vasıtasıyla yaptığım hız testlerinde yüklü download ping değerlerimi oldukça yüksek görüntülüyordum.

150ms'lerle başlayan değerler, ortalama 100ms'lerde tamamlanıyor. Upload ms değerleri de benzer olarak, oldukça yüksek değerlerde başlayıp, bir süre sonra 50-60 ms dolaylarına sabitleniyor.

Wi-Fi ağımı genişletmek amacıyla, elimde kalan ürünlerden Netis WF2710 modeli AP ile bağlantı kurdum geçenlerde. AP üzerinden de aynı bilgisayara ethernet bağlantısı kuruyorum. Hız testi yaptığımda ise yüklü download ping değerlerinin dalgalanmaması şüphemi çekti. Aynı AP'yi eve götürüp, evde de denedim.

Ve sonuçlar ;

< Resime gitmek için tıklayın >
Üstteki görsel, 28ms değerini gösteren Netis üzerinden gelen internet.
Alttaki görsel, 94 ms değerini gösteren ise doğrudan Netmaster üzerinden gelen internet.


Bu nasıl bir fark? Netmaster ne yapıyor da, doğrudan bağlıyken ping değeri bu kadar yüksek ve dalgalanmalı çıkıyor? AP neyi değiştiriyor da ping her zaman daha stabil, dalgalanmasız oluyor?

Teşekkürler.
K
9 ay
Geceleri peydahlanan kopma sorunu /Ankara-Çankaya
Merhaba, yaklaşık 3 ay önce SOL bağlantıma ek olarak oyunlarda sorun yaşamamak adına KabloNet abonesi de olmuştum.

3 aydır iyi kötü idare ediyordum, genel olarak oyunlarda kullanacağım için pek sorun yaşamıyordum.

Speedtestte Download Latency'nin 100-200 ms aralığında çıkması dışında öyle kayda değer bir sorun yoktu.

Ancak son 2 haftadır, her gece 12-5 arasında internet kopuyor. Bir anda çok yüksek ping oluşuyor, discord iletişiminde arkadaşlarımı duyabiliyorum ancak benim sesim gitmiyor ilginç bir şekilde, 30 saniye kadar sonra da tüm internet kopmuş oluyor.

3 tane kayıt açtırdım, ilkinde yaptık ettik dediler. 10 gün sonra tekrar başladı. Son 2 kaydıma "çözüldü" diyip, geçiştiriyorlar.

MH'ye geceleri santrallerde güncelleme falan mı yapılıyor diye sordum, yapılmadığını söylediler.

Benzer sorunu yaşayan ya da konu hakkında bilgi sahibi olan var mıdır? SNR'ler 38-40 arası, nadiren 41-42 oluyor. Düzeltilebilir tablolar ise çok fazla değil.

Yardımcı olabilecek varsa en azından teknik destekleri doğru yönlendireyim isterim. Aksi halde devam ederse sorun sözleşmeyi fesih edeceğim.
K
9 ay
ANA Konuların farklı bir noktada yayınlanması
Sıcak fırsatları uzun zamandır takip eden bir üyeyim. Ancak ne zaman girip baksam "XX ANA KONU" başlıkları yüzünden, anlık paylaşılan ekonomik fırsatlara erişmek bir hayli imkansız oluyor. Ürüne ilişkin konular ne yazık ki ana konuların altında bir yerlerde kayboluyor.

Dünya kadar ana konu başlığı var, hepsini kapatmayla geçen süre nedeniyle forum akıcılığını ve kullanılabilirliğini yitirmiş vaziyette.

Bu nedenle SICAK FIRSATLAR / ANA KONULAR bölümü oluşturulsa da, biz de rahatlamasak mı artık?

20 yıla yakın süredir buradayım, gerçekten yorucu olmaya başladı bu konular.
K
geçen yıl
B kodlu ve başlıklı SMS\u0027in gönderildiği telefon numarası tespit edilebilir mi?
Arkadaşlar merhaba,

Tarafıma TT altyapısında kullandığım bir GSM hattı için SMS gönderilmesi gerekiyor. (İndirim kodu)

Gönderici ise .Teknosa. başlıklı bir servis ve servisin sahibi B043 koduna sahip.

Ancak bu SMS bana ulaşmıyor. Sistem üzerinde gönderildi gözüküyor. Telefon değişikliği vb. denesek dahi bir türlü SMS bana gelmiyor.

Önceki yıllarda (10 yıldan fazla süredir belki) bir çok reklam SMS'ine (başlıksız ve telefon numalarının görüntülendiği dönemlerde) ait telefon numaralarını engellemiştim.

Sanırım bu servisin numarasını da bir dönem engellemiş olabilirim. Telefonumda yüzlerce engelli numara var, bunları ise kaldırmak istemiyorum.


Acaba B043 (.TEKNOSA. başlıklı) tarafından gönderilen SMS'in gönderici numarasını öğrenebilmem mümkün müdür? Hali hazırda bu servisten başka telefonuma gelen mesaj SMS kutusunda duruyor.

Bilgi ve yardımlarınızı rica ederim.
K
geçen yıl
Oyun için KabloNet\u0027e geçmek mantıklı mı, deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Sansüronlayn abonesiyim. Taahhütlü bir üyelik olduğundan fesih etmek de istemiyorum.

Evimde hali hazırda KabloTV hizmeti var. Bu esnada ikinci bir abonelik açmak istiyorum. Firma arayışındayım.

Bölgemde sansüronlayn olduğundan Fiber altyapı yok diğer firmalar için, vdsl çözümleri var santral mesafesi 825 metre (rezalet özetle)

Bu haliyle Kablonet mantıklı gibi görünüyor.

Ankara/Çankaya için sadece oyun oynamak için CS, EFT vb. nasıl?

Sansüronlaynda malum pingiydi, lossuydu, gizli kapaklı bandwith kısıtlamasıydı, yurtdışı turlatmasıydı rezalet ötesi.

Kullananlar gecikme yaşıyor mu? Hızı normal gösterip, alt kanalda kısmalar var mı? Gizli gecikmeler, paket kayıpları var mı?

İşin özeti attığınız mermi gidiyor mu arkadaşlar?
K
6 yıl
Modeme bagli yaziciya Router uzerinden erisim?
Ofisimizde bir wireless modem ve iki ayri router kullaniyoruz.

Sinyal zayifligi nedeniyle bu sekilde baglanabiliyoruz.

Yazicilar modem ethernetine bagli. Bu nedenle router agina bagli iken yazicilara ulasamiyoruz.

Bu sorunu asabilecegim, hangi routera bagli olursak olalim modemdeki yaziciya ulasmama imkan taniyacak bir yontem bilen var mi?

Tesekkurler.
K
7 yıl
TOSHIBA\u0027DAN UZAK DURUNUZ
Herkese merhaba,

Öncelikle yaşadığım sorunu özetleyeceğim ve daha sonra bu soruna dair tüm tespitlerime yer vereceğim. (Bir çoğunuz için Tespitler kısmı belki daha ilgi çekici olacaktır)

OLAY

2015 yılının Mayıs ayında 50" Toshiba TV satın almıştım. Bu ürün Sıcak Fırsatlarda paylaşılan bir üründü. Benim gibi bir çok forumdaş aynı üründen satın aldı.
ÇÜNKÜ ;
Ürün uygun fiyatlıydı,
En önemlisi ise 5 YIL Garanti Kampanyası vardı.

Forumdaşlarla birlikte Toshiba Türkiye olarak hizmetini sürdüren TNB Bilgisayar ve Görüntüleme A.Ş.'nin direktifleri doğrultusunda, Seri numarası, fatura numarası vs. bilgilerle verilen internet adresinden başvurularımızı yapmıştık.

BAŞVURU

quote:


Sayın müşterimiz ;
18XXXXXX5 seri numaralı ürününüz için 05.05.2015 17:19 tarihinde yaptığınız [5 Yıl Garanti Tüm Kanallar 2015] başvurunuz alınmıştır. Girmiş olduğunuz bilgiler incelendikten sonra başvuru sonucunuz e-posta yoluyla tarafınıza bildirilecektir.www.toshibatr.com/5yilgaranti sayfamızdan ürününüzün seri numarasını kullanarak başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Toshiba'yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

TNB Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri A.Ş.
Burhaniye Mah. Neşet Bey Sok. 7/B
Üsküdar - İstanbul
Tel: +90 (212) 340 60 80www.toshibatr.comAkabinde tarafımıza şu şekilde mailler geldi ;

BAŞVURU SONUCU


quote:

Sayın müşterimiz ;
18XXX seri numaralı ürününüz için 05.05.2015 17:19 tarihinde yaptığınız [5 Yıl Garanti Tüm Kanallar 2015] başvurunuz [05.05.2015 17:28] tarihinde onaylanmıştır.www.toshibatr.com/5yilgaranti sayfamızdan ürününüzün seri numarasını kullanarak başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Toshiba'yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

TNB Bilgisayar ve Görüntü Sistemleri A.Ş.
Burhaniye Mah. Neşet Bey Sok. 7/B
Üsküdar - İstanbul
Tel: +90 (212) 340 60 80www.toshibatr.comÖzetle, 5 yıl garanti süresi cazip geldiğinden o tarihte ürünler alındı, garantiler uzatıldı.

Bildiğiniz üzere Toshiba markası 2016 yılında yapmış olduğu açıklamalarla Türkiye pazarından çekileceğini açıklamıştı.

Toshibanın Türkiye dist. ve ithalatçısı konumundaki TNB şirketi ise faaliyetine AYDINLATMA ÜRÜNLERİ satmak suretiyle devam etme kararı aldı.


Geçenlerde bahsi geçen TV bozuldu. Yetkili servisleri bulmak amacıyla internette araştırma yaptım ancak bu ürünün Türkiyede YETKİLİ BİR SERVİSİ bulunmamakta.
Konuyla ilgili olarak TNB şirketine ait +90 216 422 4050 numaralı telefonu, 0850 460 86 74 numaralı (PC servisi) telefonu, 0850 360 86 74 numaralı (TNB M.H) telefonu defalarca aradım.

TNB'ye ait numaraları açan bir operatör bulunmamaktadır.
PC servisi ise TNB ile bağlantısı olmadığını iddia etmektedir.

Haliyle TOSHIBA Türkiyede sahipsiz kaldı. Yani TOSHIBA PC dışındaki ürünleriniz için SERVİS DESTEĞİ ALMANIZ mümkün değildir.

ŞÜPHE


TNB şirketi sahibi AYTAÇ BİTER isimli şahsiyet, Şubat 2015 tarihinde açıklamalar yapmak suretiyle Toshiba ürünlerinin 5 yıl garantili olacağını beyan etmiştir.

Tahminimizce Toshiba tarafından TNB şirketiyle aralarında kurulan sözleşme 2016 tarihi itibariyle bitecek olması ve TNB' nin, Toshibanın Türkiyeden çıkacağı bilgisini de edinmesi suretiyle, daha önce ithal etmiş olduğu stoktaki ürünlerin satışını hızlandırmak amacıyla 5 YIL GARANTİ safsatasını ortaya atmış olmalı.

Bu konuda öncelikle TOSHIBA GLOBAL ile yazışmalar yapmaya başladım. Onlara Türkiyeden çıkış kararının ne zaman alındığını, TNB ile sözleşmelerinin ne zaman ve nasıl sona erdiğini sordum. Bu konularda cevap geldikçe paylaşacağım.

Ayrıca Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği uyarınca, bir ürünün satıldığı tarihten itibaren 10 yıl boyunca ücretli servisinin bulunması gerektiği, 7 bölgede en az 40 yetkili servisin bulunması gerektiği, garantili ürünler için hizmetin kesintiye uğratılmaması gerektiği gibi düzenlemeler kapsamında, buna aykırılık teşkil eden eylemler yönünden Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şikayet dilekçesi verdim.

Tarafıma satışı gerçekleştiren Mediamarkt ile görüştüm. Ancak onlar konuyu daha önceden bildiği için, BİZ SERVİS HİZMETİ VERMİYORUZ, SİZ ULAŞIN gibi baştan savan cevaplarla beni geçiştirdiklerini düşünüyorlar.

Hukuken, ihtalatçı, satıcı ve hatta üretici, tüm bu süreçten müşterek ve müteselsilen sorumludur.

Buradaki en önemli nokta, tüketicilere TNB şirketinin önceden edinmiş olduğu bilgileri kullanmak suretiyle zarar verme kastıdır.


Tüm bu konularda sizleri bilgilendirmek, birlikte mücadele etmek istiyorum.

Yazışmalara ilişkin cevaplar geldikçe düzenli olarak paylaşacağım.

Şu aşamada TOSHIBA marka ürünleri satın almamanızı, aldığınız takdirde ise karşınızda muhatap bulamama riskinizin olduğunu hatırlatırım.
K
7 yıl
Mac bootcamp harici windows kurulumu?
Macbookumda yazilimsal ve donanimsal sorunlar var.

Suan isletim sistemi calismiyor. Beyaz elma ekranda loading vaziyetinde tikaniyor.

Bu makineye windows kurmak istiyorum, zira daha aliskin oldugum ve donanimsal sorunlari yakalayabilecegim bir sistem.

Ancak macin efi olmasi nedeniyle bios bulunmuyor. Bu nedenle cdden veya usbden boot da edemiyorum.

Onerisi olan arkadasim var midir?

Bir kac bilgisayarci gezdim ama yapmak istemiyorlar. Cunku sorun buyukse sikinti yasariz diyorlar. Kisaca is basa dustu.

Simdiden tesekkurler.

Donanimsal arizanin wireless kart oldugu soylendi.
K
7 yıl
[ALINIK] Facebook fan sayfalari
Merhaba,

Satmayi dusundugunuz fan sayfalarini alabilirim. Ilgilenenler ozel mesajdan bana ulasabilir.

Not: Ozel mesajdan Sayfanin ID si veya linki paylasabilirseniz sevinirim.

Iyi Gunler dilerim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.