D

Yüzbaşı
30 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
266 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
2 ay
AKP olanağan kongresi twitch yayınında yapılan ekonomi anketi
< Resime gitmek için tıklayın >

Sağ üste bakmanız yeterli olacaktır. Gençler böyle düşünüyor.
2 saat boyunca bomboş, yanlışlıklarla ve tezatlıklarla dolu bir konuşma oldu.

İnsanlar koronadan dolayı hayatını kaybederken, ekonomik darboğaz içinde sıkıntı çekerken kendileri kongrelerle gövde gösterisi yapmayı tercih ediyor.
Bence oyları kaybettiğini gördüğünden ne yapacağını şaşırdı bence bu tam anlamıyla bir şaşkınlık ne yapacağını bilememe önünü görememe durumudur.

Sizlerin yorumu ne olacaktır ? 2023 yılında seçime girmeye hak kazanacakları da düşünürsek sonuçlar birileri için hiç iç açıcı olmayacak.
D
2 ay
SMU Checker aracı ile AMD AM4 BIOS'ların AGESA/SMU versiyonunu flashlamadan görün
Programın yaptığı iş basitçe BIOS'unuzu .exe üzerine bıraktığınızda içerisindeki AGESA/SMU/Chipset firmware versiyonlarını göstermektir. Böylece BIOS'u kurmadan BIOS'un içerisindeki firmware versiyonlarını görüntüleyebilirsiniz.
Program, hardwareluxx.de forumundan Reous adlı üyenin güncel AGESA listesini RaINi adlı geliştiricinin https://github.com/LeagueRaINi/Zen2-SMU-Checker Zen 2 SMU Checker aracına entegre etmesi/forklaması ile oluşmuştur.

Almanca haber linki: https://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/mainboards/55685-am4-plattform-tool-smu-checker-zum-vorab-auslesen-der-smu-version.html

Programı indirebileceğiniz link: https://www.dropbox.com/s/yo8w8satw8fr1td/Ryzen-SMU-Checker-1208.zip?dl=0
D
2 ay
CoreCycler:AMD Zen 3 işlemcilerinizde Curve Optimizer(CO) ayarlarınızın stabilitesini test edin
Bu script computerbase.de üyesi sp00n.82 tarafından geliştirilmiştir.
Basitçe, programın amacı her işlemci çekirdeğini birer birer test ederek(Prime95) curve optimizer ayarlarınızın stabilitesini sınamak
Bu powershell scripti sadece tek bir Prime95 worker penceresi açıp bu pencere ile tüm işlemci çekirdeklerini birer birer prime95 stres testine sokuyor.

Ama test süresi öyle pek de kısa değil çünkü her çekirdek 12 saat test edildiğinden bir R9 5900X işlemciniz varsa 12x12=144 saat=6 gün boyunca test sürecek demektir.
R5 5600X işlemciniz var ise 72 saat yani 3 gün sürecektir testiniz. Eğer test sürerken sisteminiz çökerse manualde de belirtildiği gibi curve optimizer ayarlarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz, örneğin -15'ten -12'ye almak gibi zaten github'da açıklamalar da mevcut.

Ayrıca script hala daha geliştirilme aşamasında hatalar/buglar olabilir ve geliştirici de bunu belirtiyor.

Aşağıya link bırakıyorum

https://github.com/sp00n/corecycler
D
2 ay
Ethereum ağı temmuz ayında Proof of Stake sistemine geçiyor.
Forumdaşlar merhaba, size müjdeli bir haberim var.

Temmuz ayında Proof of Stake geldiğinde ethereum madenciliği tamamen bitmiş olacak.
kısaca bahsetmek gerekirse proof of stake de tıpkı proof of work gibi ağın güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş bir protokoldür.
PoW'da ağın güvenliği/blok oluşturma işlemi aldığınız yeni blok adayı özeti ağın belirlediği hedef özetinden düşük bir değerdeyse o blok zincirin parçası olmaya hak kazanır ve zincir bu şekilde ilerlemeye devam eder yani aslında ekran kartlarının şuan yaptığı şey saniyede bilmem kaç mh/s özet almaktır. mh/s: megahash per second.
PoS'da ise durum daha farklı ağın güvenliğini/blok oluşturma işlemini ağ içinde cüzdanınızda tuttuğunuz paralar ile yapıyorsunuz sahibi olduğunuz para miktarı fazla ise bir sonraki bloğu sizin oluşturma şansınız daha yüksektir ama sahibi olduğunuz para miktarı tek faktör değil kesinlikle "staking age" dediğimiz cüzdanınızda parayı ne kadar süre tuttuğunuzda önemli ayrıca birsürü proof of stake varyantı (DPoS LPoS ZPoS NPoS) mevcut bakalım ethereum hangisini kullanacak.

yani yeni sistemde ethereumunuz varsa cüzdanınızda tutup "staking" sistemiyle ağın güvenliğini sağlayıp ethereum elde edebileceksiniz.
ekran kartlarınız ise bu saatten sonra sadece sisteminize görüntü verip cüzdanınıza bakmaya yarayabilir.

Ethereum madenciliği bitiyor tamam eyvallah da başka birşey yok mu madenciliği yapılabilecek ? ever var hem de yığınla ama şuan en karlısı ethereum
Madencilik karlılığında şuan ethereumu ravencoin takip ediyor ama ikisi arasında karlılık kıyaslandığında ravencoin madenciliği ethereum madenciliğinin yarısından daha az gelir bırakıyor.


Eğer bu vakit geldiğinde diğer sanal paralar yüksek seviyelere ulaşamazsa çoğu madenci bu işten vazgeçecektir kimisi yeni kart almayacak kimisi de kartlarını elinden çıkaracaktır.
Dolayısıyla oyuncular daha kolay kart bulabilecektir, şimdilik bize düşen sadece sabretmek ve beklemek.
Eğer madencilik işine girmeyi düşünüyorsanız yol yakın iken dönün derim.

https://uzmancoin.com/ethereum-eip-1559-temmuz/
D
2 ay
Bu RAMler bir harika dostum ! Patriot Viper Steel
Herkese merhaba,
Yaklaşık 1 hafta önce Thermaltake marka 3600MHz CL18 Hynix CJR ramlerimi satıp, Patriot Viper Steel 2x8 16GB 4400MHz CL19 ram aldım. bu ramlerin mevcut R5 5600X sistemimde 4400MHz hızında çalışmayacağını biliyordum tabiki de, ramlerin samsung b-die çipli olduğunu öğrendikten sonra planım ryzen dram calculator fast profili ile kullanmaktı ki şuanda da bunu yapıyorum zaten.

Herneyse samsung b-die ramler gerçekten de dedikleri gibi voltajı seviyor, ryzen dram calculatorun sunduğu recommended dram voltajı 1.37v 3600 CL14 yapmama izin vermezken önerdiği max voltaj olan 1.4 verince sıkıntısız çalışıyor. Sonuç olarak fast preseti uygulayınca aida64 testinde çıkan sonuç;
< Resime gitmek için tıklayın >

Peki hangi zamanlamalar ile elde edildi ? bu zamanlamalar ile;

< Resime gitmek için tıklayın >
Diğer voltaj ayarlarını BIOS'tan şu şekilde girdim:
Vsoc:1.05
vddg iod ve ccd:1.000
vddp:0.950

Bu sonuçların çok iyi olduğunu düşünüyorum bir önceki ramlerimin hayallerinin erişemediği yerlere samsung b-die ramler rahat erişiyor. ilerleyen zamanlarda yine bu konuda 3800 CL 15, 4000 CL16 denemeleri paylaşabilirim hatta bu sefer sadece dram calculatordan değil başka başka kaynaklardan da yararlanmayı düşünüyorum.

Bu arada ufak bir tüyo vereyim şuan piyasada mevcut olan tüm patriot viper steel ramler en düşük hızlısından tutun en yükseğine kadar hepsi samsung b-die çipli olabilir.
hepsi default olarak 2133 hızında çalışıyor ve xmp profili ile hız aşırtılıyor.
D
6 ay
Sıcak Haber:B450 Anakartlar için Zen 3 desteği ocak ayından erken gelebilir.
Herkese iyi akşamlar,
Öncelikle BIOS update konularında takıntılı bir kişiyim ve anakartım için her zaman en güncel bios'u kurmaya ve kullanmaya çalışırım.
Herneyse imzamdan da anlaşılacağı üzere ASRock B450 Pro4 anakarta sahibim. ASRock'un kullanıcıları tarafından oluşturulan yabancı discord sunucusuna üyeyim ve orada ara sıra bios kanalını muhtemel güncellemeler için kontrol ediyorum.
Fakat son bakışımda ASRock B450 anakartlar için bios güncellemesi yayınlandığını gördüm, hemen detaylarına baktım ve sürüm notları açıklamasında şu yazıyordu:
*1. Update AMD AGESA ComboAM4v2 1.1.0.0

bunun Patch C olup olmadığını bilmiyorum lakin hemen altında yazan yazı şuydu:

"These BIOS are first stage BETA BIOSES and they are not officially released by ASRock!
That means that there is a high chance that Bugs/ Issues are coming with these. Only flash these BIOS when you know what you are doing and you have understand the risks! I'm not responsible for bricked boards or issues that come with this. Because of these circumstances, I've decided that I apply an extraction password to this. 

Passwort is: I_UNDERSTAND_THE_RISK

If ASRock decides to release them officially, I will remove the password"

kısaca çevirisi: bunlar asrock tarafından henüz yayınlanmayan beta BIOS'lardır. bug, hata vesaire ve sorumluluk olaylarını anlattıktan sonra asrock bunları yayınlamaya karar verirse şifreyi sileceğim diyor redditte bu postu yayınlayan arkadaş.artık kendisi nasıl bu bioslara erişti bilmiyorum.


ASRock reddit kanalı moduna biosları veren arkadaş şu kişi https://www.reddit.com/user/rcmaehl/
b450 mobolar için güncellenmiş beta biosları içeren reddit postuna link https://www.reddit.com/r/ASRock/comments/ju4sfe/new_bios_for_amd_400_series_motherboards_read_the/

rcmaehl'in profilinden başka yerlere ulaşabiliyorsunuz örneğin şu post https://www.reddit.com/r/ASRock/comments/jrnis5/asrock_zen3_a320_b350_x370_bioses/
adamlar A320M-HDV R4.0 anakartında r9 5950x çalıştırmışlar link: https://www.chiphell.com/thread-2274538-1-1.html

sonuç olarak siz forumdaşlarımı bu gözlemim hakkında bilgilendirmek istedim. erken aksiyon alıp 28 kasım kara cuma gününde indirimden uyguna r5 5600x alabilirsiniz çünkü bu ülkede dolar kuru aşırı dalgalı ve yarın ne olacağı hiç belli değil.

sağlıcakla kalın, iyi akşamlar.
D
8 ay
Deniyordu gerçek oldu .. Zen 3 > Comet Lake
https://twitter.com/CapFrameX/status/1310823769787846658

twitler herşeyi gözler önüne seriyor, AMD'nin yeni mimarisi oldukça başarılı görünüyor.
Yukarıdaki sarı foto alttaki fotodaki "cpu framerate" istatistiklerinden oluşturulma.

yıllar sonra AMD tahta oturacak gibi, bomba gibi işlemciler geliyor !!!
D
8 ay
Nedir bu 105 derecelere kadar çıkan TMPIN5 sensörü ?
Merhaba,

Uzun bir aradan sonra sistemi biraz kurcalayayım dedim işe cpu overclockdan başladım .. aslında bu durumu daha önce de yaşamıştım fakat ayriyetten konusunu açmamıştım.
fotoğrafta da gördüğünüz üzere sistem testinde testi başlattıkdan biraz sonra TMPIN5 sensörü hemen 105 derecelere çıkıveriyor.
bu sensör nerenin sensörü ? daha önce internette okuduğuma göre bu bir boş sensör ve belirttiği değer gerçek dışı. sizce nedir bu ?
daha önce r5 2600'ümü 4GHzlere oclarken de 133-135 derecelerdeydi bu değer.

foto:< Resime gitmek için tıklayın >
D
9 ay
Samsung LC27FG73FQMXUF Monitörde yaşadığım problem
Arkadaşlar herkese merhaba,
Bu monitörü 2 gün önce aldım dün kurdum masaüstü kullanımında hiçbirşekilde beyaz ışık dalgalanması olmuyor ekranın her bir yanında, ama oyuna girince (world of warcraft) ekranda sıklıkla beyaz ışık dalgalanması oluyor.acaba driverdan mı deyip ubuntudan lutris kullanarak girdim hiçbirşekilde olmadı. yani sorun yazılımsal. Acaba bunu nasıl çözebilirim ?
AMD'nin yeni sürücü çıkarmasını mı beklemeliyim ?.

çözümünü bilen biri varsa yardımcı olabilirmi lütfen ?
iyi forumlar.

edit:monitör sayfası:https://www.samsung.com/tr/business-monitors/c27fg73/

edit2:sistemim imzada mevcut ekran kartım rx 5500 xt .. displayport ile bağladım monitöre
D
12 ay
Garip bir sorun .. (Dikkatli olun)
< Resime gitmek için tıklayın >

tWRWRSCL ve tRDRDSCL 4 4 ten 3 3 e düşürdüm.

burayı örnek alarakhttps://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4%20OC%20Guide.md

quote:

f you're on AMD, refer to this post.
My suggestion:

Timing Safe Tight Extreme
tRDRDSCL tWRWRSCL 4 4 3 3 2 2


gelelim can alıcı noktaya bunu yapıp ayarları kaydettikten sonra windows başlamadı mavi ekran verdi biosa girdim ramler gözükmüyor !!!!
dedim gitti ramler birkaç restart sonrası biosa girip tekrar ram ayarlarını eskiye aldım düzeldi.

açıkçası korktum ramlerimi kaybettim diye uzun lafın kısası her önünüze geleni denemeyin benimki gibi bir duruma belkide benden daha kötü duruma düşebilirsiniz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.