T

Binbaşı
08 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
310 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
2 hafta
Nepall Outdoor (YADA Tekstil Ürünleri A.Ş.) Rezaleti
ilgili firma: nepall outdoor (yada tekstil ürünleri)

17 burda avm içerisinde yer alan outdoor ürünleri satan mağaza (firma) adı. kendilerinden ara ara outdoor ürünleri almışlığımız oldu, daha çok ayakkabı tarzında. 6 ay önce merrell marka bir ayakkabı aldık. öncesinde ayakkabı dünyası'ndan assics marka bir ayakkabı almıştık. ayakkabı iki ya da üç giymeye üstten açınca geri götürdük, incelemeye gitti, kısa bir süre sonra para iadesini gerçekleştirdiler. bu deneyimden sonra bu markadan vazgeçip, daha önce de kullandığımız merrell ayakkabıyı yukarıda sözünü ettiğim nepall'den aldık. yine iki ya da üç giymeye ayakkabı arka kısımdan deforme oldu, dış kısım. geri götüdük, incelemeye gitti, uzun bir süre sonra nedensiz olarak, nedeni belirtilmemiş denilerek ayakkabı bize iade edildi. durumu thk'ne yansıttım. aylar geçti. bilirkişi ayakkabıyı gördü ve üretim hatası olduğuna karar verdi. ayrıca faturayı satış tarihinden bir hafta kadar sonra düzenlemişler. bilirkişi bu olmaması gereken bir durum dedi. fatura ile ilgili firma ile görüşmem gerekince, akabinde firma sahibi iskender bey bana dönüş yaptı ve insiyatif kullanarak ayakkabıyı değişim ya da iadeye göndereceğini söyledi. ancak aradan 3 hafta kadar bir süre geçmesine rağmen ne bir ses ne bir sada çıktı. bu süre zarfında thk kararı tebliği bize ulaştı. ürünün kusurulu olduğu ve para iadesi kararı. ayrıca dosya ve bilirkişi masrafı olarak totalde firmaya 500 lira kadar ek bir ödeme çıkartılmış. bana hiç dönüş olmayınca iskender bey'i aradım durum nedir diye. sizin bir ayakkabı vardı sahi demi, onunla ilgilenelim gibi konuştu. yani henüz bir şey yapmamış. neyse sorun değil dedim zaten thk kararı çıktı, paramı istiyorum dedim. 

ürün incelemeden geldiğinde bana inceleyen kişilerin herhangi bir gerekçe göstermediklerini söylemişlerdi ve ekran görüntüsünü de paylaşmışlardı. zaten inceleyen firmaya da ulaşmaya çalışmıştım ama bunlara ürünü satan firma biz de bilmiyoruz kim inceliyor diyerek geçiştirmişti. ilginçtir bu nepall outdoor thk şikayetimin savunmasında "yapılan ürün incelemede kullanıma bağlı deformasyonlar tespit edilmiştir." yazmış. oysa bana ürünü inceleyen firma herhangi bir açıklamada bulunmadı demişlerdi. ilginç bir şekilde thk'ne bu açıklamayı yapmışlar, demekki kendileri de inceleyebiliyorlarmış:). ayakkabıyı boşuna yormuşlar. oysa bana her kendileriyle görüşmemde fikir beyan etmiyorlar, topu daima inceleyecek sözde kişilere atıyorlardı. 

mağazalar, ürünü satana kadar canım, gülüm, cicim, sattıktan sonra bizle alakası yok havasına bürünmeyi çok iyi beceriyorlar. oysa 6502 tüketici koruma kanunun 10. maddesinde "teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihnde var olduğu kabul edilir. bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir." der. yani muhatap satıcıdır. 11. maddede ise "bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur." der. ama bizde satıcı işin içinden sıyrılıp bizi belirsiz mechul kişilerle muhatap kılıyor. ama tabi bi noktaya kadar. 

sonuç olarak satıcı mağazalar, üç kuruşa tamah edip itibarlarını zedeliyorlar. belli ki haklıyım. bir ay, üç ay, altı ay giymemişiz, bir iki yılı bırak, iki giymeye ayakkabı cortlamış. burada kusur sizde. parama çökmeye çalışıyorlar. sonra noluyor masrafları ile fazlasıyla (her ne kadar mevcut kanunları benim zararımı tazmin etmeye hükmedecek kadar gelişmemiş olsa da) ödemek zorunda kalıyorlar. olan bizim emeğimize zamanımıza oluyor. ortada bir emek ve zaman hırsızlığı oluyor. ha bir de sosyal ortamlarda, google'da reklamları yapılıyor bu şekilde. türk firmalarının hiçbir zaman bir amazon olamayacağına kanıt olarak tek başına bu durum yeterlidir. ne hak hukuk var, ne güven var, ne müşteri memuniyeti.

yılların online/offline tüketicisi olarak nacizane tavsiyem, hakkınızı arayın. iyi kötü de olsa THK denilen bir kurum var. bu hakkınızı kullanın. sahtekar, güvenilmez, paranıza göz dikmiş, hakkınızı yemeye çalışan firmalara, satıcılara acımayın. öncesinde de gittigidiyor.com (batsın diye dua etmiştim yeminle ve battılar) eliyle Türkiye Bosch rezaletim de vardı, ki sanıyorum forumda paylaşmıştım. o vakit de çatır çatır paramı almıştım. ancak zamanımı ve emeğimi çalmalarına engel olamadım. daha başka maceralarımda olmuştu ama uzatmaya gerek yok.
T
5 ay
SIEMENS iQ300 Solo Derin Dondurucu GS36NVIF0N\u0027nun çalışırken hafiften böğürmesi
Kıymetli forumdaşlar, hepinize merhaba.

Efenim hemen konuya dalacak olursak başlıkta gördüğünüz derin dondurucuyu bayisinden 1 hafta kadar önce aldık. Evin dar olmasından mütevellit dondurucuyu salona koyduk. Ehline malumudur ki bu model hem siemens'te hem bosch'ta (her ikisi de aynı model no ile aynı dondurucuyu üretiyor) en pahalı dondurucu olmasıyla birlikte made in SPAIN, Ispanya üretimi Türkiye değil. Her şey güzel iyi hoş. Amma velakin bu makine saat başı diyebiliriz, tabiri yerindeyse af buyurun arada bir böğürüyor efenim. Bu süreç ifade ettiğim üzre yaklaşık saatte bir olup 15-25 dk kadar sürüyor. Bunun dışında sesi beklenen seviyede normal. Bu arada sitesinde ses seviyesi 40 dbi olarak belirtilmiş. Bu duyduğumuz sesin 40 dbi olduğunu sanmıyorum. Daha yüksek. Servisi çağırdım. Tam yine ses etmekte idi ancak servis bi kaç dk gecikince makinenin duracağı anda geldiler, yani normal sesle çalıştığı anda. Az biraz dinlediler, normaldir, şöyledir böyledir dediler sıyrıldılar. Dedim sizin ses ölçme cihazınız falan yok mu? Hani bir bakın? Yok dedi. Peki bu durum dediğim durum, tarif ettiğim ses, gürültü normal mi, karşılaşıyor musunuz başka müşterilerin aynı makinelerinde dedim? Walla dedi bu makineden pek alan yok zaten hep ucuz olandan alıyorlar o nedenle henüz bu makinenin kendisiyle hiş karşılaşmadım.

Hasılı kelam bu ses normal mi bilmek istiyorum. Hani problem yoksa, bu olağan bir durumsa, değiştirsem ya da Bosch versiyonunu asaydım da aynı sesle karşılaşacaksam eywallah. Başım gözüm üstüne. Ama bir sorunsa bu, ya da Siemens'in yalan beyanıysa 40 dbi diye, bu beni af edersiniz enayi gibi hissettirir, oldukça rahatsız eder, o kadar parayı verip (henüz vermedim gerçi, taksitle aldım) en üst modeli, avrupa üretimini tercih edip böylesi salak saçma bir sorunla karşılaşmak oldukça rahatsız eder.

Efenim şimdi önce telefonumın ses kaydı ile kaydettiğim böğürme sesini paylaşıyorum (ses maknenin yanından kaydedilmiştir):


https://www.youtube.com/watch?v=Bl1yqfy6wkE&feature=youtu.beŞimdi ise servisin tarif ettiği şekliyle derin dondurucudan yaklaşık iki metre öteden kamera kaydı eşliğinde, gündüz kaydettiğim sesini paylaşıyorum:https://www.youtube.com/watch?v=kq2rBfP4tK8

Dolap laminant parke zemine tam oturmuyorsa bu durum, bir miktar bu sese katkı sağlıyor olabilir.

İşin erbabı, bilirkişiler bu hususta fikir beyan ederse minnet duyacağım. Zira servisin bir şey yapacağı, bir şey diyeceği yok.
T
5 ay
AC 7030 Havadar Hava Serinletici Hava Soğutucu
Kıymetli bilirkişi abilerim ablalarım. Bu aleti nasıl bilirsiniz? Alınası bir şey midir?


https://www.arcelik.com.tr/hava-sogutucu/arcelik-ac-7030-hava-sogutucu

Bir de şöyle bir şey var:


https://www.trendyol.com/arcelik/ac-7030-havadar-serinletici-p-445747333?boutiqueId=61&merchantId=797411&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.62.9


  • Genel anlamda bu tür ürünler gerçekten iş görür mü, alınır mı?
  • Bu iki ürün arasında hangisi neden daha tercih edilesidir?
  • Aradaki 9 fark nedir?
Ona göre bir tercih yapılacak. Şimdiden teşekkür ederiz.
T
5 ay
Tüketici hakları bağlamında beyaz eşya da online alışveriş
Beyaz eşya alırken tüketici haklarımızın korunması bağlamında doğrudan bayilerden almak mı yoksa online alışveriş mi daha güvenilirdir?


Misal netten aldığımızda sorun olursa 15 gün içinde iade edeğişim hakkımız var yasal olarak. Ama mağazadan alınca sanıyorum bu hakkımız yok. Diğer yandan Tüketici kanunu 6502 sayılı, 10. maddede "Malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir." deniyor. Acaba bu online ve offline alışverişlerin her ikisini de kapsıyor mu?

Bunun gibi hususlar göz önünde bulundurulursa hangisi tercih edilesidir? Çarşıya gidip bayilerden almak mı yoksa online alışveriş mi?
T
6 ay
1 pc 3 monitor extended display
Asus AllinOne Pc kullanıyorum.

ASUS PRO AIO Z240-PRO7SD I7-7700T 16GB 1TB+128GB SSD 4GB GTX1050 DOS 23.8 GOLD

2 adet HDMI çıkışı var. Birinde MateView GT Standard Edition bağlı. Bu monitöre 34" ve 3440 x 1440 çözünürlükte ve yenileme Hızı 165 Hz.
Monitör üzerinde HDMI x 2 (HDMI2.0) girişi var.

Huawei ürün sayfasında şöyle bir bilgi notu düşülmüş: *HDMI 2.0'ın teorik bant genişliği sınırlaması nedeniyle, HDMI 2.0 tarafından desteklenen maksimum çözünürlük 3440 x 1440@100 Hz'dir. DP bağlantı noktası önerilir.

Bu monitorle şuan 3440 x 1440, en fazla 99,98 Hz kalitesinde extended görüntü alıyorum.

İkinci bir monitör bağlamak istiyorum. Yani totalde 3 monitor olacak. İkinci monitör MateView GT 27-inch Standard Edition olacak. Bu moniter 27" ve 2560 x 1440 çözünürlükte ve yenileme Hızı 165 Hz.
Monitör üzerinde HDMI x 1 (HDMI2.0) girişi var.

* Bu monitörü PC üzerinde bulunan ikinci HDMI çıkışına bağlarsam, herhangi bir aparat vs.ye ihtiyaç duymadan extended! görüntü alabilir miyim? Yansıtma değil, tüm ekranlarda aynı görüntüyü istemiyorum. Sürükle bırak yabileceğim.

* Alacağım görüntü monitorun en fazla desteklediği 2560 x 1440 çözünürlükte olur mu ve kaç HZ olur?

* Diğer bir sorum 60 Hz kullanmakla 100 Hz kullanmak arasında görüntü kalitesi açısından fark olur mu? Oyun oynamıyorum, grafik programları kullanmıyorum.

konu hakkında bilgili olanlar paylaşırsa şükran duyarım.


< Resime gitmek için tıklayın >
T
7 ay
bosch dedik boş çıktı
2016 yılında bosch seri 8 alman üretimi (model waw2856xtr) bir çamaşır makinesi aldık. 7 yıl olmuş. şimdiye kadar sorunsuz çalıştı ve işini güzel yaptı. birkaç gün önce kapağı açmamış. elktriği kesmiş hatta rivayete göre bir arıza kokusu da çıkmış. sonra aşağıdaki kapak açılarak makinenin çamaşır doldurma kapağı açılabilimiş. ama bu defa gövdedeki kapağı tutan tırnak da kırılmış. neyse servis çağırdık. bu makine gönvdesinde kapağın tutunduğu avuç içi kadar olan plastik kısmı yeniledi. sonra beyni yanmış falan dedi, bir de amartisörler değişecek dedi. ayrıca bakım da öneriyoruz dedi. bakım normalde 1100 lira falan ama 700 olur dedi. artı diğer değişecek 3 parça ve işçilik toplam 3500 lira dedi. ne acıdır ki makineyi 2600 liraya almıştık:) şimdi bilmiyorum kara geçmişizdir. 20 - 25 bin vardır. bakmadım. demem o ki bu hasar tespiti, bu masrfa doğru mudur? bilen biri özelden yorumlarsa memnun olacağım.
T
7 ay
Dualtron Türkiye maceram
Bir dolandırma teşebbüsü hikayesine evrilmekte olduğu için başlık buradan silinebilir. Daha sonra uygun yerde yeni başlık açacağım.
T
9 ay
LG AN-MR600 TV Kumandası
https://www.lg.com/tr/tv/lg-49UF8507
Şöyle bir tv var. Vakti zamanında (dediysem dedemin zamanı değil daha üç beş yıl önce) 2650 liraya almıştım. Kumandası ki  LG AN-MR600 öldü. Bir ara bakmıştım, artık üretilmiyormuş. Yerine LG AN-MR700 varmış artık. O ara pandemi dönemiydi yanılıyorsam, 400 civarı bi şeydi. Pahalı gelmişti. Dandik bir çakma kumanda alıp onlunla bir iki yıl idare ettik. Yine bir süre sonra bakmıştım bu kumandanın fiyatına 800 civarı oluvermişti. Tabii çakma olanlar da öldü bu arada. Sonra şimdi bakayım dedim az önce, aboww 2100 lira yapmışlar, yani TV yi aldığım fiyat neredeyse. Sizin ben yapacağınız, halkı düdükleyeceğiniz işin içine.. demeyeceğim tabii küfür etmem ben. Ama birileri fena bi şeyler yapıyor. Neyse bu konumuz değil. Konuya dönecek olursak, şimdi sesli komut benim için önemli değil. Joistik olsa fena olmaz sanıyorum. Hoş, TV'yi sadece ve sadece Yabancı (ing-ar) diziler izlemek için kullanıyorum, dilleri geliştirmek için. Sanıyorum joistik olmasa da olur. Nete falan bağlı değil. Yaklaşık 30TB'lık dizi film vs arşivim var. PC ye bağlıyorum oradan izliyorum. Yani sadece ekran olarak kullanıyorum. Bu durumda ne önerirsiniz? Sadece orijinal olan bir kumanda alacağım. Bir servis original LG olsun herhangi bir manuel kumanda da uyar size onlar da 400 civar gibi bir şeyler dedi. Ne yapmalıyım? İkinci el temiz falan bulunmaz mı? Sahibinden'e baktım göremedim. Tecrübeli kişiler bir el atarsa sevinirim. Bu arada afedersiniz o çuk kadar kumandaya 2000 lira, tv yi çöpe atar yine vermem.


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
T
geçen yıl
Samsung Galaxy Note 10 Plus SM-N975F açılmıyor
Merhaba. Bir yıldır telefona bakım yapmıyordum. Dün sammobile'den güncel resmi Türkiye firmwareini indirip odinle yüklerken acelem vardı. Bitmeye yakın ki normalden fazla sürdü, PC ile telefonun bağlantısını kestim, sorun olmaz evde yeniden yüklerim diye. Ancak telefon ünlem işareti ile birlikte "An error has occured while updating the device software" uyarısı veriyor. Cihazı güncellerken bir hata meydana geldi. Daha önce farklı samsung cihazlara odin ile pek çok kez firmware flashlamıştım ve karşılaştığım sorunlara kendim bir şekilde netten çözüm bulmuştum. Yabancı yerli kaynaklara çok baktım ama çözüm bulamadım.

Telefon bu uyarıda kalıyor. Download ya da recovery moduna geçmiyor. Dün gece ekranı açık bırakmıştım. Kendi kendine kapanmış. Bugün az önce, ses açma kapama aynı anda basıp power tuşuna bastım. Sonuç değişmedi, yine aynı uyarı ekranında kaldı. Gece Samsung switch denedim olmadı. Switch ekranı şu şekilde:< Resime gitmek için tıklayın >

Odin ile yüklemeye çalıştım. Boot yazan kısımda kalıyor. Azcık yeşil çizgi çıkıyor çok az ama bir iki saat orada öylece kalıyor.

Bunu normal hale kendim döndürebilir miyim? Çözümü nedir ne yapmalıyım. Bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim. Teamware ile uzaktan bağlanıp yardımcı da olabilirsiniz. Beklemedeyim. Teşekkürler.

Edit: Odin ile ofisteki (dün odinle flashlama yaparken yarıda bıraktığım pc) pc de yeniden denedim. Şimdi şöyle bir tablo var odinde: Yeşil çizgi ilerliyor. Ama telefonda hareket yok:

< Resime gitmek için tıklayın >
T
geçen yıl
bike24.com güncel tercübesi olanlar
Merhba bu siteden bir çanta almak istiyorum. Tr'de satılmıyor.

Total Product Value excl. VAT
196,63 €
Shipping cost
19,99 €
Total amount excl. VAT
216,62 €
VAT included
0,00 €

Ürün 196 euro
Kargo 20 euro
Total 216 euro.

Şimdi biz buna gümrük vergisi olarak %18 daha mı ekleyeceğiz. Bu %18 ise oran şayet, kargo dahil mi hesaplıyoruz hariç mi?

yani totalde 254 euro mu ödeyeceğim yoksa 231 euro mu? Bir de bu gümrük vergisini tıpkı aliexpress alışverişlerinde olduğu gibi postacıya mı ödüyoruz?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.