B

Yüzbaşı
09 Haziran 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
103 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
B
8 ay
Denizbank İptal Edilen Alışverişten Faiz Alma Uyanıklığı
Merhabalar konuyu fazla uzatmadan anlatıyorum. Ben Trendyol'dan Mavic Air 2'yi 8100 TL'ye 9 Taksitle Denizbank bonus kartımı kullanarak satın alıyorum. Yaklaşık 1 gün sonra vazgeçip siparişi iptal ediyorum. Tabi işlemi taksitle yaptığım için kartıma taksitle iade olacağını söylüyorlar. Buraya kadar sorun yok.

Ama ben ürünü ayın 17 Kasım'da iptal ettiğimden dolayı ilk iade 17 aralıkta olacak diyorlar. Benim ilk ekstrem 25 kasımda kesildiği için ürünün ilk taksiti olan 900 tl borç görünüyor. bu borçta ürünün ilk iadesi olan 17 aralığa kadar yapılmadığı için her ay faiz uygulanıyor. Yani iptal edilen işlem için taksitin iadesine kadar bu 900 liralık borca sürekli faiz uygulayıp beni borçlandıerıyor.

Müşteri hizmetlerini aradım bana Trendyol iadeyi taksitle yapıyor ondan dolayı bizim yapacağımız bir şey yok diyorlar. Sonra Trendyol'u aradığımda ise bana "bu konunun biizmle alakası yok biz zaten iadeyi toplu olarak yapıyoruz. Yani 8100 lira direk iade ediyoruz. Sizin işiniz bankayla diyorlar" ve dedikleri son mantıklı.

Denizbankı tekrar aradığımda ise trendyol böyle söyledi dediğimde bunlar geri vites atıyorlar. Bana size bir kayıt açıyoruz tutarın tamamının kartınıza toplu iade edilmesi için ve kaydı açtılar. sonuçta tutar karta tamamen iade edildi ve kredi kartının borcu artık oluşmuyor.

Şimdi burada bankanın yaptığı kurnazlık açıkça ortada, madem bu işlem sizin elinizde neden bana trendyol bize taksitle iade ediyor dediniz. Ayrıca madem toplu iade yapma durumunuz varken ben neden size ulaşıp bu işlemi yapıyorum ki zaten alışverişi iptal etmişim. Her ay iptal edilen alışverişin faizini boş yere ödedim. bu durum 3-4 ay kadar sürdü geçen ay konuşup iptal etttim.

Bir alışveriş yaptığınızda alışverişi iptal ettiyseniz ekstrenizi kontrol edin ve bu duruma benzer bir şey yaşıyor olabilirsiniz. Her ay ekstrenize fazladan ödeme geliyor olabilir.
B
11 ay
R9 3900X sistemde düşük performans
Merhabalar, Bilgisayarım özelliklerini aşağıda listeledim. Sorunu çözmemde yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Genel olarak bilgisayar çok kasılıyor. Adobe video ve tasarım programları ağırlıklı olarak çalışıyorum. Basit bir Photoshop dosyası sanki 10 dosya birden işleniyormuş gibi program kasılıyor. Windows ve Adobe programlarının hepsi lisanslı. Sorunun kaynağını bir türlü çözemedim. Bu konuda öneride bulunabilecek birileri var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

İşlemci: AMD R9 3900X (Stock Soğutucu)
Anakart: Msi B450 -A Pro Max
Ram : 16 + 8 GB Corsair Vengeance 3000MHz DDR4
SSD: Adata XPG SX8200 Pro 512GB
Ekran Kartı: Gigabyte RTX 2070 Super (Windforce OC x3 8GB)
Monitör: Samsung Space 32"
PSU: Aero Cool 750w Xp plus

Boştayken 45-50 derece çalışıyor. Çalışırken 90-95 dereceye kadar çıkıyor.
B
geçen yıl
Onur ve Aşkın Romanı: Tehlike Sarmalında Aşk
Tehlike Sarmalında Aşk, acının, aşkın ve mutluluğun, kısaca dolu dolu yaşanan duyguların romanıdır. Diğer bir adla bu romana bir kişisel dönüşüm romanı da denilebilir. Her kesimden insan bu romanda kendine dair bir şeyler bulabilecektir.
< Resime gitmek için tıklayın >
Bu roman, yazar Cengiz Hortoğlu'nun 20 yıllık hayalinin ve uzun yıllar çalışmasının ürünüdür. Yazar, roman kahramanlarının yaşadıkları acıyı gerçekçi olarak hissedip okura aktarabilmek için, (Uzun süre ormanda zor koşullarda yaşamak da dahil olmak üzere...) Birçok zorluğu deneyimlemiştir.
Bu romanın en önemli özelliği roman kahramanlarından bazılarının sürekli hayatı sorgulamalarıdır. Hayata dair, mutluluğa, mutsuzluğa, başarıya ve başarısızlığa ilişkin olarak neden ve nasıl sorularına iç sesleriyle yanıt aramalarıdır.

Bu romanda insana dair her soruya yanıt aranmıştır. Acı, mutluluk, aşk, hüzün gibi duygular nasıl oluşur? Bazı insanlar yaşadığı tüm zorluklara rağmen mutluyken, diğerleri tüm iyi koşullara rağmen neden mutsuzdur?
İnsan zannettiğinden daha güçlüdür. Bir insan isterse ve inanırsa yenemeyeceği hiçbir güçlük yoktur. İnsan gücünü doğruluk, merhamet, haklılık ve kararlılıktan alır. Pes etmeyeni, kararlı olanı kimse yenemez.
Cesaret bir insana verilen en muhteşem armağandır.
Kötülerin en büyük korkusu, cesur, merhametli, duyarlı ve zeki insanlardır.


ARKA KAPAK YAZISI
Cengiz Hortoğlu, soluksuz okuyacağınız, akıcı ve heyecanlı bir aşk romanıyla yeniden karşınızda...
*
Bu duygu dolu romanı okurken, bazen hüzünlenip, bazen heyecanlanıp bazen de gülümseyeceksiniz.
*
Adı Kanat'tı karizmatik, yakışıklı, güçlü ve cesurdu. Su kadar saf ve berrak ve de bir bıçak kadar netti. Adının Kanat olmasının bile bir nedeni vardı.
*
Çok küçük yaşlardan itibaren, aldığı sert, vahşi ve acımasız eğitim, onun acı ve korku duygularını yok etmişti. Peki neden eğitiliyordu, plan neydi?
*
Yanağındaki sigara yanığı ve çetenin boynuna kızgın bıçakla kazıdığı çarpı işareti ona geçmişini unutma şansı bırakmıyordu. İçi kin ve nefret doluydu. Ya o yok olacaktı ya da çete...
Çete neden peşindeydi, ondan ne istiyorlardı?
Kanat; acı, umutsuzluk, iftiralar ve çetelerle sarılmış hayatını değiştirebilecek miydi?
Tek şansı, doğanın ona kazandırdığı yeteneklerdi. Sadece güçlü değildi, aynı zamanda olacakları hissediyordu, bu onun en büyük ayrıcalığıydı.
Peki, mutluluğu, başarıyı ve aşkı bulabilecek miydi?
*
Uğradığı büyük haksızlıklar onu güçsüzleştirmek yerine gücüne güç katmıştı. Öfkelendiğinde onu durdurabilecek tek güç sevgiydi. Çünkü sevgisizlik canını işkencelerden daha çok yakmıştı
*

KİTAPTAN ALINTILAR

Yoğun bir kar yağışı vardı, hava aydınlanırken o artık donmak üzereydi. Nişanlı bir çift patika yoldan atla ormana doğru ilerliyorlardı. Genç kadın, orada bir insanın yattığını görünce şoka uğradı. Nabzına baktığında yaşadığını anladı. Nişanlısına seslendi. “Bu adam yaşıyor!” dedi. Merak içindeydi, kimdi bu adam? Neden öldüresiye dövülmüştü? Bu bir çete yöntemiydi.
*
Denizin maviliği, iyot kokusu, kuş sesleri, ağaçların hışırtısı... Ve de ağır ağır salınan deniz...
Kanat, Melis’in elinden tutup ayağa kaldırdı. Cebinden bir paket çıkardı, içinden iki de yüzük… “Ben, süslü sözler bilmem; ama senin güvenle yaslanabileceğin çınarın olmak isterim, sen de benim nergis çiçeğim olmak istersen bu can sana kurban olsun! Ama dersen ki: Hadi Kanat, sen kim ben kim? Asla yadırgamam, alır başımı giderim ve senin mutlu olman için dua ederim. Senden beni kırmayacak değil, dürüst ve net bir yanıt bekliyorum. Beni yalandan daha çok yaralayacak hiçbir şey yoktur. Çünkü ben tüm ruhu, yalanların açtığı yaralarla parçalanmış bir adamım. Benim bir pırlanta yüzük alacak param yok. Ama sevdiğim kadına bir yüzük yapacak ellerim var.” dedi ve ağaçtan oyarak yaptığı yüzükleri uzattı.
Melis şaşkındı, çok etkilendi, o an kuş olup onunla birlikte uçmak isterdi. Gözlerinden yaşlar sicim gibi dökülüyordu. Kanat’a sarıldı ve göğsüne yaslandı. “Ben senin derinden bakan siyah gözlerini çok da anlayamamışım. Sana olan aşkımın nedeni sadece yakışıklılığın, cesaretin değilmiş. İçinde kaybolmak istediğim okyanus yüreğinmiş. Sarıl bana ve sakın beni hiçbir nedenle bırakma... Ölüm bizi ayırana dek, senin güçlü kollarında nergisin olmak ve sana çocuklar doğurmak istiyorum. Benim pırlantam sensin, hayatım boyunca evleneceği kadına ağaçtan yüzük yapan kimseyi görmedim. Seni ölünceye kadar seveceğim."
*
Dönüşte tekneyi Melis kullanıyordu. Aşk bir sihirdi, gözlerine yeşil daha yeşil, mavi daha mavi görünüyordu. Demek ki dış koşullar hiçbir şeymiş, dünyayı güzelleştiren yüreğimizden geçenlermiş, iç dünya değişmeden dış dünya değişmezmiş, diye geçirdi aklından...
*
Aslı, binlerce haber yapmış, çok sayıda insan tanımıştı, ilk kez böylesine gizemli bir adam görüyordu. Bu merak duygusu ile başka türlü rahat edemezdi. Nereye kadar giderse gitsin, gerçeği ortaya çıkaracaktı. Kimdi bu gizemli adam? Tehlikeli bir katil mi yoksa bir iyilik meleği mi?
*
Sonra diz çöktü. “Bir tanem birçok masalda hep beyaz atlı prens vardır, benim masalında ise beyaz atlı prenses var. Aslı’m seni çok seviyorum, benimle bir hayatı paylaşmaya ve birlikte büyümeye var mısın?” dedi ve çiçekleri uzattı.
*
“Kanat sana âşık olma nedenim ne biliyor musun? Öyle bakıyorsun ki; senin yanında kendimi tam ve tamam hissediyorum. Sen hem romantik hem de sahicisin. Gizemlisin ama güvenilirsin. Mertsin, cesursun, cömertsin, kararlısın, paylaşmayı seviyorsun. En önemlisi de merhametlisin.»

Kitap linki
B
geçen yıl
Egemen Koray Beyli'nin Kitapları Çıktı!
< Resime gitmek için tıklayın >

Instagram üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarla tanınan, birçok ebeveyne rehberlik eden ve Mühendisinoğlu ismiyle bilinen Egemen Koray Beyli’nin kitapları çıktı. Ebeveynlere yönelik Çocuğun İçin En İyisini Seç ile çocuklara yönelik Mühendis Olacak Çocuk isimli kitaplar raflardaki yerini aldı.

“Mühendisinoğlu” Egemen Koray Beyli kimdir?
Çocuğu dünyaya geldikten sonra, çocuğunun kullanacağı vitamininden bebek bezine kadar bütün ürünleri büyük bir titizlikle araştırmaya başlayan İnşaat Mühendisi Egemen Koray Beyli, ürünlerde kullanılan birçok bileşenin çocuklar için zararlı olduğunu tespit etmiştir. Bunun üzerine daha büyük bir titizlikle ve sistematik bir şekilde araştırmalarına devam etmiştir.

Araştırma sonuçlarını ve tavsiyelerini çocuğuna atıfla açmış olduğu @muhendisinoglu İnstagram hesabında paylaşmaya başlayan yazarın paylaşımları, çok kısa sürede geniş bir kitle tarafından ilgi görmüştür. Birçok anne ve baba, çocukları için alacakları bütün eşyaları seçerken bahse konu paylaşımları takip ederek seçmeye başlamışlardır.

Bu alanda otorite oldu
Hali hazırda 500 Bin takipçi bandını geçmiş olan Yazar Egemen Koray Beyli, kamuoyunda ve ebeveynler arasında yaygın olarak “Mühendisin Oğlu” lakabıyla bilinmektedir. Yapmış olduğu bazı çalışmalarda çeşitli uluslararası firmaların, Türkiye ve Avrupa’da satılan ürünlerinde ciddi farklılıklar olduğunu tespit etmiştir. Türkiye’de satılan ürünlerin bebekler ve çocuklar için zararlı bileşenler içerdiğini, ancak aynı marka ve aynı ürünün Avrupa üretiminde bunların olmadığını tespit etmesinin ardından bu durumu kamuoyu ile paylaşmıştır. Bunun üzerine ilgili firmalarla mahkeme süreçleri yaşamış ve bütün davaları kazanmıştır. İlgili firmalar, mahkemelerin sonunda Türkiye’de de aynı ürünleri satmak zorunda kalmışlardır.

Anne-babalar için bir pusula: Çocuğun İçin En İyisini Seç
Takipçilerinin yoğun ısrarları üzerine, çocuklar ve bebekler için ürün seçilirken dikkat edilmesi gereken konuları detaylıca kaleme alan “Mühendisinoğlu” Egemen Koray Beyli, Çocuğun İçin En İyisini Seç isimli kitabıyla anne-babalara birçok konu başlık altında rehberlik ediyor.

Özellikle kendisine yoğun sorulardan hareketle kaleme almış olduğu kitapta, bebek şampuanından ıslak mendile, bebek yağından demir takviyesine, bebek bezinden gaz giderici damlaya, devam sütünden kıyafet yıkanmasında kullanılacak deterjana kadar bebekleriniz için kullanacağınız birçok ürünü nasıl seçmeniz gerektiği detaylıca yer alıyor. Her bir bölümde, ilgili ürünün üretiminde kullanılan temel ham maddeler ve bu maddelerin fayda ve zararları okurların anlayabileceği bir dilde aktarılıyor.

Yediveren Yayınları markasıyla yayımlanan Çocuğun İçin En İyisini Seç isimli kitapta okurları ayrıca bir sürpriz bekliyor. Mühendisinoğlu Egemen Koray Beyli, bizzat kendisinin uyguladığı doğal bebek losyonundan yumuşatıcıya, doğal diş macunundan koruyucu kreme kadar evde kendi kendinize doğal bir yöntemle yapabileceğiniz birçok ürününün tarifini de veriyor.

Çocukları da unutmadı: Mühendis Olacak Çocuk!
Mühendisinoğlu Egemen Koray Beyli, anne-babalar için çalışmalar yürütürken çocukları da unutmadı. Genç okurlar için kaleme almış olduğu Mühendis Olacak Çocuk isimli serinin ilk kitabı olan Sihirli Aletler isimli kitap da Yediveren Çocuk markasıyla yayımlandı.

Mühendislerin kullandıkları birçok alet, çocukların sevecekleri ve anlayabilecekleri bir üslupta kaleme alınırken, çocukların kendi kendilerine aletler icat edebilmeleri için yönlendirmeler de bulunuyor. Komik bir anlatım ve karikatür çizimlerle çocuklara mühendislik ve fizik konuları severek aktarılıyor.
Mühendisinoğlu Egemen Koray Beyli, serinin diğer kitaplarının da yakın bir zaman raflardaki yerini alması için çalışmalarına devam ediyor.

Çocuğun İçin En İyisini Seç
“Adını tek nefeste telaffuz edemediğiniz hiçbir bileşeni, araştırmadan çocuklarınız için kullanmayın.” Yapmış olduğu paylaşımlarla bebek ve çocuklar için kullanılan birçok ürünü derinlemesine analiz eden, ürünlerin bebek ve çocuklar için fayda ve zararlarını araştıran, hammaddeleri ve içeriklerini inceleyerek gizlenen ve saklanan noktalarını tespit eden ve birçok ebeveynin bilgilenmesine yardımcı olan namıdiğer Mühendisinoğlu Egemen Koray Beyli’den anne ve babalar için yönlendirici bir rehber.

Kitapta bebek şampuanından ıslak mendile, bebek yağından demir takviyesine, bebek bezinden gaz giderici damlaya, devam sütünden kıyafet yıkanmasında kullanılacak deterjana kadar bebekleriniz için kullanacağınız birçok ürünü nasıl seçmeniz gerektiği detaylıca yer alıyor. Her bir ürünün içerisinde kullanılan maddeler teker teker açıklanarak, faydaları ve zararları gün ışığına çıkarılıyor. Ayrıca, doğal bebek losyonundan yumuşatıcıya, doğal diş macunundan koruyucu kreme kadar evde kendi kendinize yapabileceğiniz birçok doğal ürünün tarifi de sizleri bekliyor. (Tanıtım bülteni)

Mühendis Olacak Çocuk / Sihirli Aletler
Hey, sen!
Mühendis olacak genç arkadaşım!
Mühendislerin kullandıkları sihirli aletlerin neler olduğunu biliyor musun?
Peki ya o aletlerin tarihlerini, kimler tarafından icat edildiklerini merak ediyor musun?
O zaman hiç bekleme, sayfaları çevirmeye başla!
Mikroskoptan barometreye, tornavidadan matkaba, pusuladan bilgisayara kadar birbirinden farklı onlarca sihirli alet seni bekliyor.
Aletlerin komik ve sihirli yolculuğuna hazır mısın?
B
2 yıl
Vatan Değişim İstedim İade Etti
Merhabalar bundan birkaç ay önce MSI RX 580 ekran kartımı garantiye yolladım. Servis değişim ya da iade seçeneği sundu. Bende şu anda fiyatlar epey arttığı için değişim talep ettim. MSI servisi aldığım yere yani VATAN Bilgisayara bu talebimi iletmemi istedi. Onlarca defa iade değil değişim istediğimi söyledim ama bu beş para etmez firma bana parayı iade etti. Müşteri hizmetlerini arayayım dedim sırada 100 kişi bekliyor. Lütfen konuyu öne çıkarın bu dolandırıcılardan kimse bir şey almasın.
B
2 yıl
Tarihçi Yazar Mehmet Işık
Tarihçi-yazar Mehmet Işık, son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen ve her fırsatta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmeye çalışan Fatih Tezcan ve onun gibi zihniyetlere sert tepki gösterdi. Işık, bu zihniyet için “Kendilerine ezberletilenleri söylüyorlar” dedi.

Mehmet Işık’tan Atatürk’e Hakaret Edenlere Sert Çıkış

Bu tarz kişilerin söylediklerini doğru zannedenler oluyor, buna binaen birkaç kelam edelim;

1-Tarih açısında bakıldığında 16 Mart 1920 İstanbul’daki meclis basılmış, dağıtılmış, İşgal Kuvvetleri Şehzadebaşı’ndaki bir karakolda yatağındaki masum askerli şehit ederek katletmişlerdi.

2-İstanbul’daki Meclis-i Mebusan’ın kapatılmasının sebebi ise Son Osmanlı Meclisi, Padişahında bilgisi doğrultusunda Misak-ı Milli Kararlarını kabul etmesiydi. Ki maddeleri hazırlayan Temsil Heyeti ve lideri Mustafa Kemal Paşa idi.

3-Paralel Meclis ifadesine gelince, 1. maddede izah edildiği üzere meclis kapandığı için yeni bir meclis açılmıştı ama biz biliyoruz ki bu millet birkaç yıl önce başta bu zevat ve benzerlerinin yıllarca methiyeler dizerek nemalandığı kökü dışarıda bir organizasyon Meclis ve ülke içerisinde devletin meclisin paralelini kurup millete operasyon çekmek istemişlerdi ama başarılı olamadılar.

4- I. TBMM, kendisinden sonra günümüze kadar gelen tüm meclisten demokratiktir ve seçilen vekiller bakımından da genel başkan tayini ile vekil seçimi söz konusu değildir.
5-İşbirlikçi bir subay ifadesine gelince bu öncelikle Maraş, Antep, Urfa gibi Kurtuluş Savaşı başlamadan önce vatan, bayrak ve İslam adına savaşan şehirlerini kurtaran, sonra Kurtuluş Savaşı’nda vatanı için savaşan tüm şühedaya hakarettir. Yani bu millet, en az Mustafa Kemal kadar ordu ve halkın üzerinde nüfuz sahibi diğer komutanların hepsi İngiliz’e, Fransız’a, Ermeni’ye ve Yunan’a ve daha onlarca düşman oluşuma karşı yek vücut olmasını bildiler de sonra işbirlikçi bir subaya karşı mı koyamadılar? Yani bu alçak diyor ki; bu millet ihaneti gördü de ferasetini, idrakini, ahlakını, cesaretini ve daha nice meziyetini yitirdi! Allah’tan başka kimseden korkmayan bir millet düşmanın kendisinden korkmadı da işbirlikçisi bir subaydan korktu diyor!

6-Bu kişilerin asıl amacı İslam değil! Amaçları Osmanlı da değil! Türk Milleti ise hiçbir zaman olmadı, olamaz! Bunlar her devirde muhakkak özel ekipler tarafından yetiştirilir, söyleyecekleri ezberletilir, son sözleri sorulduğunda ya “Benim deli raporum var! Ne dediğimi hatırlamıyorum!” olur veya “Ben ülkemi seviyorum, devletimin bana vereceği görevlere, devletim için hizmete hazırım!” der.

Mehmet Işık Kimdir?

Mehmet Işık 1982 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmuştur. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde, “Özel Eğitim Kurumlarında Tarih Dersi ve Önemi” adlı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Akademik çalışmalarına kısa bir süre ara vererek çeşitli özel kurumlarda tarih ve sınıf öğretmeni olarak görev yapmıştır. Şu ana kadar tarih alanında birçok kitap kaleme almış olan yazar kitap çalışmalarına devam etmektedir.
B
2 yıl
Casper VIA P3 Kullanıcılar Kulubü
Bu konu Casper VIA P3 Kullanıcılar Kulubü için açıldı. Telefona dair merak edilen her şeyi bu konu altından cevaplayabilirim.

Casper VIA P3 Recovery Moduna Alma
Videoyu izlemek için tıklayınız

Casper VIA P3 Fastboot Moduna Alma
Videoyu izlemek için tıklayınız

Casper VIA P3 İnceleme
Videoyu izlemek için tıklayınız

Casper VIA P3 AnTuTu Performans Testi
Videoyu izlemek için tıklayınız
B
2 yıl
Şanlıurfa Özel Rehabilitasyon Merkezi
Urfa Özel Rehabilitasyon Merkezi, zihinsel engelli, yaygın gelişimsel bozukluk (otizm), işitme engeli ve bedensel yetersizliği tanısı olan çocukların özelliklerine ve bireysel gereksinimlerine cevap vermek üzere hizmet vermeye başlamıştır. Şanlıurfa ve değerli çocuklarımıza, uzun zamandır süre gelen bir zamanla uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz.

Şanlıurfa Rehabilitasyon merkezimiz şehrin merkezinde, tanınırlığı, eğitim kalitesi, ev sıcaklığında ama bir o kadar da profesyonel çalışmasıyla, özel eğitimin Urfa’da ki mihenk taşıdır.

Öğrencilerimiz, dilerlerse aileleriyle beraber evlerinden özel servis araçlarımızla alınır, yine evlerine teslim edilirler. Tüm araçlarımız, güvenlik ve konforu ön planda tutarak, öğrencilerimize rahat bir ulaşım sağlamaktadır.

Urfa Rehabilitasyon merkezi kadrosunu güvenilir ve uzun süreli çalışacak profesyonel ekibiyle donatan kurumumuz, başarıyı temel alan, sıcak ve huzurlu bir ortam yaratmaktadır. Her bir çalışanın öğrencilerimize yaklaşımı şu soruya evet cevabı verebilecek bir ortam yaratma idealindedir.
B
2 yıl
Casper VIA P3 Ayrıntılı Kamera İncelemesi
< Resime gitmek için tıklayın >

Bu yazımızda Casper VIA P3 modelinin kamerasına yakından bakacağız. Kamera modları ve teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağım. Kamera testlerini gerçekleştirip siz kullanıcıları doğru şekilde bilgilendirmek için birkaç çalışmayı paylaşacağım. Öncelikle Casper VIA P3’ün kamera özelliklerini merak ediyorsanız bu inceleme de örnek çekimler ve videolarla doğru bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kamera Özellikleri

Birinci Kamera Özellikleri

 • Çözünürlük: 13 MP
 • Diyafram Açıklığı: F2.0
 • Video Kayıt: 1080P Saniyede 30 Kare
 • Dijital Görüntü Sabitleyici (EIS)
 • Portre Modu (Bokeh)
 • Yapay Zeka (AI) Nesne Algılama
 • Otomatik odaklama
 • Coğrafi Konum Etiketleme
 • Dahili QR Kod Okuyucu
 • 1.12μm Piksel
 • LED Flaş


İkinci Kamera Özellikleri

 • Çözünürlük: 5 MP
 • Diyafram Açıklığı: F2.4
 • Derinlik Algısı (Bokeh)
 • 1.75µm Piksel
 • Ön Kamera Özellikleri
 • Çözünürlük: 8 MP
 • Diyafram Açıklığı: F2.2
 • Video Kayıt: 720P Saniyede 30 Kare
 • Sanal Flaş


Kamera Modları
VIA P3’ün birden fazla kamera modu bulunmaktadır. En solda bokeh modu, QR modu, güzellik modu video için, güzellik modu fotoğraf için, çıkartma modu v.s olmak üzere toplam 7 moda sahip. Bu modlardan kısaca söz edecek olursak;

Bokeh Modu: Öndeki nesneye odaklanıp arkadaki nesneleri bulanıklaştırmanızı sağlıyor.
QR Modu: Harici bir uygulamaya ihtiyaç duymadan QR kodlarını taratmanızı sağlıyor.
Güzellik Video İçin: Videolarda yüzleri güzelleştirmenizi sağlıyor.
Güzellik Fotoğraf İçin: Çektiğiniz fotoğraflara makyaj yapmanıza yarar.
Çıkartma: Arttırılmış Gerçeklik (AR) kullanarak videolara çıkartmalar ekliyor.

Kameranın modları ile çekilmiş örnek fotoğraf ve videolar ile modların işlevselliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kamera Ayarları

< Resime gitmek için tıklayın >

Burada eksikliğini hissettiğim bir kısımdan söz etmek istiyorum. Kamerada manuel mod olmaması bana göre büyük bir eksiklik. Casper’ın yeni güncelleme ile bu sorunu çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer çok fazla ayarlama ile uğraşmayı seven biri değilseniz tabi bu sizin için sorun olmayacaktır.

< Resime gitmek için tıklayın >

Kameranın ayarlarına girdiğimiz zaman ızgara çizgisi, yüz tespiti, deklanşör sesi, sarsıntı önleme gibi önemli ayarları kolayca açıp kapatabiliyoruz.

Video Kalitesi
Cihazın video kalitesine bakarsak FHD (1920×1080) çözünürlükte kayıt alabiliyoruz. Bu kayıt saniyede 30 kare olacak şekilde yapılabiliyor. Video üzerine en net bilgileri çektiğim örnek çekimlerle anlayabilirsiniz. Örnek video ile çekilen görüntüler aşağıdadır.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Kamera Çekimleri

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Casper VIA P3 Ayrıntılı Kamera İncelemesi
B
2 yıl
Casper VIA P3 Detaylı İnceleme
< Resime gitmek için tıklayın >

Pahalı akıllı telefonlar gittikçe daha az şaşırtıcı hale geldikçe, fiyat ve performans alanında adını duyuran markalar bu boşluğu dolduruyor. Daha birkaç yıl önce bile duyulmamış markalar ise bugün performans ve kamera kalitesi yönünden adını duyuran telefonlar çıkarıyor. Adını duyuran ve sektörde bilinen markaların bu tarz akıllı telefonlar çıkarması müşterilerin tercihlerini elbette etkiliyor.

Son günlerde adını duymaya başladığımız Casper VIA P3 modeli ise bu akıllı telefonlardan bir tanesi. Geçen aylarda Casper VIA F3 buna iyi bir örnekti. Bu yıl ise firma VIA P3 ile daha da ileri gidiyor. Bugün ise uygun fiyatlı bir model olan VIA P3 modelini sizler için detaylı olarak inceledim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Akıllı telefonların bana göre en büyük sorunlarından biri yazılım bağlantısının kesilmesidir. Yani üretici firmanın güncelleme yapmaması ya da bu destek süresini kısa tutmasıdır. Lakin yerli markamız Casper ise yazılım desteği konusunda ürettiği cihazların hep arkasında durduğu için gelecek zaman diliminde cihazın yeni güncellemeler ile tekrar geliştirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yeni modelin normal bir kullanıcı gözüyle nasıl göründüğü ve aynı fiyat klasmanında bulunan diğer cihazlara göre nasıl avantajlar sağladığını detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Eğer bu detaylar sizi tam olarak tatmin etmediyse en yakın teknoloji mağazasına gidip Casper standında cihazı incelemenizi öneririm. Yalnız cihazı incelerken oradaki görevli daha fazla prim almak için size gelip başka bir markanın cihazını överse, oradan uzaklaşıp Casper’ın online sitesinden siparişinizi verebilirsiniz.

Kutudan Çıkanlar
< Resime gitmek için tıklayın >

Videoyu izlemek için tıklayınız


 • Casper VIA P3
 • Şarj Kablosu
 • Şarj Başlığı
 • Kulaklık
 • Koruma Jelatini (Telefona yapıştırılmış olarak geliyor)
 • Kullanım Kılavuzu
 • Garanti Belgesi
 • Sim Kart İğnesi


Ekran
< Resime gitmek için tıklayın >

Ekran kalitesi genellikle daha ucuz telefonlarda pek önemsenmeyen bir detaydır. Firmalar fiyatı düşürmek için ekran kalitesini düşük tutarlar ancak Casper bu modelde 720×1520 (HD+) piksel çözünürlüğünde IPS LCD ekran kullanarak kullanıcıyı tatmin edecek bir kalite sunmuş. Ekran ve gövde oranı ise %78.79 olarak düşünülmüş. Piyasadaki telefonlara nazaran büyük bir çentiğe sahip olan bu model ön kamera, yakınlık sensörü gibi sensörlerle donatılmış.

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın HD+ ekranı 288 ppi piksel yoğunluğuna sahipken telefonun boyutu göz önüne alındığında bu ekran net ayrıntılar sağladığını görüyoruz. LCD olmasına rağmen panel iyi bir kontrast, parlaklık ve doygun renkler sunuyor. Samsung’un AMOLED ekranları kadar olmasa da yine iyi bir kalite sunuyor.

Tasarım
< Resime gitmek için tıklayın >

Uygun fiyatlı telefon tasarımı tipik olarak premium bir görünüm beklememeniz gerektiği anlamına gelir ancak Casper VIA P3’te ise durum böyle değildir. VIA P3’ün malzeme kalitesi son derece güzel ve VIA F3’ün klasik stiline dayanıyor. Cam tasarım, ele oturan yapı, siyah parlak görünüm cihazı eline alan kullanıcılara premium hissiyat oluşturuyor.

Dayanıklı cam tasarım çizilmelere karşı koruma sağlarken ekranı çevreleyen sert plastik darbelere karşı tam koruma sağlıyor. Elbette bir metal çerçeve kadar dayanıklı olmasa da orta düzey darbelere karşı telefonu koruduğunu söyleyebiliriz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın ön paneline baktığımızda iPhone X benzeri geniş bir çentik görüyoruz. Bu çentik dışında ekranın geri kalan kısmını IPS LCD ekran kaplıyor. Cihazın arka kısmına odaklandığımızda ortada Casper logosu yer alırken logonun üstünde 4 yapı göze çarpıyor. Bunlar sırasıyla 13 MP Kamera, 5 MP Kamera, Led Flaş ve parmak izi okuyucusu olarak sıralayabiliriz. Bu kameralardan biri görüntü diğeri derinlik kamerası olarak işlev görüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın kenarlarına bakınca sol tarafta sim kart girişi sağ tarafta ortada güç üstünde ses kontrol tuşları yer alıyor. Üstte kulaklık altta ise USB Type C girişi yer alıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

VIA P3 modeli 8 mm incelik 163 gr ağırlığa sahip olup taşımada ve tutmada son derece kolaylık sağlıyor.

Kamera
< Resime gitmek için tıklayın >

Kullanıcılar için önemli bir bölüm olan kamera bölümünde ise cihazın kamerası hakkında fazla detaya girmeden inceleme yaptım. Detaylı inceleme için “Casper VIA P3 Ayrıntılı Kamera İncelemesi” yazıma göz atabilirsiniz.

Telefonun arka tarafında 2 adet kamera bulunuyor. Bu kameralardan ana kamera 13 MP iken ikinci kamera ise 5 MP çözünürlüğe sahip. Arka kamera ile saniyede 30 kare olacak şekilde FHD yani 1920×1080 çözünürlüğünde videolar çekebilirsiniz. Video kalitesi için aşağıdaki test videolarını inceleyebilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ana kamera dışında ikinci kamera ise görüntüye derinlik algısı (Bokeh) kazandırıyor. Ayrıca çekimlerde dijital görüntü sabitleyici teknolojisi kullanılıyor. Bu da çekim yaparken sarsıntıların önüne geçmenizi sağlıyor. Kamerada portre modu, yapay zeka nesne algılama, dahili QR okuyucu gibi modlar bulunmakta.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ön kameraya baktığımızda 8 MP çözünürlüğünde bir kamera görüyoruz. Bu kamera ile HD (720p) videolar çekebiliyoruz. Ön kamerada güzellik modu, bokeh modu ve AR çıkartmaları şeklinde birçok özelliği kullanabiliyoruz. Cihazların ön ve arka kamera ile çekilmiş fotoğraf ve videolarına yazının devamından ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için dediğim gibi yukarıda sizlerle paylaştığım ayrıntılı kamera incelemesi yazıma göz atabilirsiniz.

Donanım
Yazının bu bölümünde cihazın bir kullanıcı için belki de en önemli kısımlarından biri olan donanım özelliklerine değineceğiniz. Telefonun işlemcisi olarak Helio P60 yani MediaTek MT6771 kullanılmış. Bu işlemci 8 çekirdek olup 2.0 GHz frekansa sahip. 64 bit işlemci mimarisine sahip olan bu cihaz 800 MHz frekansa sahip bir grafik işlemcisinden güç alıyor. VIA P3 için 3 GB ram düşünülmüş ve bu 32 GB depolama ile desteklenmiş. 32 GB dahili depolama SD kart ile 256 GB’ta kadar yükseltilebiliyor.

Telefonun AnTuTu testinden aldığı puan 160.000-165.00 arasında ve bu skor Huawei P Smart 2019, Oppo AX 7 gibi orta düzey telefonlardan daha yüksek bir skor anlamına geliyor. AnTuTu testine dair videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız

VIA P3 ile test ettiğimiz oyunları aşağıda sıraladım. Bu oyunları oynarken takılmalar yaşamadım. Sanırım Casper’ın donanım olarak birleştirdiği parçalar bir araya gelince ortaya performanslı bir cihaz çıkmış. Yani aslında Xiaomi için sıkça duyduğumuz “Fiyat-Performans” sloganını bu cihaz içinde kullanabiliriz.


 • Asphalt 9
 • Asphalt 8
 • Asphalt Nitro
 • Call Of Duty Mobile
 • CarX Highway Racing
 • Dead Trigger 2
 • Modern Combat 5
 • N.O.V.A Legacy
 • PUBG Mobile
 • PUBG Mobile Lite


Batarya
Cihazın batarya kapasitesi 3000 mAh ve bu normal bir kullanıcı için 1 günü çok rahat çıkarıyor. Batarya ile 3G ile konuşmada 22 saatlik bir skor elde edilebilir. Bataryayı artık bir standart haline gelen USB Type-C girişi ile şarj edebiliyoruz. Batarya teknolojisi olarak Lithium Polymer (Li-Po) kullanılmış. Batarya özelliklerine baktığımızda 5V/2A şarj desteği olduğunu görüyoruz.

Yazılım
< Resime gitmek için tıklayın >

P3’ün yazılımına Android9 saf arayüzü ile geliyor. İçinde ekstra olarak Casper’ın birkaç uygulaması tek yer alıyor. Bu yönden cihaz hafızasında yer kaplayan işletim sisteminin boyutu oldukça düşüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Saf Android arayüzü cihazın geçişlerde ve kullanımda hızlı yanıtlar vermesini sağlıyor.

Casper VIA P3 Genel Yorum
Cihazın kendi fiyat aralığında iyi bir performans gösterdiğini kullanarak test edebildim. Oyunlarda herhangi bir kasma yaşamadım. Özellikle PUBG Mobile ile yüksek ayarlarda takılma yaşamadan oynayabildim. Oyun oynamak için son derece iyi bir Android akıllı telefon diyebilirim. Bu fiyat bandında Casper’ın orta düzey kullanıcılar için son derece iyi bir cihaz çıkardığı rahatlıkla söyleyebilirim. Cihazla ilgili olumlu ve olumsuz yönleri yazının devamında sizlerle paylaştım.

Olumlu Yönler

 • Fiyat
 • Performans
 • İyi Tasarım
 • İyi Kamera
 • Hızlı Arayüz
 • Oyun Performansı
Olumsuz Yönler

 • Geniş Çentik
 • Saf Android Arayüz
 • Yetersiz Android Uygulama Sayısı

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.