S

Teğmen
25 Şubat 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
28 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
4 yıl
Türkçe Karakter Kütüphanesi
Merhabalar. Arduino LiquidCrystal kütüphanesini ve Print kütüphanesi değiştirerek türkçe karakterlerin kullanımını kolaylaştırdım.
Kütüphane linki https://github.com/semihimes/Arduino-Turkce-Karakter
Her türkçe karakter için kodunuzu düzenlemeniz gerekmeyecek, yani lcd.print("fıstıkçı şahap") yazdığınızda "fıstıkçı şahap"ı görebileceksiniz :) ...
S
11 yıl
Offline UPS- kesintisiz güç kaynağı.
...
S
13 yıl
HDD arızası
Merhaba. Herkese selamlar.

Başımda saçma bir bela var ki sormayın (aslında sorun (!) ) Hard diskime bir haller oldu :)
Format atamıyorum. sistemi açabiliyorum ama eski verilerimi başka bir yere aktaramıyorum( başka HDD veya flash) bazı dosyalarımı açamıyorum. Başka işletim sistemine bağladığım HDD'mi windowtan denetleme yaptıramıyorum, Hatta biçimlendirme bile yapamıyorum. Şu anda bu arızalı HDD'ye kurulu sistemden yazıyorum bu mesajı, Şimdi bu HDD bozuk mu? Hard diskimi subwooferın yakınına koymuş olabilirim bu HDDyi tamamen öldürür mü. Bilgisi olan biri yardımcı olursa çok sevinirim.
S
14 yıl
oyun direksiyonu modifiye
joystickle uçuş sarmayınca biraz da can sıkıntısından birkaç saatte ortaya çıktı. Hemen herkesin yapabileceği kadar kolay...

video aşağıda
http://www.youtube.com/watch?v=k4y8Su7f_SQ
S
14 yıl
Oyun Direksiyonu (Steering wheel) Modifiye - Deadzone (boşluk) kaldırma
Arkadaşlar merhaba.

Konu başlıkta net. Hikayesi de aşağıdadır.

Yarış simülasyonlarına merak sarıp da Richard Burns Rally ve rFactor'u kurdum. Bu simulasyonları klavyeden oynamak ölüm . Ben de bir Oyun direksiyonu edindim pedallarıyla beraber. en dandiklerinden 30 TL'ye aldım bir tane ne marka olduğunu tahmin edersiniz.

Oynamaya başlayınca bu cihazın dandiğiyle simulasyon oynarken oyundaki rakiplerden çok direksiyonla mücadele ediyorsunuz. İptal edilemeyen bir deadzone'ları var ve deadzone'dan atladıktan hemen sonra direksiyon neredeyse %10 aniden dönüp sonra hassas %15-25-100 'e kadar gayet düzgün kontrollü dönüyor.

İyi de araba sollarken ince ince şerit değiştirebilmek lazım ama olmuyor. Bazı kaliteli Oyun direksiyonlarının yazılımları var bu sorunları çözecek ama bu ucuz makinenin bilgisayara gönderdiği veride problem olduğunu >>>DXTweak<<< programıyla farkettim.

Başta çok sövdüm, "Ucuz mucuz neden kardeşim! Bırakın isteyen kalibrasyondan deadzone açsın kapasın!" diyerekten ama adamların hedef kitle için önemli olan kalibrasyonla falanla filanla uğraşmadan makineye takar takmaz oynamaya başlayıp hevesini alacak insanlar. Onlar da haklı ama ben de tutup 150 TL vermek istemedim düzgün bir cihaza.

Neyse sonra eldeki makineyi modifiye etmeye karar verdim. Direksiyonu söküp mıncıklamaya başladım . Bu tür şeylerle amatör olarak ilgileniyorum ve elektronik jargonuna, sembol ve gösterimlere tam olarak vakıf değilim . Modifiyeyi aşağıdaki gibi yaptım ve netice aldım. Artık direksiyonum 170 derecede boşluksuz duyarlı (forcefeedback dandik ama olsun).

Bunun yanında eski bir jostickim vardı uçuş simulasyonları için. Onu da parçalayıp pedallara debriyaj eklemek için kullandım. Onu da bir ara yazarım, G25'ten çok daha ucuza aynı kalitede olmasa da iş gören bir donanımım oldu. Yapmasının oynamasından daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim zaten amaç biraz da bu.

Cihaz en soldan en sağa kadar 90 derecelik açı aralığında kumanda ediyor. Direksiyon -90'dan + 90'a (toplam 180 derece) dönüyor ama zaten 45. derecede full dönmüş oluyor oyundaki direksiyon.

Direksiyun milinin ucuna bir potansiyometre bağlıydı. Aldım baktım ve inceledim işte aşağıdaki resimde (süper çizdim ama ) anlatıyorum devamını

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyun direksiyonunun bu potansiyometreden aldığı pozisyon bilgileri de aşağıdaki gibi. Görüleceği gibi cihaz 90 derecelik alanda aslında toplam yaklaşık 5 Kohmluk aralığa duyarlı

< Resime gitmek için tıklayın >

Aşağıdaki resimde de bağlanacak dirençler için şema ve sorunun çözümü var. Direksiyonu en sola çevirdiğimizde sağlamamız gereken değerler 1. durumda; en sağa çevirdiğimizde sağlamamız gereken değerler 2. durumdadır.

< Resime gitmek için tıklayın >


İş bittip de bağlantıları yaptıktan sonra, oyun direksiyonumuzu oyun kumandalarından kalibre etmeliyiz. Daha ince ayar için DXTweak programını öneririm. Basit küçük ve işlevlidir. Google'dan aratıp bulabilirsiniz. buradaki mevzuda bir çalışmayı internette ne kadar aradıysam bulamadım, bu nedenle paylaşmak istedim.

Ayrıca bu işi yapmak için farklı yollar da var. Pot'a bağladığımız paralel dirençleri kullanmak yerine 3K'lık 250 derece falan duyarlı olan olan pot'lar bulunabilir. bu durumda seri direnç değerleri gözden geçirilerek yeniden hesaplanır. Hatta konuya benden daha hakim kişiler daha pratik veya fonksiyonel çözümler de getirebilirler. Bir ara fotoğraf da eklerim daha zengin görünür .
S
14 yıl
deneme
resim aşağıda

forumlar için 1 "image" ile
< Resime gitmek için tıklayın >" target="_blank">< Resime gitmek için tıklayın >

forumlar için 1 "s image" ile

< Resime gitmek için tıklayın >" target="_blank">< Resime gitmek için tıklayın >
hadi bakalım :)
S
15 yıl
İlginç O/C sorunu athlon 3000+
---Mehaba athlon 3000+ işlemcimi 2500mhz (278mhz fsb) hızda rahatça kullanırken bilgisayara bir format attım bir daha da 200 mhz fsb'nin 10 mhz üstünde bile açılmıyor.

---Enteresan olan uygun ram ve voltaj ayarlarını biostan yaptıktan sonra windows üzerinden clockgen ile yine 2500'ü bulduruyorum ama bilenler bilir bazı oyunlar bu şekilde sorunlu çalışıyor. Bir fikri olan var mı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.