D

Binbaşı
08 Mayıs 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
85 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
4 yıl
Alienware m15 Servis ve Ürün Desteği
Herkese Merhaba,
Şubat ayında aldığım Alienware m15 cihazımı kullanmaya başladıktan sonra özellikleri yeterli olmasına rağmen birkaç oyunda ve Premiere Pro gibi ağır programlarda sürekli donma ve kasma sorunları gözlemledim.
Ben de durumu çözmek için ürünü Amerika'dan aldığım için oranın müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. Bana başta yardımcı olacaklarını söylemelerine rağmen nerdeyse 2 hafta boyunca sorunu çözmeyecek farklı denemeler yaptırdılar. Ardından artık bir aya yaklaşırken bana ürünü onlara göndermemi istediler. Fakat ben Türkiye'de olduğum için gönderme şansım yoktu ve koronavirüs dolayısıyla da amerikaya ne zaman gideceğim belli değil. Ben de durumu onlara söyledim ama garantimin yurtdışını kapsamadığı için yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben de son seçenek olarak türkiye servisini aradım.
Onlar da bana garantimi buraya taşıyabileceğimi söylediler. Garantiyi taşıdıktan sonra onları aradım ve hem ekrandaki ışık süzmesi sorunu ile hem de termal soğucu parça üzerinde bulunan termal padlerin iyi uygulanmadığını söyledim. Onlar da bana yardımcı olacaklarını ve aksi olmadığı müddetçe bir sonraki iş günü için geleceklerini söylediler. Aradan 2 gün geçmesine rağmen herhangi bir bilgilendirme almayınca ben de onları tekrar aradım.
Bana parçaların 29 nisan'da geleceğini bu nedenle de şu an beklemem gerektiğini söylediler.
Bir müşteri olarak 1 ay saçma sapan çözümler uygulamak için bekletildim ve ben onlardan korona virüs dolayısıyla bana yardımcı olmalarını istediğimde bana negatif cevap verdiler. Şimdi ise onlar benden korona virüs dolayısıyla beklememi istiyorlar. Sizce bu bir şirketin müşterisine takınması gereken bir tavır mı?
Siz siz olun Dell veya Alienware marka ürün alırken satış öncesi ve sonrasında cihazı dikkatlice inceleyin. Yoksa benim gibi online alıp bu sıkıntıları yaşamanız muhtemel. Konu hakkında güncelleme geldikçe ilk mesajı düzenleyeceğim.
D
4 yıl
Alienware m15 R1 Performans Sorunu
Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce kendime Alienware m15 R1 cihazını aldım yurtdışından. Cihazı 2 haftadır kullanıyor olduğum sürede bazı şeyler rahatsız etti beni. Daha yeni yüklediğim Division 2 oyununu düşük grafikte bile akıcı şekilde oynayamıyorum. İnternette bu cihaz ile aynı donanıma sahip laptopları gördüğümde yüksekg grafik ayarlarında bile iyi sonuçlar aldığını gördüm. Cihazın termal macununu değiştirdim ve cpu yu -120v undevoltladım ve gpu ya +100 mhc oc verdim afterburnerdan. Cihazla gelen power brick ise 240w. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir?
Gerekme durumun göre cihaz donanımı;
8750h
1060
1 tb sshd
8 gb 2666mhz
darkgamer_gs yeniden paylaştı. Bu konu başka bir üye tarafından açılmıştır, profilini görüntülediğiniz üye konuyu kendi profilinde yeniden paylaşmıştır.
5 yıl
M
5 yıl
iOS - iPadOS 13 [ANA KONU] - FİNAL 13.7
iOS 13 ile alakalı bilinen tüm içerikleri bu konu altında toplandı.
Apple iOS 12 ile iOS'a kullanıcıların uzun zamandır aradığı yazılımsal stabiliteyi yüksek oranda yakalayan Apple, aynı zamanda büyük değişiklikler ve yenilikler sunacağı 13 için 2 senelik bir vakit ayırdı.
Güncellenen WWDC uygulaması bizlere kişiselleştirilebilir uygulama simgelerinin de eklenebilir olacağına dair ipuçları içeriyor.


iOS 13 İle ilgili Genel Kullanıcı Şikayetleri

 • Şuanda bilinen en bariz problem her cihaz her kullanıcıda olmasa da batarya ve performans konusunda bir çok kullanıcı problemler yaşıyor. Aynı zamanda arayüzde çeşitli hatalar da göze çarpmıyor değil.

 • 13.5.1 Sürümü itibariyle çok karşımıza çıkmasa da Wi-Fi kopmaları ,bluetooth açık iken wifi hız düşüşleri gibi çeşitli bağlantı problemleri de görülmüştü.

 • Geri kalan problemlere nadiren sistemsel hatalar nedeniyle sayılı kullanıcıların yaşadığı için burada yer verilmedi. Genel olarak herkesin şikayet ettiği bir konu olursa bu paragraf altında listelenecektir.


  iOS 13.5.1 İle Gelen Yenilikler

 • Tamamı ile IOS 13.5 sürümündeki JailBreak açığını ve diğer güvenlik açıklarını kapatan bir güncelleme.


  iOS 13.5 İle Gelen Yenilikler

 • Yüz maskesi takarken Face ID’li aygıtlarda kilit açma işlemi basitleştirildi ve maske var iken otomatik olarak yüz tanıma işlemi iptal edilerek numerik tuşlar gösterilecek.


 • App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes ve Face ID ile girişi destekleyen diğer uygulamalardaki kimlik doğrulama sırasında da kullanılabilir

 • Halk sağlığı yetkililerinin COVID-19 temas izleme uygulamalarını desteklemek için Maruz Kalma Bildirimi API’sı


 • Grup FaceTime görüşmelerinde bir katılımcı konuşurken video karesi boyutlarının değişmemesini sağlamak amacıyla otomatik öne çıkmayı denetleme seçeneği

 • Bu güncelleme hata düzeltmeleri ve başka iyileştirmeler de içerir.
  Kullanıcıların bazı web sitelerindeki video yayınlarını oynatmaya çalışırken siyah ekran görmesine neden olan bir sorunu düzeltir

  Paylaşma sayfasında önerilerin ve eylemlerin yüklenmemesine neden olan bir sorunu giderir

  Kaynak


  iOS 13 Gelen Yenilikler

  Gelen yeniliklerin tüm listesine Apple'ın kendi sitesinde erişebilirsiniz. Burada iOS 13'te öne çıkarılan özelliklere yer verilecektir. iOS 13

  • Koyu Mod
   Kullanıcıların birkaç güncellemedir istediği ve Apple'ın bu konuda özel bir birim oluşturduğu Karanlık mod kullanıma sunuldu.
   AppStore kapsamındaki bütün diğer geliştiricilere ait uygulamaların da yakın zamanda kendilerini bu tasarıma uyacak şekilde güncelleme alması bekleniyor

  • Fotoğraflar uygulaması içerisinde büyük revizeler meydana geldi. Resimleri yıllık aylık ve günlük görünümde görüntüleme seçeneği eklenirken düzenleme kısmının tasarımı yüksek oranda değiştirildi ve video düzenleme kısmı uygulamaya eklendi.

  • Gizlilik anlamında büyük bir değişim sağlayacak Apple ile giriş yap özelliği sisteme entegre edildi. Uygulamalar kayıt olurken Google veya Facebook ile giriş yap özelliği yerine Apple sunucuları üzerinde anonim olarak oluşturulacak sahte e posta adresleri ile uygulamaların kullanıcı kayıtlarına veri takip yapmasını zor kılmayı amaçlıyor.

  • Mesajlarda enteger bulunan Memoji için Memoji çıkartmaları sisteme eklendi. Bunlar aynı emojiler gibi uygulamalarda mesaj olarak gönderilebiliyor.

  • Anımsatıcılar uygulaması yeniden tasarlandı. Hem proaktif öneriler sunacak hem de daha düzenli bir yapı oluşturacak çerçevede iOS 13 ile kullanıma sunulacak

  • Apple tarafından Face ID'nin %30'a varan oranla daha hızlı açıldığı, uygulamaların ise 2 kata varan oranla daha hızlı açıldığı vaad ediliyor.

  • Safari'ye indirme yöneticisi dahil edildi.  iPadOS 13 Gelen Yenilikler

  iPadOS


  • Çoklu uygulama kullanımı için büyük oranda iyileştirmeler yapıldı. Aynı uygulamaya ait iki sekme açma, birkaç farklı uygulamayı grup halinde açabilme ve uygulama üzerinde yüzen uygulama çalışma stilinde yenilikler ve yüksek oranda iyileştirmeler yapıldı.

  • Ana ekranda daha fazla uygulama gözükürken widget görünümü ana ekran ile birleştirildi.

  • Apple Pencil için kalem gecikmesi çok daha kısa bir süreye indirildi. Araç Paleti tasarımı değiştirilirken uygulama üzerinde yüzebilecek şekilde kullanım sisteme dahil edildi

  • Bir belgeye veya siteye ait ekran görüntüsü PDF olarak tam sayfa ekran alıntısı alma özelliği dahil edildi.

  • Metin düzenlemede kullanılan kopyala yapıştır ve geri al için yeni parmak hareketleri sisteme tanımlandı.

  • Ekran klavyesi tam boyuttan uygulama üzerinde yüzebilecek konfigürasyona geçebiliyor.

  • Sisteme font desteği geldi. AppStore'dan fontlar indirilebiliyor.

  • Dosyalar uygulamasına yeni görüntüleme modu eklendi. Aynı zamanda Type C üzerinden takılan USB SD Car gibi depolama birimleri sistem tarafından algılanabiliyor.

  • Safari iPad'e özel sitelerin masaüstü görünümü modunda açılmasını sağlıyor.

  Desteklenen Cihazlar
  iPhone SE
  iPhone 6S + Plus
  iPhone 7 + Plus
  iPhone 8 + Plus + iPhone X
  iPhone XS + Max + XR
  iPhone 11 + Pro + Max
  iPod Touch 7. Nesil
  12.9 inç iPad Pro
  11 inç iPad Pro
  10.5 inç iPad Pro
  9.7 inç iPad Pro
  iPad (6. nesil)
  iPad (5. nesil)
  iPad mini (5. nesil)
  iPad mini 4
  iPad Air (3. nesil)
  iPad Air 2
 • D
  6 yıl
  iOS 12 [ANA KONU] - iOS 12.4.1 Final Sürümü
  < Resime gitmek için tıklayın >

  iOS 12 Özellikleri

  5S ve 2013 yılından itibaren tanıtılan tüm iOS uyumlu cihazlar iOS 12'yi alacak.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Sistem daha hızlı ve tepkisel olacak(iPhone 6 Plus üzerinde %40 daha hızlı uygulama açılışı, %50 daha hızlı klavye gelişi ve %70 daha hızlı kamera açılması).
  CPU kullanımı daha akıllı hale geldi ve sistemin ihtiyacına göre çok daha tepkisel olarak hızlanabilecek ve bu yavaşlatılmış CPU'larda da geçerli olacak.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  ARKit için USDZ dosya standartı oluşturuldu.(Adobe, Autodesk, Sketchfab, ptc, Quixel... destekleyecek.). Sistem bu dosya formatını kullanarak nesneleri 3 boyutlu olarak gösterebiliyor(Safari,Mail...).
  Measure adlı uygulama tanıtıldı. Bu uygulama sayesinde AR kullanılarak nesneler ölçülebiliyor
  ARKit 2

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Fotoğraflar uygulamasına akıllı arama özelliği geldi(Yerler, konumlar, kişiler, anlar). Aynı zamanda resme uygun efekt seçenekleri sunuyor. Paylaşma seçeneği adlı özellikle fotoğraflarınızda bulunan kişilere resimlerini paylaşmak için öneriler sunuyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >

  Kısayollar adlı uygulama geldi. Bu uygulama sayesinde Siri'ye kullanıcının belirlediği komutlar ile çoklu işlem yaptırılabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >

  Siri uygulama kullanımına göre sistem içerisinde bildirim, arama sonucu olarak öneriler sunuyor.
  Haberler uygulamasına Gözat kısmı geldi ve bu sekme iPad'de yanda küçük sekme olarak gözüküyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Stok uygulaması ile Haberler uygulaması entegre hale geldi ve Stok uygulaması içerisinde finans ile alakalı haberler bulunuyor.
  Ses kaydı uygulaması yeniden tasarlandı ve iPad'e de geldi.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  iBooks, Apple Books oldu ve yeniden tasarlandı.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Uyku sırasında Rahatsız etme adlı özellik tanıtıldı. Rahatsız etme modunun süresi kontrol merkezinden ayarlanabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >

  Gruplanmış bildirimler özelliği geldi.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Ekran süresi uygulaması geldi ve haftalık olarak telefonu kullanma aktivitesine dair rapor verecek. Bu uygulama içerisinde ebeveyn kontrolleri var.

  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >

  Animoji aynı zamanda dil de çıkarabilecek. Yeni animojiler geldi; Hayalet, Koala, Kaplan, T-rex

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Memoji adlı uygulama ile kişisel emojiler tasarlanabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Mesajlar içindeki kameraya Snapchat tarzı efektler geldi.
  FaceTime'a 32 kişiye kadar görüntülü konuşma özelliği geldi ve bu özellik iMessage içindeki gruplardan doğrudan erişilebiliyor.(İleriki iOS 12 güncellemeleri ile sunulacak.)
  FaceTime içerisinde Animoji ve Memojiler kullanılabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Belirli üniversitelerde kullanılabilecek Öğrenci kartı özelliği Wallet uygulamasına geldi.
  Ayarlardaki batarya kısmında 24 saatten 10 güne kadar kullanım detaylarına erişilebilecek.

  iOS 12 Beta Profili
  https://downloadmirror.co/Wsp/iOS_12_Beta_Profile.mobileconfig

  iOS 12 Kullanıcı Deneyimi

  İlk olarak gelen yenilikleri doğrudan sistem içerisinden görüntülerle destekleyerek göstermek istiyorum

  Ulaşılabilirlik kullanıldığında ekranı normale döndürmek için küçük bir ok eklenmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Ayarlar menüsünde bazı sekmelerin yeri değişmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Siri'ye gelen Kısayollar özelliği Siri ayarları içine dahil edilmiş. Kısayollar ise sistem tarafından size öneriliyor ve oradan istediğinizi aktif hale getirebiliyorsunuz.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Batarya kısmı artık grafikler ile destekleniyor. Burada gözüken veriler 10 güne kadar geriye dönük veri sunabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Kontrol merkezine duyma ve qr okuma adlı iki kısayol gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Yeni işletim sistemine özel duvar kağıdı gelmiş ancak iOS 9'a ait duvar kağıdı kaldırılmış.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Touch Id ve Şifreler kısmına USB kısıtlama adlı seçenek gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Uyku zamanı rahatsız etme özelliği gelmiş ve rahatsız etmeyi istediğimiz konum olay ve zamana göre zamanlayabiliyoruz.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Uygulama bildirimleri kısmı düzenlenmiş. Burada uygulamanın nasıl gruplanacağına dair ayara da ulaşabiliyoruz.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Ses Kaydı uygulaması yeniden tasarlanmış ve ayarlardan kayıt kalitesini ve kaydın isminin neye göre olacağını değiştirebiliyoruz.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Fotoğraflar uygulamasına Sizin İçin ve Ara sekmeleri gelmiş. Ayrıca Albümler kısmı çeşitli tasarımsal düzenlemelerden geçmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  İpuçları uygulaması tasarımsal olarak elden geçirilmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Borsa uygulamasına haberler sekmesi eklenmiş ve bilgiler çeşitli grafikler ile desteklenir hale gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Müzik uygulaması bildirim ekranında koyu bir arayüze sahip hale gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  3D Touch olmayan cihazlarda klavye üzerinden metinde gezinme yapmak için boşluk kısmına basılı tutulunca benzer ekran(Trackpad ekranı) geliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Siri artık el fenerini açabiliyor.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Yazılım güncellemelerinin otomatik yüklenmesini ayarlayabiliyoruz.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Safari sekme görünümünde web sayfalarının isminin yazdığı kısma ikon desteği gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Ekran resmi alındığında düzenleme yapılan yerdeki kalemlere kalınlık ve opaklık ayarlama gelmiş.

  < Resime gitmek için tıklayın >

  Face ID tanıması başarısız olduğu tekrar denemek için yeniden yukarı kaydırabiliyorsunuz.
  iPhone X'te uygulamaları yukarı sürükleyerek doğrudan kapatabiliyorsunuz.
  Face ID'ye alternatif görünüm adlı ayar gelmiş. Böylece çoklu yüz tanıma yapabiliyorsunuz.
  iPad'e iPhone X tarzı uygulamadan çıkma gibi hareket desteği gelmiş.
  Safari'ye doğrulama kodlarını otomatik doldurma özelliği gelmiş.

  Kestirmeler Uygulaması

  Apple'ın iOS 12 tanıtımında sunulacağını aktardığı uygulama iOS 12'nin çıkışı ile birlikte AppStore'da erişilebilir hale geldi. Uygulamanın temel amacı Siri'ye birkaç farklı işlemi tek bir komut ile yaptırmayı sağlayacak işlemleri oluşturmak ve ardından tek bir komut ile Siri'ye tanımlamak.
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  Uygulama hem yerleşik hem de sonradan yüklenmiş uygulamar ile komut desteği sağlayabiliyor ancak şu an desteklenen uygulama sayısı az ve özellikle müzik ile alakalı sadece Apple Music destekleniyor olması yetersiz. Diğer yandan uygulama neredeyse kompleks düzeyde kestirme atanmasına izin veriyor. İşlem sırası arasında beklenmesine izin vermesi, yineleme ve sıra oluşturma gibi ayarlamalar oluşturulması uygulama üzerinden detaylı komutlar atanmasına yardımcı oluyor.


  iOS Beta Takvimi

  iOS 12 Geliştirici Betası 1 - 4 Haziran 2018
  iOS 12 Golden Master(GM) - 12 Eylül 2018
  iOS 12.0.1
  iOS 12.1
  iOS 12.1.1
  iOS 12.1.2
  iOS 12.1.3
  iOS 12.2
  iOS 12.3
  iOS 12.4 Geliştirici Betası 1
  D
  6 yıl
  Uygulama Sürekli Çöküyor
  Son iki güncelleme ile birlikte DH beta uygulaması çökmeye ve stabil olmayan bir uygulamaya dönüştü. Herhangi bir işlem yaparken veya butona bastığımda bir anda siyah ekran ile birlikte uygulana beni ana ekrana atıyor. Son iki güncellemede hangi değişiklik yapıldıysa onun geri alınmasını öneririm çözüm olarak.


  Cihaz: iPhone7,2 (10.3.3)
  Sürüm: 2.0 (22711)
  D
  6 yıl
  Konu İçeriği Görüntüleme
  Herhangi bir konuda en son paylaşımı göster butonu seçilirken konuya girdiğimde ilk önce konuya ait ilk mesaj ardından da en son mesaj gözüküyor hatta bazen de en son ne zaman girdiysem o zamana ait son mesajı gösteriyor ve yeniyi görmek için aynı işlemi bir daha yapmak zorunda kalıyorum.


  Cihaz: iPhone7,2 (10.3.2)
  Sürüm: 2.0 (22110)
  D
  7 yıl
  Sony MDR-EX110AP İncelemesi
  Media Markt üzerinden Anneler gününe özel 39 tl'ye almış olduğum bu kulaklığı almayı düşünen diğer arkadaşlarda fikir oluşması adına inceleyeceğim. Ben kulaklığın beyaz rengini aldım ancak siyah ve kırmızı rengi de olduğunu ekleyeyim.

  ---Kutu Tasarımı Ve İçindekiler---
  Bu kulaklık giriş seviyesi bir ürün olduğu için kutu tasarımı ve içinden çıkacak aksesuarlar kısmında büyük bir beklentide olmamak gerektiğini başta belirteyim. Kutu gayet basit ve ürünün tanıtımını anlaşılabilir kılacak detaylara sahip. İçinden kulaklık üzerindekilerle birlikte 4 adet kulaklık silikonu çıkıyor ve bu silikonların iç kısımları boylarına göre renklendirilmiş. Ayrıca kulaklık kablosunun uzun olması nedeniyle içinden bir tane kulaklık sarma aparatı çıkıyor. Son olarak dkullanım kılavuzu ve garanti belgesi çıktığını da belirteyim.
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >

  ---Tasarım---
  Belki de kulaklık adına en iyi şeyleri diyebileceğim kısma geldik. Kulaklığın kutusu bile ele alındığında çok hafif geliyor ve kulaklıkığın kendisi de aynı şekilde hafif. Kulaklığı kullanırken neredeyse kullandığınızı bile hissettirmiyor. Ayrıca sürücülerin bulunduğu kısmın parlak bir materyal ile kulaklığın kablosunun devamı şeklinde tasarlanmış olması şık bir görünüm oluşmasını sağlamış. Kablo ise çok çabuk karışabilen ince ve tırtıklı bir yapıya sahip. Üzerinde bir adet tuşa sahip ve mikrofonu barındıran düğme bulunuyor. İçinden çıkan aparatı ise kablonun uzunluğu ve çabuk karışması nedeniyle kullanmanızı öneririm.
  < Resime gitmek için tıklayın >
  < Resime gitmek için tıklayın >
  ---Ses Kalitesi---
  90 tl fiyat etiketine sahip bir ürünün ses kalitesi açıkçası vermek istediğini ortaya koyamıyor. Kutusunun üzerinde "yüksek kaliteli ses" yazmasına karşın bilgisayarım ve telefonum üzerinden %60-70 ses yüksekliğinde müzik dinlesem bile yine de seste çıtırdamalar ve aynı anda sahnenin birçok sesi yutması nedeniyle çoğu detayın uğuldamaya dönüştüğünü rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Ancak 40 tl'ye alınmış olduğunu hesaba katarsak ses kalitesinin bu fiyata göre çok normal hatta biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ses aralığının geniş olması belki de kulaklığın ses kalitesimi bir yerden kurtarmasını sağladı. Çünkü ne kadar dengesiz bir sahne sunarsa sunsun bu aralığın geniş olması şarkının farklı bir tonunu yakalamanızı sağlıyor. Ayrıca kablo ucunun altın kaplama olması da sesin çıkışını kalitelileştiren bir etken daha gösterilebilir. Bass, mid, tiz sesler olarak ele aldığımızda ise bu aksesuarın en zayıf halkasının tiz sesler olduğunu söyleyebilirim. Yarı ses yüksekliğinde bile tiz seslerin çatırdamaya dönüştüğünü duyabiliyorsunuz. Bass seslerin çok yapay bir hissiyat bıraktığını, mid seslerin ise ortalama altında olduğunu söyleyebilirim. Son olarak sahne genişliğine detaylıca değinirsem eğer bu genişliğinin çok dar olması nedeni ile bazen sesin normala göre daha dar geldiğini ve bu sıkışıklık nedeni ile çoğu detayın bir uğultunun arkasında kaldığını hissedebiliyorsunuz.

  ---Son Karar ve Fiyat---
  Ürünün etiket fiyatı 90 tl. O fiyata telefonların içinden çıkan kulaklıkları ve diğer kulaklık üreticilerine ait güzel ürünleri bulma şansınız var. Ve bu kulaklığı o ürünler ile rekabet edecek kadar kaliteli bulmadığımı belirtmeliyim. Bu kulaklığın hak ettiği fiyat seviyesi bence 40-60 tl arası olmalıydı. Bu fiyat aralığı üzerinde bu kulaklığı almak isteyenlere kesinlikle söylüyorum ki almak büyük bir hata olacaktır.

  Artılar
  -Tasarım
  -Altın kaplama jak
  -Geniş frekans aralığı
  Eksiler
  -Sahne genişliğinin sesi daraltacak kadar dar olması
  -Tiz seslerin vahim derecede kötü çıkması
  -90 tl fiyat etiketinin bulunması
  -Kablonun çabuk dolanması
  -Kablo uzunluğunun fazla tutulması

  Teknik Özellikler
  Ağırlık: 3 g
  9 mm dinamik sürücü
  Frekans Tepkisi (Hz): 5–24.000 Hz
  Hassaslıklar (dB / mW): 103 dB/mW
  Empedans (ohm): 16 ohm (1 KHz)
  Kablo Tipi: Y şekilli
  Kablo Uzunluğu: 1,2 m
  Fiş: Altın kaplamalı L-şekilli stereo mini
  D
  7 yıl
  Sony MDR10RC Kulaküstü Kulaklık İncelemesi
  1 aydır kullanmış olduğum ve Donanımhaber üzerinden 170 liraya aldığım bu kulaklık ile alakalı sizlere düşüncelerimi paylaşacağım. Ürünün Türkiye'de teknoloji marketlerinde satılmadığını ve Amazon üzerinden alındığını belirteyim. Şimdi gelelim incelemeye;

  ----Kutu Tasarımı ve İçindekiler----
  Öncelikle kutu fiyatına göre normal ve altı seviyede tasarlanmış. Amazon üzerinde sıfır fiyatı 99$ olan bu ürün için paketlemesinin daha üst seviyede olmasını beklerdim ancak bunu kulaklığın ses performansına göre oranlarsak aldırış edilmesine gerek olmayan bir detay şeklinde görebilirsiniz. Kutunun içinden bir adet mikrofonlu, bir adet mikrofonsuz 3.5mm'lik girişe sahip kulaklık kablosu; garanti belgesi, taşıma çantası ve kulaklığın kendisi çıkıyor. Bu seviyede olması gereken detaylar olduğunu belirtirken çıkan çantanın içinin iki bölmeye ayrılmış olması hem kablonun hem de kulaklığın çanta içerisinde karışmasını engellerken kulaklığın çizilmesini engellemiş oluyor.
  < Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

  ----Tasarım----
  Kulaklık dışardan bakıldığı zaman premium bir izlenim oluşmasını sağlayan güzel bir dizayna sahip ancak kulaklık genelinde plastik malzeme kullanılması malzemede ucuza kaçıldığını gösteriyor. Evet metal malzeme kullanımında ağırlık artacaktır ama daha hafif metal materyal seçimi kullanıldığını görmek güzel olurdu. Sürücülerin bulunduğu kısım ise yarı olarak alüminyum bir malzemeye sahip. Ayrıca Sony logosunun kabartmalı ve küçük bir şekilde konması da tasarım anlamında değinilecel artı bir detay oluyor. Kulaklığın üst kısmında bulunan ve deri bir materyal kullanılarak başımıza gelen kısmın yumuşatılması uzun kullanımlarda ağrı oluşumunu azaltıyor. Fakat aynı malzemenin sürücülerin bulunduğu kısma da konulması hareket halinde kulaklıkların kulağınızdan çabuk düşmesine neden olurken sıvı teması ile birlikte tutuculuğunu büyük oranda kaybediyor. Spor yaparken müzik dinlemeyi seven insanlar için bu kulaklığı kullanmalarını şiddetle tavsiye etmiyorum. Kulaklğın içe doğru kapanması kapladığı yerin yarı yarıya azalmasını sağlıyor böylece montunuzun cebine sığacak kadar küçük bir boyuta indirgenebiliyor. Yine bu kısımda bulunan kulaklık sürücülerinin yukarı ve aşağı hareketini sağlayan parçanın bir kısmının alüminyum malzeme ile sarılması uzun ömürlülük adına pozitif bir detay şeklinde görülebilir. Kablo kalitesine değinirsek eğer ucuz bir plastik malzeme kullanılmamasına karşın yine de tamamiyle plastikten oluşan bir materyalin seçilmesi negatif bir tercih olmuş ancak kulaklığın her iki giriş ve çıkışında bulunan jakların altın ile kaplanması kulaklıktan beklendiği şekilde ses kalitesinin artması adına güzel bir kullanım olarak eklenebilir. Bu kullanılan plastiğin kaliteli olması kablonun karışmasını da önlüyor. Son olarak ağırlığın 165g olması da uzun kullanımda kafada kendisini hissettirmeye başlıyor.
  < Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

  ----Ses Kalitesi----
  Şimdi gelelim bu kulaklığın iddialı olduğu en önemli kısma. Kutusunda da yazdığı üzere kulaklık bizlere Hi-Res Audio(Yüksek çözünürlüklü müzik) dinlememizi vad ediyor. Tabii Sony'nin bahsettiği bu değerlere ulaşabilmek için aynı zamanda kullandığınız oynatıcının da kaliteli bir çıkış gücüne sahip olması gerekiyor. Ben normal bir kullanıcı olarak iPhone 6'm üzerindeki deneyimlerimi sizlere aktaracağım. Bu kulaklık böyle ekstra bass, ekstra tiz seslerden ziyade; her şeyin dengel,i yalın ve müziğin ruhuna uygun bir şekilde duyulmasını sağlıyor. Örneğin bir rock müzik açtınız ve müzik tam en hareketli kısmındayken siz baterinin o bizi müzikle senkronize eden ritmini yakalarken, bir yandan da gitarın size o notaları aktarışından hiçbir şekilde ödün vermemenizi sağlıyor. Müziği yapan kişinin kulağından duymanızı sağlıyor. Tabii bu kadar övmenin üzerine bir de eksikliklerinden bahsedelim. Mesela maksimum ses şiddeti 100 db. Bu rakam normal duyma aralığımız için doğal olarak çok yüksek ancak piyasada bu kulaklık ile benzer seviyede olan diğer ürünlere göre düşük. Yine de sesin netliği bu detayın da bir şekilde önemsenmemesini sağlıyor. Sürücülerin frekans aralığının 5-40,000Hz olması notaların her birinin kulağınıza geleceğini garantilerken sürücülerin 40mm olması da sahne genişliğinin fazla olmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca ses yalıtımının bu kulaklık için artı bir nokta olmadığını belirteyim. Yolda giderken veya sesli bir ortamda son yükseklikte dinlemediğiniz müddetçe dışarıdaki sesi biraz olsun duyabiliyorsunuz. Ancak dışarıya verdiği ses gürültülü ortamda bile duyulmayacak kadar az oluyor. Sessiz bir ortamda ise olması gerektiği gibi dışarıdan kulaklığın sesini duyabiliyorsunuz. Ses kalitesi ile alakalı değinebileceğim son şey mikrofonlu kulaklık ile kullanımında Sony frekans aralığının 20-20,000Hz arasına düştüğünü söylemiş. Normal insan kulağının bu aralıktaki sesleri algılayabildiğini göz önüne alırsak eğer müzik kulağınız çok hassas değilse bu detayı önemsemenize gerek olmadığını söyleyebilirim.
  < Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


  ----Fiyat ve Karar----
  Bu kulaklığı başta söylediğim üzere 170 liraya aldığımı belirtmiştim. Eğer Amazon üzerinden bakarsanız ürün fiyatı 100$. Ürün maksimum 200-225 liraya kadar fiyatını hak ederken daha üstü satışında alınmasını önermiyorum. O seviyede hem kablosuz özelliğe sahip hem de ses kalitesi bu cihaz ile benzer olan ürün gamı varken bu ürün bahsettiğim fiyat aralığını geçmemeliydi. Türkiye'de satılan 100-150 lira arası kulaklıklara oranla ise kesinlikle farkını hissettiriyor.

  -Artılar
  Ses netliği
  Altın kaplama uç
  İki adet kablo çıkması
  Kabloların cihaza takılıp cihazdan çıkarılabilir olması
  Tasarım

  -Eksiler
  Ses şiddeti rakiplerine göre daha düşük
  Malzeme kalitesi bazı noktalarda iyileştirilebilir
  Bir miktar ağır olması
  Hareket halinde kulaklığın durabilitesinin zayıf oluşu

  ----Teknik Özellikler----
  Kapanabilir Dizayn
  Dinamik oynar sürücü tasarımı
  Sürücü birimi: 40 mm dinamik – kubbe şeklinde
  Frekans aralığı (HZ): 5–40,000Hz
  Ses Şiddeti (DB/MW): 100 dB/mW
  Mıknatıs: Neodimyum
  Empedans (OHM): 40 Ohm(1kHz)
  Çıkarılabilir kablo, dahili kumandalı ve mikrofonlu kablo, L şeklinde altın kaplamalı stereo uç
  Kablo uzunluğu: 1.2 m

  ----Uzun Kullanım Güncellemesi----
  Aradan geçen uzun süre sonunda sizlere kulaklığın performansı, sonradan fark ettiğim birkaç detayı paylaşmak adına her zamanki gibi uzun kullanım güncellemesi ile karşınızdayım. Öncelikle kulaklıktan ilk gün ki gibi memnun olduğumu söyleyebilirim. Kabloda veya girişlerde herhangi bir sıkıntı oluşmadı ve oluşacağını gösteren herhangi bir etken yok. Sadece kulaklığın kendisinde kullanıma bağlı çeşitli çizilmeler ve ezilmeler oluştu. Tabii bunun olması hem malzeme kalitesi hem de kullanımı bağlı oluşan bir durum olduğu için normal. Ayrıca kulaklığı çok yüksek kalitede ses çıkışı ile deneme şansım oldu ve şu kadar söyleyebilirim ki normal cihazınızdan nasıl bir performans alıyorsanız yüksek kalitede çıkışa sahip cihaz ile 2 katı kalitede daha iyi bir sonuç alıyorsunuz. Ve kablolar arası fark cihaz kalitesi arttıkça kendini belli etmeye başlıyor. Son olarak benzer fiyat etiketine sahip Beats Solo 2 ile kablolu performansında karşılaştırmasını yaptım. Bu cihazın ses performansı olarak çok daha geniş ve net bir sahne sunduğunu söyleyebilirim. Beats'in artısı olarak daha yüksek bir ses sunması ve bassların daha güçlü çıkması diyebilirim. Ama asıl fark Beats'in kablosuz olarak da dinleme seçeneği sunması. Burada tercih size kalıyor.

  ----Ürün Videosu----
  https://www.youtube.com/watch?v=-jeotgKzYjk
  D
  7 yıl
  General Mobile GM5 Kapanma Problemi
  1 hafta önce aldığım Gm5 telefonum aldığım gün 2 defa kendi kendine yeniden kapanığ açıldı. 1 2 defa da kendiliğinden kapalı gözüküyor. Şarjı ise %50 civarlarında oldu her seferinde. Sizce yazılım güncellemesi gelmesini mi bekleyeyim servise mi vereyim yoksa aldığım yere mi götüreyim? Yani bu tarz bir durumda ne yapmalıyım?
  D
  7 yıl
  SSD Uyumuluğu
  Eminim ki buna benzer birçok konu açılmıştır ancak 4 senelik Toshiba L855-10T modelli bilgisayarımı biraz olsun hızlandırmak adına bir SSD almak istiyorum. Bilgisayarım destekler mi yoksa sshd olan cihazlara mı yöneleyim?
  DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.