R

Yüzbaşı
18 Mart 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
341 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
R
geçen ay
Cari açık oluşturuyorsunuz
Cari açık oluşturuyorsunu. Ülkenin parası yurtdışına çıkıyor sayenizde. Hükümet enflasyonun sebebi olarak sizi gösterirse şaşırmayın.
R
geçen ay
Bir yıl önce geçirdim ve atlattım. Ama tekrarlamadı.
Normal bir insanın %99.9 hayatta kalma oranına sahip olduğu bir virüs bu. Medya tarafından abartılmıştır ve işte tüm dünyayı kendisinden çok korkusu ele geçirmiştir. 1 yıl önce yakalandım ve atlattım ne tekrarladı ne de bir şey oldu. Medyanın gece gündüz virüs propagandası yapmasından dolayı dünya mahvoldu. Bu açıdan haber izlemiyorum ve medyanın gerçekleri manipüle etmesinden hoşlanmıyorum. İlk zamanlar herkesi öldürecek sanıyorduk ancak öldürücülüğü %0.01. Şimdilerde ise yok hint varyasyonu yok bilmem ne varyasyonu diye insanları korkutuyorlar. Bakalım bu işin sonu nereye gidecek.
R
2 ay
Vaka sayılarındaki düşüş gerçek
Arkadaşlar kapanmanın mantığı amacı olayı vakaları düşürmek değil midir zaten? Yahu Allah aşkına neden bu kadar akılsızsınız? 2 hafta önce okula giden öğrenciler vardı, cafeler açıktı, kamu personeli tam zamanlı fiziksel olarak mesai yapıyordu. Bugün bunların hiçbiri yok. Evet belki ülke ekonomisi yeteri kadar güçlü olsa daha da ileri düzey önlemler alınabilirdi ama şu anki durumun 3 hafta önce ile aynı olmadığı da gerçek. Yemin ederim bazen size inanamıyorum. Akıl var mantık var. İyi kötü alınan önlemler var ve bunlar elbette artış trendini kıracak. Bundan doğal ne var? Sizin gönlünüz olsun diye Wuhan karantinası tarzı bir şey olmadıkça vakalara 500 bin mi yazılsın? İnanılır gibi değilsiniz.
R
2 ay
Korku pompalamayı bırakın
Yok Brezilya'da bir varyant varmış, gençleri çok kötü hasta ediyormuş, öldürüyormuş. Hayatında bilim adamı görmemiş tipler "bilim idimlirinin işi yik sizi mi kirkiticik?" diye saçmalıyor. Bir kere şu an bir "şüphe" var. Tespit yok. Hastaların daha çok 40 yaş altı olması da normal zira yaşlılar genelde hemen her ülkede daha çok korunuyorlar. Hastalık daha çok gençler arasında yayılıyor. Daha yazacak çok şey var. Ama her ay yeni mutasyonu çıkıyor ve hep daha bulaşıcı ve daha öldürücü oluyor. Ama olayın başından beri ölüm oranları hep aşağıya gidiyor. Biraz düşünün üstüne. Önünüze ber verileni sorgusuz sualsiz tüketmeyin.
R
4 ay
Mizah ve eğlence için ayrı bir bölüme gerek yok
Bütün forum mizah ve eğlence yeri gibi. O kadar saçma, anlamsız ve boş şeyler yazılıyor ki gülmekten ölüyoruz. Forum ne bilmeyen biri de zannedecek ki forumda çok ciddi bir iş yapılıyor.
R
6 ay
Mutasyon geçirdim
İnanmayanlarınız olacaktır ama mutasyon geçirdim. Vücudum yarasadan daha dayanıklı.
R
11 ay
çok komik
denemecik diye subforum açınca komik mi oluyor acaba yöneticiler
R
geçen yıl
AKP'nin oyu en az 55% - Saygın araştırma şirketi GENAR raporladı
Kaynak:https://www.memurlar.net/haber/906069/bu-pazar-secim-olsa-cumhur-ittifaki-ipi-gogusluyor.html

quote:

Bu Pazar seçim olsa Cumhur İttifakı ipi göğüslüyor

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre: Genar Başkanı İhsan Aktaş: "Bu Pazar seçim olsa Cumhur İttifakı 2 yıl içerisinde oyunu 2 puan arttırarak yüzde 55.2 oy oranı ile ipi göğüslüyor. Diğer partilerden de oy alan Cumhurbaşkanı'nın oyunun bunun biraz da üzerinde olduğunu düşünüyoruz. En beğenilen lider ise en yakın rakibine 4 kat fark atan Cumhurbaşkanı Erdoğan. Yeni kurulan partiler toplumda heyecan yaratmadı. CHP'de yerel seçimlerde yakaladığı rüzgarı bir yılda kaybetti."

2018 seçimlerinin üzerinden tam 2 yıl geçti. Olağanüstü bir gelişme olmazsa Haziran 2023'te Milletvekillerini ve Cumhurbaşkanını seçmek üzere yeniden sandık başına gideceğiz. Peki bu 2 yıllık süre içerisinde Hükümet nasıl bir sınav verdi? İstanbul ve Ankara'nın CHP'ye kaptırılması genel seçim sonuçlarını nasıl etkileyecek? Geniş bir kamuoyu araştırması yapan GENAR'ın başkanı İhsan Aktaş ile bu "Pazar seçim olsa Türkiye hangi partiye oy verecek" sorusuna cevap aradık. İşte GENAR'ın son siyasi kamuoyu araştırmasından çarpıcı sonuçlar.

AK PARTİ OYUNU 2 PUAN ARTTIRDI

Seçimlerden bu yana bu dönemde Cumhur ittifakı en yüksek seviyeye ulaştı. Son genel seçimlerde Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 53.7 idi. Bugün yaptığımız araştırmada yüzde 55.2 sonucuna ulaştık. Bu da gösteriyor ki iki yıl içerisinde Cumhur İttifakı oy kaybetmediği gibi, oy oranını da 2 puan arttırmış görünüyor.

CHP YEREL RÜZGARI KAYBETTİ

CHP'nin Ankara, İstanbul ve Antalya gibi büyük şehirleri alması genel siyasete de yansıyacağı bekleniyordu. Ancak seçimlerden hemen sonra yaptığımız araştırmada yereldeki bu sıçramanın genel seçimlere yeteri kadar etki etmeyeceği dikkatimizi çekmişti. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz. AK Parti yerele yönetimlerde hizmet noktasında önemli aşamalar kaydetmişti. Bunun üzerine koyarak dikkat çekici bir belediyecilik hizmeti ortaya koymak çok zordu. CHP'li İstanbul ve Ankara belediyesi şu ana kadar bu zoru başaramadı. Bir de şunun altını çizmekte fayda var. CHP'nin yereldeki oy oranı her zaman genel seçimlerin üzerindedir.


BU PAZAR SEÇİM OLSA CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 55.2

-Bu Pazar seçim olsa Cumhur ittifakı ipi tek başına göğüsleyebilir diyebilir miyiz?

Seçimleri psikolojisi her dönemde farklı olabiliyor. Ancak bu Pazar günü seçim Cumhur İttifakı'nın oy oranın yüzde 55.2 olduğunu, meclis çoğunluğunu elde edebileceğini ve ilk turda Cumhurbaşkanı seçebileceğini söyleyebiliriz. Diğer partilerden de oy alacağını da düşünerek Cumhurbaşkanı'nın oy oranının biraz daha yüksek olduğunu bekleyebiliriz.

İMAMOĞLU'NUN SİYASET TARZI BEĞENİLMEDİ

-2019 seçimlerinin parlayan yıldızı Ekrem İmamoğlu'ydu. Sizce beklenen performansı gösterebildi mi?

Kent meselelerine duyarlı bir insan olarak benim gözlemim şu. Geriye bıraktığımız bir yıl siyasi polemiklerle geçti. Hizmetler, yatırımlar ve sosyal meseleler gündem olmadı. Ekrem İmamoğlu'nun siyaset ve hizmet anlayışı böyle gidecek gibi görünüyor. İstanbullular da bunun farkında. İstanbullunun gündemi ve beklentisi ile İmamoğlu'nun beklentisi ve gündemi çok farklı.


HÜKÜMET PANDEMİ SÜRECİNDE BAŞARILI

-Oy oranlarındaki artışta pandemi sürecindeki başarının payı var mı?

Bütün dünyayı temelinden sarsan ve çaresiz bırakan pandemi sürecinin iyi yönetilmesi vatandaş düzeyinde olumlu etki yarattı. Panedemi sürecinin tamamına bakıldığında eş zamanlı olarak çeşitli bakanlıkların almış olduğu önemli tedbirler var. Burada Sağlık Bakanlığında titiz, dikkatli çalışması çok dikkat çekiciydi ve toplumda kısa sürede karşılık buldu. Bunun yanısıra Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KOBİ'lere yaptığı mali destek, 4 milyon haneye yapılan yapılan doğrudan yardım ile ekonomik ve sosyal açıdan toplumun rahatlatılmasına sebep oldu. Bunun yanısıra başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere her bakanlık bu süreçte iyi sınav verdi. Bunun adı "İyi Yönetim"dir. Pandemi süreci şunu gösterdi; hizmet, yatırım ve kriz yönetiminde AK Parti üstünlüğünü ortaya koyuyor. Buna karşılık siyasi polemik zeminine dönülünce CHP daha etkili oluyor.

CHP'NİN YÜZDE 63'Ü BAŞARILI BULUYOR

-Muhalefet partilerine oy veren seçmen Pandemi sürecinde hükümetin performansını nasıl buluyor?

Türkiye kamuoyu hükümeti ve Sağlık Bakanlığını çok başarılı buluyor. Türkiye'nin yüzde 70'i Sağlık Bakanlığı'nın toplum ile paylaştığı verilerin güvenli olduğuna inanıyor. Yüzde 75'e Sağlık Bakanlığı'nı başarılı bulmaktadır. CHP seçmeninin yüzde 63'ü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı başarılı bulmaktadır.

ERDOĞAN AÇIK ARA EN BEĞENİLEN LİDER

-Peki Türkiye'de en beğenilen siyasetçi kim?

10 siyasi lider arasında en beğenilen lider olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oranı yüzde 36.2. İkinci ismin beğeni oranı ise sadece yüzde 9. Önceden ikinci isimin yüzde 17'lere ulaştığını görüyorduk. Burada ikinci isim arasındaki fark 4 katına kadar çıkmış. Bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamuoyu nezdindeki gücünü ve etkisini ortaya koyuyor.

CHP'DE HAYAL KIRIKLIĞI HAKİM

-CHP'nin oy oranlarında bir sıçrama gözlemliyor musunuz?

Son genel seçimler oy oranı yüzde 22.6 idi. Bugün ise yaptığımız çalışmada yüzde 23.5 sonucuna ulaştık. Ancak kendi beklentileri oylarının yüzde 30 sınırına dayanmış olduğu yönündeydi. Geriye bıraktığımız 10 yılda CHP'nin sosyolojik bir sıkışmışlığı yaşandığı söyleniyordu. Ancak görünen o ki bu sıkışmışlık henüz aşılabilmiş değil.


CHP SİYASİ POLEMİKTEN ARTIK BESLENEMİYOR

-CHP'nin son dönemde içinde bulunduğu agresif tutum, darbe imaları, sert siyaset bu sıkışmışlıktan kaynaklanıyor olabilir mi?

Yerel seçimlerden elde ettikleri rüzgarın CHP'yi iktidara taşıyacağı bekleniyordu. Ancak karşı karşıya kalınan küresel meselelerde Hükümetin ortaya koyduğu başarı, Cumhur İttifakı'na olan desteği arttırmıştır. Burada CHP'nin siyaset tarzını da gözden geçirmesi gerekiyor. İyi işler yapıldığında bile siyasi polemik yaparsanız bir kıymeti olmuyor.

YENİ PARTİLER HEYECAN OLUŞTURMADI

-Deva Partisi ve Gelecek Partisi neden bir heyecan oluşturamadı?

Yeni kurulan partilerin bugünkü tabloda henüz bir varlık gösterememiş olduğu anlaşılıyor. Partiler kurulmadan önce belli oranda bir tartışma vardı. Ancak partiler kurulduktan sonra kadrolar ortaya çıkınca Türk siyasetine bir katkısının olmayacağı anlaşıldı. Zaten araştırma sonuçlarına baktığımızda da bugün için kamuyoyunun Deva ve Gelecek Partisi'ni dikkate almadığı anlaşılıyor. Zaten önümüzdeki seçimlerin AK Parti ile CHP arasında geçeceğini düşünürsek, bu partilerden kopmuş üçüncü partilere seçmenin yöneleceğini düşünmüyorum.

İYİ PARTİ KALICI OLMAK İSTİYORSA BAĞIMSIZ OLMALI

-AK Parti ile aynı tabandan oy almaya çalışan küçüklü büyüklü partiler var. Bunların Cumhur ve Millet ittifakı dışında üçüncü bir ittifak kuracağı söyleniyor. Bu ittifaka şans veriyor musunuz?

Tartışılan bu üçüncü ittifak ile ilgili farklı bir kanaatim var. Yeni kurulan partiler ve Saadet Partisi'nden bağımsız olarak İyi Parti'nin kalıcı bir parti olması için başka bir tutuma ihtiyacı var. Milliyetçi gelenekten gelen bir partinin HDP'nin gölgesinde kalması İyi Parti seçmenini yaralamaktadır. İyi Parti'nin bağımsız bir siyasi parti kimliği oluşturabilmesi için ittifaklardan bağımsız bir pozisyon almasının faydalı olacağını düşünüyorum. Meral Akşener Cumhurbaşkanlığına bizzat aday olarak önemli bir adım atmış ve partisi için faydalı olmuştu.
R
geçen yıl
Aldığım cezayı anlamadım
Bu konuda bana kim yardımcı olabilir? Aldığım cezanın sebebini anlayayım ki bir daha kurallara daha iyi uyabileyim. Tek isteğim bu. Bana aldığım cezanın sebebini güzelce anlatabilecek bir yönetici arıyorum. Hangisine sorayım?

Ceza verilen mesajda tek bir hakaret yok. Ama yönetici bir yanlışlık görmüş ki ceza vermiş. Tekrarlıyorum şu an kendimi bu durumun benim için önemli olmasından ötürü: Kelimelerini seçerek yazan biri olarak neyi yanlış yazdığımı bilmek istiyorum ki kurallara uyan iyi bir kullanıcı olabileyim.
R
geçen yıl
Almanya'daki araştırmanın sonucuna göre ölüm oranı %0.36
Almancası olmayanlar bir zahmet google translate'den baksın. Gangelt kasabasında yapılan araştırmaya göre virüsün öldürme oranı sanıldığından daha düşük. Ekonomiyi açmak için başka bir sebep daha

"Die Sterberate lag bei 0,37 Prozent in Gangelt."
https://www.wa.de/nordrhein-westfalen/heinsberg-studie-corona-coronavirus-nrw-virologe-streeck-uni-bonn-studie-tv-covid-19-zr-13715227.html

"die Autoren die IFR in Gangelt auf 0,36 Prozent"
https://www.sciencemediacenter.de/alle-angebote/press-briefing/details/news/heinsberg-studie-immunitaet-gegen-und-letalitaet-durch-sars-cov-2-in-der-bevoelkerung-in-gangelt/

Hadi size kıyak, bu da İngilizce:
"In Gangelt, the IFR after the SARS-CoV-2 outbreak is 0.37 percent, says lead investigator Prof. Dr. Hendrik Streeck, Director of the Institute for Virology at the University Hospital Bonn."
https://www.uni-bonn.de/news/111-2020

Normalleşmeye son hız devam
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.