T

Yüzbaşı
21 Kasım 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
7 yıl
LCD 3 1/2 Display
Merhaba,

Resimdeki gibi 3.5 digit basit bir LCD gösterge arıyorum ancak yerli sitelerde, hatta Çin sitelerinde bulamıyorum. 2x8, 2x16 vs. dolu her yer ama bunlar sanırım artık yok. Bu LCD göstergelerden bulabileceğimiz bir site (ya da İstanbul'da bir yer) bilen var mı?

< Resime gitmek için tıklayın >

Özellikle aramamın sebebi elimde 3-4 tane 7106 olması. Boş zamanımda birkaç tane panel metre yapmak istiyorum. Hiç bulamazsam 7106'ları yüksek verimli LED göstergeler ile çalıştıracağım. LCD için tasarlanmış olmasına rağmen, segment başına 2 mA verebildiği için verimli bir LED göstergeyi sürebiliyor.
T
7 yıl
Bilgisi olmadığı halde fikir sahibi olanlar!
Forumda pekçok konu başlığı altında bu tür kişilere rastlıyorum.

Bahsedilen konu hakkında hiçbir fikri olmadığı halde, o konu ile ilgili saçma sapan bilgileri doğruymuş gibi yazıp, forumda hatalı bilgi kirliliğine yol açıyorlar.

Çok sık izlediğim elektronik ve bilim-teknoloji konularında bu tür kişilere sıkça rastlıyorum.

Bilmediğiniz bir konuda neden birşeyler yazma zorunluluğu hissediyorsunuz? Başka yönden de bakılırsa, basit bir arama ile yanlışınız ortaya çıkacak iken, kendinizi neden ortaya atıp yalan yanlış saçmalıyorsunuz?

Bu ruh durumunu açıklamakta zorluk çekiyorum. Bu tür paylaşımlar olmazsa, forum daha bilgilendirici ve referans kaynağı bir yer olabilir. Unutmayın ki her yazdığınız internet arşivinde biryerlere saklanıyor ve kolay kolay yok olmuyor... Aklınıza ilk geleni hemen yazmayın...
T
9 yıl
Temel Elektronik, Yeni başlayanlar ve geliştirmek isteyenler için
Merhaba,

Düşündüm de onca senelik elektronik mühendisiyim, teknoloji ile ilgili bir blogum da var, internet üzerinde İngilizce neredeyse sınırsız kaynak olmasına rağmen, Türkçe elektronik içeriği çok tatminkar değil. Bu nedenle elektroniğe giriş yapmak isteyenler, kendini geliştirmek isteyenler ve bir şeyler öğrenmek isteyip de Türkçe kaynak bulamayanlar için bir şeyler yazmak, tecrübelerimi ve bilgimi paylaşmak istiyorum.

Forumu okuyanlardan ricam, en çok hangi konularda Türkçe kaynak sıkıntısı çektiklerini ya da varolan Türkçe kaynakların yetersiz kaldığı alanları belirtmeleri. Halihazırda kaliteli içerik olan konularda tekrar yazmak çok faydalı olmaz muhtemelen ama ihtiyaç duyulan konularda bu içeriği üretmeye niyetliyim. Konuyu biraz genişletecek ama bilgisayar konusunda da aynı öneri geçerli. Geribildirimlerinizi bekliyorum.
T
9 yıl
Şarjlı Pil Kapasite Ölçüm Aleti
Merhaba,

Elimde çok sayıda NiMH ve bir miktar da NiCd pil var. Bunların kapasitelerini ölçerek, belli bir kapasitednin altındakileri atmak, diğerlerini de kategorize etmek istiyorum. Aşağıdaki linkte olduğu gibi yaratıcı çözümler var ama ben daha derli toplu bir çözüm istiyorum;

http://www.freeinfostuff.com/CapacityTester/New/NewCapacityTester.htm

Burada pilden sabit bir akım çekilerek, ne kadar süre ile aynı akımı verebildiği bir saat/zamanlayıcı ile ölçülüp, basit bir çarpma işlemi ile kapasite bulunabiliyor.

Ben hazır, daha profesyonel bir cihaz istiyorum. DealExtreme'de bulduğum 1-2 tane de hayli pahalıydı.

Bahsettiğim türde bir cihaz kullanan ya da nereden alınabileceğini bilenlerin cevaplamasını rica ediyorum. Konu ile ilgili başka tavsiyeleriniz varsa onu da belirtin lütfen...

Şimdiden teşekkürler.
T
9 yıl
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Aidat Peşinde
Merhaba,

Tam olarak hatırlamamakla birlikte, en az 15 yıl önce üye olduğum, ve o tarihten beri beni bir kere bile aramamış, herhangi bir mektup, yayın vs. göndermemiş Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) birdenbire aklına gelmiş olacak ki, 540 TL aidat borcum olduğuna dair bir yazı ve bir icra tehdidi ile kapıma dayandı. Belirtilen miktarın son beş yıla ait olduğu belirtiliyor. Belirttiğim gibi, son 10-15 senede kendileriyle hiçbir irtibatım olmadı.

Mesleğime ve yaptığım işe en ufak katkısı olmayan, bunca sene arayıp sormayan EMO'ya aidat ödemek zorunda mıyım? Bir Elektrik-Elektronik mühendisinin odaya üye olması şart mıdır (proje, taahhüt vs işler yapmıyorum)? Üyelikten hiçbir kazancım olmadığından, üyeliği bırakmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
T
9 yıl
Teknomani
TEKNOMANİ : Teknoloji, Bilgisayar, Elektronik ve Bilim üzerine başka sitelerden kopya olmayan, özgün yazılar...

http://www.teknomani.com

blogger üzerinde hazırlanmaktadır.
T
9 yıl
Forumdaki ilk mesaj denemesidir
Mesaj deneme vs.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.