Ö

Yüzbaşı
19 Eylül 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme (?)
293 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
Ö
dün
İSRAİL'İN ŞEYH JARRAH'DAKİ ETNİK TEMİZLİK HAREKETİ.
https://twitter.com/AJEnglish/status/1389566016267689984

-Yakup, biliyorsun ki bu ev senin değil.
+ Bana niye bağırıyorsun? Bunu ben yapmadım.
-- Ama sen benim evimi çalıyorsun.
+ Ben çalmasam zaten başkası çalacak.

https://www.reddit.com/r/PublicFreakout/comments/n94qi3/if_you_wonder_about_the_reason_behind_what_is/

Video çevirisi: Evleri tek tek alıyoruz. Bu gördüğünüz tüm alan, bir Yahudi mahallesi olacak. İşi burada bitirmeyeceğiz. Bunda sonra başka mahalleye gideceğiz, sonra başka, ondan sonra başka. Hayalimiz Doğu Kudüs'ün Batı Kudüs gibi İsrail'in Yahudi başkenti olması. Bunu Siyonist projesinin devamı olarak görüyorum. Siyon'a dönüş-Return to Zion.
.
İsrail, Yahudilerin yerleşmesi için 2 Mayıs'ta 6 Filistinli aileye Şeyh Jarrah'daki evlerini terk etmelerini emretti.

Düzinelerce Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs mahallesi Şeyh Jarrah'daki evlerinden yakın zamanda mülksüzleştirilmeyle karşı karşıya. Söyledikleri şey, onları zorla ve tamamen Yahudi yerleşimiyle değiştirmeye yönelik bir hareket.

Kudüs Bölge Mahkemesi, Şeyh Jarrah'daki en az altı ailenin, nesiller boyu orada yaşamalarına rağmen Pazar günü evlerini terk etmeleri gerektiğine karar verdi.

Aynı mahkeme, diğer yedi ailenin 1 Ağustos'a kadar evlerini terk etmeleri gerektiğine hükmetti. 17'si çocuk olmak üzere toplam 58 kişi, Yahudi yerleşimcilere yer açmak için zorla yerinden edilecek.

Mahkeme kararları, Filistinlilerin evlerinde kalma mücadelesinin bir sonucu. 1972'de birkaç Yahudi yerleşimci örgütü, Şeyh Jarrah'da yaşayan Filistinli ailelere karşı, arazinin aslen Yahudilere ait olduğunu iddia ederek dava açtı.

Çoğunlukla ABD'den bağışçılar tarafından finanse edilen bu gruplar, 2002'de 43 Filistinlinin, 2008'de Hanoun ve Ghawi ailelerinin ve 2017'de Shamasneh ailesinin yerlerinden edilmesiyle sonuçlanan amansız bir savaş yürüttüler.

Filistinliler İsrail mahkemelerinin rolünü nasıl görüyor?

Geçen ay, Filistinli insan hakları gruplarının BM Özel Prosedürlerine yaptığı bir çağrı, İsrail’in ayrımcı hukuk temelinin "bir bütün olarak Filistin halkı üzerinde bir apartheid rejimi yaratmasının temelini oluşturduğunu" söyledi.

Filistinli İnsan Hakları Gruplarına göre İsrail, yerleşimciler lehine Doğu Kudüs'teki Filistin mülklerine el konulması, Filistinlilerin zorla nakledilmesi ve şehirdeki İsrail-Yahudi varlığının genişletilmesine sebep olan daha ayrımcı yasa ve politikaları yürürlüğe koymaya devam etti.

2020 yılında 105 ev de dahil olmak üzere 170 Filistin yapısı yıkıldı ve 385 kişi yerinden edildi. Toufakji'ye göre İsrail'in tutuklama, yapıların yıkılması, toprağa el koyma ve zorla yerinden edilme politikalarının tümünün sebebi İsrail hükümetinin Kudüs şehirindeki Filistin nüfusu yüzde 30 ve altında tutan "70-30" demografik denge uygulaması.

Kaynak : https://www.aljazeera.com/news/2021/5/1/what-is-happening-in-occupied-east-jerusalems-sheikh-jarrah
Ö
7 gün
"İyi Ki Almışım" Dediğiniz Ürünler
Hep pişman olunan ürünler paylaşılıyor. Biraz da "İyi ki almışım ya çok işime yarıyor" dediğimiz ürünleri paylaşalım. İlk ben paylaşayım.

Arzum Shake'N Take. 2 yıldır her gün kullanıyorum. Bu olmasa hayatım baya zorlaşırdı.< Resime gitmek için tıklayın >
Ö
4 hafta
İran Devlet Kanalı Futbol Maçının Kadın Hakemini Göstermemek İçin 100 Defa Görüntüyü Kesti
https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-9470453/Iranian-state-TV-cut-away-Tottenham-vs-Manchester-United-100-times-female-referee.html


İran devlet televizyonu, kadın yardımcı hakemin dizlerini göstermekten kaçınmak için Tottenham-Manchester United'ın canlı yayını 100 defadan fazla kesti.

İran İslam Cumhuriyeti devlet kanalı, kadın hakemin açık dizlerinin olduğu anlarda Tottenham stadının çevresini gösterdi.


< Resime gitmek için tıklayın >
O anda gösterilen görüntü.

< Resime gitmek için tıklayın >1979'da yapılan İslam Devriminden beri şeriat ile yönetilen ülkede, kadınların kamusal alanda bol giysiler giymeleri ve başörtüsü takmaları gerekirken, bunun yapılmaması suçluların 60 gün süreyle tutuklanmasına neden olabilir.

FİFA'nın İran İslam Cumhuriyeti lisansını askıya alma tehdidiyle beraber 2019'da İranlı kadınlara, yüz yüze izlemek için yıllar sonra ilk kez futbol stadyumlarına girme hakkı verildi.

İran, Ekim 2019'da Kamboçya'ya karşı 14-0 kazandıkları 2022 Dünya Kupası elemeleri için, yaklaşık 80.000 kişilik bir stadyumda kadınlara sadece 4.000 bilet ayırarak onları erkeklerden ayrı ve kadın polislerin koruması altında tuttu. .


Ve bu, İran devlet televizyonunun futbol yayınlarını ilk kez sansürlemesi değil. 2018'de, bir İran devlet televizyon kanalı, Barselona ile Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde yayınlanırken, Roma rozetinin bir bölümünü tuhaf bir şekilde bulanıklaştırdı. İran TV'yi izleyen futbolseverler, İtalyan tarafının armasını kasıtlı olarak sansürlediklerini fark ettiler.

Giallorossi rozeti, kırmızı ve sarı bir arka plan üzerine bindirilmiş Roma'nın efsanevi ikiz kurucuları Romulus ve Remus tarafından emzirilen dişi bir kurdu tasvir ediyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
Ö
4 hafta
Riskli Gruplar Hala Aşı Randevusu Alamıyorken Öğretmenler Artık Aşı Randevusu Alabiliyor...
Öğretmenlere aşı randevu hakkı tanınmaya başlandı. Bu ülkede milyonlarca şeker, kalp, tansiyon hastası dururken sapasağlam öğretmenlere ayrıcalık tanınmasını sindiremiyorum. Kalabalık ortamda, açlık sınırının altına maaş alan insanlar aşı olamazken sapasağlam 2 ay sonra tatil yapacak 1.5 milyon memur öğretmenlerimiz ille de aşı olmak istiyor. Riskli gruplar dururken öğretmenlere ayrıcalık tanınmasının hiç bir mantıklı açıklamasını yapamazsınız. Herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum.

Edit: Burada olay "öğretmen düşmanlığı" değil. Ögretmeni "futbolcu" ile degistir yine aynı sonuç. Öğretmenler riskli grup ancak yaşlı esnaf,fabrika işçisi de riskli. Olaya hastalığı var mı diye bakmak lazım. Bu olayı eleştirdim diye öğretmen düşmanı diyenlerin ülkeyi eleştirince vatan haini diyen insanlardan farkı kalmıyor. İlginç bir ülkede yaşıyoruz. Hiç bir şeyi eleştirmeye hakkımız yok gibi.
Ö
4 hafta
Şöyle Tweetlerden Nefret Ediyorum.
Zaten davulcu olayına ayarım. Her popüler gündemdeki olay kız konusuna bağlayıp birbirinin aynısı, üzerinde düşünülmeden atılan tweetlerden NEFRET EDİYORUM. ŞU TİPLERE BAKIN YA ÇILDIRICAM RESMEN Yorumlarda kahkaha falan atmış kızlar.

Şu tweetleri RT/beğeni yapan, "Pi Cemiyeti" dinleyip tweetini atan bir arkadaşımı görürsem direkt soğurum arkadaşlığımı bitiririm. Neyse ki öyle bir loser arkadaşım yok.


< Resime gitmek için tıklayın >
Ö
geçen ay
Kendinize Bakmanız Evrim Geçirmenizi Sağlayabilir Örnek SS'li
Hemen şu videoda 36:37'yi açın. Bakın şu gördüğünüz yayıncı Türkiye'deyken 18 yaşında o fotodaki gibiymiş. Turkuaz gömlek, bakımsız saç ve kilolu. Spora gitmiş, saçına, giyinişine önem vermiş ve sonuç bu. Kilo verince Jawline'ı da ortaya çıkmış. Resmen evrim geçirmiş. Yani aranızda önceki fotodaki gibi olan varsa dinlesin motivasyon kaynağı olsun sizin için. Siz de evrim geçirebilirsiniz eğer kendinize bakarsanız.

Videoyu izlemek için tıklayınız


< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Ö
geçen ay
Türkiye'nin Yemek Dışında Dünyaya Göre Daha İyi Olduğu Konular
Reddit'te "Türkiye'nin neyse ki yemekleri güzel yoksa Türkiye'den pozitif bir haber duymak imkansız" diye bir cevap okudum. Harbiden de dünyada ünlü olan her şeyimiz yemekle alakalı. Maraş Dondurması, Kebap, Döner, Lokum, Çay, Fındık.. Arap rakamlarını kullanıyor tüm dünya. Solumuzda Antik Yunanlar demokrasi, trigonometri gibi şeyleri buldu. Bu kadar şeyi bulmuş adamların bizle baklava kavgasına girmesi komedi bu arada.

Yemekten başka bir buluşumuz ve iyi yönümüz yok resmen. Bu da üzücü bir şey.

Edit: Gelen cevapları listeleyelim.

-Sokak hayvanları
-Dizi
-Sağlık Turizmi
-Tekstil
Ö
geçen ay
Vücut Kitle İndeksiniz Kaç? (KONU DIŞI KİLO ANKETİ)
Bakalım DH'de çoğunluğu kimler oluşturuyor. Şişmanlar mı zayıflar mı Buradan ölçüp sonuçları yazabilirsiniz.

Benim 22.1 çıktı.

https://www.formdakal.com/vucut-kitle-indeksi-hesaplama/
Ö
geçen ay
Balkonda Barfiks Çekmekten Çekiniyorum.
Malum korona yüzünden evde yapıyorum sporu. Barfiks için aslında barfiks demirim var ama tak çıkar yapa yapa kapıyı yamulttum. O yüzden artık balkondaki demirde barfiks çekmeye çalışıyorum. Ancak şöyle bir sorun var karşı apartmanda her zaman gördüğüm komşular var. Balkonda böyle hareketler yaptığımı görürlerse "Kaç yaşına gelmiş balkonda yaptığı hareketlere bak" diye garipserler sıkıntı yapıyorum kendi kendime. Rahat rahat yapamıyorum hareketi. Bence 23 yaşındaki birinin balkon demirinde barfiks çekmesi bence normal ama böyle şeylere alışık olmayan için garip midir ? Şu korona bitse de şöyle şeylerle uğraşmak zorunda kalmasam keşke..
Ö
2 ay
Seçim Zamanı Havadan Parti Broşürü Dağıtılmasını Hatırlayan Efsane Nesil
Mahallede oynarken üstümüze parti broşürleri yağardı. Mahallede sokak sokak dolaşıp hepsini bulmaya çalışırdık. Baya güzel zamanlardı. İnternette araştırdım hiç bu konuyla alakalı bir şey yazan görmedim. Benim gibi hatırlayan var mı böyle bir olayı ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.