T

Onbaşı
15 Eylül 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
4 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
T
2 yıl
Dc kablo kesit hesabı
Merhaba, geçtiğimiz günlerde hobi amaçlı solar bir panel aldım 165 watt monokristal bunu evimde en müsait yere monte ettim. 10-15 metre 0.75 kablo ile eve taşıdım ancak şöyle bir problemle karşılaştım panel full güneş görse bile 2 amper akım alabiliyorum bu kadar kayıp olacağını düşünmemiştim. 15 metre dc akım için uzun bi yol mu daha kalın kablo kullansam kaybım kabul edilebilir seviyeye düşer mi başka bir tavsiye verebilecek olan var mı
T
2 yıl
Rüzgar Türbini
Merhaba geçenlerde bir set oluşturdum kendime biraz hobi amaçlı, set şöyle bir adet güneş paneli 165 watt birkaç tane akü bir adet 1000 wattlık akıllı invertör. şimdi bu sete ilave bir rüzgar türbini eklemek istiyorum ama bazı yerlerde rüzgar türbinlerinin vaadedilen elektriği oluşturamadığını okudum. Bu konuda tecrübe sahibi var mı aramızda rüzgar türbini yerine panel mi alsam.

Aslında sorun şurdan başlıyor. Günümüz itibariyle 100 wattlık bir paneli 300-400 tl civarında ama 500 wattlık bir rüzgar türbini ise 1200 tl civarında basit bir hesapla aynı wattı panelden almak istesem 2000 tl harcamam gerekecek bunun yanında rüzgar türbini gece gündüz çalışabilirken paneller gündüz depolayacak akşam depodan harcanacak, rüzgar türbini gece de akülere destek olur mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.