S

Yarbay
22 Ocak 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
81 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
2 ay
Zyxel NAS326 çözümsüz erişim sorunu
Merhaba arkadaşlar,

Beni iki haftadır sinir hastası eden bir problemimi bir türlü çözemeyince sonunda buraya yazmak zorunda kaldım. Şimdi mevzu şu: Bir sene kadar önce bir adet Zyxel Nas 326 ve Xiaomi Mi 4A Giga router alarak film arşivimi ağ üzerine taşımıştım. İnternet bağlantısı için Superonline vardı. Salonda bulunan Xiaomi router ile Superonline'ın router cihazına kablosuz bağlanıp, NAS ve Himedia Q5 medya oynatıcımı kablo ile Xiaomi router'a bağlıyordum. Böylece medya oynatıcısı gigabit ağ bağlantısı ile filmlere erişebiliyordu ve internete de çıkıyordu. Aynı zamanda arka odadaki masaüstü bilgisayarımdan da gerektiğinde NAS cihazına bağlanıp dosyalara erişebiliyordum. Masaüstünü ise ağa Everest 301 router kullanarak kabloyla bağlamıştım. Elimdeki her iki router da bridge modda çalışıyor ve kablosuz ağı kabloluya dönüştürüyorlardı. Buraya kadar her şey sorunsuzdu.

Geçen ay ev taşıdım ve Superonline'dan Uydunet'e geçtim. Tabi modem de kablo modeme (modem router) döndü. Aynı sistemi kurmak için Xiaomi router'ı resetleyip fabrika ayarlarına döndürdüm. Bilmeyenler için yazayım, Xiaomi cihazlarının ayarları telefon uygulaması üzerinden yapılabiliyor. İlk kurulumda bu uygulama ile router'ı 5 dakikada bridge mode'a ayarlayıp kurmuştum. Aynı şeyi tekrar yapmak istediğimde uygulamanın artık cihaza bağlanınca açılmadığını ve telefonun internet tarayıcısı ile (Iphone ve Safari) işleme devam etmeye çalıştığını gördüm. Neyse buraları geçiyorum, ne yapsam olmadı. Zaten uygulama yorumlarında milletin bolca 1 yıldız verip aynı konuyu eleştirdiğini gördüm. Sonrasında cihazı kablo ile bilgisayara bağlayıp bir şekilde arayüze zar zor ulaştım (ki o da web sayfası gibiydi) ve ayarlarda bridge mod'un olmadığını, sadece kablosuz dağıtıcı, access point veya repeater modlarının kaldığını gördüm. Sanırım uygulama çalışmadan router bridge mode'a geçemiyordu. Diğer modlar çalışıyor, sorun yok.

Xiaomi'den ümidi kesince artık eskisinden farklı olarak, kablo modemin dibinde olan bilgisayarımı modeme kablo ile doğrudan bağladığımdan boşa çıkan everest 301 bu iş için kullanmaya karar verdim. Yalnız bu cihazda gigabit lan yoktu. Bunda bir sorun olmadığından bridge mode'a arayüz ile hemen geçip cihazı ağa bağladım, NAS ile medya oynatıcısını da kabloyla cihaza bağladım. Şu anda medya oynatıcısı filmlere erişebiliyor, internete de çıkabiliyor. Medya oynatıcısında bulunan Total Commander ağ üzerinden Nas içerisindeki dosyalara erişebiliyor. Bu noktada sıknıntı yok. Fakat nedense bilgisayarımdan ip numarası ile hiçbir şekilde NAS cihazına bağlanamıyorum. Ne dosya gezgini ile klasörlere girebiliyorum (cihazın ip no'su eskisi ile aynı) ne de arayüzüne erişebiliyorum. Uzaktan Nas'a ve medya oynatıcısına erişim imkansız hale geldi. Sadece arada kablo bağlantısı olduğu için olsa gerek, medya oynatıcısı sorunsuz erişebiliyor. Diğer yandan masaüstü bilgisayarımdan Zyxel'in https://findme.zyxel.com/discover_nas sayfasına girdikten sonra Nas üzerindeki senkronize etme butonuna basınca cihazın bulunduğunu söylüyor ama içine giremiyor. Bir şey uzaktan bağlantıya engel oluyor. Chrome Nas'ın adresi için "güvenli değil" diyor.

Acaba neden bağlantı kuramıyorum ? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan destek rica ediyorum.

Not: Xiaomi firmasının uygulama mevzusu için Şikayetver'a konu açtım, cevap bile vermediler. Hem insanları uygulamaya mahkum edip hem de uygulamadaki sorunu görmezden gelen bir firma. Gözümdeki imajı şu anda sıfıra inmiş durumda. Bunlardan elektrikli scooter almayı düşünüyordum ama artık iğne bile almam. Yazılımda sorun olursa scooter'ı çöpe atarsınız.
S
7 yıl
Adaptec SCSI sürücü sorunu
Geçen hafta ücretsiz olarak Windows 7'den Windows 10'a geçiş yaptım ve Adaptec SCSI kontrol kartımı görmedi. Haliyle SCSI diskim de kayboldu. Sürücü bulamadığım için Windows 7'ye geri dönmek zorunda kaldım. Bunun bir çözümü var mıdır ? Windows 7 sürücülerini bir şekilde kullanabiliyor muyuz? Ayrıca Windows 10'un içinde sürücü barındırmamasını anlamak mümkün değil. Millet eski Adaptec SCSI kartlarını çöpe mi atsın? Adaptec de sürücü çıkarmıyor.
S
9 yıl
Himedia Q3 - Q5 Quad & Q10 Pro (4K+H265+HDR+10Bit)
Merhaba,

Piyasaya henüz çıkmış bu güzel cihaza özel bir başlık bulunmamasının haksızlık olacağını düşünerek bu konuyu açmaya karar verdim. Cihaz, kullanıcılarının çok iyi tanıdığı Himedia Q5 cihazının 4 çekirdekli işlemci ile donatılmış yeni versiyonu. Cihazın teknik özellikleri şöyle :

SoC – HiSilicon Hi3798C quad core ARM Cortex A9 @ 1.5GHz + ARM Mali-450MP6 Octa core GPU.
System Memory – 2 GB DDR3
Storage – 8GB eMMC Flash, SATA connector, and MMC/SD 2-in1 card reader
Connectivity – 10/100/1000M Ethernet, and 802.11 b/g/n/ Wi-Fi with external antenna
Video Out – HDMI 1.4 up to 4K30 and composite
Audio Output – HDMI, L/R stereo (RCA), and optical & coaxial S/PDIF
Video Codecs – MPEG1/2/4 up to 4K30, H.264/AVC up to 4K30, H.265 up to 4K30, VC-1, REALVIDEO 8/9/10 up to 4K30, and more
Audio Format – MP3, WMA, AAC, APE, FLAC, WAV, DTS, Dolby Digital, AC3 up to 7.1.
Video modes – PAL, NTSC, 720p, 1080i (50/60Hz), 1080p (24/30/50/60Hz), 4K (24/30Hz)
USB – 2x USB 2.0 host ports, 1x USB 3.0 port
Misc – LED display on front panel, recovery button.
Power Supply – 12V/2A
Dimensions – 170 x 115 x 24.5 mm

Başlığı kendi çektiğim fotoğraflarla güncelliyorum. Bazı sahneler bulanık oldu, kusura bakmayın.

Cihaz şöyle bir ambalajla geldi :

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Kutuyu açınca bir sürprizle karşılaştım. Cihazla birlikte hediye olarak bir HDMI kablosu bir de priz dönüştürücü hediye etmişler :

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın kendi ambalajı son derece sağlam ve cep telefonu kutusu gibi jelatinle kaplı :

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Bunu da açtıktan sonra cihazı görüyoruz :

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın altındaki bölmede aksesuarlar var. Buradan bir HDMI kablosu daha çıkıyor :

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihazın kendisine gelirsek :

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Görüldüğü üzere giriş çıkışlarda yandaki mavi USB 3.0 bağlantısı dışında Q5 II'den bir fark yok.

İlk açılışta şu ekranla karşılaşıyoruz ve kurulum ayarlarına geçmiş oluyoruz. Burada ilk önce menü dilini seçiyoruz. Ben haliyle İngilizceyi seçtim :

< Resime gitmek için tıklayın >

İngilizceyi seçince menü değişiyor :

< Resime gitmek için tıklayın >

Sonrasında görüntü alanını ayarlıyoruz. Bu ayar da Q5 II'den farklı ve daha anlaşılır yapılmış:
https://mini.donanimhaber.com/images/upfiles/138180/d36c59b6-fae1-4bcd-9aaa-6fdab2bb4ea8.jpg" target="_blank">< Resime gitmek için tıklayın >

Sonrasında ağ bağlantı ayarını yaptığımız ve kablosuz bağlantı şifresini girdiğimi ekran var. Burada ait görüntü almadım.

Bu kısmı geçtikten sonra cihaz bizi şöyle bir ekranla karşılıyor :

< Resime gitmek için tıklayın >

Ayarlar ekranı :

< Resime gitmek için tıklayın >

Kullanıcı arayüzünü 720p veya 1080p olarak seçebiliyoruz :
https://mini.donanimhaber.com/images/upfiles/138180/dc20b06e-aaba-48e2-b6dc-c5609b10c88d.jpg" target="_blank">< Resime gitmek için tıklayın >

Bunlar da ekran çıkış ayarları :

< Resime gitmek için tıklayın >

Birkaç resim ile devam edelim. Resimler cep telefonu ile çekilmiştir. Gerçek görüntüler da nettir.

İlki Captain America 720p YIFY sürüm. Dosya boyutu 930 MB.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu film H265 720p 2.7 GB'lık bir Hint filmi. Filmin ismi Rab Ne Bana Di Jodi

< Resime gitmek için tıklayın >

Sonuncusu da yine H265 The Wolverine 1080p. Film boyutu 2.9 GB

< Resime gitmek için tıklayın >
S
9 yıl
Tronsmart Prometheus inceleme (Resim ve video eklendi)
< Resime gitmek için tıklayın >


Merhaba,

Geekbuying'den sipariş ettiğim Tronsmart Prometheus dün elime ulaştı. Gelir gelmez hızlıca bir kurcalayıp başlığı açayım dedim. Cihazın kutu içeriği şöyle :

- Cihazın kendisi
- HDMI kablosu
- AV çıkışına bağlanan kompozit kablo (tek giriş üç çıkışı olan)
- Güç adaptörü
- Kullanma kılavuzu

Geekbuying aşağıdaki resimde AV kablosunu göstermemiş.

< Resime gitmek için tıklayın >Kutuyu açtığımda cihazın büyüklüğü beni oldukça şaşırttı. Resimlerde göründüğünden daha büyük bir cihaz bu. Bilemiyorum belki de MK808'den sonra bana öyle gelmiştir. Bunun yanında bende oldukça kaliteli olduğu hissini uyandırdı. MK808'de olduğu gibi bunun üzeri de, dokunduğunuzda yumuşak bir his veren bir boya ile kaplı ve altında üç adet yumuşak ayak var. Elinize aldığınızda taş gibi bir cihaz izlenimi veriyor. Üzerindeki giriş çıkışlar ise şöyle :

- Önde 1 adet SD kart girişi
- Yanda 3 adet tam boy USB bağlantı noktası
- Açma kapama düğmesi
- HMMI çıkışı (tam boy)
- AV çıkışı
- RJ45 ağ bağlantısı
- Reset butonu (delik içerisinde gizli)
- Adaptör girişi

< Resime gitmek için tıklayın >. Daha sonrasında yeni yazılımla gelen Windows 8 arayüzüne girdim ve rastgele bir film seçip oynatmaya çalıştım. Bu sırada hangi yazılımın kullanıldığını bilmiyorum, direk medya player gibi filmi seçip oynat dedim ve oynattı. İlk baktığım şey en çok takıntılı olduğum konu olan oynatmadaki akıcılık oldu. MK808 benim gözünde bu açıdan sıfır. Prometheus'de ise akıcılık tek kelimeyle mükemmel. Kameranın 180 derece döndüğü sahnelerde bile en ufak bir takılma olmadı. Ayrıca resim kalitesi de oldukça iyiydi ama tabi bir Dune ayarında değil fakat MK808'den daha iyi. Dune ayarında olmamasının en önemli sebebi de bence cihaz çıkışının gerçek 1080p olmaması olabilir. Bildiğim kadarıyla bu cihaz 720p çıkışı upscale ederek 1080p veriyor. Bu arada açtığım film de 720p idi. Daha 1080p film deneyemedim ama bu akşam elimdeki baba filmlerden 22GB'lik DTS Gladiator Remastered Edition'ı ve kuş videolarını denemeyi düşünüyorum. Bunların resimlerini ve belki filmini de çekebilirim. Bunun dışında cihaz XBMC'yi çalıştırıyor ve donanımsal hızlandırma da yapabiliyor. XBMC gerçekten harika birşeymiş. Sırf bunun için elimdeki tüm cihazları satıp ION işlemcili bir HTPC'ye geçebilirim. Cihazın ses ayarlarında HDMI için "passthrough" seçeneği mevcut ama DTS veya AC3 iletir mi bilmiyorum.

Cihazda karşılaştığım sorunlara gelirsem; açtığım başka bir filmde ses ve altyazı vardı ama görüntü yoktu. Bunun kodek eksiliğinden olması lazım. Aynı filmi kodek kurulumu yapmadan MXplayer'de açtığımda da görüntü gelmedi. Hangi kodek kurulacağını bilemediğimden (Neon değil, sanırım işlemci cortex A9 olduğundan Armv7 olacak) henüz birşey kurmadım. Bunu da çözmeye çalışacağım. Bu arada aynı sorun aynı filmerle XBMC'de de oluyor. Bir diğer sıkıntı, herhangi bir sebeple XBMC çalışırken masüstüne dönülürse, XBMC doğal olarak arka plana geçiyor ancak daha sonra oradan seçililip tekrar ön plana getirilemiyor ve açılması için ilk çalıştırmadaki gibi ikonuna tıklanması gerekiyor. Bunun dışında vob dosyalarını da nedense hiç açmadı.

Son olarak ve en çok canımı sıkan probleme gelirsem, MK808 için almış olduğum ve orada mükemmel çalışan Dark Mini touchpad klavye bu cihazda çalışmıyor. Nedenini anlamadığım bir şekilde touchpad bile çalışmıyor. Ya Android 4.2 ayarları ile ilgili bir olay, ya da cihaz USB alıcıyı tanımadı ki bu pek olası değil. Bu iş çok canımı sıktı, klavyeye bir sürü para vermiştim. Olmadı satıp Logitech K400 alırım.

Bundan sonra cihazda kamera ve bluetooth alıcısı çalıştırmayı deneyeceğim. Cihaz özellikle bluetooth alıcı konusunda da çok iyiymiş diye okudum. Konuya resimleri ve yapabilirsem videoyu da ekleyeceğim.
S
11 yıl
Mede8er MED1000X3D
Mede8er sonunda Realtek 1186 işlemcili oynatıcısını duyurdu. İşyerinden resim ekleyemediğimden linkini veriyorum :

http://www.mede8er.com/mede8er_X3_Teaser_1.html

Diğer 1186'ların sahip olduğu bütün özelliklere sahip. Farkı, tasarımı ve Mede8er olması. Muhtemelen kağıt üzerinde yazan bütün özellikleri sorunsuz destekleyecektir. Dikkat ederseniz torrent ve yarım yamalak çalışan Android'in adı bile geçmiyor. Mede8er cihazları, asıl görevleri olan film oynatma üzerine yoğunlaşmış cihazlar ve bunun dışındaki diğer özellikleri yarım yamalak desteklemektense hiç desteklemiyorlar.

Keşke Türkiye'de distribütörü olsa. Yurtdışından 3D ISO oynatıcı cihaz almayı düşünenler beklesinler derim.
S
11 yıl
Realtek cihazlarda ses çıkış ayarları sorunu hakkında
Merhaba,

Egreat R6S cihazında izlediğim kliplerde yaşadığım AAC ses kaynaklı sorun üzerine internette biraz araştırma yaptım ve şu sonucu çıkardım ki bu sorun markadan bağımsız olarak Realtek işlemcisine bağlı bir durum. Problemi biraz açarsam, cihazın (veya cihazların) ses seçeneklerinde iki çeşit çıkış ayarı bulunuyor. Medya oynatıcıyı ya SPDIF (optik, koaksiyal) ile ev sineması sistemine bağlıyosunuz, ya da HDMI ile yine ev sinemasa alıcısına veya doğrudan TV'ye giriyorsunuz. Her iki çıkış tipi için de sesi ya doğrudan işlemeden gönderiyorsunuz (raw), ya da medya oynatıcısına çözdürerek (LPCM). Bu ayarlar, ses formatından bağımsız olarak (DTS, AC3, DTSHD, AAC, WMA Pro vs.) tümüne aynı şekilde uygulanıyor. Günümüzde ev sinema anfileri AAC sesleri çözemiyorlar. Bunların medya oynatıcı tarafından çözdürülüp anfiye o şekilde gönderilmeleri gerekiyor. Medya oynatıcının oynatıcı ayarlarında ilgili çıkış için LPCM'yi seçtiğinizde, o bu işi yapabiliyor orada sorun yok. Sorun şu ki bu ayar seçili olsuğunda medya player, anfinin çözmesi ve hoparlörlere göndermesi gereken DTS, AC3 vs gibi sesleri de iki kanala indirip öyle yolluyor ve aynı ayarlarla klip sonrası film izlemeye kalkarsanız, ev sinemasında sanal ses alıyorsunuz. Yani arkanıza yaslanıp elinizde kumanda ile bir filme bakayım, bir klibe bakayım derseniz her deferinde ayarlarla oynamanız gerekiyor. Kliplerin bir kısmında da çevresel AC3 ses var ve siz bunu iki kanal olarak alıyorsunuz.

Şu anda kullanmakta olduğum, Sigma 8655 işlemcili Egreat S1A'da ise anfinin çözebildiği çok kanallı sesleri aynen gönderme ve onun çözemediklerini ise çözerek yollama seçeneği var. Bundan önce kullandığım WDTV Gen2 de bu işi hiçbir ayar olmadan otomatik yapıyordu. Ondan da önce bir iki gün kullandığım Popcorn A110'da da aynı ayarlar vardı. Yalnız araştırdığım kadarıyla Dune serileri de detaylı ayara izin vermiyorlar, belki otomatik yapıyorlardır emin değilim. Belki popcornhour digtal çıkış seçili iken bir AAC kliple optikten Dune için deneme yapabilir.

Ben şunu merak ediyorum, forum kullanıcıları bu sorundan neden hiç şikayetçi olmuyorlar ? Bu işin benim bilmediğim bir çözümü var mı ? Ayarları mı yapamadım ? Veya çoğunluk LPCM ayarlarla TV'den mi ses alıyor yoksa ev sinemasında çevresel ses alıyorum sanıp sanal çevresel seslerle mi izliyor ?

Biraz uzattım kusura bakmayın.
S
13 yıl
KabloTV'den kayıt yapabilecek birisinden yardım rica ediyorum
Merhaba arkadaşlar,

Bugün sadece kablodan ve havadan yayın yapan ASTV kanalında anaokulu ile birlikte canlı yayına kızım çıkacak. Yayın saat 11:00'de başlıyor. Evinde DVD kaydedici olan veya DVD kalitesinde kayıt yapabilecek bir arkadaştan programı kaydetmesini rica ediyorum. Uydu alıcım kayıt yapabiliyor ama bu kanal uyduda yok.

Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

Selamlar
S
13 yıl
SCSI diskimi HD Tach ile test ettim
Merhaba,

İki hafta önce yurt dışından çok uygun fiyata aldığım (70 €) Seagate Cheetah ST373455LW (73,5 GB, 15000 dev/dak, 15K.5) model SCSI diskimi yine aynı sistemdeki Seagate ST316081 (160 GB, 7200 dev/dak, 7200.9) model SATA diskim ile karşılaştırdım. Uzun olan testi yaptım. İş yerinden ImageSnack erişimi kapalı olduğundan şu an için resim koyamıyorum, daha sonra ekleyeceğim. Sonuçlar HD Tach ekranından aynen yazıyorum :

SCSI disk :

Seagate ST373455LW 0003
Tested on 2009-11-10 at 18:40
Random access: 5.9ms
CPU utilization: 0% (+/- 2%)
Average read: 108.1 MB/s

Çubuk grafik ile verilen burst speed: 109.6 MB/s


SATA disk :

ST316081 2AS 3.AA
Tested on 2009-11-10 at 18:37
Random access: 12.9ms
CPU utilization: 4% (+/- 2%)
Average read: 63.6 MB/s

Çubuk grafik ile verilen burst speed: 238.8 MB/s

Burada burst speed'lere dikkat edin, SCSI olanın ki çok daha düşük. Sanırım SCSI kontrol kartı ne kadar lazımsa o kadar veriyor ya da ölçüm o şekilde yapılıyor.

Gerçek uygulamada özellikle çok sayıda ufak dosya ile yapılan işlerde SCSI gerçekten hızlı. İşlemci kullanımı geçekten sıfır gibi halbuki SATA disk çalışırken hiç öyle %4 falan değil. Ayrıca SCSI disk birşey istendiğinde hemen hemen hiç bekletmiyor. O sırada bir iş yaparken (örneğin 4 GB mkv dosyadan ses dosyası çıkartırken) bir diğer isteğe de SATA'ya nazaran çok daha çabuk cevap verebiliyor. Windows açılışında çok büyük fark göremedim ancak masaüstü geldiği andan itibaren SCSI disk iş yapmaya başlıyor. Halbuki masaüstü gözüktüğünde SATA disk sanırım servisleri çalıştırmak için baya bekleme yaptırıyor.

Sonuç olarak diskten memnunum. Bana maliyeti 70 € disk (sıfır), 8 € sonlandırıcılı kablo (Ebay ile Çin'den yol dahil) ve Teknolojix ne alırsan 5,99 TL sepetinden Adaptec Ultra SCSI 320 LVD kontrol kartı (hayatımda yaptığım en hesaplı alışveriştir, daha iyisini herhangi bir üründe yapanın elini öperim )
S
13 yıl
Segate Cheetah
Merhabalar,

Şu anda yurtdışında bulunmaktayım ve Ebay'de ilanlara bakarken 70€'ya sıfır Seagate Cheetah ST373455LW 73,5 GB Ultra SCSI 320 (15000 devir) harddisk buldum. Elimde Teknolojix'ten 5 TL'ye düşeş getirdiğim Adaptec marka Ultra 320 LVD 68 pin kontrol kartı da var. Sizce bu diski alıp bilgisayarıma kursam performansı nasıl olur ? Genelde tek kullanıcılı sistemlerde SCSI'nin bir performans artışı getirmediği söylense de günümüzde aynı anda çok sayıda program harddiske erişmeye çalıştığından ben performans farkı olacağını düşünüyorum. Tabi bu fiyata 1GB SATA disk de alınabiliyor ama o kadar disk alanına ihtiyacım yok açıkçası. Benim istediğim sadece performansı arttırmak.

Görüşlerinizi rica ediyorum.
S
14 yıl
Samsung 40A856 2600 TL değer mi sizce ?
Arkadaşlar artık eski bir model sayılır biliyorum ama Gold'da Samsung 40A856'yı 2600 TL'ye veriyor, yanında da 390 TL bonus kazanılıyor. Bu TV'yi çok beğeniyorum, özellikle de eşim kasasından dolayı bunu istiyor. Sizce bu fiyata alınabilir mi yoksa bunun yerine benim asıl favorilerim olan Philips 8404 veya Sony W5500'e mi yönelmeliyim ? Açıkçası fiyatlara bakınca ben de Samsung'a yaklaşıyorum ? Samsung'un medya oynatan modelleriyle ilgilenmiyorum çünkü kesin olarak HD oynatıcı alacağım. Ne dersiniz ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.