K

Yüzbaşı
22 Temmuz 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
87 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
2 hafta
Oyunlarda (yükte) sistem kapanıyor. Sorun nedir ?
Evet biraz uzun bir konu olacak vakit ayırıp okuyan , yardım eden herkese şimdiden teşekkür ederim.

2 yılı aşkın süre önce kardeşime toplamış olduğumuz sistemin düzeltememiş olduğumuz sorunundan bahsedeceğim ve çözümden ziyade artık sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Öncelikle sistem özelliklerini eksiksiz paylaşıyorum sizlere.

Anakart : Asus Prime B450M-K
İşletim Sistemi : Win10 H SL 21H2 ( 19044.1826)
İşlemci : AMD Ryzen 5 3600 + Harici işlemci soğutucu
Ram: G Skill DDR4-3200 (2x8)
Ekran kartı: AMD R RX5600 XT (Gigabyte)
PowerS: Fury 550W 80+
Bios ve Ekran kartı driver son sürüm.

Topladığımız ilk günden beri bazı oyunlarda bir süre sonra kapanma olduğunu dile getirdi kardeşim.
Benimde kademe kademe uyguladığım işlemler ve sonuçları ;

* Biraz araştırdığımda r5 3600ün çok voltaj çektiğini ve ısınma yapıp kapandığını öğrendim bios üzerinden 3.60 - 3.80 civarı sabitleyip voltaj sorunu çözüp bir süre rahat ettik.
* Kapanma devam edince stok fan yetersiz diyerek işlemci fanı aldık.
* Nadir de olsa kapanma yapıyordu. Ama bu hiç girmediği bazı oyunlar oluyordu. (Thedivision , rust)
* Asıl patlama noktasına gelelim. 15 gün önce sıkıntısız diyebileceğim sistemi , en azından valorant , fifa gibi oyunlarda sorunsuz olan sistemi Ankara'dan tatil için geldiğimiz tatil bölgesine getirdik. Kurulum yaptım fifayı açtık fakat 10 dakika sonra sistem kapandı.
* Hiç bir şey yokken ilk akla gelen ısı problemi tabi ama sıcaklıktan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum öyle 65-70 üstüne çıkan ısılarda yok.
* Yine de garanti olsun diyerek termal macun istedim geldi değiştirdim fakat sorun çözülmedi.
* Elektrik kaynaklı olduğunu düşündüm , çünkü kullandığım prizde topraklama yokmuş ve topraklı bir prize geçtim 1-2 gün iyi gibiydi ama yine kapanır oldu.

Şimdi sistemde karşılaştığım sorunlardan da bahsedeyim. (Ayrı ayrı zamanlarda olan olaylar)

* Monitörde genel bir ekran gelmeme problemi var. %30-40 olasılıkla monitöre görüntü gelmiyor HDMI çıkarıp takınca geliyor.
* Kurulum yaptığımda monitöre görüntü gelmedi. Ramlerin yerini değiştirmek durumunda kaldım.
* Bios sıfırlayıp sistemi açtım ana ekranda 20 saniye sonra sistem kapandı.
* Ai Suite3 ile GPU Fan Tuning açtım sistem kapandı.
* FurMark açtım 3dk sonra kapandı.
* Sistem boşta iken kasayı yerden masa almak isterken sistem kapandı yine.
* Ekran kartı boşta fanları çalışmıyor yükte çalışıyor yeni sistem belli derecede dönmüyor biliyorsunuz. Bunu ayarlardan boşta bile olsa %30 çalışsın serin olsun diye ayarlıyorum sistem kapanınca bu ayar save atmamış oluyor. Fan yine boşta çalışmıyor.
* Ve en önemlisi sistem kapanınca power basınca sistem açılmıyor. PSU fişini çekip bir süre beklemem gerekiyor açılması için.
*FurMark testinde ekran kartı 60 dereceye yaklaştığında sistem kapandı power bastığımda ise 1 saniye açılır gibi oldu ve kapandı. Ekran kartının soğumasını bekler gibi açılmadı. Ekran kartının arka metal soğutucu tabakası bir hayli sıcaktı.

Sonuca gelirsek benim düşüncem %90 kasa ile gelen PSU arızalı ve buradaki dengesiz elektrik ile iyice kötüye gitti. Yazlık da olmamış olsam başka PSU ile test eder anlama şansım olurdu ama burada maalesef deneme şansım yok. Yenisini sipariş verip denemem lazım ama sorun PSU kaynaklı değilse iade filan uğraşmam gerekiyor. İşte buradan tamda sizden yardım istiyorum. Sorunun kaynağını bulma konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler.
K
2 yıl
Keenetic Modem OVY - (İade Süreci)
Herkese merhaba ,

Konuyu açma sebebim modemi kötülemek değil. Almayın , kullanmayın gibi algılansın istemiyorum. Sadece ben size nereden almamanız gerektiğini söyleyeceğim.
Vdsl destekli ve ileriki dönemde router olarak kullanmak için modem bakarken bir çok olumlu yorumu olduğunu gördüğüm bu modemi aldım ama almaz olaydım. Burada sitemim keenetic'e değil aradaki firmalara. O zamanın kuruna göre en uygun bulduğum site ve satıcı : Hepsiburada / OVY firması
< Resime gitmek için tıklayın >
Sipariş verip ,6 kasımda ürünü aldım eve geçtim kurdum. Kopma sorunları yüzünden iade ettim. Burası çok önemli değil şu an.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ürüne hiç bir zarar vermeden güzelce paketleyip iade talebini oluşturup gönderdim.
< Resime gitmek için tıklayın >
------11.gün------- (20.11.2020)

Görüldüğü gibi 6sında ben teslim aldım 9unda ürün firmanın elinde.Bunun üzerine bir süre bekledim ama ürün bugün ayın 20si olmasına rağmen iade kabul edilmedi. Bir çok yere mesaj attım ama sonuç yok.

------16.gün-------(25.11.2020)

İade ile ilgili ne OVY nede Hepsiburada hala bir güncelleme yapmadı.
Edit: Hepsiburada wp görüşmem sonucu bana ürünün yetkili servise gittiğini oradan henüz bir bilgi gelmediğini söylediler.

------18.gün-------(27.11.2020)

Hala iade işlemi olmadı.
Hepsiburada wp üzerinden tekrar bilgi aldım. 2 iş günü içerisinde geri dönüş sağlanacakmış. Döneceklerini düşünmüyorum ama neyse. İş günü diyerek hafta sonunu içine aldılar bir 4 gün daha oyalayacaklar anlaşıldı.

------21.gün-------(30.11.2020)

Hepsiburada wp : 12.11.2020 tarihinde satıcı firma teknik servise yollamış. Servis süresi 20 iş günüymüş. Her mesaj atmamda ayrı bir bilgi veriliyor. 10 Aralık günü başka bir bahene duymak üzere bekleyişe başladık bakalım.

------30.gün-------(09.12.2020)
Hepsiburada wp mesajıma gelen yanıt :
< Resime gitmek için tıklayın >

------31.gün-------(10.12.2020) 08:19
Hepsiburada talepler kısmında iade olumsuz sonuçlandı mesajı aldım.Hepsiburada wp mesaj atıp iade nedeni ve ürün elime tekrar elime ne zaman ulaşağını sordum. Eksik ürün ve jelatin sökülmüş diye not düşmüşler. Aras kargoya verildiğini söyleyip takip numarasına kadar verdiler. Takip numarası çalışmadığı söyledim gün içinde aktif olacağını söyledi.
Bunun üzerine mail yoluyla keenetic desteğe bilgi verdim.
11:53 itibari ile hepsiburada mesaj attı ve iade kabul edildi diyerek ödeme işlemi başlatıldı dedi.

Bir ay kadar bir süre geçti ve en sonunda iade kabul oldu.

Bu süreçte destek veren DH Keenetic ve Emrah Can(Keenetic Destek) e teşekkür ederim.
K
2 yıl
Saha Dolabı Değişim Talebi
Selamlar yaklaşık 10 gün önce kablo net mahallede alt yapı çalışması yapıyor diye bir konu açmıştım.

.: https://forum.donanimhaber.com/ankara-mamak-alt-yapi-calismasi--146038783

Biraz araştıma yaptım ve kablonet kullananların memnun olmadığını gördüm. Gerek ping gerek ise wifi tarafında. Başka ne yapılabilir derken alt sokakta (50m altımdaki) saha dolabının değiştiğini gördüm ve internetharitası sitesinde o dolaba yakın evde bir kullanıcı 80mpbs aldığını yazmış.

< Resime gitmek için tıklayın >

Benim binamın önündede saha dolabı var bu dolap en az 15 senelik 8mpbs üzeri alamıyorum. Dolanın kapağının kiliti bile yok yoldan geçen herkes rahatlıkla açıp istediğini yapar.

< Resime gitmek için tıklayın >
Şunu değiştirtme imkanım var mıdır ? Yetersiz kalıyor , kapağı bozuk filan diye gidilse?
K
2 yıl
Ankara / Mamak Alt Yapı Çalışması
Turksat Alt Yapı (2020)

Herkese merhaba arkadaşlar evimin önünde başlamış olan alt yapı çalışmasına ait bilgileri ve görselleri buradan sizlere ileteceğim. Civar mahalledekiler buradan bilgi alışverişi yapabilirler.

Türknet kullanıyorum ve aldığım hız bu şekilde.
< Resime gitmek için tıklayın >

16.10.2020
< Resime gitmek için tıklayın >


17.10.2020 (2.gün) : General Zeki Doğanın %80nine getireceklerini söylediler.
< Resime gitmek için tıklayın >

18.09.2020 (3.gün) : Her apartman girişine kablo yolu çıkıyorlar.
< Resime gitmek için tıklayın >

4.11.2020 (19.gün) : Apartmanımızın çevre sokakları her binaya önüne gidecek şekilde kazılıp boş borular döşendi. Mahallede çalışma halen devam ediyor. Henüz kablolama ile ilgili bir çalışma yok.

09.12.2020 (54.gün) : Küçük afiş geldi ama henüz binaya kablo girişi olmadı , aradım ay sonuna kadar işimiz bitecek sinyal gelecek dediler. Ön başvuru yaptım.
< Resime gitmek için tıklayın >
12.12.2020 (57.gün) : Üst sokağa fiber kablo gönderdiler.
< Resime gitmek için tıklayın >
16.12.2020 (61.gün) : An itirabi ile apartman girişine kadar borular geldi.
< Resime gitmek için tıklayın >

19.12.2020(64.gün) : Çevre apartmanların içlerine fiber kablo gönderdiler fakat benim apartmana gönderemediler. Fiber kablo sokak altından geçen boruda takıldı ve geçmedi haliyle es geçtiler şu an

27.12.2020 (72.gün) : Ekipler klavuz yardımı ile apartman içine fiber yollayı gönderdiler.
02.01.2021 (78.gün) : Menhol içi bağlantılar yapıldı. (Ana hat ile apartmanlar arası) Henüz apartmanlara kutu koyulmadı.
08.01.2021 (84.gün) : Mahallede sadece bir apartmanda altyapı var gözüyor oda hemen bir altımdaki bina.Benim apartmanıma kutu bile gelmedi.
11.01.2021 (87.gün) : Kapı ağzına kadar gelen fiber kabloyu bugün delip apartman altına (sığınağa) vermişler. İlk geldikleri zaman tuvalete denk gelen bacadan çatıya çıkacak denmişti ama çat katında gözüken bir kablo yok şu anlık.
16.01.2021 (92.gün) : Kutu koyuldu sonunda.
< Resime gitmek için tıklayın >
23.01.2021 (99.gün) : Kablonetten iki kişi gelip kutuyu kontrol ettiler pazartesi salı gibi aktif hale gelecek dediler.
25.01.2021 (101.gün) : Akşam eve geldiğimde babam eve gelip sinyal verildi dediler ve yarın kurmak için randevu verdiler başvuruyu yaptım dedi. Siteyi kontrol ettiğimde binanın eklendiğini gördüm. Bağlandığı zaman güncelleme yapacağım.
26.01.2021 (102) : Ve internet bağlanmış durumda.
< Resime gitmek için tıklayın >
K
2 yıl
Umursamaz Çalışanlar (3.gün)
Merhabalar , şu dört günde yaşadığım rezalet durumu anlatayım size. Şu an üçüncü gün ama yarın 19Mayıs diye yüksek ihtimale yine muhattap bulamıyacağım.

Ben oyun oynayan birisiyim e haliyle düşük ping olsun istiyorum ve yapa profili oyunda olmak zorunda. Fakat üç gün önce ev telefonu arıza verince destek kayıdı açtım. Telefonu düzeltmek isterken daha önce yaptırmış olduğum ayarlarıda sıfırlamış.Ayrıca profil değiştiremediğim için sürekli kopuyor.10 saniye internet var sonra gidiyor loop'a giriyor.

Nedir bu ayar : Oyun Profili(Fast Path Aktif) yani düşük ping ve 8mbps internet hızı.
Her neyse bende destek kaydı açıyorum , açık açık ne istediğimi yazıyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >
Karşıdan bana birer gün arayla şöyle mesajlar geliyor.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Telefonu yarım gün içinde iki tuşa basıp yapabiliyor iken hız tanımlaması yapmak bu kadar mı zor olur? Hayır destek kayıdını geçtim artık bulabildiğim her yere mesaj attım. Turk.net/Forum /Twitter vb. ama hepsinde de görmezlikten geliniyor. Yapılması gereken şey basit ama kimse ilgilenmiyor maalesef. Şu evde kalmak zorunda kaldığım dört günümü mahvettiler. Yazık.

Abone No: 3123890565
Müşteri No : 1252583
K
2 yıl
Profil Değişikliği ve Hız Sınırlandırma
Destek kaydı açtım ama okumak yerine otomatik mesaj verildiği için üç gündür gereksiz sorunlar yaşıyorum. Forumda yetkili biri varsa lütfen ilgilenebilir mi acaba.

# İstediğim tek şey Yapa profili oyunda iken hızın 8'e düşürülmesi. #

Sadece bu ama üç gündür hatta sorun olduğu tespit edildi yok ekibe ilettik yok saha ekibi ilgilenecek yok telekom ekibinden haber bekliyorum. Gerçekten saçmalık sadece.
K
4 yıl
Türk Telekom hattın Ping düzeyi.
Selam arkadaşlar. Bilen bilir lolde serverlar Türkiyeye gelmişti ve benim pingim 19-20 civarı olmuştu sabit olarak. Aynı şekilde csgoda 70-100 arası arası idare ediyordum. Fakat 5 ay kadar sonra mahallede yeni binalar için yeni hatlar filan çekildi galiba ama benim evin orada değil 1 - 2 sokak yakınlarında. Bu çalışmalardan sonra lolde sabit 39 oldu yani 2 katı arttı resmen csgo rekabetçi 120 Ping altı oyuna giremiyorum. Hattımın bu pingi neden oldu ne yapmam lazım. Santralden uzaklaşacak halim yok ya , ki aynı mahallede 20 Ping alan arkadaşım var.

Ne yapmam lazım bir çözüm söyleyin. Türk Telekom kullanıyordum türknete geçiş yapıyorum şu anda ama sorun devam edecek düşüncesi mevcut bende.
K
4 yıl
Hattın Ping değeri yükseldi.
Selam arkadaşlar. Bilen bilir lolde serverlar Türkiyeye gelmişti ve benim pingim 19-20 civarı olmuştu sabit olarak. Aynı şekilde csgoda 70-100 arası arası idare ediyordum. Fakat 5 ay kadar sonra mahallede yeni binalar için yeni hatlar filan çekildi galiba ama benim evin orada değil 1 - 2 sokak yakınlarında. Bu çalışmalardan sonra lolde sabit 39 oldu yani 2 katı arttı resmen csgo rekabetçi 120 Ping altı oyuna giremiyorum. Hattımın bu pingi neden oldu ne yapmam lazım. Santralden uzaklaşacak halim yok ya , ki aynı mahallede 20 Ping alan arkadaşım var.

Ne yapmam lazım bir çözüm söyleyin. Türk Telekom kullanıyordum türknete geçiş yapıyorum şu anda ama sorun devam edecek düşüncesi mevcut bende.
K
4 yıl
Darboğaz Var Mı?
Sistemim :
M5a97 Anakart
8gb 1600mhz ram
Gtx 1050
Fx 6100 işlemci (3.9)
Harici işlemci fanım var şuan ne olduğunu hatırlamıyorum.

Oyunlarda tam performans çalışmıyor gibi hissediyorum.
Rami 16gb ekran kartını ise gtx 1050 ti yapmayı düşünüyorum ama işlemci darboğaz yapar mı?? İşlemciyi oc etmeli miyim?
K
4 yıl
İşlemci Çalışmaması (CS:GO)
H97M HD3 anakart
İ5 4460 işlemci
R7 265 ekran kartı var

Sistem stabil çalışıyor fakat cs go ya girince işlemci 3.20 çalışması gerektiğini halde 0.50 - 0.70 arası çalışmaya başlıyor ve oyun oynanmaz hale geliyor sorun nedir?? Yeni format atıldı ve driverları full
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.