A

Yarbay
13 Ocak 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
128 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
5 yıl
80 Bin Tl (2016 model ve üstü) araç tavsiyesi.
Merhaba, dizel veya benzinli ya da vites ayrımı olmaksızın 2016 modelden eski olmamak kaydıyla araç tavsiyesinde bulunabilir misiniz.


Edit: Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim; çıtayı biraz yükseltip sıfır Megane 4 Sedan 1.6 Joy'u 88 Bin TL'ye aldım.
A
6 yıl
vestel-plazma-inverter-9-a+++-wifi--klima
Bu klimanın fiyatı 2500 tl civarında ve seer değeri 9.1 olarak belirtilmiş. Bu kadar uygun fiyata böyle verimli bir cihaz olması kafamı karıştırdı. Benzer seer değerine sahip klimalar en az bin tl daha pahalı. Sizin düşünceniz nedir?
A
6 yıl
Araç Değer Kaybı Tahsil Şartları ve Yöntemi
Trafikte her an başımıza gelebilecek maddi hasarlı kazalar neticesinde trafik sigortaları ile yalnızca ücretsiz onarım değil ayrıca aracınızda oluşan değer kaybını tahsil etmek de mümkündür. Değer kaybı tahsilatı sanıldığı kadar uzun bir süreç olmayıp yaklaşık olarak üç ay içinde neticeye ulaşmaktadır. Kaza gerçekleştiği anda mutlaka bir kaza tespit tutanağı tutulması gerekmektedir aksi halde ücretsiz onarımdan yararlanılamayacağı gibi değer kaybı tutarı da alınamayacaktır. Bu kaza tespit tutanağı neticesinde üç ihtimal ortaya çıkmaktadır:

1- %100 Haklısınız Aracınızda oluşan değer kaybının tamamını alabilirsiniz. (5400 TL'yi geçmemek kaydıyla.)
2-%50 Haklısınız Aracınızda oluşan değer kaybının yarısını alabilirsiniz. (5400 TL'yi geçmemek kaydıyla.)
3-%100 Haksızsınız Bu durumda ödeme almanız mümkün değildir.

Kaza tespit tutanağı yukarıda sayılan üç halden biriyle sonuçlandığında ilk iki durumdan biri ortaya çıktı ise önce aracın onarımı yapılarak araçta oluşan hasar kaydının belirlenmesi gerekecektir. Daha sonra bu hasar kaydına göre değer kaybı belirlenmelidir. ( aracın yaşı, kilometresi, piyasa değeri, değişen veya onarılan parçalara göre).

Değer kaybı belirlendikten sonra sigorta şirketine başvuru yapılarak ödeme talebinde bulunulmalı eğer sigorta şirketi ödemeyi yapmazsa sigorta tahkim kuruluna başvuru yapılarak kesin olarak sonuca ulaşılması mümkündür.

Karayolları zorunlu trafik sigortası ve kaskolu araçlarınızda son iki yıl içinde gerçekleşmiş olan kazalar neticesinde oluşan değer kayıpları sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Değer kaybı talebinde bulunabilmeniz için %100 kusurlu olmamanız yeterlidir. Ayırca ehliyetsiz araç kullanımı, alkol ve uyuşturucu madde etkisinde araç kullanımı ve kasıtlı gerçekleştirilmiş kazalar bu teminat kapsamında olmayıp değer kaybı talep edilemeyecektir.

Yargıtayın son yıllarda vermiş olduğu içtihatlar ile birlikte değer kayıpları sigorta teminat kapsamına dahil edilecek zarar sigorta şirketince karşılanmaktadır. (Yukarıda sayılan istisnalar hariç)

Örnek ile açıklayalım maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştınız ve %50 oranında kusurlu bulundunuz; kaza neticesinde aracınızda 5 Bin TL hasar kaydı oluştu. 5000/2=2500 TL değer kaybı hesaplaması neticesinde yaklaşık 2000 TL civarında bir ödemenin tarafınıza yapılması gerekecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar

1- 2 yıllık hak düşürücü süreyi kaçırmamak ( kaza tarihi itibariyle başlar)

2- Yüzde yüz kusurlu veya yukarıda sayılan istisnalardan birinin olmaması.

3- Aracın kaza tarihinden sonra el değiştirmemiş olması.

4- Araçtaki hasar kaydının değer kaybı oluşturabilecek nitelikteki parçalarda meydana gelmiş olması.

5- Tek taraflı gerçekleşen trafik kazalarda değer kaybı ödemesi alınabilmesi; kasko poliçesinde değer kaybının teminat altına alınmış olma şartına bağlıdır.


Bu şartların varlığı halinde aracınızda oluşan değer kaybını başvuru yapmanız halinde sigorta şirketinden tahsil edebilmeniz mümkündür.
A
7 yıl
7000-8000 TL Tv Tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar 8 bin tl yi geçmeyecek şekilde 65 inch televizyon olarak ne almamı önerirsiniz?
A
8 yıl
TÜKETİCİ HAKLARI REHBERİ ve ARAÇ DEĞER KAYIPLARI
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte 4077 sayılı eski kanuna göre gerçekten adının hakkını veren bir hal almış oldu. Öncelikle kimlerin bu kanunun sağladığı olanaklardan yararlanabileceğini belirlemek gerekiyor:

Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.

Kanundaki açık düzenlemeye göre; tüketici kavramı oldukça geniş tutularak bu kapsama ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden herkes dahil edilmiş. Diğer önemli bir husus olan Tüketici İşlemleri Kavramı ise:

Mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlem.

Bu şekilde tanımlanarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’u uygulanma alanı geniş bir yelpazeye yayılmıştır.Bunlar dışında birçok radikal değişiklik olmasına rağmen bizim için asıl önemli olan düzenleme AYIPLI MAL’a ilişkindir. Yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, ayıplı mallara ilişkin ispat yükü şu şekildedir:

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir.

Bu düzenleme ile birlikte sizin tüketici olarak satın almış olduğunuz bir malda satın alma tarihinden itibaren ilk altı ay içerisinde ortaya çıkabilecek ayıplardan sorumluluk üretici, satıcı ve italatçı üzerine bırakılmakta malın teslim tarihinden itibaren sorunsuz olduğunu üretici, satıcı ve italatçının ispatlamaları gerekmektedir.
İspat yüküne ilişkin bu düzenlemenin hemen ardından yine tüketici lehine sunulan bir takım haklar belirlenmiştir. Bunlar:

• Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
• Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
• Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
• İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme.


Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un bize sunmuş olduğu bu seçimlik haklar sayesinde satın alma tarihinden itibaren ilk altı ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda onarım istemeye bile gerek kalmadan bedel iadesini talep edebilme imkanı doğacaktır. Satıcı, üretici ve ithalatçının sorumlulukları ortak olduğundan hiçbir şekilde tüketicinin seçimlik hakkını engelleme imkanları yoktur.

Şimdilik genel bir giriş ve ayıplı mallarda ispat yükü, tüketicinin seçimlik haklarına kısa bir giriş yapmış olduk. Zamanla bu rehberi tüketiciye tanınan bütün hakları içerir hale getirebilmek adına güncelleyeceğim.
A
9 yıl
Superonline Digiturk Kampanyası
Birkaç gün önce internet bağlantımı ttnetten superonline'a taşımıştım bugün digiturk aradı ve hali hazırda 109 tl ödemiş olduğum tarifeye artık 64 tl ödeyebileceğimi ve üstelik digiturk temel paketlerin de sunulacağını belirti. Telefonda yapılan bu teklif üzerine vardır bunun altında bir şeyler deyip düşüneyim yarın tekrar arayım dedim. Bu kampanyadan yararlanan veya haberdar olanlar varsa düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
A
10 yıl
F/P İşlemci Fanı Tavsiyesi
Arkadaşlar i5 2500k işlemciye sahibim stock fan kasanın düşmesi sonucu kırıldı. Acele ile bir bilgisayarcıdan şu işlemciyi aldım ancak sonuç berbat ekran kartı boşta bile çok yüksek sıcaklık değerlerine ulaşıyor. Önerilerinizi bekliyorum.

Bahsettiğim fanhttp://www.teknoberk.com/index.php?do=catalog/product&pid=12152
A
11 yıl
Güncel Lpg Kiti Fiyatları
Piyasada bulunan lpg kitlerinin fiyatlarını güncel olarak bulabileceğim bir kaynak var mıdır ?
A
11 yıl
Lpg Dönüşümü Düşünürken Olmadı Bu Haber
Aracın tam olarak ne olduğunu anlayamadım sanırım kuş serisi, yeni nesik araçlarımızda bu risk ne kadardır bilgisi olan var mı acaba ?

http://www.zaman.com.tr/gundem_e5te-lpgli-arac-seyir-halindeyken-alev-alev-yandi_2083084.html
A
11 yıl
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kara Lisetesi
Bu ülkede neyi güvenerek alacağımı şaşırır oldum.


Süter Gıda San. ve Tic. Anonim Şti. İSTANBUL Yağlı Sade Üçgen Peynir (Bitkisel Yağ)

< Resime gitmek için tıklayın >


http://www.sikayethaber.com/haber/bakanlik-taklit-ve-tagsis-yapilan-42-firma-ve-urunleri-acikladi/3577
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.