E

Binbaşı
08 Ocak 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
35 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
16 yıl
######## TOPİK AÇACAKLAR LÜTFEN OKUSUN #######


bilindiği gibi şu ara taşınıyoruz.her gün yüzlerce topik taşıyoruz.ve büyük emek harcanıyor.sizden birkaç ricamız var.bundan sonra açılacak topikleri diğer herşey,kendi arabalarımız ve Markalar ve Modelleri bölümlerinde açmamanız.


markalar ve modelleri ile ilgili bütün topikleri markalar diye yeni açılan bölümüzde açmanız.


araç tercih - kıyaslama bölümü, teknik konular gibi yeni açılan bölümlerimizde, ilgili topik açtığınızda orada açmanız.


bize bu konularda yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.markalar kısmına forum anasayfasından erişebilirsiniz.
E
16 yıl
ÇOCUK KOLTUĞU KULLANIMI
çocuklarımızın kardeşlerimizin yeğenlerimizin daha güvenli yolculuk edebilmesi için acaba bu konuda yeterli bilgiye sahip miyiz?
forumda zamlara tepki gösteririz,şu mu iyidir bu mu iyidir tartışmaları yaparız.bir de bu gibi sorumluluk sahibi olduğumuz konularda üzerimize düşen kısımda ne kadar hassasiyet gösteriyoruz ?
Çocuk Koruma Sistemleri


Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 2001 yılında tüm kazalar içinde ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan 0-15 yaş arası çocukların toplam sayısı 7413'tür. Bu sayı ölümlü ve yaralamalı kazaya karışan toplam yolcuların (sürücüler hariç) % 16.03'ünü oluşturmaktadır. Bu çocukların %32.23'ü 0-5 yaş arasındadır.

Bu ölüm ve yaralanmaların bir çoğunun çocuk koltuğu ve emniyet kemeri kullanarak önlenmesi mümkündür. Bununla birlikte birçok ebeveyn koruma sistemlerini yanlış kullanarak çocuklarını riske atmaktadırlar. Uzmanlar çocuk koltuklarının % 80-90'ının, araçlara yanlış monte edildiklerini veya yanlış kullanıldığını düşünmektedir.

Bebekler, yeni yürümeye başlamış çocuklar ve diğer çocuklar fizyolojik olarak yetişkinlerden çok farklıdır. Gençler bile sadece büyümüş çocuklardır. Çünkü boyları ve iskelet yapıları tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle emniyet kemerleri araç çocuk koltukları gibi yeterli ve tam anlamıyla bir koruma sağlayamazlar. Çocuk koltukları gerekli korumayı sağlayacak ekstra yapılarla tasarlanmıştır.

Çocuk koruma sistemleri hızlı çarpma etkisi esnasında "kademeli yavaşlama"yı sağlar. Doğru monte edilmiş çocuk koruma sistemleri, çarpma sonrası aracın durmasıyla, aracın mevcut hızıyla ilerleyen çocuğun bedeninin de durmasını sağlar ve başka nesnelere (insana, zemine veya diğer araçlara) olabilecek teması da engeller.

Araç çocuk koltukları, çarpma etkisini vücudun belli bir kısmına yönlendirmeyip, bu etkiyi vücudun daha güçlü bölgelerine (kalça kemiği, sırt ve omuz) dağıtarak çarpma etkisini azaltma işlevini görür.

Çocuk koruma sistemlerini karmaşık bulan bazı ebeveynler, bu sistemlerin çocuklarını sıkacağını ve rahatsız edeceğini öne sürmektedirler. Aşağıda da göreceğiniz gibi, modern çocuk koruma sistemleri basit ve çocukların hoşlanacağı şekilde dizayn edilmiş ve maksimum korumayı sağlayacak niteliktedir.

Çocuklar eğer küçük yaşlardan itibaren araç çocuk koltuğuna alışmışlarsa, büyümelerine oranla çocuk koltuğundan daha çok hoşlanmaktadırlar. Kendi özel koltuklarında bulunmak onlara inanılmaz haz vermektedir. Bu nedenle çocuk koruma sistemleri aleyhine ileri sürülen görüşler tutarsız ve yalnızca basit bahanelerdir.

Çocuk Koruma Sistemi Çeşitleri

Bebek Koltukları (1 yaşına ve 8-9 kg'a kadar olan çocuklar için): Bebek koltukları doğumdan 8-9 kg ve 1 yaşına kadar olan çocuklar için dizayn edilmiştir ve araçlara arkaya bakacak şekilde monte edilir. Bebek koltuğunun arkaya bakmasının nedeni kazalarda hassas kafa ve boyun yapısına sahip olan bebeğin daha iyi korunması içindir. Çünkü kaza anındaki çarpma etkisi bebeğin kafa ve boyun kısmına göre daha güçlü olan arka kısmına yöneltilecektir. Koltuk aynı zamanda bebeğin kafasının öne çarpmaması için ön tarafa tam dayanmamalıdır. Bu koltuklar bebeklerin kendi kendine hareket edebileceği döneme kadar kullanılmalıdır.

Hareketli Çocuk Koltukları (0-4 yaş grubu ve 0-16 kg'a kadar olan çocuklar için): 8-9 kg'mı geçen çocukların arkaya dönük veya öne bakacak şekilde taşınabilmelerini sağlayacak hareket kabiliyetine sahiptir. Bu koltuklardan bazıları 1 yaşının altındaki çocuklar için arakaya bakar durumda da kullanılmaktadır. Bu tür koltuklarda çocuklar 9 kg'dan 18 kg'a ve 4 yaşına kadar öne bakacak şekilde oturmalıdır. Daha sonra bir üst düzey koruma sistemi kullanılması önerilmektedir.

Destek Koltukları (4-8 yaş grubu ve 28-30 kg'a kadar olan çocuklar için): Bu koltuklar 4 yaşından büyük ve 28-30 kg'a kadar olan çocuklardan boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacak ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmayanlar için geliştirilmiştir. Destek koltukları yalnızca çocuğu korumakla kalmaz, kemerlerin rahatça takılıp kullanılmasını ve çocuğun camdan dışarısını seyredebilmesini de sağlar. Destek koltuğunda yalnızca iki noktalı kemer varsa koruyucular kullanılmalıdır. Destek koltukları, koruyucuların iki ve üç noktalı kemerlerle birlikte kullanılabileceği şekilde tasarlanmıştır. Arkası yüksek olan destek koltuklarının, hassas kafa ve boyun yapısını daha iyi koruduğu belirlenmiştir.

Emniyet Kemerleri: Çocuğunuzun mümkün olduğunca daha uzun süre araç çocuk koltuğunda seyahat etmesini sağlayınız. Boy ve kilo olarak destek koltuğunu kullanamayacak kadar büyüdükten sonra emniyet kemeri kullandırınız. Üç noktalı emniyet kemerinin omuzdan gelen kısmı, omuz üzerinden ve göğüs kafesinden çapraz geçmeli, yüz ve boyun bölgelerine dokunmayacak şekilde ayarlanmalıdır. İki noktalı kemerler veya üç noktalı kemerlerin iki noktalı şeridi; kalçaların üst kısmında, ne çok sıkı ne de çok gevşek durumda bulunmalı, mide üzerinden geçmemelidir.

Çocuk Koruma Sistemleriyle İlgili Genel Öneriler
Bütün çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu kolayca monte edilebilecekse, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılması tavsiye edilmektedir. Çocuklar çarpma noktasına ne kadar uzak olurlarsa o kadar güvenlidirler. (Özellikle önden çarpmalarda yaklaşık % 29 oranında daha güvenlidir.)

ve 0-4 yaş kategorileri için dizayn edilen araç çocuk koltukları yan hava yastığı bulunan araçların ön koltuklarında kullanılmamalıdır. Kaza anında açılan hava yastığı koltuğa çarpıp, çocuğun ağır yaralanmasına hatta ölümüne bile neden olabilir.

Çocuk mutlaka ön koltukta oturtulacaksa aracın koltuğu mümkün olduğu kadar geriye çekilmelidir. (Özellikle yan hava yastığı olan araçlarda.)

Araç çocuk koltuklarının; sağa sola, arkaya öne kaymaması için, araca emniyet kemeriyle iyice sabitlenmesi gerekir.

Yeni doğmuş bebeğin bulunduğu koltuktaki kemerler en alttaki tokaya takılmalı ve tokalar da omuzda veya omuz altı hizasında bulunmalıdır. Çocuğun yaş ve kilosuna göre kemer ayarları artırılmalıdır. Kemerler omuzlar üzerinden ve ayakların arasından geçmelidir.

Plastik kemer tokalarının tam olarak takıldığından emin olunmalıdır.

Çocuk koltukları uluslar arası standartlara uygun olmalı ve uygun olduğuna dair etiketi olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Üretici talimatları ve araçlarda kullanım kılavuzları mutlaka okunmalıdır.

Bir kazaya karışan araçtaki çocuk koltuğu kesinlikle kullanılmamalı ve değiştirilmelidir.


alıntıdır.
E
16 yıl
::::TRİGER KAYIŞI İLE İLGİLİ TÜM PAYLAŞIMLAR::::
< Resime gitmek için tıklayın >


Triger kayışına dikkat!

Küçük kontrollerle büyük masraflara yol açan 'triger kayışı' sendromundan kurtulabilirsiniz


Üreticilerin motor teknolojilerine yönelik yatırımları her geçen gün daha da artıyor. Daha küçük hacimli ünitelerden yüksek güç alınıyor, yakıt tüketimi değerleri azalıyor daha da önemlisi kullanım maliyetleri geriye çekiliyor.
Peki gittikçe hassaslaşan bu ünitenin zayıf yönleri yok mu? İşte bu tartışmanın baş rolünü hiç kuşkusuz triger kayışı oynuyor.
Motorun çalışması için emme ve egzoz supaplarının belirli zamanlarda açılıp kapanması gerekiyor. Bunu sağlayan parça da eksantrik (kam) mili. Ancak eksantrik milinin bu işi yapabilmesi için dönme hareketini gerçekleştirmesi şart. İşte bu noktada devreye triger kayışı ya da zinciri giriyor. Marş motorunun volan yoluyla krank milini çevirmeye başlamasıyla, eksantrik mili de bu iki parça arasındaki bağlantıyı sağlayan kayış ya da zincir sayesinde dönmeye başlıyor. Bu nedenle pek çok araç sahibi önem vermese de aslında bu kayış ya da zincir hayati bir sorumluluk üstleniyor.
Otomobil üreticileri geçmiş yıllarda krank miliyle eksantrik mili arasındaki bağlantıyı zincirle sağlıyorlardı. Hatta bu parçanın sağlam olmasından ötürü hala pek çok üretici tarafından tercih ediliyor. Tek handikapsa zincirin sesli çalışması ve dönemsel olarak gerginliğinin ayarlanma gereksinimine ihtiyaç duyması. Triger kayışıysa hem ekonomik oluşu hem de sessiz motor yaratma peşindeki üreticilerin ihtiyaçlarına cevap vermesinden ötürü tercih ediliyor. Aslında triger kayışı çabuk aşınan veya kolay kopabilen bir parça değil. İçeriğinde cam elyafı bulunan lastik kayış çok ince olmasına rağmen yaklaşık 2 ton ağırlık taşıyabiliyor. Bu onun sağlamlığını vurgulamak açısından önemli. Ayrıca yağlama gerektirmemesi, hafif olması triger kayışının önemli avantajları. Ama bu avantajlarına karşın triger kayışının ufak bir kusuru bulunuyor. Hiç bir tıkırtı veya ses oluşturmadan ansızın kopabilmesi.
Triger kayışı kopacağı ana kadar sorunsuzca görevini yere getiriyor. Fakat iflası kısa sürede gerçekleşiyor ve onarılması güç hazarlar yaratıyor. Triger kayışı da fren balatası veya lastikler gibi aşınan bir parça. Kayış döndüğü yuvayla sürekli sürtünme halinde olduğu için zaman içinde aşınıyor ve gevşeyebiliyor. Triger kayışının motora zarar vermesi için kopması değil tek bir dişli bile atlaması yeterli olabiliyor. Yeteri kadar gergin olmayan kayış, hiçbir işaret vermeden üç dört diş birden atlıyor. Bunun neticesinde silindir boşluğundan çıkması gereken supaplar orada kalıyor ve pistonlar supaplara çarparak eğilmelerine sebep oluyor. Sonuçsa motor kabininden gelen büyük bir patlama sesi ve yolda kalan bir otomobil...
Sonuçta motor kullanılmaz hale gelebiliyor. Kullanılmaz hale gelen motor için tek çareyse rektifiye... Supap ve pistonların biri birlerine çarpmasının sebebi sadece triger kayışının kopması değil. Aynı zamanda triger kayışının gergi rulmanı da önemli bir parça. Bu rulman bozulduğunda, yani dağıldığında, triger kayışı boşa çıkıyor ve eksantrik mili görevini yapamıyor. Bunun için triger kayışı kontrol edilirken ya da değiştirilirken kesinlikle gergi rulmanı da kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmeli.
Üreticiler gün geçtikçe triger kayışına yeni yeni görevler de ekliyorlar. Örneğin su pompası da triger kayışına bağlanıyor. Bu da triger kayışının daha uzun üretilmesini gerektiriyor. Triger kayışı daha uzun olunca daha çok parçaya temas ediyor. Bu da gevşeme ve aşınma süresini kısaltıyor. Teknolojideki büyük gelişmelere rağmen, günümüzde hala triger kayışının gerginliği ve aşınma durumunu belirten bir uyarı sistemi bulunmuyor. Sadece gözle yapılacak bazı kontroller belirgin problemleri hemen görmenizi ve tedbir almanızı sağlayabilir.

Triger kayışı nasıl kontrol edilir?
Triger kayışının üretici firmanın belirlediği ölçüde gergin olması gerekiyor. Ayrıca kayışın aşınmamış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Kontrol için öncelikle kapağı çıkarmak gerekiyor. Bunun için motorun iki kez çalıştırılıp stop edilmesi şart. Eksantrik milineyse kesinlikle dokunulmamalı. Kontrol esnasında triger kayışının yanlarında ve sırtında yırtık olup olmadığına bakın. Ayrıca kayışın üstünde yağ olup olmadığını, dişlerde eksilme olup olmadığını mutlaka dikkat edin.

Marka/model Değişim aralığı Fiyat (Parça + İşçilik)
Opel Corsa 1.4 İlki 60.000 km diğerleri her 40.000 km’de 280 YTL
Opel Astra 1.6 İlki 60.000 km diğerleri her 40.000 km’de 220 YTL
VW Polo 1.4 Her 90.000 km’de 400 YTL
VW Golf 1.6 Her 90.000 km’de 250 YTL
Ford Focus 1.6 Her 120.000 km’de 280 YTL
Fiat Palio 1.2 Her 45.000 km’de 300 YTL
Honda Civic 1.6 Sedan Her 100.000 km’de 380 YTL
E
16 yıl
ARABA ALIRKEN KRİTERLERİNİZ NELERDİR(anket yenilendi tekrar oy verelim)
< Resime gitmek için tıklayın >

........4. ANKET KONUSU :
ARABA ALIRKEN KRİTERLERİNİZ NELERDİR...?


Uyarı : birden fazla seçenek işaretleyebilirsiniz.

........ÖNCEKİ ANKETLERİN SONUÇLARI :


1. Anket Konusu : EN ÇOK TERCİH ETTİĞİNİZ AKARYAKIT İSTASYONU HANGİSİ...?

Toplam oy : 208
Toplam süre : 7 gün


1...OPET __35% (74)
2...SHELL __23% (49)
4...TOTAL __14% (31)

5...PETROL OFİSİ __11% (24)
3...BP __11% (23)
6...TÜRK PETROL __2% (6)
7...ELF __0% (1)


+++++++++++++++++++++++2. Anket Konusu : ARACINIZIN BAKIMI HAKKINDA NE TARZ SERVİS HİZMETİ TERCİH EDERDİNİZ..?

Toplam oy : 104
Toplam süre : 7 gün


1...Garantisi bitene kadar yetkili, garantisi bittikten sonra özel servis __24% (34)
2...Her zaman yetkili servis __21% (30)
3...Aracına göre ve aracın yaşına göre değişir. __16% (23)

4...Tanıdığım bir tamirci __11% (16)
5...Garantisi bitene kadar yetkili garantisi bittikten sonra tamirci __10% (14)
6...Mekanik Aksam için yetkili servis, kaporta için özel servis __6% (9)
7...Ufak sorunlarında tamirciye giderim bunun dışında yetkili servis __5% (7)
8...Her zaman özel servis __4% (6)
9...Hiç önemli değil özellikle bir yer aramam __0% (1)
10..Sanayideki herhangi bir tamirci __0% (0)
11..Aracın kendi markasının haricinde bir servis. __0% (0)
+++++++++++++++++++++++3. Anket Konusu : DH OTOMOBİL BÖLÜMÜNDEKİ YARIŞMACI ÜYELERİN ARAÇLARININ EN BEĞENİLENİ....?

Toplam oy : 404
Toplam süre : 7 gün
1. < Resime gitmek için tıklayın > @alysentr (106)
2006 Ford Focus II ghia tdci cvt şanzıman tango kırmızı sunroof güvenlik paketli

2. < Resime gitmek için tıklayın > @civcivx (81)
Fiat Grande Punto 1.4 16V 95HP Starjet Motor Emotion 3K Egzotik Kırmızı, 2006 model

3. < Resime gitmek için tıklayın > @uzerme jr. (39)
2001 PEUGEOT 106 Quiksilver...dh otomobil yönetimi...
E
16 yıl
SIK SIK MOTOR FRENİNİ KULLANMANIN NE GİBİ SAKINCALARI OLABİLİR?
değerli forum sakinleri ;

boş viteste yol alıyorken düşünelim ki 70km/sa hızdayız,aracı 2. vitese takmak yani rölanti devrinde bir süre ilerledikten sonra herhangi bir viteste devrin ani şekilde 4000-5000d/dk aralığına çıkması ve bunun sık sık yapılması aracın nerelerinde ne gibi zararlar yaratabilir ?


bir de ;dizeldeki kompresyon daha yüksek olduğu için,ayrıca turbo da sözkonusu olduğu için,dizel ve benzinlide ayrı ayrı irdelerseniz sevinirim..


ya da yoktur da diyebiliriz.


beraber tartışalım.
E
16 yıl
=====...EVEEEEET YARIŞMA BAŞLIYOR.....=====
< Resime gitmek için tıklayın > DH OTOMOBİL YARIŞMASI < Resime gitmek için tıklayın >


Önümüzdeki hafta koyacağımız dh haftalık anketine gelen talepler doğrultusunda sizlerin araçlarınızın seçimi olmasına karar verdik.


Yarışmaya Katılmanın Kuralları :

1- Katılmak isteyen herkes kendi aracını koyacak,kendi aracı ile yarışmayan anlaşıldığında diskalifiye edilecek.
2- Katılmak isteyen herkes bu topiğe sadece; aracının 640*480 çözünürlükte resmini ve aracının bildiği teknik özelliklerini koyacak.
(bu çözünürlükten %10 kadar sapmadan fazlasını gösterenlerin araçları silinecektir.)
3- Herkesin plakasının ilk 2 rakamı ve harfli olan kısmı gözükecek.
4- Diskalifiye edilen araç sahibi bir daha bu yarışmaya giremeyecek.
5- Araç sahipleri araçları ile ilgili en fazla iki adet resim koyabilecekler.
6- Yarışmadaki araçlardan beklenen özellikler 4 tekerinin olması.motor,kasa sınırlaması yok.
7- Adayların koyacakları fotoğraflar anket kısmında da kalacaktır.sonradan fotoğraf değişimi yapılmayacaktır.
8- Herkes aracını çok sevebilir ama lütfen fanatikliğe de mahal vermeyelim.işi fanatikliğe götürenlerin ceza almasına sebep olmayalım.
9- Adaylar kendi araçları ile katılmak zorundadırlar fakat takım olarak destek verilmesi serbesttir.
10- Lütfen araçlarınızın resimlerini link olarak vermeyin.resim topik açıldığında görünür vaziyette olsun.
11- En önemlisi de ; lütfen kurallara uyun


arkadaşlar....

++ Resimleri son güne kadar revize edebilirsiniz. (değiştirebilirsiniz)
++ Modifiyeli parçaları yazabilirsiniz....ayrıntılarıyla...(bu çok önemli olabilir)
++ ORJİNAL MODİFİYESİZ ARAÇLARDA KATILABİLİR... BU ORJİNAL SEVENLER İÇİN OY SEBEBİDİR (BENİM GİBİ..)
++ Herhangi bir ilginç özelliği olabilir, bahsedebilirsiniz......mesela benim bu 91 model aracımda yanlızca 1 parça boyalı.
++ Bu yarışı en sevimsiz araç bile kazanabilir ...süpriz olabilir ....yani her tarz araç katılabilir.
++ İsteyen yarışmacı yarışmadan çekilebilr.....Not 1 : Kendi aracı ile yarışmaya katılmayan kişiler hakkında lütfen pm ile ihbarda bulununuz.

Not 2 : En geç 11.06.06 pazar günü saat 22.00'a kadar yarışmaya aday alınacaktır.o gün açılacak anket bir hafta kadar üst konu olarak oylamaya açık kalacaktır.

Not 3 : Arkadaşlar lütfen resimlere alıntı yapmayalım.mesajlarınız silinebilir.


teşekkürler.


Yarışma talebi linki : http://forum.donanimhaber.com/m_7329819/tm.htmdh otomobil yönetimi
quote:

-------------------------------------------------
Resim ilave etmek için....

http://www.imageshack.us/ adresine gir
browse bilgisayarından istediğin resmi seç.
host it 'e bas
Direct link to image yazılan satırı copy yap
hızlı cevap ta buraya paste yap
ve
< Resime gitmek için tıklayın >
ok..
-----------------------------------------------------------
E
16 yıl
CARBON CLEAN
bu aralar karbon temizleme hakkında pek soru gelmiyor.

önceden açılmış fakat yeterli bilgi olmayan topikler vardı.hem de onlara cevap olur


CARBON CLEAN


Karbon Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?

* Silindir kompresyonlarının düşmesi
* Motor gücünde azalma
* Fazla yakıt tüketimi
* Egzoz emisyonlarında artış
* Bozuk rölanti
* Hızlanma kabiliyetinde azalma
* Soğuk havalarda zor çalışma
* Motorun silkeleyerek çalışması

Karbon Temizleme Nedir?

Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Karbon Temizliğinin Yararları Nelerdir?

* Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.
* Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.
* Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
* Karbon temizleme işlemi düzenli olarak (her 25.000 km.de bir) yapıldığında motorun ömrü uzar.
* Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.
* Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

Karbon Temizleme Niye Etkindir?

Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. "Karbon Temizleme" işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.
E
16 yıl
(((((( TEAM VE CLUB ÜYELERİ LÜTFEN OKUYUN )))))
BİLDİĞİMİZ GİBİ BİR ARTIK MARKA FAN TOPİKLERİ FANATİKLİK YAPMADIKLARI SÜRECE SERBEST VE

HER MARKA HIZLA KENDİ MARKA/MODEL KULLANICI TOPİĞİNİ AÇIYOR.


BU KONUDA TEAM VE CLUB KELİMELERİNİ KULLANAN TOPLULUKLARDAN BİR RİCAMIZ VAR.

BU KELİMELERİN DİLİMİZDE YERİ OLMAMASI SEBEBİYLE BU KELİMELER YERİNE DAHA DÜZENLİ VE DOĞRU OLMASINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ TAKIM VE KULÜP KELİMELERİNİN KULLANILMASI.

HER NE KADAR TAKIM VE KULÜP KELİMELERİ TÜRKÇE OLMASA DA EN AZINDAN KENDİ DİLİMİZDE BU ŞEKİLDE GEÇTİĞİNDEN SİZLER İÇİN BİR SAKINCASI OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

AYNI DURUM MODEL TAKIMLARI İÇİN DE GEÇERLİ.(PUNTO TAKIMI GİBİ)

BUNDAN SONRA KENDİ TOPLULUKLARINI KURAN ÜYELERİMİZDEN DE BUNU RİCA EDİYORUZ.

BİZİM BU RİCAMIZA OLUMLU YAKLAŞAN TAKIMLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.DH OTOMOBİL BÖLÜMÜ YÖNETİMİbunu ilk mesajların başlıklarını değiştirerek ve kişisel imzaları değiştirerek yapabilirsiniz.eğer konuyu açan üye foruma pek uğramıyorsa pm atıp bizim değiştirmemiz sağlanabilir.hondada farklı bir durum sözkonusu onun içinse önerilerimiz ;


HONDA TAKIMI
HONDA KULÜBÜ
HAYALLERİN GÜCÜ HONDA


teşekkürler..
E
16 yıl
DH Otomobil Genel ÖNEMLİ KISAYOLLAR( Yeni Üyeler İçin)

FORUMDAKİ YENİ ARKADAŞLAR,

LÜTFEN YENİ KONU AÇMADAN ÖNCE AŞŞAĞIDAKİ LİNKLERİ İNCELEYİNİZ.
EĞER ARADIĞINIZI BİLGİYİ BULAMADIYSANIZ KONU AÇABİLİRSİNİZ.
BURDA ÇOK KONUŞULAN, TARTIŞILAN, YARARLI KONULARIN LİNKLERİNİ SUNULMUŞTUR ...


.....Konu açmadan önce kullanılabilecek kısayollar.....


TEKNİK BİLGİLER İÇEREN KONULAR


**MAKİNE MÜHENDİSLERİ Platformu ve teknik konular...
**TASARIMCILAR ve meraklıları.
**100 OKTAN ile 95 OKTAN arasındaki farklar.
**Arabanın YAKITINI KESERSEN (Cut-off) ne olur?
**BOŞTA GİTMEK Sakıncalımı?
**BOYALI Araç alınırmı??(KAPORTA-BOYA Hakkında genel bilgi)
**FSI / VVT-I motor teknolojileri
**TUNING / MODİFİYE SİTELERİ Burada toplandı
**OTOMOBİL Teknik Terimler ve Bilgiler KÜTÜPHANESİ (alıntı)
**YAKIT TASARUF cihazları (MotorSilk Boron, Ekoyak tarzı mıknatıslı aparatlar.)
**Emniyetli ve İLERİ SÜRÜCÜLÜK teknikleri
**MOTOR, donanım, şasi kısacası arabadan anlayanlar
**HYBRID Araç Dünyası
**CHIP TUNING hakkında...
**SUYLA ÇALIŞAN Otomobil Başarılı Oldumu?
**CARBON CLEAN (karbon temizleme)
**BP ultimate
**Sık sık MOTOR FRENİ kullanmanın ne gibi sakıncaları olabilir?
**Triger(zaman) Kayışı ile ilgili herşey
**Otomobillerde Aerodinamik
**Doğru Viraj Dönmenin İpuçları .
**Otomobillerin Teknolojik Gelişim Kronolojisi ..
**Araçlarda Verimli Yakıt Kullanma Kılavuzu.
**Otomotiv Kısaltmaları ve Terimleri Kaynağı....Araç ekipmaları ile ilgili konular....

**OTO MÜZİK Sistemleri /Cd çalar/Hoparlör/Anfi
**HAVA YASTIKLARI ile ilgili bilgiler uyarılar ve kullanımı
**JANT ile ilgili tüm paylaşımlar
**XENON Farlar, Otomobil Aydınlatma Sistemleri,
**PHILIPS DIAMOND VISION (far üzerine)
**KLİMA ile ilgili herşey.
**LASTİK Hakkında herşey..(iyi lastik- kötü lastik)
**DEBRİYAJ BASKI balatasının bittiğini nasıl kontol edersiniz...
**BASKI BALATA Niye erken biter...?
**OTO DERİ döşeme
**MOTOR YAĞI, Motor yağı değişimi ve süresi.
**BUJİ kaç km de değişir? [ Buji hakkında herşey]


....LPG li araçlar ile ilgili konular....

**LPG Montajı ve Kullanımı ile ilgili herşey
**En ekonomik dizellere hodri meydan!!! (DİZEL - LPG Kıyaslaması)?


....DİZEL araçlar ile ilgili konular....

**Bir Diesel, Nasıl Daha Az YakaR..
**DİZEL Araçlarda TURBO Hakkında
**TURBONUN Bozulduğu nasıl anlaşılır.
**BİO DİZEL Yakıt
**SUPERCHARGER VE TURBO arasında fark varmı?
**DİZEL mi? BENZİNLİMİ mi ? Neden?
**DİZEL araçlardaki SIKINTILARINIZ.
**DİZEL araba kullanma tekniği bilgileriDİĞER GÜNCEL KONULAR


**DH MOTORSPORLARI VİDEO GALERİSİ
**DH MOTORSPORLARI RESİM GALERİSİ
**Arabanız Şehir İçinde NE YAKIYOR
**KULLANDIĞINIZ otomobiller hangileri
**YENİ/İKİNCİ EL - Yedek parça/Aksesuar - Arayanlar/Satanlar.
**TRAFİK SİGORTASI , Kasko , Plaka v.s |Soru,Sorun ve Görüşleriniz|
** O ve ikinci el TRAFİK, TESCİL, DEVİR, RUHSAT, PLAKA işlemleri.
**DİREKSİYON SINAVINDAKİ arabanız?
**BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila
**ARAÇ ALIRKEN Bilinmesi gerekenler..
**ORTAKLIKLAR, aynı platformda üretilen modeller.
**Araba SEGMENTLERİ.
**LÜX SINIF OTO REHBERİ
**BMW Resimler Modeller, Özelliklerle Tarihi Kronoloji
**Volvo Resimler Modeller, Özelliklerle Tarihi Kronoloji
**Arabanız Şehir İçinde NE KADAR YAKIYOR
**Otomobil ŞEMALARI (otomobil kesit resimleri)
**Otomobil firmalarının ESKİ İŞLERİ
**İLKYARDIM


**Filmler, Diziler ve UNUTULMAZ Otomobiller
**En tipsiz araba...?
**BİRBİRİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ ??
**TESİSATTA DİNLENECEK ŞARKILAR??
**Otomobilimizde gizlenmiş KÜÇÜK AYRINTILAR
**DH Otomobil KOMİK resim ve linkler
**OTOMOBİL GEYİKLERİ
Not 1: Bu tarz bilgilerin yoğun olarak paylaşıldığı veya yeni açılan takımların topiklerini bize pm atabilirsiniz

Not 2: Aranılan soruların cevapları ilgili topiklerde bulunmadığında yine o topiklerde soru sorularak topiğin güncellenmesi ve zenginleşmesi sağlanabilir. Bu sayede dh sakinlerini de rahatsız eden topik kirliliğinin önüne geçilmiş olunur.
E
16 yıl
tahtadan kamyonet :)
resimdeki aracı tvden capsledim..

giresunun bir köyünden aracı tahtadan yapan köylünün sıradaki hedefi karda mahsur kalan özellikle hastaları taşımak için karda giden araç yapmak..

abs,ebv,asr gibi sistemleri yok,ateşleme ise eski usul motorun ipini çekerek..ama işini görüyor..vergisi plakası yok..

araçla hız denemesine çıkan mucit 80 km/sa hıza ulaşmış..

< Resime gitmek için tıklayın >


bu tarz araçları anadolu insanımız yapıyor ama tahtadan olanı ilk kez görüyorum..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.