B

Haber Editörü
01 Haziran 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
48 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
9 yıl
Meşhur sızıntı kaynağı Evleaks'ın arkasındaki isim ortaya çıktıTeknoloji medyasına servis ettiği henüz resmiyet kazanmamış mobil cihazlara ait detaylar ve çeşitli görsellerle ününe ün katan Evleaks, yaklaşık bir yıl boyunca gerçek kimliğini gizli tutmayı başardı. Paylaşım için Twitter ve Sina Weibo platformlarını kullanan meşhur bilgi kaynağı, başarılı sızıntıları ile mobil endüstride önemli bağlantılara sahip olduğunu kanıtlamış, mobil sektörün önemli isimlerinin ilgisini çekmişti. Gerçek kimliğini AndroidPolice.com'a verdiği bir röportaj ile ilan etmeye karar veren Evan Blass, son olarak PocketNow sitesinde haber müdürlüğü yaptığı dönemde adını HTC modellerine yönelik kapsamlı sızıntılar ve yayınladığı basın görüntüleriyle duyurmuştu.

 

2005'te başladığı Engadget.com editörlüğüyle ünlenen Evan Blass (evleaks), kıdemli editörlüğe kadar yükselmiş. Halihazırda sanal medyanın önde gelen teknoloji kaynakları arasında yer alan The Verge'nin baş editörü, eski Engadget baş editörü Joshua Topolsky ve The Verge haber müdürü Nilay Patel'in habercilik eğitiminde rol oynayan Evan'ın Engadget'teki görevi 2008'de sona ermiş. Başarısız bir internet sitesi girişiminden sonra 2010'da Pocket Now sitesi için yazmaya başlayan tecrübeli editör, HTC markalı birçok akıllı telefonu gün yüzüne çıkardığı bu kaynaktaki çalışmalarını ise 2012'de PocketNow.com'un site yapısında önemli değişikliklere imza atmasının ardından sonlandırmış. 

 

Bazı basın mensupları tarafından gerçek kimliği bilinen ve gizliliğini er ya da geç kaybedeceğini bildiği için kendi kendini ifşa etmeye karar veren Evleaks AndroidPolice sitesini ile olan röportajında, yayınladığı sızıntıları nasıl elde ettiği hususunda açıklama yapmaktan kaçınsa da; kendisi ve paylaşımları hakkında bazı önemli detaylar ortaya çıkardı. Tam zamanlı çalışma hayatını kendine uygun bulmadığı için sızıntı kabiliyetlerini sosyal medya aracılığıyla internet alemine sunan Evan Blass, Nokia ve HTC CEO'ları ile yakın ilişkilere sahip olduğundan sızıntılarının bu üreticilere ait ürünlerde yoğunlaştığını dile getiriyor. İngiliz perakendeci Expansys'e ait Galaxy S4 grafiğini sızdırdığı için pişman olduğunu ifade eden Evan'ın halihazırda kullanmakta olduğu akıllı telefon ise; Samsung Galaxy Nexus. Bir esrarengiz sızıntı kaynağının kendini ifşa ettiği bu röportajın tamamına kaynak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

B
9 yıl
Samsung, 1.47 milyar dolarlık yatırımla yeni bir OLED fabrikası inşa edecek


Yeni mobil ürün yelpazesindeki geniş OLED ekranlı modellerin sayısındaki artış ve OLED TV satışlarının başlamasıyla birlikte 5.5-nesil A2 üretim hattı tam kapasiteye ulaşan Samsung, bir süredir yeni bir fabrika için çalışmalarını yürütüyor. Endüstri kaynaklarının Güney Kore medyasına servis ettiği son verilere göre; teknoloji devi OLED üretim ekipmanı tedariği için iş ortaklarıyla görüşmelerini tamamladı ve yeni OLED fabrikasının inşasında önemli bir ilerleme kaydetti. Yaklaşık 1.47 milyar dolarlık bir yatırımla faaliyet göstermeye başlayacak yeni tesis, 6.5-nesil (1500 x 1850 mm) büyüklüğünde cam tabakalar üretebilen bir A3 üretim hattını yapısında ihtiva edecek. Fabrikanın aylık üretim kapasitesi, 20-40 bin 6.5-nesil cam tabaka olacak.

 

LTPS teknolojisinin kullanılacağı en büyük fabrika olacak Samsung Display idaresine verilecek bu yeni üretim hattı, amorf silikondan 100 kat daha yüksek elektron taşınabilirliği sağlayan TFT katmanların üretilmesi ve AMOLED panellere entegre edilebilmesini mümkün kılacak. Samsung'un telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve televizyonlar için ekran üretimi gerçekleştireceği fabrikanın LTPS teknolojisi ile imal edeceği OLED çözümlere sağlayacağı diğer avantajlar şöyle; daha yüksek çözünürlük, yüksek parlaklık değerleri ve yüksek görüntü kalitesi, daha ince çerçeve, daha küçük transistörler ve bunun bir getirisi olarak daha ince TFT katmanı. 2013 üçüncü çeyreğinde gerekli üretim ekipmanlarının tedariğini tamamlamayı planlayan Samsung, yeni A3 hattında yıl sonuna kadar OLED üretimine başlamayı umuyor. 
B
9 yıl
Samsung Galaxy S3 için Android 4.2.2 işletim sistemli yeni bir yazılım sızdırıldı


Google'nin Kasım 2012'de yayınladığı Android 4.2 sürümlü işletim sistemini eski amiral gemi akıllı telefonu Galaxy S3'e uyarlayacağını resmen açıklayan Samsung, henüz bu versiyona sahip resmi bir üretici yazılımı dağıtmış değil. Geçen ay Android 4.2.2 sürümünü kullanan bir deneme yazılımı sızdıran ve resmi dağıtımın ertelendiğini ileri süren Sammobile.com, resmi güncellemeye ait yeni bir yazılım paylaşarak cihaz kullanıcılarını umutlandırdı. 21 Mayıs tarihli ve I9300XXUFME7 yapı numaralı üretici yazılımı, İsrailli bir operatöre ait önceki sızıntının aksine tamamen yalın halde bulunuyor ve aygıt tarafından resmi bir güncelleme olarak algılanıyor. 

 

GT-I9300 için şimdiye kadar yayınlanmış en stabil yazılım olan I9300XXUFME7, Galaxy S4'ün yeni kamera fonksiyonları haricinde birçok arayüz ve çekirdek uygulama yenilik/değişikliklerini bünyesinde barındırıyor. Resmi yazılım olarak algılandığı için garanti şartlarını ihlal etmeyen dağıtımın akıllı telefona kazandıracağı yeni fonksiyon ve yenilikler şöyle; ana ekran araçlarıyla kişiselleştirilebilir, yeni kilit açma animasyonlarına sahip kilit ekranı, Daydream ekran koruyucu fonksiyonu, hızlı ayar menüsü, yeni Ayarlar menüsü, yeni sesle kontrol özellikleri, beyaz arkaplana sahip yenilenmiş Galeri uygulaması, yeni S Voice hizmeti.

 

Yeni kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve uygulamalarla birlikte büyüklüğü 912MB'ye kadar ulaşan üretici yazılımını buradan indirebilir, Odin kurulum aracı vasıtasıyla Galaxy S3'ünüze kurabilirsiniz. Tecrübeli kullanıcılar için tavsiye edilen bu işlemleri gerçekleştirmek yerine önümüzdeki haftalarda resmen dağıtılmaya başlayacağı tahmin edilen güncellemeyi bekleyebilirsiniz. Kies programı veya OTA yoluyla dağıtılacak yükseltme, on milyonlarca S3 kullanıcısına yaz ayları boyunca ulaştırılmaya çalışılacak. Yeni yazılıma ait geçen ay paylaşılan inceleme videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 

B
9 yıl
Eski HTC yöneticileri Kazam adlı yeni bir mobil cihaz üreticisi kurdu


One modelinin satışa sunulmasıyla beraber ekonomisi hızla düzelmeye başlayan HTC, mobil sektördeki serüveninde önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirilebilecek bu cihazın çıkışı öncesi bazı kayıplar yaşadı. Mart ayında firmadan ayrılan HTC'nin Birleşik Krallık ve İrlanda satışlarından sorumlu Michael Coombes ve pazarlama müdürü James Atkins, Tayvanlı üreticiyi zor günlerinde yüz üstü bırakan yöneticilerden yalnızca ikisi. Mobil pazardaki faaliyetlerini birlikte sürdürmeye karar veren iki tecrübeli isim, bugün yayınladıkları bir basın açıklamasıyla oluşturdukları yeni girişimi resmen ilan etti.

 

Eski HTC yöneticileri Kazam'ı mobil sektörde tutunabilecek bir marka altında çalışmalarına devam edebilmek için kurduklarını dile getiriyorlar. Avrupa pazarına odaklanacak üretici, satış sonrası desteğe büyük ehemmiyet verecek; tüketicileri tek ürün formunu kullanmaya mahkum etmeyecek ve çeşitli boyutlarda ürünler geliştirecek. Yıl sonuna kadar farklı fiyat ve özellik seviyelerine mensup çeşitli akıllı telefonlar satışa sunacaklarını müjdeleyen yeni oluşumun CEO'su Michael Coombes ve CMO James Atkins, oluşturdukları girişimin bazı özel yatırımcılar tarafından desteklendiğini de dile getirdi. Özellikle Asya merkezli haberleşme uzmanı firmaların bağışlarıyla kendi ekiplerini inşa edip mobil aygıt geliştirmeye başlayan Kazam'ın Android işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapacağı tahmin ediliyor. 
B
9 yıl
Samsung'un 4G LTE-Advanced iletişim teknolojisini destekleyen ilk telefonu Haziran sonunda satışa çıkacak


Haberleşme ekipmanı pazarında endüstri lideri Huawei ve Ericsson, Nokia Siemens gibi isimlerle rekabet edebilecek düzeye ulaşan Samsung, mobil iletişim teknolojileri için baz istasyonu faaliyetlerini destekleyecek yeni bir telefon hazırlıyor. Firmanın Suwon, Güney Kore'deki merkezinde JK Shin ile bir röportaj gerçekleştiren Reuters, 4G iletişim teknolojisinin tam manasıyla yeni nesile uygun sürümü LTE-Advanced teknolojisini destekleyen yeni bir Galaxy S4 versiyonunu resmen ilan etti. LTE Advanced, 3.9G olarak nitelendirilen mevcut LTE teknolojisinden çok daha hızlı olduğu gibi elektronik cihazlara daha düşük maliyetle entegre edilebiliyor ve güç tasarrufu sağlayarak yeni nesil iletişim imkanlarını küçük baz istasyonlarıyla çok daha geniş alanlara ulaştırabiliyor.

 

Yaptığı açıklamayla kısa süre önce DLNA sertifikası yayınlanan SHV-E330K modelini resmen doğrulayan JK Shin, LTE Advanced teknolojili ilk telefonlarının Haziran sonuna kadar Güney Kore'de satılmaya başlayacağını müjdeledi. Halihazırda Broadcom, NVIDIA ve Qualcomm'un LTE Advanced destekli yongada sistem çözümleri mevcut. Tercihini iş ortağı Qualcomm'un 2.3GHz hızında dört çekirdekli Krait 400 işlemci ve Adreno 330 grafik birimine sahip Snapdragon 800 MSM8974 çipinden yana kullanan Samsung, muhtemelen ilk LTE Advanced destekli ve Snapdragon 800 yongalı akıllı telefonun üreticisi ünvanını elde etmiş olacak. Şuan için Güney Kore'de satılacak SHV-E330K sürümü ortaya çıkan yenilenmiş Galaxy S4'ün LTE Advanced desteği sunacak diğer ülkelerdeki operatörler tarafından da dağıtılacağını beyan eden Shin, bazı kablosuz iletişim şirketleriyle anlaşma aşamasında olduklarını dile getirse de aygıtın hangi ülke ve operatörlerle piyasaya sürüleceğini açıklamadı.

 

Kablosuz teknolojilerin gelişiminden sorumlu merkezlerin yayınladığı son raporlar, LTE Advanced ile 3Gbit/saniye mobil veri indirme ve 1.5Gbit/saniye veri yükleme hızlarına ulaşılabildiğini gösteriyor. Ancak şuan bu teknolojiyi abonelerine sunan tek operatör konumundaki Yota, 300Mb/saniye indirme hızı sunabiliyor ve ABD'de bu hızın ilk etapta 150Mb/saniye düzeyinde olacağı tahmin ediliyor. Mobil sektörün lideri haline gelen Samsung, elindeki bu gücü LTE Advanced teknolojisinin yaygınlaşması için kullanmayı ve böylece gelişmiş baz istasyonlarıyla önümüzdeki yıllarda gerçek anlamda 4G olarak nitelendirilebilecek LTE-Advanced'i dünya genelinde erişilebilir hale getirmeyi planlıyor. Gelişmiş anten teknolojileri ve çoklu spektrum kullanımı ile yüksek hız değerlerine kolayca ulaşabilme tekniklerini beraberinde getirecek LTE-A destekli yeni Galaxy S4'ün ise en yakın zamanda resmiyet kazanması bekleniyor.
B
9 yıl
Sony, Xperia Z Ultra'nın 4 Temmuz tarihli tanıtım etkinliği için davetiye dağıtımına başladı
İlk kez Togari kod adıyla söylentilere konu olmaya başlayan Sony'nin telefon-tablet melezi, çok yakında Xperia ZU veya Xperia Z Ultra isimlendirmesiyle birlikte duyurulacak. Aylardır teknoloji medyasını meşgul eden telefonun resmiyet kazanacağı etkinlik için davetiye dağıtımı nihayet başladı. Son iddiaların işaret ettiği Almanya ve Çin organizasyonlarının aksine Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek basın konferansı, 4 Temmuz Perşembe günü yerel saatle 09:30'da başlayacak.

  


"Sony Mobile, sizin için büyük bir sürpriz hazırladı.", "Tarihi takvimlerinize not etmeyi unutmayın." sloganlarına sahip davetiye, Sony Mobile Fransa tarafından yerel basın mensuplarına ulaştırılmaya başlamış. Davetiye görseli ayrıca, Togari'nin sağ yanı ve muhtemelen stylus kalemini gün yüzüne çıkarıyor. Kuantum noktacık teknolojisiyle yenilenen Triluminos markalı bir ekranı bünyesinde barındırması beklenen Xperia Z Ultra'ya eşlik edeceği ileri sürülen özellikler şöyle; Full HD (1920 x 1080 piksel) çözünürlüklü panel, 2.2-2.3GHz hızında dört çekirdekli Krait 400 işlemci ve Adreno 330 grafik birimine sahip Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974, 2GB sistem belleği, 16GB dahili hafıza, microSD kart slotu, 8MP arka, 2.2MP ön kamera, Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi, 6.5 milimetre kalınlık ve 212 gram ağırlık.

 

Triluminos paneliyle kuantum noktacık teknolojisini mobil pazara taşıyan ilk ürün olacak Xperia Z Ultra, aynı zamanda Qualcomm'un geçen ay seri üretimine başladığı Snapdragon 800 MSM8974 yongada sisteminin güç verdiği ilk telefonlardan biri olacak. Samsung hakimiyetindeki telefon-tablet melezi sınıfında bu üst düzey donanımlı modeliyle kendine yer açmak isteyen Sony, muhtemelen 2013 üçüncü çeyreği sona ermeden devasa telefonunu piyasaya sürecek. Galaxy Mega 6.3 ve Huawei Ascend Mate'den dahi daha büyük bir ekranla donatılan Togari'nin farklı algı yetilerini beraberinde getiren bir dokunmatik panelle dokunmaya dayalı girdi hususunda rakiplerinden çok daha başarılı bir performans ortaya koyması bekleniyor. Cihaza ait diğer detaylar yaklaşık üç hafta sonra Paris'te resmen ilan edilecek.
B
9 yıl
Yeni Alienware 14, 17 ve 18 oyun dizüstüleri tanıtıldı

Dell'in oyun odaklı elektronik faaliyetlerini sürdüren alt kuruluşu Alienware, E3 2013 kapsamında oyunculara yönelik yeni dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Yıllar sonra ilk defa büyük çaplı bir tasarım değişikliğine giden ünlü markanın üç farklı ekran büyüklüğüne sahip modelleri artık yalnızca 14, 17 ve 18 şeklinde isimlendirilecek. Intel'in dördüncü nesil Haswell işlemci ailesi ve NVIDIA'nın Kepler mimarili yeni GeForce 700 serisi mobil ekran kartlarıyla donatılan Alienware 14, 17 ve 18, bütünleşik aydınlatma sistemi, her türlü renkte ışıklandırılabilen tam aydınlatmalı TouchPad, magnezyum alaşımı kullanılarak imal edilmiş bir kasa ile yüksek dayanıklılığa sahip anotlanmış alüminyum kapağı bünyesinde barındıracak. Firmanın yeni tasarım anlayışı, materyal değişikliğinin yanı sıra bilgisayarları daha kalın bir forma sokmuş.  

 


Alienware 17

 

Alienware'nin ortanca dizüstü bilgisayar modeli, 1600 x 900, 1920 x 1080 piksel çözünürlük sürümleri, 120Hz üç boyut destekli bir versiyon ve 220-300-400 nit parlaklık seçeneklerine sahip 17.3 inç büyüklüğünde mat WLED TN ekranla geliyor. Dört çekirdekli i7-4700MQ, i7-4800MQ, saat hızı artırılmış i7-4900MQ ve i7-4930MX Extreme Edition işlemci, 2GB GDDR5 GTX 765M, 3GB GDDR5 GTX 770M ve 4GB GDDR5 GTX 780M ekran kartı, 8/16/32GB DDR3L 1600MHz sistem belleği, RAID 0 dizilimli iki 7200rpm HDD ile 1.5TB, 256GB mSATA SSD + 750GB HDD depolama, DVD-RW / Blu-ray optik okuyucu ve Windows 7/8 işletim sistemi seçenekleriyle gelen çift fanlı soğutma sistemine sahip bilgisayar, biri her zaman açık toplam 4 USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, dokuzu bir arada kart okuyucu, Broadcom'un 802.11ac ve Bluetooth 4.0 destekli 5G Wi-Fi 4352 kartı, 2.0MP Full HD çekim kabiliyetine sahip görüntülü görüşme kamerası, Dolby Home Theatre v4, 180/240W güç adaptörü ve sekiz hücreli 86Whr bataryayı beraberinde getirecek.

 

46-48 milimetre arası bir kalınlık profiline sahip Alienware 17, SSD depolama birimiyle birlikte 4.15 kilogram ağırlığa ulaşıyor. Lazerle kullanıcının ismi üzerine kazınan bir plaka, on programlanabilir bölgede farklı aydınlatmaların kullanılabilmesini mümkün kılan AlienFX ve daha birçok özel yazılım aracının eşlik ettiği aygıta bugün itibarıyla 1.499$'dan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün. Sonraki dönemlerde yeni ekran kartlarına yükseltilirken yazılımsal sorunlara yol açmayan ve böylece güncelliğini uzun süre devam ettirebilen bilgisayarın satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Alienware 17 için yayınlanan tanıtım videosu aşağıdadır.

  

 

Çift ekran kartı destekli Alienware 18

 


18.4 inçlik 400-nit parlaklığa sahip Full HD (1920 x 1080 piksel) TrueLife WLED PLS panelle gelen Alienware 18, çift ekran kartı desteğiyle Clevo'nun P370 serisi kasalarıyla aynı sınıfta konumlanacak. NVIDIA'nın SLI teknolojisiyle bir araya getirilen çift 2GB GDRR5 GTX 765M, 3GB GDRR5 GTX 770M ve 4GB GDDR5 GTX 780M ekran kartı, i7-4700MQ, i7-4800MQ, saat hızı 4.0GHz'ye kadar çıkabilen i7-4900MQ ve 4.3GHz'ye ulaşabilen i7-4930MX Extreme Edition işlemci, 8/16/32GB DDR3L 1600MHz RAM, RAID 0 diziliminde üç 256GB'lik SSD veya iki 7200rpm HDD ile 1.5TB depolama, SuperMulti DVD-RW / Blu-ray okuyucu ve Windows 7 / Windows 8 işletim sistemi seçenekleriyle birlikte sunulan cihaz, üç fanlı soğutma sistemi ve 330 wattlık güç adaptörünün de yardımıyla taşınabilir bilgisayar kategorisindeki en yüksek performanslı çözüm haline geliyor.

 

5G Wi-Fi Broadcom 4352 ile 802.11ac ve Bluetooth 4.0 desteği, çift mikrofon, 2.0MP Full HD kamera, sekiz hücreli 86Whr batarya, Dolby Theater v4 ses teknolojisi, 56-57 milimetre kalınlık, 5.47 kilogram ağırlık, AlienFX ile on programlanabilir bölgeyi aydınlatabilme, dört USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort özelliklerini yapısında ihtiva eden Alienware 18, çift ekran kartı nedeniyle 17.3 inçlik çözümden çok daha pahalı olacak. 2.099$'dan 5.199$'a çıkan donanım paketleriyle gelen bilgisayarın satış sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  


 

Alienware 14

 


Ekran boyutuyla birlikte donanım özellikleri de azalan Alienware serisinin giriş seviyesinde 14 isimli model yer alıyor. 1GB GDDR5 bellekli GeForce GT 750M ve 2GB GDDR5 GTX 765M ekran kartlarıyla donatılabilen Alienware 14 tüketicilere, dört çekirdekli i7-4700MQ, i7-4800MQ ve i7-4900MQ işlemci, DVD-RW / Blu-ray optik okuyucu, 8/16GB DDR3L 1600MHz sistem belleği, Windows 7 / Windows 8 işletim sistemi, 14 inç mat 200-nit 1366 x 768 veya 300-nit parlaklık ve 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü TN panel seçeneklerini sunacak. 750GB 7200rpm HDD veya RAID 0 dizilimli iki 256GB'lik SSD depolama birimiyle donatılabilecek taşınabilirliği en yüksek Alienware dizüstüsü, 5G Wi-Fi Broadcom 4352 ile 802.11ac ve Bluetooth 4.0 desteği kazanabilecek ya da Killer Wireless N 1202 donanımı kullanabilecek.

 

40 mm civarında kalınlık ve 2.77 kilogram ağırlığa sahip oyun odaklı dizüstü bilgisayara, üç USB 3.0, HDMI 1.4 çıkışı, mini DisplayPort, Dolby Home Theatre v4 ses teknolojisi, beş farklı programlanabilir bölgeyi aydınlatabilen AlienFX, dokuzu bir arada kart okuyucu, altı hücreli 68Whr batarya ve 150W güç adaptörü eşlik edecek. 1.199$'dan başlayan fiyatlarla satılan Alienware 14'ün satış sayfası buradadır. Intel Core i5 işlemcili bir versiyonu 1.099$'dan yakında çıkış yapacak bilgisayarın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 

 
 

Alienware markalı çok sayıda özel aksesuar, dizüstü bilgisayar çantaları, özel sırt çantaları, kulaklıklar ve daha birçok ürünle birlikte edinilebilecek 14, 17 ve 18 oyuncu dizüstüleri, gri veya siyah renklerde bugün itibarıyla ABD başta olmak üzere birçok ülkede satışa çıktı. ABD'deki teslimatları 2 Temmuz'da gerçekleştirilecek bilgisayarların ülkemize gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Ürünler Türkiye'ye ithal edilse dahi 2013 modellerinin oldukça geç satılmaya başlayacağı ve çok yüksek fiyatlarla alıcı bulacağı tahmin ediliyor.
B
9 yıl
Meizu'nun Exynos 5 Octa çipsetli yeni akıllı telefonu MX3 ve Flyme 3.0 kullanıcı arayüzü görüntülendiİlk mobil telefonu M8 miniOne'den bu yana yongada sistem donanımlarını Samsung'dan tedarik eden uzak doğulu meşhur elektronik üreticisi Meizu, yakında resmen tanıtacağı üst düzey akıllı telefonunda Exynos 5 Octa çözümüne yer vereceğini doğruladı. ARM'ın big.LITTLE teknolojisiyle bir araya getirilen dört çekirdekli Cortex-A15 ve dört çekirdekli Cortex-A7 işlem kümelerini bünyesinde barındıran 5410 model numaralı Exynos serisinin en yeni çipi, Samsung'un amiral gemi sıfatlı Galaxy S4 telefonuna da güç veriyor. Üst düzey işlem performansıyla piyasadaki en iyi yongada sistem çözümleri arasında gösterilen Exynos 5 Octa'nın aynı başarıyı GPU ve güç tüketiminde gösterdiği söylenemez.

 

Böylesine yüksek fiyatlı bir donanımın Meizu tarafından tercih edilmesi, Apple ile arasındaki üretim anlaşması sona erecek olan Samsung'un mevcut iş ortaklarını müşteri yelpazesinde tutabilmek için özellikle Çin merkezli üreticilere ciddi fırsatlar sunduğunu gösteriyor. Bununla birlikte Exynos 5 Octa'nın seri üretiminde sorun yaşandığı ve bu nedenle Galaxy S4'ün birçok bölgede Qualcomm Snapdragon 600 ile satışa çıktığı yönündeki iddialar da yalanlanmış oldu. Çin ve Hong Kong'da büyük bir hayran kitlesi bulunan Meizu'nun M055 model numaralı MX3 telefonunun sahip olacağı iddia edilen özellikler şöyle; 5.5 inç veya daha geniş Full HD (1920 x 1080 piksel) dokunmatik ekran, 13MP arkadan aydınlatmalı ana kamera, 1.9MP ön kamera, Bluetooth 4.0, 3.000 mAh çıkarılamayan pil, Android Jelly Bean işletim sistemi ve Meizu tarafından uzun süredir geliştirilen Flyme OS kullanıcı arayüzünün 3.0 sürümü.
 

iOS 7'nin tanıtımı öncesi yukarıdaki ekran görüntüsünü paylaşan Meizu CEO'su Jack Wong, Flyme 3.0 OS ile ana ekranda ve simgelerde önemli yeniliklere imza atacaklarının ipuçlarını verdi. Android Jelly Bean işletim sistemi üzerine uygulanacak yeni kullanıcı arayüzü, ilk olarak MX3 ile birlikte piyasaya sürülecek. Meizu MX3'ün 9 Temmuz'da resmiyet kazanması bekleniyor. Cihaz, Çin ve Hong Kong'da satışa sunulacak.
B
9 yıl
iOS 7'ye eşlik eden yeniliklerin bir kısmı tüm cihazlara gelmeyecek
WWDC 2013 kapsamında yeni mobil işletim sistemi versiyonunu sergileyen Apple, resmi internet sitesinde yazılımın beraberinde getireceği özellikler hakkında detaylı bilgi içeren iOS 7 sayfasını ziyarete açtı. 1500 civarınde yeni API ve yüzlerce yeniliği bünyesinde barındıran yedinci iOS sürümü, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini ve beşinci nesil iPod Touch modelleri için önümüzdeki sonbahar döneminde yayınlanacak. Geliştirici versiyonları bugün iPhone ve iPod touch için dağıtılmaya başlayan ve iPad serisi tablet bilgisayarlara ilerleyen günlerde ulaşacağı müjdelenen iOS 7, maalesef tüm yeniliklerini destekledği bütün cihazlarda sergileyemeyecek.

 

- Yeni kamera uygulamasına eklenen panorama modu, iPhone 4S, iPhone 5 ve beşinci nesil iPod touch'ta; dijital filtreler içeren Square modu, video formatları, sürükleme hareketiyle çekim yapabilme fonksiyonu iPhone 4 ve üstü, iPad 3 ve üstü, iPad mini ve beşinci nesil iPod touch modellerinde mevcut olacak. 

 

- Kamera uygulamasındaki filtreler iPhone 5 ve beşinci nesil iPod touch; fotoğraflar uygulamasında filtre seçenekleri ise; iPhone 4 ve üstü,  iPad 3 ve üstü, iPad mini ve beşinci nesil iPod touch için sunulacak.

 

- iCloud hesabına ihtiyaç duyan yeni AirDrop özelliği yalnızca 2012 ve sonrasında çıkış yapacak modellerde erişilebilir olacak. Halihazırda bu fonksiyonu destekleyen aygıtlar şöyle; iPhone 5, beşinci nesil iPod touch, iPad mini ve iPad 4.

 

- Sanal yardımcı hizmeti Siri, yeni erkek ve kadın ses seçenekleriyle ilk olarak Amerikan İngilizcesi, Fransızca ve Almanca dillerinde gelecek. iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3, iPad 4, iPad mini, beşinci nesil iPod touch bu servise erişilebilen cihazlar arasında yer alacak.

 

iOS 7'nin resmi internet sayfasında listelenen bu maddeler, çok önemli olmasa da yeni sürüme ait bazı özelliklerin bir kısım aygıtlarda erişilebilir olmayacağını gözler önüne serdi. Yazılım hakkında daha fazla detay için kaynak bağlantısına göz atabilirsiniz.
B
9 yıl
iOS 7 resmen tanıtıldı
Bir süre önce Apple'nin endüstriyel tasarımdan sorumlu üst düzey başkan yardımcısı Jonathan Ive'ye emanet edilen iOS platformu, bu önemli görev atamasının ardından ilk kez yeni bir versiyona yükseliyor. İlk mobil telefonuyle birlikte 2007'de piyasaya sürdüğü iOS işletim sisteminin birinci dağıtımından bu yana birçok sürüm güncellemesi yayınlayan Apple, şimdiye kadar kullanıcı arayüzünde büyük çaplı bir değişime gitmemişti. Ive'nin iOS için iş başı yapmasıyla birlikte söylentiler, yeni bir arayüz hazırlandığını ileri sürmeye başlamıştı. Bugün ABD merkezli teknoloji şirketinin WWDC 2013 etkinliğinde tanıtılan iOS 7, son dönemdeki sızıntı ve iddiaları doğrular nitelikte bir yapıyla katılımcı ve canlı yayın izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Ana yapısı korunan, fakat görsel anlamda çekirdek uygulamalarının hepsi yeniden dizayn edilen iOS, şeffaf formdaki penceleri, yeni uygulama simgeleri ve arayüz animasyonlarıyla 600 milyonu aşkın kullanıcıya sahip ekosistemde yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.

 

Yeni kullanıcı arayüzü

 Steve Jobs ile birlikte Apple'ye gelen ve uzun süre üst düzey başkan yardımcılığı konumunda görev yapan Scott Forstall, iOS platformunun eski arayüz anlayışının sahibi ve yazılımın bir numaralı tasarımcısıydı. Geçtiğimiz aylarda Apple'den kovulan ve görevleri Jonathan Ive'ye devredilen Forstall sonrası iOS'un ciddi bir değişime sahne olacağı tahmin ediliyordu. Ive döneminin ürünü olan iOS 7'de, mobil işletim sisteminin arayüz düzeni önemli ölçüde korunmuş olsa da; simgeler, animasyonlar, geçiş efektleri ve birçok çekirdek uygulama baştan aşağı yenilenmiş. 

 

Yeni kilit ekranı 

 

Arayüz gibi köklü bir değişim yaşayan kilit ekranı artık soldan sağa doğru sürükleme prensibini kullanmıyor. Yukarı sürükleme hareketiyle aşılacak olan yeni kilit ekranı, ayrıca kullanıcının görüntülenen uyarılara müdahale edebilmesini mümkün kılıyor. 

 
Yönetim merkezi


 

Kilit ekranı dahil olmak üzere tüm ekranlarda aşağıdan yukarıda doğru tek sürükleme hareketliyle erişilebilir hale gelen yönetim merkezi, çok sayıda fonksiyon ve uygulamaya ait kısayolları bünyesinde barındırıyor. Kablosuz teknolojilere ait aktiflik göstergeleri, parlaklık seviyesi, uyku modu, kilit ekranı seçenekleri, AirDrop, AirPlay, müzik çalar, kamera, fener, hesap makinesi, saat simgeleri yönetim merkezinin sahip olduğu kısayollar arasında yer alıyor.

 

Yeni uyarı merkezi


 

Saydam arayüz anlayışının kendini gösterdiği yeni uyarı merkezinde, üç farklı sekme mevcut. Bu sekmeler altında kullanıcının uyarılara kolayca ulaşabilmesi için çeşitli niteliklerdeki bildirimler listeleniyor. Aynı kullanıcının farklı iOS cihazları arasında senkronize olacak uyarılara yönetim merkezinde olduğu gibi tüm arayüz ekranlarından erişmek mümkün.

 

Yeni çoklu görev özellikleri


 

Artık tüm uygulamalar için kullanılabilir hale gelen iOS platformunun çoklu görev yetisi, ana ekran düğmesine iki kez basılarak ekrana gelen yeniden tasarlanmış bir pencere üzerinden yönetilecek. Güç tüketimiyle alakalı optimizasyonlar içeren bu fonksiyon, uygulamaların ön izlemelerinin de kullanıcıya sunulabileceği yeni merkezinden sürükleme hareketiyle açık konumdaki görevlerin sonlandırılabilmesine imkan tanıyacak.

 

Arkaplandaki uygulamaların sürekli çalışır konumda olmadığı platformda iOS 7'nin gelmesiyle birlikte çoklu görev anlayışında önemli değişiklikler meydana gelecek. Yazılım, cihaz sahibinin alışkanlıklarına göre hangi uygulamanın ne zaman güncellenmesi gerektiğine karar verecek. Bununla birlikte cihazın sinyal seviyesine göre güncelleme sıklığını ve zamanını ayarlayacak. Böylece güç tüketimi minimuma inmiş, uygulamalar kullanıcıya daha güncel halde sunulmuş olacak ve gerçek çoklu görev sistemine yakın bir deneyim çok daha az güçle sağlanabilecek.

 
Yeni sürümüyle internet gezgini Safari


 

Mobil Chrome'nin ön izleme moduna benzer bir düzen benimseyen yeni üç boyutlu arayüzüyle Safari, direk tam ekran modunda açılıyor ve adres ve arama çubuğu ile kullanıcının internet deneyimini kısıtlamamış oluyor. Önceki 8 sekme kısıtlaması tamamen kaldırılan internet gezgininde sınırsız sekme oluşturulabilecek, ebeveny yönetimi fonksiyonları sayesinde tarayıcıyı çocuklara uygun forma sokmak mümkün hale gelecek. 

 

Bing, Twitter ve Wikipedia bütünleşmesiyle yeni Siri


 

Varsayılan arama motoru olarak Google'yi bırakıp Microsoft'un Bing çözümüne yönelen Apple'nin sanal yardımcı hizmeti Siri, İngilizce, Fransızca, Almanca ve ilerleyen dönemlerde diğer dillerde kadın ve erkek sesleriyle kullanılabilecek. Şeffaf arkaplana sahip uygulamanın Google Now'daki kart tabanlı arayüz sistemine benzer bir yapı benimsediği görülüyor. Çeşitli fonksiyonların açılıp kapatılabilmesi veya parlaklık ayarıyla alakalı düzenlemelerin sesle halledilebilmesi artık Siri ile mümkün. Servisin Twitter, Wikipedia bütünleşmesi önemli değişikler arasında sıralanırken; Google'den Bing'e geçişin kullanıcıları ne kadar memnun edeceği merak ediliyor. 

 

Yeni kamera uygulaması


 

iOS'un yeniden tasarlanan çekirdek uygulamalarından biri olan kamera, video, fotoğraf, Instagram benzeri dijital filtreli ve panorama gibi çekim modlarını beraberinde getiriyor. İlk kez güncellenen kamera uygulaması ve galeri üzerinden fotoğraflara işlenen yeni veriler sayesinde içeriklere ulaşmak daha kolay hale gelecek, başka bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan çekimlere filtre eklenebilecek.

 

Yıllar sonra ilk kez yeni bir görünümü beraberinde getiren bir mobil işletim sistemi güncellemesi hazırlayan Apple, bugün yazılımın deneme sürümlerini geliştiricilere dağıtmaya başlayacak. Geliştirici sürümler ilk etapta iPhone için yayınlanacak; diğer cihazlar sonraki günlerde takip edecek. Önceki yıllarda olduğu gibi yeni iOS versiyonu iPhone, iPad ve iPod Touch cihaz sahiplerine sonbahar döneminde sunulacak. 7 sürüm numaralı yükseltmenin destekleyeceği modeller şöyle; iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, beşinci nesil iPod Touch. Resmi dağıtımın gerçekleşeceği sonbaharda iOS 7'ye yeni mobil aygıt duyurularının eşlik etmesi bekleniyor.


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.