Q

Binbaşı
08 Mart 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
186 (Bu ay: 7)
Gönderiler Hakkında
Q
geçen ay
Spotify HI FI ( CD kalitesinde kayıpsız müzik ) // ANA KONU //
https://www.youtube.com/watch?v=W07MvWbuWkI&feature=youtu.be

Spotify'ın 22 Şubat 2021 tarihinde yapılan online Stream On etkinliği sırasında, bu yılın sonlarından itibaren Premium abonelerin ses kalitelerini Spotify HI FI katmanı Spotify Connect özellikli hoparlörler aracılığıyla CD kalitesinde ( 1.410 Kilobit saniye ) kayıpsız ses dinleyebileceklerini açıklandı. Şu an için He-Res 24bits /193 Mhz kalite bulunmayacak.Yüksek doğrulukta ses,Kayıpsız kalite, Spotify kullanıcıların yıllarca bekledigi bir özellikti.Bu istege kayıtsız kalmayan Spotify 2021 yılının sonlarına doğru bu abonelik katmanını aktif hale getirecek.Gelecek bu büyük yenilik ile yüksek kalitede müzik ekipmanları ses sistemi hoperlörleri kullanan kişilere hitap edecek.Mobil kullanıcılar ve PC üzerinden kullanan kişiler ne yazık ki şimdilik yaralanamıcak.Fiyat açıklamasına değinmedi şimdilik.Fakat diğer Yüksek çözünürlüklü servislerin fiyat politikası ile aynı olması bekleniyor.19.99 dolar seviyesinde olacağı düşünülüyor.Family plan bulunmayacak ve kişisel hesap olarak yükseltilebilecek.İlk hedef ülkeler Amerika ,UK ve Avrupa ülkeleri ile sınırlanacak.Bu yolu Dezeer Hi Fi ilk zamanlarındaki gibi sadece ses sistemi hoperlörleri üzerinden vermeyi planlıyor ( sonos ,bose gibi CD kalite ses veren markalarla ortaklık kuracak )Türkiye’de bu Spotify Hi Fi katman aboneliği ne zaman başlayacağı belirsiz.
Spotify 45 milyonluk şarkı arşivinin HI FI katmanı için şu anki hedef 30 milyon.Zamanla tüm arşivini CD kalitesine ulaştırmayı hedefliyor.Zaten bukadar büyük arşivi belli sayıda CD kalitesini dönüştürmek uzun zaman alması bekleniyor.Bulunduğum ülke lokasyonunda Qobuz ,Tidal ,Amazon HD music bulunuyor ve uzun zamandır kullanmaktayım.Spotify HI FI hizmeti başlayınca ses kalitesi karşılaştırmasını ve kullanım deneyimini sizinle paylaşıcam.Gelecek yeni haberler ve gelişmeleri bu başlık altında size ulaştırmayı hedefliyorum.


< Resime gitmek için tıklayın >

https://www.youtube.com/watch?v=Vvo-2MrSgFE&feature=youtu.be
Q
5 ay
Qobuz / Studio Kalite ( Hi-Res ) Müzik / Ana Konu /
Qobuz kalite açısından yeni standartlar belirleyen sağlam bir müzik akış hizmetini bize sunmaktadır.Bu streaming servisin tek hedefi akış veya müzik indirme olarak en yüksek Çözünürlüklü olan Hi-Res sesi sunmaktır. Özellikle klasik alanda güçlü olan 40 milyon mevcut başlıkları ile arşiv ek olarak, şık web arayüzü yanı sıra arayüzleri iyi bir bilgilendirme , albüm kapağı ve detayları vardır.Servisin en büyük olumsuz etkisi, örneğin bir aile tarifesi şeklinde fiyat esnekliğinin olmamasıydı. Kendi başlıklarını, sosyal akışı ve bireysel tavsiye sistemini de alma imkanı yoktur.Taman içe kapalı arşivini bilinçli dinleyici kitlesine kendi ev müzik arşivi gibi hissetirmeyi amaçlıyor.

Streaming yanında devasa bir marketide bulunduruyor.Kişisel ödüllü blogu Müzik ansiklopedisi gibi ek hizmetleri sunmaktada.En büyük eksisi içerler olarak Türkçe bulunmamaktadır.İngilizceyi ana dil olarak kabul etmiştir.Türkiye pazarına dahil olmaması abone olmak isteyen kişiler ne yazıkki Avrupa veya Amerika’dan üyelik açmalıdır.Streaming hizmeti Qobuz size ses kalitesi ve fiyat açısından ağırlıklı olarak farklı çeşitli tarifeler sunuyor. Bünyesindeki 320 kbits servisi kaldırıp sadece He-Res katmanıyla devam etmektedir.HiRes ses dosyaları olarak birçok parça satın alabilirsiniz seçkin marketi vardır.

Qobuz Web arayüzü ve PC & Mac OS X uygulaması ayrıntıları :

Qobuz web arayüzü iyi bir izlenim bırakıyor. Biçimsel olarak, açık ve koyu renklerin iyi bir karışımıyla seçenek olarak sunulurken bundan memnun olmayan kişiler içinse Qobuz un tipik mavisiyle birlikte görsel olarak başarılı bir düzenleme oluşturur. Arayüzde gezinirken ekstra geniş, yüksek çözünürlüklü albüm kapakları özellikle hoş. Bu detaylarla Qobuz, öncelikle gerçek müzik uzmanlarına hitap ediyor.

Web arayüzünün bir başka olumlu yönü de son derece sorunsuz çalışmasıdır. Gereksiz bekleme süresi yoktur, tüm komutlar anında işlenir ve bir arama sorgusunun sonuçları birkaç saniye içinde görüntülenir.

Bununla birlikte, Windows yazılımı ile sorunların ileriki güncellemelerle düzeltilmesi planlanıyor. Program, web arayüzü gibi neredeyse 1: 1'dir ve içeriğini de görüntüler, ancak burada istekler ve komutlar işlenene kadar çok daha uzun sürer. Ek olarak, bazı panorama makaleleri ve reklamı yapılan yeni ürünler boş bir sayfaya atıfta bulunuyor ve yanlış bağlanmış gibi görünüyor. Bununla birlikte, Qobuz'un yazılımını daha da geliştirmek için sürekli olarak çalıştığı söylenmektedir Bu nedenle, bu tür sorunların derhal çözüleceği varsayılabilir.Mac OS arayüzü daha sorunsuz yapıdadır.

Qobuz mobil uygulama ayrıntıları :

Android ve IOS uygulaması ise Qobuz'un Windows yazılımından çok daha sofistike bir tarzı var.Bu, çok duyarlı ve minimalist bir tasarımla kullanıcalır beğenisini kazanmıştir.Birazda ara yününe değinelim
Aşağıdaki gezinme çubuğunda “Keşfet”, “My Qobuz ”, “Yerel Müzik” ve “Ara” butonlarını bulacaksınız. "Keşfet" ve "Ara" sekmeleri kendinden açıklamalıdır. "My Qobuz" altında abone olduğunuz tüm sanatçıları, satın aldığınız şarkıları ve albümleri, ayrıca abone olduğunuz parçaları ve çalma listelerini bulunuyor. Ancak “Yerel Müzik” altında, yalnızca indirdiğiniz (veya ayarlarda belirtilmişse akıllı telefonunuzun önbelleğinde depolanan) parçalar listelenir.

Qobuz abonelik katmanları ve ücretleri :

Qobuz'un farklı tarifeleri ve maliyetleri ülkeler bazında kafa karıştırıcı durumdadır.İki ülkede Amerika ve İngilterede Family paketi vardır.Altı kullanıcıyı kapsayan üyelik katmanı bulunuyor.

Amerika Studio Premier aylık $14.99 ve yıllık üyelik $149.99 fiyatlanmıştır. Studio Sublime $249.99 yıllık olarak fiyatlandırılmıştır.Ve iki ülkeye özel Studio Premier Family aylık $22.49 veya yıllık $269.99 ücrete sayiptir. Studio Sublime Family aboneliği hem market satın alımlarda %60 indirim + Family streming içeren yıllık $499.99 ücrete sunulmaktadır.

Fakat Diğer ülkelerde bu katman olmadığı gibi iki çeşit abonelik yöntemi bulunuyor. Stüdyo Premier (Stüdyo kalitesinde akış (FLAC 24-bit, 192 kHz'e kadar) aylık 19,99 euro ve yıllık ödeme ile 179,99€ indirimli fiyat sayiptir.İkinci katman olan Stüdyo Sublime sadece yıllık abonelik seçeneği ile hem market kısmından satın alma ( % 40 - %60 arası indirim içerir ) ve streaming beraber 249.99€ ücretle sunulmaktadır.

Bu fiyatlar Türkiye için pahalı olması gibi bir sorunu olsada Audiofile ve He-Res tutkunu kişiler gerek bireysel gerekse Aile üyeligine yönelmektedir.Satın alım üyelikte genelde Studio Premier Family yıllık fiyata almaktadır.Türkiye’den alımda abonelikte Amerika bölgesi en ucuz maliyetli bölgedir . USA VPN kullanılarak üye olunabiyor.Sonrasında Türkiye’den dinlerken VPN gerekmemektedir.

DH forumda He-Res müzik tutkunu arkadaşlar Studio Premier Family açmak isteyenler ortak olarak bu başlık altında toplanıp gurup kurmalarına yardımcı olabilirler kendilerine.Altı kişi bir gurup oluşturup keyifli müzik dinletisine ulaşmış olurlar

Qobuz

< Resime gitmek için tıklayın >
Q
10 ay
/ Qobuz ve Tidal / high Resolution Streaming Player & Uygulamalar /
Müzik dinlemeyi seven bir insanım.Uzun yıllar öncesinde mp3 formatı ile hepimiz gibi karşılaştım.Sonrasında Spotify tanıştım. Yedi yıl öncesi için Spotify kalitesi ve zenginliği ile müziğin eşsiz dünyasına kavuşmuş oldum.Fakat 320 kb kalite zamanla yetersiz kalmaya başlaması ile Flac tanışmama sebeb oldu.Bir çok yüksek çözünürlüklü albüm satan sitelerden yararlandım.Nekadar net sahne derinliği ayrıntı detayları müzik parçalarında aramaya başlamamla dac / amp , AV sistemler Dap player ve kaliteli odiyofil kukalıklar hoparlör ile maceram başlamış oldu.Bu tür donanımlar binlerce dolara dayanan fiyatları ile geniş bir yelpaze sunmakta.Avrupa da yaşamamın imkanları ile ilk Qobuz ile He-Res streming servisine tesadüfen yolum düştü.Tam aradığım hizmet servisi olmuştu.Qobus store ve streaming bir arada olması beni cezbeden nokta oldu.Tamamen albüm ve sanatçılar üzeri kurulmuş kocaman bir kütüphane ile yoluma devam ettim.Spotify tarzı bir yapısı yok.Ana sayfada önerileri var ama yetersiz.Yani dinleyim bana yeni önerilerde bulunsun haftalık keşif ve günlük önerilerden yararlanayım düşüncesini yıkmış seçici bilinçli kişilere yönelik havası var.iki yıl sonra ilk kez Tidal ile tanıştım.İlk başlarda rap tarzı ana sayfası olan ve sanki tamamen arşivi bu dedirten bir yapısı vardı.Zamanla bir çok yenilik getirerek gelişen zenginleşen bir platform haline geldi.Rock ,metal,blues ve indie tarzını seviyorum.Tidal ile belli bir süre geçirince Tidal Rising ve Tidal X dünyasına dalınca bir çok sanatçı ve albümle tanışmış oldum.Qobuz ve Tidal aboneliği ile devam etmeye karar verdim ve alışkanlık oldu.Neden Qobuz ve Tidal den bahsettiğimi merak ediyorsanız Hi-Res maceramla yolum bu iki streaming servisi kesişdi.Qobuz Türkiye için pahalı ve ulaşılması dertli bir servis ama Tidal ucuz fiyatı ve aile üyeliği ile Türkiye’de kullanımda.Uzun bir yazı olmuş oldu.Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
.Kısaca Qobuz ve Tidal nedir bahsedeyim.

Qobuz

2008 yılında Fransa Paris’te kurulmuştur.İlk hedefi avrupa için çevrimiçi Hi-Res müzik dünyasını müzik severler ve müzik tutkunları ulaştırmaya başlamıştır.Tüm albümlerde orjinal bilgi ve tarihçesini en kapsamlı sunan servis olmasıyla övünmektedir.
Qobus klasik streaming servisleri gibi parça öneri ve keşif hedeflemez.Albüm sanatçı bazında sunum yapmayı tercih eder.Hedefinde audiofil müzik dinleyicisi hitap etmeyi seçmiştir.SD kalite AAC aracılığıyla 320 kb / sn olan abonelik dilimine hitap etmemektedir.Tamamen Hi-Res sunan bir servis olarak dünyada tektir.

Qobuz, tüm kataloğunu 50 milyon aşkın 16 bit / 44.1 kHz CD kalitesinde sunan ilk servistir. Qobuz, şu anda 3 milyona aşkın 24 bit 192kHz kadar Hi-Res müzik kütüpanesini müşterilerine sağlamak için büyük veya bağımsız üreticilerle endüstriyel bir süreç geliştiren ilk web sitesidir. Qobuz müşterilerine FLAC 24-bit 192kHz kaliteye kadar müzik hizmeti veren en büyük servistir. Türkiye ‘de abonelik planı bulumamaktadır. Türkiye’den abonelik kredi kartı ile kabul etmektedir.En ucuz Qobuz USA ve UK sunması yanı sıra ilk kez aile planı ortaya çıkmıştır.Ne yazıkki bu iki ülke haricinde aile planı sunulmuyor. Üç abonelik katmanı vardır.Studio Premier 14,99 sterlin aylık veya 149,99 sterlin yıllık , Studio Premier family 5 kişilik aylık 24,99 sterlin veya 249,99 sterlin yıllık ödeme planı bulunuyor.En sonuncu abonelik sistemi yıllık 149,99 sterlin hem streaming ve Qobuz store yıllık %60 indirimli albüm satın alma hakkı veren katman bulunmaktadır. Avrupa da CD kalitesinde olan “Qobuz Hi-Fi” 19,99 euro ve ‘’ Qobuz Sublime ‘’ aylık 24,99 ayrıca yıllık 219,99 euro dur.Üçüncü seçenek ise Qobuz Sublime + hem streaming ve Qobuz store albüm satın almada %60 indirim veren pakedi yıllık 349,99 euro ile en pahalı katmanıdır.Şimdilik 10 ülkede resmî olarak faaliyettedir.Ses kalitesi ile rakipsiz streaming servisi olarak büyümeye gelişmeye devam etmektedir.Normal Spotify,Apple music ve Dezeer ana sayfa tarzına sistemine alışmış insanlara yapı olarak ters görünmektedir.Bir süre kullanınca Qobuz yapısına aşina olunuyor.

Tidal

Tidal’ın ana şirketi İsveç merkezli Aspiro Jay-Z’nin sahip olduğu Project Panther şirketi, Aspiro’yu satın almak için 56 milyon dolarlık bir teklif vermiş ve satın almıştır.Mart 2015'te ünlü rapci Jay Z satın alıp lansmanından bu yana gelişerek büyütmektedir.2017'de MQA teknolojisini benimsemesi sayesinde yüksek çözünürlüklü ses akışı sunan streaming servisi
HiFi abonelerine sunulan Master kalite olarak adlandırdığı bu yüksek çözünürlüklü (MQA 24 bit / 96kHz) parçalar ve albümler ücretsizdir.Son bir yıldır 360 denen Sony destekli müzik albümleri sınırlı sayıda vardır.Fakat Hi-Res kalite için bir artısı yoktur.Müzik kalitesine codec ile işlenip vermesi sebebiyle ses kalitesini DD Dolby Amos vermeye çalışmaktadır.En net ve detaylı sahne derinliğini stereo verebildiği için kaliteyi bozmakta ve pazarlama amacı gütmekte başka müzikal anlamda bir değeri bulunmamaktadır.Spotify ,apple music, Dezeer yapısın zamanla bünyesine katmak için örnek almış ve kullananların aşina olduğu bir ana sayfa düzenine sayiptir.Bu yüzden çok çabuk tarzı çözülebilir.

60 milyondan fazla parça CD kalitesinde albüm bir milyon üstünde Master kalite albüm ve 250.000 He-Res kalitede sese sayip videodan oluşan arşivi ile en üst düzey müzik deneyimini yaşatmayı hedeflemiştir.Video konuda rakibi henüz yoktur.Günlük mix gibi video mix sunmaktadır.

Tidal Rising, dünyanın dört bir yanından yükselen sanatçıları keşfetmenin kolay bir yolu sunmaktadır..Jay Z ,Beyonce ,Rihanna gibi çeşitli ünlüler ilk albüm sunumunu bu servis tek başına sunar.Sanatçının güçlendirilmesi platformun ana hedefi olsa da hayranlarına fayda sağlama taahhüdü etmektedir.Sanatçılar Tidal X programı aracılığıyla üyelere özel dijital içerik ve deneyimler sunuyor .

Tidal normal, Hi Fi (Master ) ve Tidal Hi Fi family katmana sayiptir.100 küsür ülkede ulaşılmakta ve her ülkenin para birimi ile abone kabul etmektedir.
üç Tidal üyelik katmanı vardır.Premium ve HiFi. Standart Tidal Premium ses kalitesi kayıp bir dosya formatı olan AAC aracılığıyla 320 kb / sn ulaştırır.Streamin servislerin normal kalitesinde ses kalitesi olarak lider durumundadır.Hi Fi katmanı ile CD 16 bit / 44.1 kHz ve MQA 24 bit / 96kHz kadar He-Res kalite vermektedir.MQA en iyi kalitede dinlemek için MQA destekli dac/amp gerekmektedir.Yeni model kısıtlı dac/amp de MQA bulunmaktadır.Hi Fi family ile 5 kişiye kadar kullanım sağlamaktadır.Aile üyeleri aynı adreste olmasını aramamaktadır.
Resmi olarak Türkiye de bulunmaktadır.
Q
2 yıl
DH forum Yurt dışı üyelerimin GSM tel onayı SMS alama sorunu
DH forum üyeliğim yılardır var.Yurt dışında yaşıyorum.Forum da PM gibi etkinlikleri kullanmak yanıtlamak için zorunlu telefon onayı gerekiyor.Fakat yurt dışında katılıyorsanız Türk GSM aboneliği olmayan biri olarak telefon numarası bile eklesem onay SMS gelmiyor.Sorun çözüldü.DH yazdığım destek bildirimi sonucunda kullanabiliyorum.
Q
4 yıl
iPhone 6 Plus iOS 10.2.1 de donma problemi
iPhone 6 Plus iOS 10.2 kurduguğumdan beri program kullanırken ekran donuyor.Klavyede özellikle yazı yazarken tepki vermiyor bazen 1 dakika sonra düzeliyor bazende kilit ekranına alınca düzeliyor.DFU modda hard Reset atıp sıfırdan kursam bile devam ediyor.Sebeb 1 GB ram mi.Çözümünü bilen varmı.Bu donma olayı 10.2 sen beri devam ediyor.Teşekkürler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.