M

Yarbay
16 Aralık 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
39 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
M
6 yıl
Yine makas yine kaza :@
Öncelikle çok sinirliyim hatalı yazım olursa şimdiden özür. Haremin ordan çıktım eve dönüyorum ağır ağır en sağdan arkamdan iki tane yarışan araba beni geçtiler sol şeritteki gri clioya vurdular Sonra clio kenara çekti buda durucak gibi yaptı ve kaçtı bende direk peşinden takip ettim plakası için aldım gidiş yönlerini vs söyledim polise an ve an sonra arkadaşını eve bıraktı kendide yoluna devam etti bu şikayet sonuç alacak mı ? Adamın ailesi var arabada e insafsız allahtan da mı korkun yok. Devlet buna çözüm bulsun yeter vuruyorsun delikanlı gibi çek kenara dur özür dile vicdansız.
M
11 yıl
GÖZÜMÜZ AYDIN" akaryakıta zam
Avrupa'ya fark attık!
Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.

Pompaya dokunan yanıyor!
LPG'li araç sahiplerine şok!

Tüm ilgili haberler
Akaryakıt fiyatlarında yapılan son artışla birlikte 95 oktan benzinin litresi 3,87 liraya, 97 oktanın ise 4,01 liraya çıktı. Hal böyle olunca eleştiriler de başlamış oldu.

1 varil ham petrol 150 dolarken bile 1 litre benzin 3.34 TL’ye satılıyordu. Petrolün varili 40 dolarlara kadar düştü ancak benzin Türkiye’de ucuzlamadı. Aradaki fark vergi artışı ile kapatıldı. 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.

"GÖZÜMÜZ AYDIN"
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, firmaların dünyadaki petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek akaryakıta zam yaptığını söyledi.

Benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşıldığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Az kullanılsa da 97 oktan benzinde litre fiyatları 4 lirayı geçti. Gözümüz aydın. Geçen hafta da zam yapılmıştı. Günde 1 kuruş zam yapılıyor. Dünyanın en pahalı yakıtını hem biz kullanıyoruz hem de en yüksek vergiyi biz veriyoruz. Bu rakamlarla birlikte benzinin litresi aslında 1,20 lira. Gerisi vergi. EPDK, firmaları uyarabilir, 'Dünyada fiyatlar bu şekilde yükselmiyor siz neden yükseltiyorsunuz' diye sorabilir. Firmaların aynı anda nasıl zam yaptığını sorgulaması gerekiyor.''

Kaya, denetim yapılmadığı için firmaların kendi inisiyatiflerinde artışa gittiğini ileri sürerek, ''İnceleme yapılmıyorsa, sektör düzenlenmiyorsa tüketici benzinde 5 lirayı kısa zamanda görecektir. Çünkü firmalar istediği gibi fiyat uyguluyorlar. Rekabetin olmadığı ortamda firmalar kartelleşiyorlar. En azından benzinden alınan verginin düşürülmesini istiyoruz. Tüketiciye bu kadar yüklenilmemeli'' diye konuştu.

VERGİ ARTTIĞI İÇİN ZAM GELİYOR
Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın verdiği yanıt son dört yılda benzin tüketimi azalırken akaryakıttan alınan verginin arttığını ortaya çıkarmıştı.

Yıldız'ın verdiği bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EDPK) rakamlarıyla 2007'den bugüne kadar benzin türlerindeki tüketim azaldı. 2007'de benzin türlerindeki tüketim miktarı 2 milyon 490 bin 410, 2008'de 2 milyon 323 bin 398, 2009'da ise 2 milyon 186 bin 708 ton oldu, bu yılın ilk 6 ayındaki tüketim ise 965 bin 383 ton olarak gerçekleşti.

AJANSLAR
M
12 yıl
Mazda türk tasarımcısına güveniyor
Mazda, Mazda Avrupa’nın türk tasarımcısı Hasip Girgin'inde üzerinde çalıştığı MX-5 superlight versiyonu ile Frankfurt’ta gösteri yapacak.


Mazda’nın Avrupa tasarım ekibi tarafından yaratılan gösteri aracı, hafiflik stratejisiyle keyifli sürüş ve yüksek yakıt tasarrufu sağlıyor.

MX-5’in dünya çapında rekorlarla dolu geçen 20 Yılı şerefine yaratılan MX-5 Superlight versiyon gösteri aracı’nın Proje Baş Tasarımcısı Hasip Girgin tasarım ekibinin yaratım sürecinde yaşadıklarından bahsederken “Asıl zorluk, son 20 yıl boyunca mükemmel hale getirilen MX-5’i daha yüksek ve uç noktada bir seviyeye çıkarmaktı.” dedi.

1989’daki klasik roadster’in yeniden doğuşunu temsil eden ilk MX-5 gibi, MX-5 Superlight versiyonu hem geçmişe hem de geleceğe yönelik bir tasarımla geçmişin üstü açık spor otomobillerini yeniden günümüze getiriyor. Sürücü ve araç arasında oluşan insan-otomobil bütünleşmesi (HMI) hissinin yanında daha iyi yol tutuşu ve yüksek yakıt tasarrufu sunuyor.

Ön cam gerektirmeyen radikal dış tasarımla ve sportif şasi ayarlarıyla birlikte, güçlü 1,8 litre benzinli motoruyla gerçek bir spor otomobil deneyimi sağlıyor.

MX-5 Superlight konseptte 1.8 litrelik motor 126hp güç çıkışı sağlıyor ve araç 0-100km/s hızlanmasına 8.9 saniyedee ulaşıyor.
http://www.arabam.com/haber.aspx?haberID=287546&baslik=Mazda%20türk%20tasarımcısına%20güveniyor!
M
12 yıl
Otomotiv dünyasında şimdi bunlar konuşuluyor
Otomotiv dünyasında şimdi bunlar konuşuluyor
Başlığa bakıp da, aldanmayın. Aşağıda okuyacaklarınız, otomotiv dünyasında konuşulan en son dedikodular değil, teknolojik "hoşluk"lardan seçmeler olacak. Ancak öyle yabana atılacak cinsten şeyler de değil!

Çok değil, belki bundan 20 yıl önce "fasılalı silecek" için "Ne büyük bir buluş!" deyimini kullanıyorduk. Hoş, bunu icat eden kişinin yaşadıklarından esinlenilerek yapılan filmi seyredince, aslında ne denli önemli olduğunu ben de kabul ediyorum ya, neyse...

Şimdilerdeyse, her yıl otomotivde bir dolu teknolojik yenilikle tanışır olduk. Henüz daha tam olarak seri üretimine başlanmayan bu yeniliklere, hemen bir ve birkaç tane daha ekleniveriyor kısa sürede. Üstelik, otomotiv editörleri olarak, bizim bile takip etmekte zorlandığımız bir hızda çoğalıyorlar...

Lafı uzatmaya gerek yok! Yine bir dolu teknolojik yenilik bekliyor sırada. Direksiyon başındaki sürücünün sağlık durumunu izleyen sistemi mi anlatsak, yoksa yaydığı iyonlarla aroma terapi etkisi yaratan klimayı mı? Dilimiz döndüğünce, ne görgördük ve okuduysak tümünü anlatalım o zaman...

Sürücüm hastalandı galiba!

Yeni teknolojik donanımların çoğu ya kaza önlemeye yönelik ya da sürücünün konforunu artırmaya. Elbette çevreye yönelik olanlar da var. Ancak önce insan tabii ki.

BMW, özellikle yaşlı sürücüleri korumaya yönelik bir kaza önleme sistemi üzerinde çalışıyormuş. Bu sistem, algılayıcılar yani sensörlerle sürücüyü, trafiği ve aracın gidişatını kontrol ediyormuş. Şayet sürücü, yaklaşmakta olan muhtemel bir kazayı önlemek için birşeyler yapmıyorsa, o zaman aracın sistemi devreye girecekmiş. Sürücüsünün hastalandığını düşünerek dörtlüleri yakan, frene basan sistem, aynı zamanda direksiyona da müdahale edip aracı en yakın emniyet şeridine çekecekmiş. Aynen böyle.

Nissan ise, ani manevralarda aracın kaymasını önlemek için araçtaki sensörlerden yararlanan ESP sistemini bir adım öteye götürüyormuş. Tokyo Fuarı'nda tanıtacağı yeni Nissan Fuga'ya takılacak sistem, araçtaki sensörler yerine GPS teknolojisinden ve navigasyondan yararlanıyormuş. Yani gidilecek yeri izleyen sensör, sürücünün önüne çıkacak viraja uygun hızda girmediğini anlarsa, o zaman devreye girecekmiş. Yani sayın sensör artık istihbarat kaynaklarını genişletiyor anlayacağınız.Varsayalım istenmeyen oldu ve kaza gerçekleşti. O zaman ABD ve Kanada'da gelecek yılın başından itibaren satılacak GM üretimi araçlara isteğe bağlı konulacak "sanal tanık" devreye girecek. Halen kullanılan OnStar güvenlik sistemine entegre edilecek yeni fonksiyon, sensörlerden gelen kaza anındaki hız, çarpma açısı, hava yastıklarının açılma durumu gibi bilgileri otomatik olarak merkezdeki danışmanların bilgisayarına aktaracak. Danışmanlar da, bunlara göre kazanın şiddetini belirleyip, ona göre yardım gönderecekler.

Biraz da rahatlayalım

Tabii bütün bunlar sizi sıktıysa, biraz da rahatlatıcı şeylerden söz edelim. Nissan, az önce bahsettiğimiz yeni Fuga'ya ilginç bir klima sistemi koyacakmış. Orman havası estiren klima gibi...

Bu klima, araç içindeki nem, sıcaklık gibi unsurların yanı sıra koku gibi ortamın "havasını" bozacak unsurları da denetliyormuş. İnsanların özellikle ormandaki ağaç ve çimenlerin kokusuyla rahatladığını düşünen Nissan, klimada bu kokuları yayacak maddeler kullanmış. Dolayısıyla klima, içeride tansiyon yükselmesin diye, gerekli gördüğünde bu kokuları yayarken, diğer yandan da güneş ve sıcaklığa göre hava kanallarından üflenen havanın miktarını farklı ayarlayabiliyor, bakteri oluşumunu engelleyecek maddeler püskürtüyormuş. Firma., Tokyo Üniversitesi'yle birlikte geliştirilen bu klimanın "dünyanın en rahatlatıcı araç kliması" olduğunda iddialı.

Orman deyince çevre aklımıza geldi. Siemens ile Alman modifiye firması RUF, 230 voltluk prizle 3 saatte akülerini şarj eden, ancak gerektiğinde de biriktirdiği enerjiyi aktarabilen yani elektrik üreten bir elektrikli otomobil geliştirmişler. Porsche bazlı RUF 911'de kullanılan sistemle araç, 240 HP gücündeki elektrik motoruna sahipmiş.Ve son olarak Ford'un Almanya'daki mühendisleri, araç içinde rahatça kullanılabilecek hayli çevreci bir malzeme bulmuşlar: Likit ağaç... Araçlarda geri kazanımlı madde kullanımını artırmak isteyen mühendisler, ağaç ve plastik karışımıyla daha dayanıklı ancak çevreci araç parçaları geliştirmeyi başarmışlar. Bu yeni maddeyle örneğin bir ön konsol parçası yapmak mümkünmüş.
M
12 yıl
Subaru Impreza BMW 130i Mazda 3 MPS Karşı karşıya
arkadaşlar güzel bir test yapmışlar izlemenizi tavsiye ederim 4 araç karşılatırıyorlar toyotaya ait olan o modeli bilmediğimden yalnış yazmak istemedim ama auris olmalı

http://www.dailymotion.com/video/x2v3ly_subaru-impreza-sgt-2008-vs-bmw-130i_auto
M
12 yıl
yardımmm
beyler az önce okana katılan iki tane zencinin adı ne yardımcı olurmusunuz şarkıları güzeldi indiricemde
M
13 yıl
Mazda BT-50 yenilendi
Mazda'nın sınıfında iddialı Pick-Up modeli Mazda BT-50, hızla gelişen otomotiv sektörüne uyum gösterebilmek için tepeden tırnağa yenilendi. Daha modern çizgiler, daha konforlu iç mekan ve daha kuvvetli bir şasiye kavuşan Yeni BT-50, Hırvatistan'ın Dubrovnik şehrinde düzenlenen Avrupa Lansmanı ile tanıtıldı. Bizde MYNET olarak Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen basın mensupları ile birlikte yeni BT-50'yi Dubrovnik'te test etme imkanını bulduk.

Yeniden bir yapılanmaya giderek ürün gamındaki modelleri tepeden tırnağa yenileyen Mazda, Mazda 6 ve Mazda MX-5'i güncellemişti. Bunlara ek olarak ülkemizde de satılmaya başlayan Mazda'nın kalabalık şehirleri düşünerek geliştirdiği modeli Mazda 2 de güncel Mazda ürün gamındaki yerini almıştı. Bu doğrultudaki adımlarına bir yenisini daha ekleyen Mazda, şimdi ise Pick-Up segmentindeki iddialı oyuncusu BT-50'yi yenilede.

Daha şık dış hatlar, yakıt verimliliği ile ön plana çıkan kuvvetli motor, Off-Road özellikleri yüksek güçlü şasi ve kaliteli malzemelerden üretilmiş konforlu iç mekana sahip olan Yeni BT-50, segmentinde oldukça iddialı bir araç olarak göze çarpıyor.

http://otomobil.mynet.com/haberler/737-mazda-bt-50-yenilendi
M
13 yıl
mazda modellerinin ödülleri
mazda6 ve ödülleri

2004 3 A.B.D. Best Cars for Families, Best Wagon
Parents Magazine Dergi
2004 2 Venezuella Car of the Year 2005
Foundation for the Development of the Automotive media (Fundauto)
Organizasyon
2004 1 İngiltere Car of the Year 2005 (Best Estate Car) What Car ? Dergi
2005 1 Danimarka Best Company Car Bil Magasinet Dergi
2004 12 Israil Executive's Car Of The Year 2005 Yedihot Achronot Gazete
2004 12 Hong Kong Best Wagon 2004 Mr. Car Magazine
& Metro Finance
Radio Dergi
2004 12 Kanada Canadian Car of the Year Award: "Best New Station Wagon" Automobile Journalists Association of
Canada (AJAC) Dernek
2004 12 Kanada Canadian Car of the Year Award: "Best New Family Car" Automobile Journalists Association of
Canada (AJAC) Dernek
2004 12 Avustralya 2004 Top Ten Cars, Best Medium Car The Age,
Melbourne Gazete
2004 10 Hong Kong CEO's Choice of Best Sports Sedan CEO Capital Seçim
2004 10 İngiltere Used Car of the Year Awards 2005:Best Family Car Used Car Buyer Dergi
2004 9 İngiltere Caravan Club Towcar of the Year 2005:Estate Car category Birmingham Post Dergi
2004 9 İngiltere Caravan Club Towcar of the Year 2005:Overall title Birmingham Post Dergi
2004 9 Almanya Reliability Ranking: NO.1 Auto Bild Dergi
2004 7 İngiltere Fleet World Honours: Best User-Chooser Car Fleet WORLD Dergi
2004 6 Avusturalya 2003 Car Of The Year: Medium Car Segment Car sales.com İnternet
2004 6 Çin Consumer Satisfaction Index: First Place Car Market Guide Dergi
2004 6 İngiltere Diesel Car of the Year: Best Diesel Family Car Diesel Car Dergi
2004 5 Almanya Autoflotte Flotten-Award 2003 (Middle Class Import) Autoflotte Dergi
2004 4 İngiltere Used Car Honours 2004 AutoExpress Dergi
2004 3 İngiltere Good Car, Bad Car' Best Family Saloon Sunday Times Gazete
2004 2 Slovenya Best Car 2004 in Middle Class Avto magazin Dergi
2004 2 A.B.D. All Star, Family Car Automobile
Magazine Dergi
2004 2 A.B.D. Best Family Car CNN money İnternet
2004 1 Danimarka Best Company Car Bil Magasinet Dergi
2004 1 Hong Kong Best Sports Wagon Mr. Car Magazine
& Metro
Finance Radio Dergi
2004 1 Israil 2004 Car of the Year Yedihot Achronot Dergi
2004 1 Israil 2004 Executives Car of the Year Yedihot Achronot Dergi
2004 1 Israil 2004 Israel Large Family Car of The Year AUTO Dergi
2004 1 İngiltere Car of the Year 2004 (Best Estate Car) What Car? Dergi
2003 12 Hong Kong The Best Station Wagon Oriental
Press Group Gazete
2003 12 Hong Kong Best Sports Wagon Carplus Dergi
2003 12 Avustralya Australia's Best Car Awards: Best Mid-Size Car Over $25,000 Australia's
Best Cars Awards Organizasyon
2003 12 Kanada Canadian Car of the Year Award: "Best New Family Car" Automobile Journalists Association of
Canada (AJAC) Dernek
2003 12 Çin Car of the Year 2004: "Best Design" Car of the Year in China Organizasyon
2003 12 Çin Car of the Year for 2004 in China Auto Club Motor Trend Magazine Dergi
2003 12 Çin The Best Car 2004: "Best Domestic Mid-Size Car" (Domestic Mid-Size category) Car of the Year in China by AMS
& China
Auto Pictorial (Consumers' choice) Dernek
2003 11 A.B.D. Best Family Saloon 2003 TheCarFanatics
.com İnternet
2003 10 Hollanda Auto Week Satisfaction Trophy (Middle Class Auto Week Dergi
2003 9 Nepal Five star-rating in NEPAL TIMES NEPAL TIMES Gazete
2003 9 Singapur Large Saloon Car of the Year Wheels Asia Dergi
2003 7 Hong Kong Ten Best Cars for the first half year-2003 Any Car Magazine Magazine
2003 6 İngiltere Fleet World Honours: Best User-Chooser Car Fleet WORLD Magazine
2003 5 Kuzay İrlanda Northern Irish Car of the Year (Family car segment) Ulster Motoring Writers Association Dergi
2003 5 Kuzay İrlanda Northern Irish Car of the Year (Overall winner) Ulster Motoring Writers Association Dernek
2003 5 İngiltere Diesel Car of the Year 2003 (Family Class Winner) Diesel Car Dergi
2003 4 İngiltere Best Standard Midsize sedan Autopacific
Magazine Dergi
2003 3 Almanya European Auto1 Award (2nd Place) Auto Bild Dergi
2003 3 Macaristan Test Car of the Year 2003 (Auto2 Readers Choice) Auto2 Readers
Choice Dergi
2003 3 Yani Zelanda 2002 medium car of the year Autocar Dergi
2003 3 Yani Zelanda New Zealand Car of the Year New Zealand
Motoring
Writers Guild Organizasyon
2003 3 İngiltere Overall Winner of the Auto Express Ultimate Car Reliability Survey 2003 (Driver Power Award) AutoExpress Dergi
2003 3 A.B.D. Best Midsize Sedan Money Magazine Dergi
2003 2 Macaristan Car of the Year in Medium Category (Automagazine Readers Choice) Automagazine Dergi
2003 2 Makedonya Car of the Year 2002 Macedonian
Journalist Organization Organizasyon
2003 2 Yeni Zelanda Car of the Year Driver Magazine Dergi
2003 2 Suudi Arabistan Saudi Arabia Car of the Year (Best Midsize Family Sedan) Sports
Auto Magazine Dergi
2003 2 İngiltere Best Car Birmingham Motor Show Institute of
Engineers Organizasyon
2003 2 A.B.D. Driver's Choice; MotorWeek Motor Week Television TV Program
2003 1 Avusturya Auto1 in Austria - Readers Choice Autobild Austria AutoExpress Dergi
2003 1 Belarus Car of the Year in Belarus Automobile
experts Organizasyon
2003 1 Finlandiya Car of the Year 2003 (Journalists' Choice) Tuulilasi Magazine Dergi
2003 1 Finlandiya Car of the Year 2003 (People's Choice) Tuulilasi Magazine Dergi
2003 1 Hong Kong Ten Best Car Car and Driver Dergi
2003 1 Macaristan Family Car of the Year 2003 (Playboy readers' choice) Playboy Dergi
2003 1 Israil Best Premium Compact Auto Magazine Magazine
2003 1 Israil Car of the Year (chosen by readers) Auto Magazine Dergi
2003 1 Japan Golden Maker Trophy (commercial Production) - Japan Car Design Award Car Styling Dergi
2003 1 Yeni Zelanda Best Family Car The Press Gazete
2003 1 Yeni Zelanda Best Mid Size Car Sunday Star
Times Gazete
2003 1 Singapur Best Large Family Saloon The Straits
Times Gazete
2003 1 Slovenya Slovenian Car of the Year 2003 National
Journalists Assosiation Organizasyon
2003 1 ingiltere Car of the Year 2003 (Best Estate Car) What Car ? Dergi
2003 1 İngiltere Fleet News Award 2003 (Best Upper Medium Car) Fleet News
Magazine Dergi
2002 12 Belçika Family Car of the Year Le Moniteur Automobile Dergi
2002 12 Kanada Motoring 2003 TSN(The Sports Network) TV Program
2002 12 Hırvatistan Croatian Auto 1 Auto Blic Magazine Dergi
2002 12 Hong Kong Ten Best Car Men's Machines Magazine Dergi
2002 12 Hong Kong Best Family Sedan Mr. Car Magazine
& Metro Finance
Radio
Dergi
2002 12 Israil Yedihot Achronot: 2002 Car of the Year(chosen by readers and Y-net surfers) Yedihot Achronot Dergi
2002 12 Litvanya Best Car of the Year 2003 in Lithuania (Journalists' Choice) Car Journalist Association Organizasyon
2002 12 Litvanya Car of the Public 2003 in Lithuania (People's Choice) Car Journalist Association Organizasyon
2002 12 Yeni Zelanda Business Car of the Year 2002 NZ Company
Vehicle and
Exclusive Car Magazine Dergi
2002 12 Turkiye Car of the Year in Turkey: 6th Best Autoshow Magazine Dergi
2002 12 İngiltere Britain's Auto 1 Award; Car of The Year AutoExpress Dergi
2002 12 A.B.D. 10 Best Cars 2003 Car and Driver Dergi
2002 12 A.B.D. All Star, Midsize Sedan Automobile
Magazine Dergi
2002 11 Avustralya Best Mid-Size Car Over $25,000 Australia's
Best Cars Awards Organizasyon
2002 11 Çek Cumhuriyeti Car of 2003 in Czech Republic Car Importers Association Organizasyon
2002 11 Avrupa 2003 European Car Of The Year, Second Place (highest placed Japanese car) European Car
of the Year Jury (European COTY) Organizasyon
2002 11 Fransa Trophee de l´Automobile Magazine L'Automobile Dergi
2002 11 Irlanda Semperit Irish Car of the Year 2003 Irish Motoring
Writer Association Association
2002 11 Japonya 10 Best Car (2002-2003 Car of the Year) Car of The
Year Japan (COTY) Organizasyon
2002 11 Japonya 2003 Excellent Developer Award (Japan Automotive Hall of Fame) Committee of Japan Automobile Hall of Fame (JAHFA) Organizasyon
2002 11 Japonya RJC New Car of the Year 2003 The Automotive Researchers' & Journalists' conference of Japan (RJC) Organizasyon
2002 11 İsveç Family Car of the Year Motor Furanrin Dergi
2002 10 Avusturya Great Austrian Automobile Award Austrian Club of Drivers (ARBO) Organizasyon
2002 10 Japonya 2002 Good Design Award (G-mark) Japan Industrial Design Promotion Organization
(JIDPO) Organizasyon
2002 10 Yeni Zelanda Car of the Year; National Business Review National Business Review (Weekly) Gazete
2002 10 İskoçya New Car of the Year Association of Scotish Motoring Writers Organizasyon
2002 10 Singapur Best Medium Family Sedan / Hatchback The Straits Times Gazete
2002 8 Hong Kong Ten Best Cars for the 1st half of the year-2002 Any Car Magazine Dergi
2002 6 İngiltere Best Newcomer Award Fleet WORLD Dergi
2002 5 Faroe Adaları Visitors Vote Klaksvik Motor Show: Best Exhibition Car Visitors Vote Seçim

mazda3 ve ödülleri

2005 3 Tayland Thailand Car of the Year 2005:
Best 2.0L Sedan Grand Prix International Group Organizasyon
2005 3 A.B.D. Best Cars for Families, Best Economy Car Parents Magazine Dergi
2005 2 Yeni Zelanda Small Car
of the Year Driver Magazine Dergi
2005 2 Filipinler Best In Overall Design Award Car Awards Group Inc. (CAGI) Organizasyon
2005 2 Filipinler Media Choice
of the Year Award Car Awards Group Inc. (CAGI) Organizasyon
2005 2 A.B.D. Best Economy Car Money Magazine Dergi
2005 2 Filipinler C! Magazine's
Annual C!
Ten Best Cars 2004: Compact Segment C! Magazine Dergi
2005 1 Danimarka Best C-Segment
Car Bil Magasinet Dergi
2004 12 Tayland Top 10 Cars of
2004 Thailand Bangkok Post Gazete
2004 12 İsrail Car Of The
Year 2005 Yedihot Achronot Gazete
2004 12 İsrail Family type
Car Of The
Year 2005 Yedihot Achronot Gazete
2004 12 Hong Kong Best Hatchback
2004 Carplus Dergi
2004 12 Avusturalya 2003 Top
Ten Cars,
Best Small Car Sydney Morning Herald Gazete
2004 12 Avusturalya 2004 Top
Ten Cars,
Best Small Car The Age, Melbourne Gazete
2004 12 Avusturalya 2004 Queensland Compact Car
Of The Year The Courier-Mail Gazete
2004 11 Avusturalya 2004 Best
Small Car Sydney Morning Herald Gazete
2004 11 Avusturalya 2004 Best
Small Car The Age, Melbourne Gazete
2004 11 Yeni Zelanda Business Car
of the Year 2004 NZ Company Vehicle and Exclusive Car Magazine Dergi
2004 10 Japonya 2004-2005 Good Design Award (Product Design Section) Japan Industrial Design Promotion Organization (JIDPO) Organizasyon
2004 8 A.B.D. 2004 America's
Best economy car Auto Week Dergi
2004 7 Hong Kong Ten Best Cars for
the first half year-2004 Any Car Magazine Dergi
2004 6 İspanya Car of the Year (Audiences' Choice) Radio Voz Galicia Radyo
2004 6 A.B.D. Consumers' Most Wanted Vehicles 2004:Wagon Under $25,000 Edmunds.com. İnternet
2004 6 A.B.D. Consumers' Most Wanted Vehicles 2004:Sedan Under $15,000 Edmunds.com. İnternet
2004 5 Avusturalya Best Small Car Wheels Magazine Dergi
2004 3 Macaristan Car of the
Year 2004: Middle size category Automagazine Dergi
2004 2 Kanada 2004 Canadian
Car of the Year Automobile Journalists Association of Canada (AJAC) Dernek
2004 2 Hırvatistan CroAuto 2004 Media Organization (Auto Klub/Jutarnji List/Sportske Novisti/HAK) Organizasyon
2004 2 Makedonya Car of 2004 in Macedonia Macedonian Journalist Organization Organizasyon
2004 2 A.B.D. 2004 Driver's
Choice Awards,
Best Small Car Motor Week TV Program
2004 2 A.B.D. AAA Auto Guide award winner:
"under $15,000"
category AAA (American Automobile Association) Dernek
2004 1 Hong Kong Car of the
Year 2004 Automobile Magazine Hong Kong Dergi
2004 1 Hong Kong Highly Recommended New Car Mr. Car Magazine & Metro Finance Radio Dergi
2004 1 Hong Kong Ten Best
Cars Awards 2003 CAR AND DRIVER Dergi
2004 1 Belarus Car of the Year in Belarus 2004 Automobile experts Organizasyon
2004 1 Hırvatistan Car of the Year
2004 (National Title) Croatian Association of Car Journalists Organizasyon
2004 1 Çek Cum. Most Popular Car
of the Year 2004 Car Importers Association Organizasyon
2004 1 Finlandiya Car of the Year in Finland 2003 Tuulilasi Magazine Dergi
2004 1 Israil 2004 Israel Car
of the Year
(2nd place) Auto Magazine Dergi
2004 1 Israil 2004 Israel
Family Car
of the Year Auto Magazine Dergi
2004 1 Portekiz Family Car
of the Year
in Portugal 2004 Turbo Dergi
2004 1 Sırbistan Car of the Year in Serbia-Montenegro 2004 Automobile Godine 2004 Organizasyon
2004 1 Slovenya Car of the Year in Slovenia 2004 National Journalists Assosiation Organizasyon
2003 12 Hong Kong Most Anticipated
New Car Carplus Dergi
2003 12 Kanada Canadian Car of the Year Award
'Best New
Economy Car' Automobile Journalists Association of Canada (AJAC) Association
2003 12 Kanada Canadian Car of the Year Award
'Best New Sports
Coupe or Sedan<$35,000' Automobile Journalists Association of Canada (AJAC) Dernek
2003 12 Hırvatistan Car of the Year 2004 Jury of experts Organizasyon
2003 12 Hırvatistan Croatian Auto 1 Auto Blic Magazine Dergi
2003 12 Israil 2004 Family
Car of the Year
in Israel Yedihot Achronot Dergi
2003 11 Çek Cum. Car of the Year 2004 in Czech Republic Association of the automotive journalists Organizasyon
2003 11 Avrupa 2004 European
Car Of The Year, Second Place
(highest placed Japanese car) European Car of the Year Jury (European COTY) Organizasyon
2003 11 Japonya RJC Car of the Year 2004: Best 6 The Automotive Researchers' & Journalists' conference of Japan (RJC) Organizasyon
2003 11 Turkiye Car of the Year in Turkey Hurriyet Newspaper Gazete
2003 10 Danimarka Car of the year in Denmark 2004 MKD (Association of motoring journalists) Organizasyon

rx-8 ve ödülleri
2005 1 İngiltere Best Sporting Car Fleet Magazine Dergi
2005 1 İngiltere Car of the Year 2005 (Best Coupe) What Car ? Dergi
2005 1 Slovenya Car Sensor '04-'05 U-Car of the Year -Sedan Category Car Sensor Organizasyon
2004 12 Tayland Top 10 Cars of 2004 Thailand Bangkok Post Organizasyon
2004 10 İzlanda Car of the year 2004: Sports car category Union of car journalists in Iceland Organizasyon
2004 9 Singapur Car of the Year 2004/2005 Coupe of the Year Wheels Asia Dergi
2004 9 Singapur Car of the Year 2004/2005 Grand Winner Wheels Asia Dergi
2004 7 Japonya 2003-2004 Japan Mycar Best Choice Award (Sports Coupe Class) Gekkan Kuruma Erabi Dergi
2004 7 İngiltere New Car Honours 2004 Coupe Winner Auto Express Dergi
2004 6 A.B.D Consumers' Most Wanted Vehicles 2004:Most Significant Vehicle of the Year (2nd Place) Edmunds.com İnternet
2004 4 İspanya Coche des Vanguardia 2004 Motor Mudial Dergi
2004 4 İngiltere Coupe Car of the Year BBC Top Gear Dergi
2004 3 İngiltere "Good Car, Bad Car" Best Coupe Sunday Times Gazete
2004 3 Macaristan Playboy Car of the Year 2004 Playboy Dergi
2004 2 Yeni Zelanda Car of the Year Driver Magazine Dergi
2004 2 A.B.D. All Star, Best Coupe Automobile Magazine Dergi
2004 2 A.B.D. Best Sports Car CNN money İnternet
2004 1 Hong Kong Ten Best Cars for the second half year-2003 Any Car Magazine Dergi
2004 1 Avusturalya WHEELS Car Of The Year 2003 Wheels Magazine Dergi
2004 1 Japonya 2003 Nikkei Superior Products and Services Awards
- Nikkei Business Daily Awards for Superiority Nihon Keizai Shimbun, Inc. Gazete
2004 1 Japonya 2003-2004 Autobytel Car of The Year Autobytel Japan Co. Şirket
2004 1 Japonnya Car Sensor 2003-'04 U-Car of the Year -Sedan Category Car Sensor U-Car of the Year committee İnternet
2004 1 Japonya Golden Clay Trophy - Japan Car Design Award Car Styling Dergi
2004 1 İngiltere Car of the Year 2004 (Best Coupe) What Car ? Dergi
2003 12 Avusturalya Best Sports Car under $57,000 (Australia's Best Cars Awards) Australia's Best Cars Awards Organizasyon
2003 12 Avusturalya Queensland Car Of The Year award The Courier-Mail Gazete
2003 12 Kanada Best New Sports/Performance Vehicle (Canadian Car of the Year Award) Automobile Journalists Association of Canada (AJAC) Dernek
2003 12 Japonya King of Car Award; Special Prize Sports Nippon Organizasyon
2003 12 A.B.D 10 Best Cars 2004 CAR AND DRIVER Dergi
2003 12 Japonya '03-'04 Car of The Year Japan: 10 Best Cars Car of The Year Japan (COTY) Organizasyon
2003 11 Japonya '03-'04 Car of The Year Japan; Most Fun Prize Car of The Year Japan (COTY) Organization
2003 11 japonya RJC Car of The Year 2004 The Automotive Researchers' & Journalists' conference of Japan (RJC) Organizasyon
2003 10 Japonya Car of The Year Car Top Dergi
2003 10 Japonya 2003-2004 Good Design Award (Product Design Section) Japan Industrial Design Promotion Organization (JIDPO) Organizasyon
2003 10 Japonya Japan Automobile Hall of Fame: 2004 Most Excellent Developer Award Committee of Japan Automobile Hall of Fame (JAHFA) Organizasyon

RENESIS MOTOR
2004 4 Japonya Technological Development Award Society of Automotive Engineers of Japan, Inc. (JSAE) Organizasyon
2004 1 Hong Kong The Best Design Engine Mr. Car Magazine & Metro Finance Radio Dergi
2003 12 Japonya New Technology of the Year Jidosha Kogaku Dergi
2003 12 Amerika 10 Best Engine Ward's Auto World and Ward's Engine and Vehicle Technology Update Dergi
2003 11 Japonya RJC Technology of the Year 2004 The Automotive Researchers' & Journalists' conference of Japan (RJC) Organizasyon
2003 5 İngiltere International Engine of the Year 2003: Best New Engine Engine Technology International Dergi
2003 5 İngiltere International Engine of the Year 2003 Engine Technology International Dergi

mazda2
YILIN ARABASI-World Car Of The Year-MAZDA 2
M
13 yıl
new mazda3 sedan
M
13 yıl
2009 mazda mx-5
2009’da satışa çıkacak Mazda MX-5’teki en belirgin değişiklik daha agresif bir ruha bürünen burun tasarımı olmuş. Mazda’nın yeni modellerindeki gibi daha büyük ön ızgara, yeni farlar ve sis farı yuvaları 2009 MX-5’in burun kısmındaki en önemli yenilikler…

Üstelik Mazda’nın tasarımcıları yan marşpiyeleri, arka tamponları ve arka lamba grubunu da elden geçirmişler. Daha eliptik bir çizgiye sahip olan arka tasarım öğelerinin yanı sıra alaşım jantlar da yenilenmiş. İlave olarak krom çerçeveli ön ızgara ve farların dışını ve kapı kollarını çevreleyen krom detaylar da MX-5’i daha sportif hale getirmiş.

MX-5’in iç tasarımında daha koyu bir çizgi seçilmiş, özellikle gösterge panelinde bunu daha iyi hissedebiliyorsunuz. Yeni gümüş rengi döşemeler, yeniden tasarlanan gösterge ibreleri de bu koyu çizgi ile güçlü bir kontrast oluşturuyor. Mazda aynı zamanda kapıların tasarımında biraz değişiklik yaparak bacak mesafesini uzatmaya çalışmış.

MX-5’in motor kaputunun altında 160 HP 2.0 lt benzinli motor görev yapıyor. Mazda’nın ses arttırıcı sistemi I/8SE sayesinde hızlandırmalarda artan motor sesi spor otomobil severleri çılgına çevirecek cinsten…6 ileri manuel bir şanzıman ile donatılan MX-5’de Avrupa’da ilk defa, opsiyonel olarak 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak.


http://www.arabam.com/haber.aspx?HID=1&PID=681&haberID=284522
(resimler linkte yer aldığından eklemedim)
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.