K

Yüzbaşı
21 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
26 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
4 yıl
Lpg dönüşümü sonrasi motor ariza lambasi
Merhaba forumdaşlar, sizlere bir sorum olacak.
2014 model (yeni kasa) hyundai i20 1.2 mpi araca sahibim, aracima 20.02.2017 tarihinde atiker gold marka lpg montaji yaptirdim. Montaj sonrasi hiçbir sıkıntı yoktu, lpg de yaklasik 150km kullandiktan sonracı aracimda motor ariza lambasi yandi, lpg takilan bayiye gidildi, bunun normal oldugunu bi ayar yapinca geçeceği, motor ariza lambasinin yanabilecegi ve bunun bir sorun teşkil etmedigi soylendi. Lamba söndürüldü, bilgisayardan tekrar bir ayar yapildi. Aracimi yaklasik 200km daha kullandiktan sonra yine motor ariza lambasi yandi. 2gün sonra uzun yola gidecegim aracimla, arıza lambasının yanıyor olmasi bir sorun olusturur mu? Ustanin dedigi dogru mu, tecrubeli arkadaslarin bilgilerinden yararlanmak isterim. Cevaplariniz için teşekkürler.
K
7 yıl
2014 Trafiğe çıkışlı 2013 model araç pert hakkında (Fotoğraflı))
Merhaba arkadaşlar, 13 haziran 2014 gününde bence ufak sayılan ancak muhtemelen aracımızın perte çıkarılacağı bir kaza yaptık.
Aracımız 2013 model ancak 2014 şubat ayında sıfır km olarak aldık ve trafiğe çıktık, aldığımız gün de kasko yaptırdık.
13 Haziran 2014 gününde ise fotoğraflarını eklediğim ön hava yastıklarının açıldığı ufak bir kaza yaptık. Araç resmi servise çekildi.
Servis 21bin tl parça masrafı çıkarmış (ne parçasıysa artık), kasko firmasının eksperi 20.06.2014 gününde servise gelip aracı incelemiş.
Biz eksperle hiç karşılaşmadık ve konuşmadık ancak servisteki arkadaşlar aracın perte çıkarılması yönünde bir rapor tuttuğunu bildirdi eksperin.

Şimdi benim asıl soruma gelecek olursak;

Kasko poliçemizde 12 ay içerisinde araç perte ayrılırsa sıfır km araç fiyatı ödenir gibi bir madde var, kendi sigortacımızla konuştuğumuzda aracımızın 2013 model olduğunu,
şuan da 2014 yılında olduğumuz için 2.el fiyat araştırması yapılıp belirlenen fiyatın verilebileceğini söyledi. Benim merak ettiğim aracımız olur da perte ayrılırsa bize 2013 model aynı
donanımdaki aracın sıfır km fiyatı veya direk sıfır km araç mı verilecek, yoksa ikinci eldeki değeri araştırılıp en düşük fiyatı mı ödemeye çalışacaklar?

Not: araç daha 2800km de idi yanlış hatırlamıyorsam. Araç da Kia Sportage 1.6 gsl plus modeli.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

Güncelleme: Kasko firması aracın yapılması yönünde karar verdi.

Güncelleme 2 : Aracımız eğer perte çıkarılsaydı olması muhtemel durumları belki birilerinin işine yarar diye paylaşıyorum;

Kasko firmanız ile yaptığınız anlaşmada sıfır km araç alındıktan sonra kasko yaptırılırsa poliçe tarihinden itibaren araç 12 ay içerisinde pert olursa aynı model aynı kasa ve donanımda sıfır km araç parası ödenir diye bir madde varsa (ki bu sıfır klozu diye geçiyor), sigorta firması piyasada aynı aracın sıfırı varsa size sıfır km araç parası veriyor. Aynı araç piyasada yoksa da aracı alırken kesilen fatura bedeli üzerine yıllık tüfe oranında faiz eklenerek ödeme yapılacağını belirtiyor. Bu bahsettiğim 2 madde de bizim sözleşmemizde vardı, yani araca fatura bedeli+tüfe oranı kadar ödeme yapılacaktı.

Ancak bu bahsettiğim tüfe li fiyat durumu değişebiliyor sigorta firmanıza göre. Eğer tüfe yi belirten bir madde yoksa da firma size aynı aracı bulamaması durumunda daha yeni modelinin aynı donanımdaki sıfır km parasını ödüyor.

Ekstra bir bilgi olarak da; diyelim ki sigorta firmanızdan arandınız ve aracınızı yapalım mı perte mi çıkaralım diye sordular, perte çıkarın derseniz anlaşmalı pert işine girmiş oluyorsunuz ve sıfır klozu hakkınız kalmıyor.

Benim bu süreçte öğrendiklerim bu şekilde. Herkese iyi forumlar.

Güncelleme 3 : Araç bugün servisten alındı, ilgileri ile Kırmızıtaş Antalya beğenimi kazandı. Aracı yapım aşamasında bize göstermediler ancak fotoğraflamışlar değişen parçaları ve yapım sürecini. 20bin liralık toplam masraf çıkmış, sigorta şirketine %20 gibi bir indirim uygulanıyor ve yaklaşık 16bin liralık fatura bedeli oluştu. Değiştirebilecekleri her parçayı değiştirmişler (Ön tampon, alt panjur, üst panjur, sol ön far ve sis farı, sensörler, hava yastığı beyni, yan hava yastığı sensörleri, ön hava yastıkları, hatta sürücü ve yolcu emniyet kemerlerini bile), motor bölümünde ve yürüyende bir değişim söz konusu değil. Aklımda kalan ön konsolun fiyatı bile 4bin lira civarında birşeydi, bu da nasıl 20bin liralık fatura çıktığını açıklar sanırım.
K
8 yıl
Çağrı cevaplama hakkında
Sony xperia mini pro da kullanmak için, çağrı geldiğinde tek tuşla cevaplamak için bir ayar yada program var mı? Tuş kilidi açıkken olduğu gibi, kaydırarak cevaplamak veya reddetmek yerine tuşa basarak cevaplamak için?
K
9 yıl
Megane 1 torpido gözü kapağı
Öncelikle herkese iyi forumlar, Megane 1 makyajlı kasa araca sahibiz.

Torpido gözünün kapağını alt taraftan tutan yerler kırıldı, kapağı değiştirmek istiyorum. Sadece kapağı değiştirmek mümkün mü? Bir usta sadece kapağın değiştirilemediğini söylemişti, söylediğinde doğruluk payı var mıdır? Servis dışında bu kapağı Antalya da nereden temin edebilirim?
K
9 yıl
ikinci el araç kmsi hakkında
Arkadaşlar herkese iyi forumlar, son zamanlarda ikinci el araçlarda yapılan km düşürme işlemleri ile ilgili oldukça fazla mesaj dolaşıyordu, birkaç gün önce okuduğum ilanda yazan birşey aklıma takıldı ve sizlere sormak istedim ilan linki burada.

Açıklama kısmını okumak istemeyen arkadaşlar için adamın yazdığı ve garibime giden şeyi aktarıyorum buraya;

ARACIN EKRANINDA 96.000 KM YAZIYOR ANCAK MUAYENEDE 92.000 ÇIKTI, ARAÇ ORJİNAL OLARAK 92.000 KM DİR

Böyle birşey olabilir mi aklım almadı açıkçası, bu aracın km si mi yükseltilmiş yani
K
9 yıl
Silinsin lütfen
Konuyu yanlış yere açmışım arkadaşlar, silinsin lütfen
K
9 yıl
Sınav döneminde donanımhaber
Her sınav döneminde donanımhaberde birsürü şey araştırıp normalde takıldığından fazla takılan bir ben mi varım acaba. Kesin bende bir sorun var
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.