D

Yüzbaşı
02 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme (?)
122 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
D
3 yıl
No
No
D
4 yıl
Marmara Hukuk Kamu Hukuku Yüksek Lisans 2020
Herkese merhaba, 2019'da Marmara hukuktan mezun oldum. 2020'de kamu hukukunda yüksek lisans başvurusunda bulundum. 30.09.2020'de mesleki değerlendirme sınavı, 01.10.2020'de de mülakat yapıldı. Süreci, daha sonraki senelerde girecek arkadaşlar adına anlatmak isterim.

Öncelikle, Ales ve YDS ile başvurmuştum ancak YDS şartı kaldırılmış daha sonra. Hesaplamada ALES %50, mesleki değerlendirme sınavı %20, okul ortalaması %20 ve mülakat %10 şeklinde puan ağırlıkları oluşturulmuş.

Tavsiyem, alese sıkı çalışın. +90 bir puanla girerseniz her türlü YL mülakatı sizin için daha avantaajlı olacaktır.

Ben 82 Ales ve 82 ortalama ile başvurdum.

30.09.2020'deki mesleki değerlendirme sınavı, yazılı sınav şeklinde yapıldı. Çoktan seçmeli 40 soru vardı. Ayrıca, bu sınava girecek kişi sayısı kamu hukukunda 530 kişi kadardı. Bir parantez açarak, özel hukuk mesleki değerlendirmeye 900+ kişi girdi ve 25 soru sordular.

Özel hukuk ve kamu hukuku birbrinden bağımsız ilerliyor YL sınav aşamalarında.

Sınava gelecek olursak, ben zorlandım. 5-6 felsefe sorusu ve 5-6 tane islam hukukundan soru vardı ve detay sorulardı. Vergi hukukundan soru hiç yoktu. İdare ve cezadan gelen sorular da ceza sorularıydı. Ben daha çok özel hukuk alanında ve dilekçelerden uzak çalıştığım için hakim olmadığım pek çok konu vardı ve 53 aldım. Marmara mezunu arkadaşlarımla konuştuğum kadarıyla, onlar da yakın puanlar almıştı.

Ertesi gün mülakat için 80 kişi çağırdılar, 40 kişi alım yapılacaktı. Mülakatı nasıl yapacakları önceden belirli değil sanırım. Bizi 5'erli gruplar halinde alarak 3 hukuk sorusu sordular. Benim mülakatımda, Ahmet Gökçen-Ceza, Selami Kuran-UA Hukuk ve Osman Doğru-İnsan Hakları hocalarımız vardı. Selami Hoca ortaya bir soru sordu, Ahmet Hoca bir kişiye yöneltti soruyu ama devamı niteliğinde olan soruları diğer kişilere yöneltti. Osman Hoca da Ahmet Hoca gibi yaptı. Hukuk dışında ne yaptığımızı sordular, avukat mıyız, stajyer miyiz gibisinden ama detay istemediler.

Ben Selami Hoca ve Ahmet Hoca'nın sorularına cevap verdim ama Osman Hoca'nınkini neredeyse hiç bilmiyordum. Mülakat puanım da 63.3 olarak geldi.

Sorular çok zor gelmiyor aslında, lisans düzeyinde birer kitaptan okuyup yapabilinecek şeyler. İstek olursa sorulardan hatırladıklarımı yazarım.

Şuan Yedek 3 olarak asillerden birkaç kişinin kayıt yaptırmamasını bekliyorum :) Umarım diğer senelerde girecek arkadaşlara yardımcı olur.
D
5 yıl
No
No
D
6 yıl
18 Ekim 2018 ALES
Giren herkese geçmiş olsun.

EA'cı olarak sözel kısmına zamanım yetti ancak son sözel mantık sorusunun tablosunu düzgün oluşturamadım sanırım. Bir de gazeteci-araba satıcısı sorusunda biraz kafam karıştı. Onun dışında rahat bir sınavdı. Sayısal bölümde 30 soru işaretledim bakalım ne olacak.

Giren diğer arkadaşların sınavları nasıl geçti?
D
8 yıl
b
b
D
9 yıl
Kötü Karakterin Kitabı
Arkadaşlar, hiç kötü karakter açısından bakılırak yazılan kitap okudunuz mu?Böyle kitap varsa önerebilir misiniz?
D
9 yıl
Lys Günlüğüm
0
D
10 yıl
Deneme Sınavı Hakkında
Öncelikle herkese iyi çalışmalar arkadaşlar.Eşit Ağırlıktan tercih yapacağım ama netlerimden memnun değilim. Bunu dersanede sınıf arkadaşlarıma söyledim ve onlar da benim gibi gidişattan memnun değiller. Bu yüzden sınıf olarak ek deneme sınavı alacağız.sınıfımız dersanenin 1. Sınıfı ve orta derece bir deneme arıyoruz. Önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.
D
10 yıl
No
No
D
10 yıl
No
No
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.