U

Binbaşı
29 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
133 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
U
7 ay
bu sistem 4k gaming'i kotarır mı?
merhabalar.

https://www.gaming.gen.tr/urun/121740/furkan-akman-fa1-intel-i5-11600k-asus-dual-geforce-rtx-3070-v2-oc-8gb-16gb-ram-500-gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar-marvels-guardians-of-the-galaxy-hediyeli/


linkteki sistemi ağırlıklı olarak 4k gaming ve biraz da 3d modelleme için düşünüyorum. amacım, güncel ve gelecek oyunları (rdr 2, dying light 2 vs) 4k çözünürlükte, birkaç ayar kısarak 60 fps alacak şekilde oynamak.

kafamı kurcalayan noktaların başlıcaları ise: sistemin fiyat/performansı bana göre iyi ama piyasadan uzağım bir süredir, farklı fikirleri duymak hoşuma gider.
bileşenler arası darboğaz yaşatacak bir seviye farkı var mıdır?
site genel olarak güvenilir görünüyor fakat farklı tecrübeleri olanlar varsa dinlemek iyi olur.
ve de bu sistemi bu fiyata şimdi almak varken black friday'i bekleyip benzeri bir sistemi daha uygun fiyata bulabilmek olası mı?

her türlü tavsiye ve fikir memnuniyetle kabulümdür.
U
2 yıl
python ve pygame mi c# ve unity mi?
merhabalar,hem sürekli evde olup çok fazla boş vaktim olmasından hem de oyunları sevip programlamaya ilgim olduğundan bir süre önce bir arkadaşın tavsiyesi ile python öğrenmeye başladım. udemy'deki python derslerinden birinin ileri programlama kısmına kadar gelip (ondan sonraki kısmın oyunlarla değil de daha çok web ağırlıklı olmasından) bıraktım. şimdi önümde iki seçenek var sanıyorum: birincisi, azıcık python bilgimle pygame'e geçiş yapıp, öğrendiğim şeylerle bu platformda bir şeyler üretmeye çalışmak. ikincisi ise c# öğrenmeye başlayıp unity'de bir şeyler yapmaya çalışmak.unity ile yapılacak şeylerin daha büyük potansiyel taşıyabileceğinin farkındayım (ki en baştan beri hayalim de buydu) fakat oyun programlama konusunda hiç tecrübesi olmayan birinin direkt unity ve c# yerine python ve pygame ile bu alanda biraz tecrübe kazanması sanki çok mantıksız gelmiyor bana. tabi işin içindeki arkadaşlar, "böylesi mantıklı değil, zaman kaybetmeden asıl olaya odaklan" derseler, daha iyi biliyorlardır doğal olarak.hayalim ise ömrüm yeterse kısa vadede (1-2 yıl) android platformu için, uzun vadede (3+ yıl) ise pc için oyun yapabilmek (hatta belki yıllar sonra unreal engine ile...). yani evvela android'te sonra steam'de tek kişi tarafından yapılmış oyunlardan yapabilir duruma gelmemi sağlayacak yol hangisiyse, oradan yürümek istiyorum bilgi ve fikir sahibi arkadaşların yönlendirmesiyle. lütfen cevaplarınızı esirgemeyin. teşekkürler.
U
2 yıl
kablosuz ağımı göremeyen laptop
merhabalar,
öncesinde hiçbir sorun olmadan netmaster infinity 401 marka modemime bağlanan hp laptop, birkaç gündür ağı görmüyor.
evden başka bilgisayar ve telefonlar bağlandığından ve modemi fabrika ayarlarına döndürmemin sonuç vermemesinden anladığım kadarıyla sorun ağla ilgili değil.
laptop ise biraz eski olsa da sorunsuz çalışan, orijinal windows 10 home basic kurulu ve güncel bir cihaz. iki defa format attım fakat değişen bir şey olmadı. ek olarak ağ sürücülerini falan kaldırıp yüklettim yine bir değişiklik yok. kablosuz ağları ararken apartmanın en üst katını görüyor fakat evdekini görmüyor.

işin ilginç tarafı ise modeme bağlanamayınca bir süre telefondan internet paylaşımı yaptık fakat şimdi o telefonu da görmüyor/bulamıyor.
sebebi ile çözümü hakkında fikri ve tavsiyesi olanlara şimdiden teşekkürler.
U
3 yıl
hangi torrent programı?
merhabalar,
bundan bir yıl öncesine kadar utorrent (baya eski versiyon, güncel değildi) kullanıyordum. kasa değişince utorrent hakkındaki kötü yorumlar yüzünden (güvenlik açığı, reklam vs) qbittorrent denemek istedim.

sorun da burada başladı. bir türlü verimli şekilde kullanamadım. 100 mbit hız ile bile 100 kbs civarında indiriyor. steam'den yahut başka yerden indirme yaparken normal 100 mbit olan hız, qbittorrent'te 1 mbit bile olmuyor.

çözüm için çok uğraşıp sonuç alamadığımdan torrent programı tavsiyesi isteyecektim. cevaplar için teşekkürler.
U
3 yıl
hangi torrent programı
merhabalar,
bundan bir yıl öncesine kadar utorrent (baya eski versiyon, güncel değildi) kullanıyordum. kasa değişince utorrent hakkındaki kötü yorumlar yüzünden (güvenlik açığı, reklam vs) qbittorrent denemek istedim.

sorun da burada başladı. bir türlü verimli şekilde kullanamadım. 100 mbit hız ile bile 100 kbs civarında indiriyor. steam'den yahut başka yerden indirme yaparken normal 100 mbit olan hız, qbittorrent'te 1 mbit bile olmuyor.

çözüm için çok uğraşıp sonuç alamadığımdan torrent programı tavsiyesi isteyecektim. cevaplar için teşekkürler.
U
3 yıl
enişte adayı hakkında
merhabalar,
kız kardeşime talip olan arkadaş ile çok yakın zamanda bir görüşmemiz olacak. normalde sosyal ilişkilerde iyiyimdir fakat mevzu evlilik olunca başka görüşleri dinlemenin de faydası olacağı kanaatindeyim.

aday arkadaş babasını küçük yaşta kaybetmiş, annesi ve kız kardeşiyle yaşıyor. abdestinde namazında; ev, araba ve bir miktar borç sahibi bir öğretmen (ki kardeşim de öğretmen).
hakkında bildiklerim bu kadar şimdilik.

sorum ise bu ilk buluşmada nasıl bir yöntem izlemek onun hakkında daha sağlıklı fikir edinmemi sağlar? sonuçta evlilik çok ciddi bir olay ve ülkemizde neler olduğu da malum. kardeşimle olan görüşmeleri hep olumlu geçmiş ama kardeşim maalesef biraz manipülasyona açık.

daha önce böyle bir deneyim başından geçmiş arkadaşlar yardımcı olursa cidden çok makbule geçer.

konunun hassasiyetine binaen, trollük yapılmaması da rica olunur.
U
3 yıl
hydra operasyonu kasası fiyat artışı
bugün tanımadığım birinden 7 adet aynı cs go kasası için bir sürü skin teklifi alınca şüphelenip bakayım dedim ve bu kasaların fiyatının 29 küsür lira olduğunu gördüm.
bu fiyat artışının belirli bir sebebi var mı? geçici mi yoksa daha da artar mı? 7 tane var bende, ki 150 lira falan gelir steam kesintisi sonrası sanırım, saklamam mı yoksa elden çıkarmam mı doğru olur?
U
3 yıl
ağdaki internet trafiğini görüntüleme
birtakım ciddi derecede önemli sebeplerden dolayı evde kullandığım modeme bağlı bilgisayarların (ki kablosuz bağlanıyorlar onlar, benim pc kablolu bağlantı) internet trafiklerini görüntülemem gerekiyor.
bunun için tavsiye edilen wireshark'ı indirdim fakat ya ben beceremedim ya da gösterdiği trafik benim istediğim şey değil. benim, hangi siteye ne zaman girilip oralarda ne kadar vakit geçirildiğini vs görmem gerekiyor zira fakat wireshark'ın bana gösterdiği şey sayılar sadece.
bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa çok müteşekkir olurum.
U
3 yıl
kasa fanlarım ters mi?
6 ay kadar önce topladığım kasanın (dark n10) üst taraftaki fanlarının havayı üflediğini fark ettim. yanlış biliyor olabilirim fakat ben bütün fanlar içeri hava çeker, yalnızca arkadaki fan içerideki havayı dışarı atar diye biliyordum.
ben mi yanlış biliyorum, yani öndeki iki fan içeri hava çekerken üstteki iki fan ve arkadaki fanın içerideki havayı dışarı vermesi normal mi yoksa üstteki fanlar da içeri hava çekmeli ve tek hava üfleyen fan arkadaki mi olmalı?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.
U
3 yıl
2k monitörde ps4 pro nasıl görünür?
selamlar,
başlıktan da belli olduğu gibi öğrenmek istediğim şu:
2k bir monitörde ps4 ile oyun oynamaya çalıştığımızda oyunun çözünürlüğü 1080p olacağı için (zira fhd ve uhd destekliyor diye biliyorum yalnızca) görüntü çok bozuk olur mu?
ps4 için 2k'dan uzak mı durmak gerekir, 4k mı olmalı illa?

not: aynı monitöre pc de bağlanacağı için 4k alma konusunda çekincelerim var, yoksa elbette 4k daha mantıklı.
cevaplar için şimdiden teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.