A

Teğmen
28 Haziran 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
7 yıl
silinsin
Silinsin.
A
8 yıl
Bonzai tehlikesi
Uyuşturucu kullanma yaşı 10’a kadar indi deniliyor ya hani, zannetmeyin ki bunlar ilgisiz ailelerin zaten sorunlu çocuklarıdır. Hayır, aksine, küçük yaşta uyuşturucu kullanmaya başlayan bu çocukların birçoğu kendi halinde mütevazı bir yaşam süren, ilgili ailelerin çocuklarından oluşuyor.
Zira uyuşturucu madde satıcıları bir süredir hedef edindikleri çocuk grubunu değiştirdiler. Artık sadece sorunlu çocuklarla değil, düzenli bir yaşam süren, mütevazı ailelerin çocukları ile de ilgileniyorlar.

Peki neden?

Bunun iki geçerli nedeni var:

Birincisi; ailesi ile sorunlu çocuklara uyuşturucu temin etmek satıcılar için bir riskti. Bu çocuklar, zaten kılık-kıyafet ve davranışları ile potansiyel suçlu gibi dikkat çektikleri için, polisin küçük bir kontrolü ile de madde bağımlısı oldukları ortaya çıkıyordu. Bu satıcıları zora sokuyordu. Hem müşterilerini çarçabuk kaybediyorlar hem de yakalanan her kişi kendilerini ele verecek potansiyel bir tehlike gibi duruyordu. Hâlbuki düzenli ailelerin çocukları daha az risk içeriyordu. Onların yakalanma tehlikesi zayıftı. Hatta öyle ki çocuğun ailesi, madde kullandığını fark etse bile, bu durumu dışa yansıtamıyor, itibar kaybı yaşamamak için suç duyurusunda bulunmuyordu.

İkinci sebep; düzenli aile çocuklarının internet kullanımındaki yetenekleri idi. Satıcılar, sokak aralarında, ellerinde torba ve her an yakalanma riski ile müşterilere satış yapmak yerine, bu çocuklara uyuşturucu maddeleri internet üzerinden çok kolay satabiliyordu.

Bundandır ki satıcılar yaşı kaç olursa olsun bütün çocukları potansiyel müşteri kabul edip bonzai haplarının satışını yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.

Bonzai haplarının görünümü bütün çocukların ilgisini çekecek nitelikte hazırlanıyor. Renkli bir şeker görünümünde bu haplar, vanilya tadında. Üzerinde gülen yüzleri bile düşünmüşler. Fiyatı tam da bir çocuğun günlük harçlığı kadar; tanesi 2 TL.

İşte bundan dolayı, bonzai çocuklar arasında şekerli leblebi gibi hızla yayılıyor. Ne öğretmen fark ediyor ne de anne babalar. Hani sigaraya sarılan esrar gibi bir ot olsa, kokusundan anlarsınız. Ya da damardan verilen bir uyuşturucu olsa kollardaki delikler dikkatinizi çeker. Hâlbuki bu hapları çocuğun cebinde bulsanız bile onlara uyuşturucu hap diyemeyeceğiniz kadar masum görünümlüler.

Uzunca bir süre önce genç bir delikanlıyı getirmişti ailesi.

Son günlerdeki sinirli hallerine çözüm arıyorlardı çocuklarının.

Eli yüzü tertemiz, saçları güzelce taranmış, pırlanta gibi bir çocuktu; henüz 13’ünde.

Oturduk, konuştuk… Görünürde hiçbir sorun yoktu. Okul; eh işte… Arkadaşları ile arası; şöyle böyle... Anne babası sevecen, ilgili bir aile… İlk görüşmemizde herhangi bir problem göremedim. Öylece gittiler. İkinci görüşmeye geldiklerinde çocuğun siması değişmişti. Yüzü kararmış, kocaman iki tane sivilce çıkmıştı. Babası, “İşte böyle oluyor hocam sinirlenince” diye kulağıma fısıldadı. Üzüldüm, çünkü bu simayı tanıyordum; bu bir “bonzai” hap kullanıcısının simasıydı…

Sordum kendisine; “Nasıl başladın?” diye…

“Arkadaşım, falan” dedi… “Görünüşü şeker gibi olduğu için, kötü bir şey olacağını düşünmedim içtim ama artık bırakamıyorum.”

Anne babasının haberi yoktu çocuklarının bir hap kullanıcısı olduğundan.

Tedavisi en zor madde bağımlılığı bonzaidir.

O da sıradan bir tedavi değil, aylar süren psikiyatr ve nörolog gözetiminde yapılacak tedaviyi içerir.

Ülkem adına endişeliyim…

Çocukları hedef alan bu uyuşturucunun serbestçe internetten satılabilmesi; anne babaların böylesi hapları görseler dahi tanımayacak olması, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor…

Hükümet vakit kaybetmeden bu konuda bir eylem planı hazırlamaz, ciddi tedbirleri hayata geçirmezse, yarın geç olabilir. Zira bu gün 10 yaşındaki çocuklara kadar inmiş bu hapların kullanımının, yarın okullar açıldığında daha küçük yaşlardaki çocuklara inebileceğinin endişesini taşıyorum...

21.07.2014

Adem GüneşGençler akıllı olun kafanızı kullanın sakın böyle şeyleri düşünmeyin gözünüzü seveyim bunun ucu sadece pisliğe çıkıyor sadece pislik
A
8 yıl
silinsin
Silinsin
A
9 yıl
Mf 23-27 BİN Arasının Tercih Paylaşma fikir edinme platformu
Arkadaşlar farkında olduğu gibi forum dağınık her yer her yerde

Bizim kafamızdan geçenler az çok belli.

tecrübelerimizi önerilemizi paylaşalım
A
9 yıl
endüstri ürünleri tasarımı bölümü
Bİldiğiniz gibi bu bölümün 20 binde olan arkadaşlar için odtü vs girmekte avntaj sağlıyorç

ama asıl soru bu bölüm ne iş yapar necidir. İş durumu nedir
A
10 yıl
silinsin
Silinsin
A
10 yıl
Villarreal CF Taraftarları | Yeniden Avrupada
Villarreal CF
Uzunca bir süredir konuyu takip ediyorum Villarreal adına bir başlık görmedim bende kendi takımım adına açmak istedim.

< Resime gitmek için tıklayın >Tam isim Villarreal Club de Fútbol, S.A.D.
Takma isim: El Submarino Amarillo (Sarı Denizaltılar)
Renkler Sarı - Mavi
Kuruluş 10 Mart 1923
Stadyum El Madrigal, Villarreal
(Kapasite: 25,000)
Başkan Fernando Roig Alfonso
Teknik direktör Juan Carlos Garrido
Lig La Liga
2010-11 La Liga, 4.


Villarreal CF, İspanya'nın son yıllardaki başarılı takımlarından biridir. Valencia kentine bağlı, 60.000 nüfuslu bir banliyö olan Villarreal'de 1923'te kurulmuştur. Maçlarını 25.000 kişilik El Madrigal stadyumunda oynamaktadır.

2003-2004 sezonunda UEFA Kupası'nda yarı final oynamışlardır. 2004-2005 sezonunda La Liga'yı 3. bitirmiş, bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi'nde Arsenal karşısında son dakikada atamadığı penaltı golü yüzünden, yarı finalde elenmişlerdir. 2006 yılında İntertoto Kupası'na katılmış ve NK Maribor takımına elenmişlerdir.

1997-98 sezonu sonuna kadar, İspanya 2.Ligi, 3.Ligi ve Amatör Liglerinde mücadele eden Villarreal, 1998-99 sezonunda ilk defa çıktığı La Liga'da, 18. olduktan sonra tekrar 2.Lige düşmüş ve 2000-01 sezonunda tekrar yükseldiği La Liga'da, günümüze kadar mücadele ederek hem ligde hem de Avrupa'da başarılar elde etmiştir.

Kadrosunda bir dönem Martin Palermo, Sonny Anderson, Riquelme, Diego Forlán ve Nihat Kahveci gibi önemli oyuncular bulunmuştur. Gol rekorları ise, Bölgesel Lig takımlarından Navata'yı, 2009'da 27-0 yenmeleri olmuştur.
Başarıları

UEFA İntertoto Kupası Şampiyonluğu: 2003, 2004
UEFA Kupası Yarı Finali: 2004,2010
Şampiyonlar Ligi Yarı Finali: 2006
A
10 yıl
ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi
Özel Dersaneler Birliği Derneği'nin tüm Türkiye çapında, aynı anda düzenlediği YGS Deneme Sınavı
Üniversiteye hazırlanan tüm öğrenciler için
Sınav sonuç ekranında, soru çözümleri, soru ile ilgili konu anlatımına ulaşım sayesinde eksikleri kapatma imkanı
ÖZ-DE-BİR’in, 30 yıla yakın eğitim deneyimi ile Vitamin öğrencilerine özel hazırlandı
17 Mart 2012 tarihinde, saat 10:00 ve 16:00’da tüm Türkiye’de aynı anda ve canlı uygulanacak 2 seans arasında seçim yapma şansı
Toplam 160 soru
Türkiye ve il genelinde puan sıralaması
ÖSYM Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) uygun içerik ve değerlendirme
Şimdi al, seansını seç, hemen rezervasyon yaptır, Türkiye sıralamasındaki yerini gör
< Resime gitmek için tıklayın >

ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Deneme Sınavı sana geleceğini gösterecek!

Aylardır hatta yıllardır hazırlandığın sınav gittikçe yaklaşıyor. Kendi kendine vardığın sonuçlar, sınav puanları zaman zaman birbiriyle çelişiyor, aklını karıştırıyorsa, kendini gerçekten sağlam, güvenilir bir deneme sınavı ile değerlendirmeli, kalan zamanını verimli kullanmalısın.

30 yıla yaklaşan geçmişiyle ÖZ-DE-BİR, gerçek YGS’den önce kendini tanıman, eksiklerini belirleyip tamamlaman için büyük bir fırsat sunuyor. ÖZ-DE-BİR ve Vitamin işbirliğiyle düzenlenen “Canlı” YGS denemesi sana, merkezi sınavdan önce çok gerçekçi bir sınav deneyimi yaşatıyor.

Türkiye genelinde uygulanacak olan ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi, sınav sistemine alışman, düzeyini belirlemen ve sınava kadar eksiklerini giderebilmen için kaçırılmayacak bir fırsat. 17 Mart 2012’de açılacak olan 10:00 veya 16:00 seanslarından sana en uygun olanına rezervasyon yaparak, seçtiğin saatte istediğin her yerden online/çevrimiçi girebileceğin ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi ile merkezi sınava eşdeğer bir sınav deneyimi yaşayabilirsin. ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi sana geleceğinin anahtarını veriyor. Yalnızca 4 TL karşılığında sınav kapısını aralama, ardına kadar aç!
Birebir YGS denemesi...

ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi, deneme sınavlarında Türkiye’nin köklü markası ÖZ-DE-BİR tarafından Vitamin öğrencilerine özel olarak hazırlanmış ve yükseköğretime hazırlanan öğrenciler için ÖSYM tarafından düzenlenen YGS’ye hazırlık çalışması olarak geliştirilmiştir.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi, aynı gün içinde 10:00 ve 16:00’da olmak üzere 2 seans olarak tekrarlanır. Öğrenci, bu 2 seanstan kendisine uygun olan birine rezervasyon yaparak sınav saatinde, mekan kısıtı olmaksızın, sınava istediği yerden online olarak katılır.

Sınav sonucunda öğrenci hangi sorularda yanlış cevaplar verdiğini, dolayısıyla nerelerde eksikleri olduğunu görmesinin yanı sıra Türkiye ve il sıralamasındaki yerini de görmüş olur. Soruların, Türkiye’nin sınav denemeleri uygulayan en köklü, en eski kurumu ÖZ-DE-BİR tarafından hazırlanması başlı başına bir ayrıcalıktır.

Sınavın fark yaratan bir diğer özelliği ise öğrencinin başarı seviyesini ölçmesine, eksiklerini tespit ederek tamamlamasına fırsat vermesidir.
Kapsamı:

ÖZ-DE-BİR Canlı YGS Denemesi Türkçe’den 40, Tarih’ten 17, Coğrafya’dan 14, Felsefe’den 9, Temel Matematik’ten 28, Geometri’den 12, Fizik’ten 14, Kimya’dan 13, Biyoloji’den 13 olmak üzere, toplam 160 soru içerir.
Faydası:

Sınav, öğrencinin istediği yerden, online/çevrimiçi katılması üzerine kurgulanmıştır.
Sınav sonucunda öğrenci Türkiye’deki ve ilindeki sıralamasının yanı sıra gerçek katsayılarla hesaplanmış YGS puanını da görme ve sınav sonuçlarına anında ulaşma imkanı bulur.
Öğrencinin düzeyi, geliştirilmiş ölçme değerlendirme yöntemleri ile belirlenir.
Sınav sonuçları ile öğrenci, eksiklerini tamamlama, öğrendiklerini pekiştirme fırsatı bulur.
Sınav soruları, ÖSYM’nin YGS sistemine uygun hazırlanmıştır.
Öğrenci, merkezi sınavda çıkacak olan soru tipleri hakkında fikir edinir.

< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.vitaminegitim.com
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.