W

Binbaşı
05 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
250 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
W
2 ay
Diyarbakır Havalimanı bir ay kapalı kalacak
Diyarbakır Havalimanı’nın bakım ve onarım nedeniyle 1 ay boyunca uçuş trafiğine kapalı olacağı açıklandı.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Diyarbakır Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “Diyarbakır Havalimanı ana pisti merkez hattında 15 metre genişliğinde 100 metre ile bin 600 metre arasında kalan bölümlerde meydana gelen bozulmalardan dolayı acil onarım ihtiyacı duyulmuştur. 20 Mayıs 2021 tarihi itibari ile havalimanı 1 ay süreliğine bakıma alınacaktır. Bu kapsamda havalimanı uçuş trafiğine kapalı olacaktır” denildi.
W
2 ay
Balon turlarının iptaline turist ve işletmelerden tepki
Kapadokya’daki balon turlarının iptal edilmesi Ukraynalı turistlerde büyük hayal kırıklığı yaratırken, turizm işletmelerini ve tur operatörlerini de zor durumda bıraktı.
Ukrayna’nın önde gelen tur operatörleriyle çalışan blogger Tatiana Ivanitskaya, bölgede yaşananlarla ilgili bilgi verdi.
Şu anda Kapadokya’da en 500 tane Ukraynalı turist olduğunu belirten Tatiana Ivanitskaya, ‘’Kültür ve Turizm Bakanı turistlerin kısıtlamalardan muaf olacağını söylemişti. Kapanma döneminde balon uçuşlarının yapılmayacağına dair bize kimse bir bildirimde bulunmadı. Şu anda Ukrayna Paskalya tatilinde. İnsanlar Kapadokya tatil planını aylar öncesinden yaptı. Ancak şimdi balonların uçmayacağı söyleniyor. Bu, Türkiye turizmi için tam bir skandal.’’ değerlendirmesini yaptı.
Ukraynalı turistler mağdur oldu
Kapadokya’daki pek çok otelin şu anda Ukraynalılarla dolu olduğunu kaydeden Ivanitskaya, ‘’Misafirlerimiz büyük düş kırıklığı yaşıyor. Şu anda Kapadokya’da Kiev ve Harkov’dan ikicharter uçağı ile gelmiş misafirler var. Önceden gelmiş olanlar var. THY ile gelen başka bir grubumuz bugün Kayseri’ye iniş yaptı. Yarın Pegasus ile üç tane grubumuz daha gelecek. Bizler bu insanlara turları balon dahil sattık. Onlardan aldığımız paraları da otellere, balon şirketlerlerine, hava yollarına ödedik. Şimdi bu şirketlerden paraları alıp misafirlerimizin parasını da iade edemiyoruz.’’ dedi.
W
2 ay
15 ülkeden gelenlerden PCR testi istenmeyecek. İşte o ülkeler
Türkiye 15 Mayıs 'tan itibaren aralarında İngiltere, Ukrayna ve Çin'in de bulunduğu 15 ülkeden gelen yolculardan PCR testi istenmeyeceğini duyurdu. 
PCR testi istenmeyecek ülkeler
Türk Hava Yolları'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, "15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye'ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir" denildi.
Yurt dışından Türkiye'ye gelen yolculara, uçuşlardan 72 saat önce aldıkları PCR testini ibraz etme zorunluluğu bulunuyordu. Türkiye'den yurt dışına seyahat edenlerin de PCR testi biraz etme zorunluluğu bulunuyor. Ancak koronavirüs seyahat kuralları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.
W
2 ay
Rus Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'dan tur operatörlerine Türkiye uyarısı
Rusya Başbakan YardımcısıTatyana Golikova, tur operatörlerinden, resmi makamlar nihai kararı verene kadar 1 Haziran sonrası için Türkiye ve Tanzanya'ya tur satmamalarını istedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, bu ihtiyatlı kararın, söz konusu iki ülkedeki zorlu epidemiyolojik durumdan kaynaklandığını açıkladı.
TürkRus'ta yer alan habere göre Golikova, "Durumu yakından takip etmek lazım. Bu ülkelerde kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları hakkında kararlar verildi" dedi.
Rusya, 15 Nisan - 1 Haziran tarihleri arasında Türkiye ile sınırlı hava trafiği kararı almış, charter uçuşlarını durdurmuştu.
Bu arada Sputnik'in haberine göre, Rusya’da yaklaşık 12 milyon kişiye koronavirüs aşısının ilk dozunun yapıldığına dikkat çeken Golikova, her iki dozu yaptıranların sayısının ise 7.5 milyon kişi olduğunu ifade etti.
“Bugünkü durum itibarıyla 11.9 milyon kişiye aşının ilk dozu yapıldı, her iki dozu ise 7.5 milyon kişi aldı” diyen Golikova, toplu bağışıklık kazanılması için 69 milyon kişinin aşılanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'den Rusya'ya iki günde 29 uçuşa

Rusya Federal Hava Taşımacılık Ajansı (Rosaviatsia) tarafından yapılan açıklamada ise, Rus ve Türk havayollarının 23-25 Nisan tarihleri arasında Türkiye’den Rusya’ya 29 uçuş gerçekleştirdiği duyuruldu. Açıklamaya göre, söz konusu uçuşlar ile Rusya’ya 6 bin 600 yolcu getirildi.
Öte yandan Türkiye ve Tanzanya’dan gelen Rus yolcuların iki kez Covid-19 testi yaptırması gerekiyor. 1 Mayıs’tan itibaren bu kuralın yurt dışından gelen tüm yolcular için de geçerli olacağı bildirilmişti.
Rusya’nın nüfusu bugün itibarıyla yaklaşık 146 milyon kişi
Ülke genelinde son 24 saat içinde 8 bin 803 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, son vakalarla birlikte koronavirüs bulaşan kişilerin toplam sayısı 4 milyon 771 bin 372’ye çıktı.
Rusya’da şu anda Gamaleya Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği Sputnik V aşısı, Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen KoviVaK ve Vektor Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen EpiVakKorona aşısı olmak üzere toplam üç aşısı kullanılmak üzere tescil edilmiş bulunuyor.
W
2 ay
Rusya Yasağı ile ilgili tüm Detaylar İçeride!
Rusya artan koronavirüs vakalarından dolayı Türkiye'ye uçuş yasağı getirdiğini açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye'ye dönük uçuşların 15 Nisan'dan 1 Haziran'a kadar durdurulduğunu açıkladı. Rusya, Türkiye ile birlikte Tanzanya'ya da (Zanzibar) uçuş yasağı getirdi.
Yasağın detayları
Rusya, İstanbul-Moskova hariç, Türkiye’ye dönük tüm charter ve tarifeli uçuşları 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar iptal etti. Bu dönem içinde sadece Moskova-İstanbul arasında haftada iki sefer yapılacak.
Turizm Güncel’e açıklama yapan tur operatörü temsilcileri, 15 Nisan’a kadar yolcuların Türkiye’ye getirilmeye devam edeceği, 15 Nisan’dan sonra ise uçakların boş gelip dolu döneceğini belirttiler.

Nisan turları ne olacak?
Nisan’daki turların aradaki büyük fiyat farkından dolayı ücretsiz olarak haziran-temmuz aylarına ertelenmesinin mümkün olmadığını belirten tur operatörleri, şirketlerin ya fiyat farkını alarak rezervasyonları erteleyeceğini ya da iade yapacağını kaydetti.
Rus turistlerin ülkelerine dönüşleri ise normal uçuş planı dahilinde gerçekleşecek, turistler için herhangi bir 'acil kurtarma' uçuşu yapılmayacak. Uçuşların yasak olduğu dönemler için Türkiye'ye ve Tanzanya'ya tur alanların seyahatlerini başka bir destinasyona kaydırmalarını veya ileri bir tarihe ertelemelerini tavsiye eden Tatyana Golikova, kararın tamamen salgınla ilgili durumun kötüleşmesi nedeniyle alındığını duyurdu.
Uçuşların yasaklanması ile birlikte Rusya’daki tur operatörlerine destek sağlanması da planlanıyor ancak bu konuda henüz detay bulunmuyor.
W
2 ay
MESAM Başkan adayından vaat: Otellerde zorunlu Türkçe müzik!
Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Recep Ergül; otel, kafe, bar ve mağazalarda Türkçe müziği zorunlu hale getireceklerini söyledi.

Orhan Gencebay'ın manevi oğlu olarak bilinen Recep Ergül MESAM başkanlığına aday oldu. Ergül, yönetime gelmeleri durumunda otel, kafe, bar ve mağazalarda zorunlu olarak Türkçe müzik çalınacağını söyledi.
Kendisini “Müzik Sanatçıları Platformu Başkanı”, halk edebiyatı araştırmacısı ve “MESAM Yönetim Kurulu Başkan Adayı” olarak tanıtan Ergül, hedeflerini YouTube’dan açıkladı. Ergül “Sayısı 16.000’e ulaşmış olan otellerin hiçbirisinde Türkçe müzik çalmıyor. Hepsi yabancı müzik çalıyor. Burada Türkçe müziğin zorunlu kullanımını esas kılacak olan birtakım yasal düzenlemeler yoluna gideceğiz. Çeşitli kafe, barlar, giyim mağazaları, Migros, Carrefour gibi büyük marketler, bunlar da Türkçe müzik çalmıyorlar. Buralarda da Türkçe müziğin kullanımını zorunlu hale getireceğiz. Biz sorunların ne olduğunu biliyoruz” sözleriyle, MESAM Genel Kurulu’na katılacak üyelerden destek istedi.
W
2 ay
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından İskele Düzenlemesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iskeleler ile ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Bundan böyle iskeleler, denize girilmesinin mümkün olduğu kumluk, çakıllık kıyı alanlarında değil, sadece denize girme ve güneşlenme imkanı olmayan kayalık alanlarda yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iskelelerle ilgili yeni düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeye göre, kriterlere uymayan yerlerde iskele yapılamayacak. İskeleler ancak denize girme ve güneşlenme imkanının bulunmadığı kayalık alanlarda yapılacak.
düzenlemede öne çıkan noktalar şöyle:
* Rekreatif amaçlı iskeleler denize girilmesinin mümkün olduğu kumluk, çakıllık kıyı alanlarında yapılamayacak, sadece denize girme ve kıyıda güneşlenme imkanının bulunmadığı, kıyının kayalık karakter gösterdiği alanlarda yapılabilecek.
* Rekreatif amaçlı iskeleler çevreye duyarlı, sökülüp takılabilir ahşap ve benzeri malzemeden yapılacak.
* Yalnızca denize girme, güneşlenme ve amatör su sporları gerçekleştirmek amacıyla kullanılacak iskelelere deniz taşıtı yanaştırılamayacak, bağlanmayacak.
Ticari faaliyete izin yok
* Rekreatif amaçlı iskele üzerinde kapalı alan oluşturulamayacak, kıyının kamuya açık kullanımı engellenmeyecek ve ticari faaliyet amacıyla kullanılmayacak.
* Genişliği üç metreyi, kıyı çizgisinden itibaren toplam alanı 100 metrekareyi aşmayacak. Aralarında kuş uçuşu en az 150 metre mesafe bulunacak.
Kaçak iskeleler yıkılacak
Rekreatif amaçlı iskele teklif başvurusu genelgede belirtilen bilgi ve belgelerle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılacak. Yer seçimi ve diğer hususlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri başkanlığında; Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, İl/İlçe Milli Emlak Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İlgili Büyükşehir Belediyesi/İlçe Belediyesi temsilcilerinden oluşan bir komisyonca belirlenecek. Ruhsatsız, ruhsat ve eklerine aykırı yapılmış, yapım amacına aykırı kullanılan iskeleler de Kıyı Kanunu gereğince yıkılacak.
Mevcut kullanım izni olanlara 2030'a kadar süre
Genelge ile mevcut ve kullanım izinli olanlar da dahil tüm rekreatif amaçlı iskeleler için izin süresi en çok 31 Aralık 2030 olarak belirlendi. İzin süresi bu tarihten önce dolanlar da dahil bütün mevcut iskeleler ve yeni rekreatif iskele talepleri genelgede belirtilen kurallara göre yeniden incelenecek. Buna göre kiralaması yapılmış iskelelerden, kalan izin süresi; 31 Aralık 2030 tarihinden önce sona erenler izin süresi sonuna kadar, 31 Aralık 2030 tarihinden sonra olanlar ise en çok 31 Aralık 2030 tarihine kadar kullanılabilecek. Yapı kayıt belgesi bulunan iskelelerden, genelgede belirtilen kurallara uygun olduğu komisyonca tespit edilenler; 3 ay içinde gerekli izinleri tamamlar ise en çok 31 Aralık 2030’a kadar izinlendirilebilecek. İmar planı onaylanmış, ön izinden kullanım iznine geçiş aşamasında olan iskelelerden genelgede belirtilen kurallara uygun olanlar en çok 31 Aralık 2030’a kadar izinlendirilebilecek.
Onaylı imar planı bulunmamakla birlikte ön izin sözleşmesi devam eden veya imar planı bulunsa bile ön izin/kullanım izni/irtifak hakkı sözleşmesi veya kira sözleşmesi bulunmayan iskeleler genelgede belirtilen kurallar kapsamında değerlendirilecek.
W
2 ay
Ferrari, Leclerc'e SF90'ı hediye etti
Ferrari bugün genç yeteneği Charles Leclerc'e 2019 yılında zafere ulaştığı SF90 aracını hediye etti.


Ferrari'nin genç sürücü programında yetişen Charles Leclerc, İtalyan takımla ilk yarışına 2019 yılında çıkmıştı ve ilk galibiyetini de o yıl Belçika Grand Prix'sinde elde etmişti.
Aynı yıl SF90 aracıyla İtalya'da galibiyete ulaşmayı başardı. Bu, Tifosi'nin kalbinde daha da büyük bir yer edinmesini sağladı çünkü 2010 Fernando Alonso'dan bu yana Monza'da yarış kazanan ilk Ferrari sürücüsü oldu.
Leclerc, bugün Instagram hesabından bir paylaşım yaptı ve Ferrari'nin kendisine, 2019 yılında zafere ulaştığı SF90 aracını gönderdiğini açıkladı.
İlk paylaşımında Leclerc, eve "özel bir şeyin" geldiğini söyledi ve üstü Ferrari örtüsüyle kapatılmış bir Formula 1 aracı paylaştı. Sonrasında da garaja indirilmiş SF90 aracının fotoğrafını attı.
Ferrari daha önce Kimi Raikkonen'e de SF71H aracını göndermişti.
W
2 ay
Türk oteller düşük fiyatlarla Araplara satılıyor
2021 sezonununun da belirsizliğe girmesi, borç yükü altındaki turizm sektörünü kaygılandırdı. Dövizle çalıştığı için dövizle borçlanan sektör, hem döviz girdinin azalması hem de dövizdeki artış nedeniyle zorda.
Aykan Ceylan: Zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytliler ucuz fiyatlara alıyor
Cumhuriyet gazetesine konuşan Sonkar Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Ceylan, deniz kenarındaki otellerin el değiştirmeye başladığını belirterek “Zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytliler ucuz fiyatlara alıyor. Oteli kapamak da çözüm değil, çünkü şehir vergisi, yıllık emlak vergileri alınmaya devam ediyor. Firmaların yüzde 40’ına yakınının iflas edeceği öngörülüyor” dedi.
''İşçiye tazminat bile veremezler''
İşten çıkarma yasağı bittiğinde yüzde 60 istihdam kaybı yaşanacağını belirten Aykan Ceylan, üstelik işletmelerin işçinin tazminatını bile veremeyeceğini belirterek “Turizm sektörü döviz kazandığı için dövizle kredi aldı. Döviz patlayınca 5 milyon Avro kredi almış yatırımcının borcu 10 milyonu geçti. Turizmci borcunu ödese de kapayamadı. Döviz borcunu TL’ye çevirmek ise yasak. 3 ayrı yapılandırma geldi ama yeterli olmadı. Kur baskısı üzerine bir de pandemi geldi” dedi.
Ferzan Çelikkanat: Ciddi önlemler alınmalı
Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanlat ise firmaların borç yapılandırmasının yeterli olmadığını açıkladı ve “Geçen yıl 30 milyar dolar kayıp yaşandı. Döviz dalgalanması bizleri çok yoruyor. Finansal kriz daha derinleşmeden ciddi önlemler alınmalı ve borçlar faizsiz şekilde ötelenmelidir. İşletmeler gelir olmadığı için borcu çeviremiyor” dedi.
W
2 ay
Avrupa'da koronavirüs pasaportu kullanacak ilk ülke Danimarka oldu
Avrupa'da ilk kez bir ülke koronavirüs pasaportu kullanımına başlıyor.
SAB'nin aşı pasaportunda hangi aşılar geçerli olacak?
Coronapas programını dün başlatan Danimarka, Avrupa'da koronavirüs (covid-19) pasaportu kullanacak ilk ülke oldu. Yetkililer, zaruri olmayan işletmelerin açılması için uygulamanın başladığını ve aşılanma verilerine göre kademeli olarak diğer işletmeleri de kapsayacağını ifade etti. Coronapas'ı almak için kişilerin; 2 doz aşılanmış olmaları, 12 hafta önce koronavirüs geçirmiş olmaları ya da son 72 saat içinde koronavirüs testinin negatif çıkmış olması gerektiği belirtildi.
Danimarka hükümeti programla ilgili hazırladığı açıklamada, Korona pasaportu, bir vatandaşın aşılanmış olduğunu, daha önce enfekte olmuş (bağışıklık) veya son 72 saat içinde negatif test edilmiş olup olmadığına dair belgeyi gösterir ifadelerini kullandı. Program, hem mobil cihazlardan uygulama olarak kullanılacak hem de doküman şeklinde kullanılabilecek. Mayıs ayının sonunda, Coronapas uygulaması aşılama, test durumu ve bağışıklık hakkındaki çeşitli bilgileri tek bir kapsamlı çözümde bir araya getirecek.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.