F

Yarbay
22 Ekim 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
22 üye
Görüntülenme (?)
172 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
9 ay
Infinity 401 Modem IP Atama Sorunu
Merhaba,

Xbox One X konsolumu modeme kabloyla baglayamiyorum, hicbir şekilde IP almıyor. Kablosuz bağlandığımda sorun yok ancak oyunlarda paket kaybı ve gecikme yaşıyorum kablosuz.

Modeme Nvidia Shield ve TV de bağlı kablo ile, bunlar sorunsuz IP alıyor. Xbox'ı başka evde denedim sorunsuz çalıştı kablo ile yani sorun konsolda da değil. Bir tek Xbox ve bu modem kablo ile bağlandığında sorun oluyor. Ayda yılda bir sorunsuz bağlandığı da oluyor kablosuz 20 kere falan modemle konsolu yeniden başlatmak gerekiyor. Konsol arayüzünde 192.168.0.X olması gereken yerde apayrı bir IP yazıyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ve nasıl çözülür? Yardımlarınızı rica ediyorum.
F
geçen yıl
Vekaletle Satılan Aracı Alırken Parayı Kime Göndermeliyiz
Merhaba,

Birinden eşinin arabasını satın alacağım. Ancak araba eşinin babasının üzerineymiş, dolayısıyla şahıs bana vekalet ile satış gerçekleştirecek. Bu durumda dikkat etmem gereken birşey var mı? Para havalesini ruhsat sahibi olan kayinpedere mi yapmalıyım yoksa satışı yapan kişiye mı?
F
2 yıl
Citroen C4 1.6 THP Exclusive Yakıt Tüketimi ve Motor Hakkında
Merhabalar,


Başlıktaki aracı alma arefesindeyim. Aşağı yukarı herşeyine ikna oldum ancak yakıt tüketimi biraz korkutuyor. Internette net birşey bulamadım 7,5 litre yakar da diyen var 10 litre yakar da. Istanbul içi kullanılacağını düşünürsek bu araç ne kadar yakar? Alınır mı?

Edit: 1.6 THP DS3 kullanan bir arkadaşımdan motorun sorunlu olduğuna dair bir dönüş aldım. 1.6 THP ile sorun yaşayan var mı? Alacağım araç 2011 model 85 bin km'de çok yıpranmamış bir araç.
F
2 yıl
Netmaster Infinity 401 Modem IP Alma Sorunu
Saçma sapan bir sorunla karşı karşıyayım. Modemim, TV ve Xbox One X ile birlikte yan yana duruyor. Wi-fi her cihazda çalışıyor. Ancak kablolu bağlantı sorun çıkarıyor. Xbox'a kablolu bağlantı yaptığımda IP almıyor. TV'ye yaptığımda alıyor sorunsuz, çalışıyor. Xbox'a PC'den bağlantı paylaştım donanım sorunu mu diye, sorunsuz bağlandı yine kabloyla. Konsolda sorun yok yani. Diğer cihazları bağlıyorum modemde sorun yok. Sadece bu iki cihazı birbirine kablolu bağlayamıyorum, bunlari kablosuz baglamakta da sorun yok.

Modemim ayarlarını sıfırladım.
Xbox ayarlarını sıfırladım.
Xbox'a yeni mac adresi verdim
Farklı kablolar denedim.

Çözüm önerisi sunacaklara şimdiden teşekkür ederim.
F
2 yıl
Demirdöküm Compact Doğalgazlı Şofben Su Soğuması Problemi
Merhabalar,

Evimdeki Demirdöküm kombide su sıcağı açınca sorunsuz sıcak akmaktayken, ki kaynar su akıyor, duş alınabilecek dereceye getirmek için en ufak bir soğuk su açarsam kombi devreden çıkıyor, su soğuyor. Evde banyodaki lavabo ve mutfak lavabosunda ve duşta sıcak su var, petek falan ısıtmıyor kombi merkezi sistem. Eve servis çağırdım, ev eski ve beşinci kat diyerek İski'yi aramamı ve su basıncını artırmamı söyledi gitti, ancak kattaki diğer iki dairede böyle bir sorun yok, bana su basıncından olsa diğer dairelerin de yaşaması gerekirdi gibi geliyor. Servisin dediği başvurmak istemediğim bir çözüm. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok makbule geçer. Teşekkürler.
F
4 yıl
Takımımı Çok Takdir Ediyorum Şundan Ötürü
Hiç çirkef oyuncu yok arkadaş. Adam gibi top oynuyoruz, kazanıyoruz kazanamıyoruz farketmiyor. Kimse gereksiz sarı kart görmüyor, rakibe kötü niyetli faul yapmıyor. Herkes yere düşen rakip oyuncuyu yerden kaldırıyor. Tartışmalı pozisyon olduğunda hakemin üstüne çullanmıyorlar. Adamların işi topla, herkes çok profesyonel. Ama bu değil ki kazanmayı istemiyorlar, sonuna kadar mücadele de ediyorlar, bugün 87'de Ndiaye'nin top kornere değil de taça çıksın diye kendini yırttığında hırsı görüyorum ki bu maçta bir de kötü oynadı. Oyundan çıkan adamın suratı düşüyor, herkes sahada kalmak istiyor top oynamak istiyor. Kazanırız kaybederiz futbolda herşey var ama ben bu takımın karakterine hasta oluyorum arkadaş, Digitürk'e parayı itiş kakış izlemek için vermiyoruz çıksınlar iyisiyle kötüsüyle toplarını oynasınlar, dünkü derbiden sonra buna bir kere daha emin oldum. Helal olsun bizim takıma.
F
4 yıl
60 Hz Monitör ile 75 hz'de Battlefield 1 Oynamak (No VSYNC Input Lag)
Öncelikle bahsetmem gereken sistem konfigürasyonum. Stok 6700K, 1406 mhz'e ufak bir OC yaptığım GTX 980, 1440p 60 hz panelli Asus VX24AH model monitörüm üzerinden anlatacağım yaptıklarımı. Uzun bir süre VSYNC açık şekilde 1440p-ultra'da oynadım oyunu. Daha sonra oyunun game-engine'de triple-buffering'i zorladığını okuyunca VSYNC işinden tamamen vazgeçmeye karar verdim, bildiğiniz gibi triple-buffering ve VSYNC ikilisi yağ gibi akan görüntüler sunsa da multiplayer FPS oyunları için son derece sakıncalı 80-90 ms'e kadar input-lag yapıyorlar. VSYNC kapatınca oyun hantallaşıyor, akıcılığı kaybediyordu. Reddit'te yaptığım araştırmalar sonucunda yaptığım işlemleri paylaşacağım şimdi. Konunun amacı eldeki donanımla en akıcı şekilde BF1 oynamak ve VSYNC input lag'ından kurtulmak.

-Monitörü OC Yapmak
Daha önce bunu duymamış olanlar olabilir. Üreticiler panelleri üretirken her zaman üstte pay bırakıyorlar tazeleme oranları için. Her monitör için bu böyle, ancak önce söylemem iki şey var. Birincisi, monitörü OC yapmak garanti dışı bırakabilir, benim monitörüm Amazon ürünü olduğu için çok önemsemedim. Monitöre bir zarar gelme ihtimali yok gibi birşey, içi rahat etmeyen olursa internetten iyice araştırmasını öneririm. İkincisi, her panelin kendine özgü OC potansiyeli var. Aynı marka model iki monitör farklı değerlere OC olabilir.

Nvidia GPU'lar için monitör OC etmeyi şöyle anlatabilirim, öncelikle çok basit bir işlem, sadece maksimum OC değerini yakalamak uğraştırabilir. Ben 75 hz'de tatmin eden bir değere ulaştığım için bıraktım daha ötesini denemedim. Nvidia Denetim Masası, Çözünürlük Değiştirme yolunu izleyince çözünürlüklerin altında Özelleştir butonu var. Ona tıklayıp Özel Çözünürlük Oluştur seçeneğini seçiyoruz, daha sonra panelimizin doğal çözünürlüğü olacaktır zaten orada bir sıra alttaki tazeleme hızını 10 hz artırıyoruz, ben 60'da 70'e getirdim. Daha sonra oluşturduğumuz özel çözünürlüğü seçip test kısmına geçmemiz gerekiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Monitörler doğal olarak desteklemedikleri tazeleme hızlarında frame skipping yapabiliyorlar, yani framelerin hızına yetişemeyip bir tanesini atlayabiliyorlar, oyun oynarken bir siyah frame geçişi olarak görebiliriz bunu mesela. Frame skip sorunu var mı yok mu OC'den sonra bunu kontrol etmek gerekiyor, bunun için de vereceğim siteyi kullanmanız gerekiyor.

http://www.testufo.com/#test=frameskipping&horiz=25&vert=17

Basitçe, siteye girip, tarayıcıyı tam ekran yapıp (Chrome için F11), telefon veya fotoğraf makinasıyla ekranın bir resmini çekmeniz gerekiyor. Ancak bu herhangi bir resim değil, ISO ayarını en düşüğe getirmek gerekmemiz gerekiyor, daha düşük ISO değeri daha düşük enstantane hızı anlamına gelmekte ve frame atlaması olup olmadığını anlamak için gerekli. Ben Galaxy S7 Edge ile ISO 50 değerinde test ettim, frame skipping görmeyince 75 hz'e çıkarıp öyle denedim, yine başarılı olduğunu görüp OC'mi tamamladım.

OC'nin başarılı olduğunu anlamak için aşağıdaki resimde göreceğiniz beyaz kareler arasında boşluk olmaması gerekiyor, eğer boşluk varsa fazla OC yaptınız ve frame atlıyor monitör, underclock gerekiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Monitörü hangi değere OC ettiğinizin konunun genel amacıyla çok bir bağlantısı yok. 69 hz'e de OC olsa 96 hz'e de (bazı 60 hz monitörler 100 hz'de sorunsuz çalışıyor) konuyu açmamın amacı VSYNC akıcılığıyla VSYNC olmadan düşük input lagla BF1 oynamak. Bunu da mümkünse 60 hz'in üstündeki değerlerde maksimum akıcılığa ulaşmak için monitörümüzü OC etmeye uğraştık.

Monitör OC olduysa oyun içinden VSYNC'i kapatıp frame cap'i 200'e getirmek olacak. Yani ayarlarımızın FPS'mize müdahale etmesini istemiyoruz dışarıdan kendimiz halledeceğiz. İkinci adım BF1'in kurulu olduğu klasöre user.cfg dosyasını oluşturmak, bu dosyayla manuel bir FPS limiti belirleyeceğiz. Bu değerin OC sonrası monitörümüzün tazeleme değerinden 1-2 FPS daha yüksek olması gerekiyor tearing'le uğraşmak istemiyorsak. Ben monitörü 75 hz'e OC ettikten sonra 76'ya sabitledim FPS'i config file ile, akıcılık yerlerdeydi. 77'yi denediğimde mükemmel bir akıcılığa eriştim oyundaki tüm hantallık gitmişti VSYNC açık gibi bir akıcılığı 75 hz ve input lag olmadan deneyimliyordum. Config dosyasını oluşturmayı bilmeyenler için söyle anlatayım, BF1'in kurulu olduğu klasöre giriyoruz, exe dosyasının olduğu yerden daha ileri gitmeden tabi ki. Oraya yeni bir notepad dosyası açıp ilk satıra gametime.maxvariablefps XX komutunu giriyoruz. Daha sonra farklı kaydet diyip dosya türünü txt değil tüm dosyalar olarak seçiyoruz, dosyayı user.cfg olarak adlandırıp kaydedip çıkıyoruz. XX kısmı monitörünüzün OC sonrası tazeleme hızı +1, +2, +3 gibi bir değer olmalı. Mesela 79 FPS'ye stabil OC ettiyseniz monitörü sırayla 80,81 ve 82 değerlerini deneyin. Ben 76 FPS'de akıcılığı yakalayamadım, 77'de yağ gibi oldu. Tek tek denemeniz gerekiyor. Net bir değer söylemem münkün değil.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Tabi bu işlemlerin hepsinin çalışması için Nvidia Denetim Masası'ndan düşey senkronizasyon yöntemimizi ayarlamamız gerekiyor yoksa tearing'den kurtulmak zor.

Ayarlar şöyle:
- Uygulama ayarlarını kullan (bunu tabi ki istemiyoruz)
- Açık (bunu da istemiyoruz input lag yüzünden)
- Uyarlamalı (adaptive sync de istemiyoruz, bu ayar eğer FPS'niz 60'ın üstüne düşüyorsa oyun içerisinde yararlı oluyor, 60'ın altında VSYNC kapatılıyor, 60'ın üstünde FPS aldığınızda açıyor kendisi)
- Uyarlamalı Yarım Yenileme Hızı (nein)
- Hızlı (nvidia fast sync, kullanacağımız ayar bu)

< Resime gitmek için tıklayın >

Fast Sync FPS'yi limitlemiyor. Genelde 60 hz monitörde 150 FPS alanların kullandığı bu ayar VSync'den çok daha az input lag üretiyor. Biz zaten FPS'mizi tazeleme hızımıza yakın bir değere sabitledik, üstüne Fast Sync'in tearing üzerinde çalışması için bir iki FPS'lik pay da bıraktık.

Gerisi test etmeye kalıyor. Ben şu an 75 hz halinden inanılmaz memnunum BF1'in, eski VSYNC-60 hz ultra ayarlara göre yağ gibi akıyor. Skorlarım falan iyileşti ciddi manada. Bir de BF1 Ana Konu'da low preset'te oyunun daha akıcı olduğundan bahsetmişti bir iki arkadaş, deneyimledikten sonra ben de hak verdim anlamadığım şekilde daha akıcı hissettim. Şu anki konfigürasyonum 1440p,75 hz, uzak mesafe çiziminin Ultra'da olması dışında low preset ayarlar şeklinde, akıcılık çok çok başarılı. Tabi güçlü kartım var niye low preset'te oynayayım diyenler bunu yapmak zorunda değil, ama yine de tavsiye ederim bu konfigürasyonla GTX 980 yüzde 50-60 anca çalışıyor, ısınmıyor yaz gününde, akıcılık da cabası.

Not: AMD kart kullanıcıları da CRU isimli programla monitörlerini OC yapabilir, ayrıca Fast Sync eşdeğeri bir düşey senkronizasyon çözümü ile aynı akıcılığı elde edebilirler. Ancak kendim deneyimlemediğim şeyleri tavsiye etmek istemediğimden AMD'cilerin ne yapması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı konuşmadım, ufak bir araştırmayla aynı şeyleri yapmaları çok basit.

Deneyen olursa sorunlarını veya sonuçlarını konuya yazarsa hem çözüm arayabilir hem de daha da iyisine ulaşmak için fikir alışverişinde bulunabiliriz. Yazdığım herşey internetten okuyup denediğim şeyler, yanlışlar varsa düzeltmeniz beni mutlu eder.
F
4 yıl
Ankara Levent Yüksel Konser Bileti Veriyorum
Yarın akşam Jolly Joker'deki konsere kız arkadaşımla gitmek için iki bilet almıştım ancak bir talihsizlikten gidemiyoruz. Bileti kendi arkadaşlarım yerine buradan birine vermek istedim. Tek şartım bileti alacak kişinin sevgilisiyle gitmesi, bir ücret falan talep etmiyorum. Kız arkadaşıyla resmini ve facebook profilini özelden paylaşan, ya da herhangi başka bir şekilde sevgilisiyle gideceğini kanıtlayan ilk kişiye biletleri vereceğim Biletix'i arayıp. Özelden ulaşabilirsiniz.
F
5 yıl
Volant değişimi
İyi günler herkese,

2008 model tdi polo aracımda kalkışta kasayı sarsacak derecede titreme (aynalar oynuyordu) ve stop edince motorda sarsıntı gibi belirtiler vardı. Aynı zamanda çekişi de düşüktü eskiye göre. Bu belirtiler volan arızasını mı işaret eder? İlk gösterdiğim yer baskı balata, ikincisi volan arızası dedi 800 lira civarı masrafı varmış. Bu işten anlayan varsa baskı balatayı mı değiştirmeliyim volanı mı? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.
F
6 yıl
Amerikadan alınan S6 Türkiye'de sıkıntısız çalışır mı?
Amerikadan bir S6 almayı düşünüyorum ama nette telefonu bulunduğunuz ülkenin sim kartıyla bi süre kullanamazsanız çalışmaz Türkiyede gibi şeyler okudum bu konuda net bişeyler söyleyebilecek biri var mıdır? Pasaporta kayıt ettirme muhabbetini falan biliyorum mevcut kullandığım telefonu da pasaportuma kaydedip kullanmıştım ama bu yeni sim kilidi olayı kafamı kurcaladı. Teşekkürler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.