fx 4320 sizin anakartınızla uyumlu değil anakartınıza takabileceğiniz işlemcilerin listesi:https://www.asus.com/tr/Motherboards/M4A88TDM_EVOUSB3/HelpDesk_CPU/ |
İşlemci pek kolay kolay bozulmaz eğer fiziksel bir müdahale durumu olmadıysa. Anakartınıza başka bir işlemci takarak denediniz mi sorun anakartta olabilir mi diye ? |
forumun ikinci el bolumunde 955 965 gibi modeller 120 130 lira civarinda bulunabiliyor. |
Maalesef deneyemedim ya anakart da olabilir biraz körlemesine bi durum var yani o uüzden direk işlemci de diyemiyorum. Anakartla ilgili bazı araştırmalar da yaptım. Ekran kartı bozuk olan da çıkmış anakarta lanet okuyup daha almam diyen de çıkmış psu yu değiştirdim oldı diyen de çıkmış Bunları deneme şansım da yok yani şimdi bilgisayarcıya götürsem denemem için elinde var mıdır parça denemelik hiç de sanmam aslonda kör balta tehşis koyacak diye de gidesim gelmedi. |
Eğer 2. Bilgisayarınız yoksa tehşis koymadan parça almayın. Ramlerde arıza yapmış olabilir ekran kartı chipsetide arıza yapmış olabilir anakartın chipsetide yapmış olabilir. Ama ekran kartı ve anakart chipsetinden olması daha fazla ihtimal diğerleribiraz daha düşük ihtimal bence rastgele iş yapmayın |
Bilgisayar hiç açılmıyorsa psu anakart işlemci.açılıyor ise bunlar sağlam buyuk ihtimalle |
Hocam yasanan sorunu yazarsaniz daha saglikli oneri alabilirsiniz. Pc bileşenlerini içinde islemci fiziksel bir müdahale veya voltaj arttırımına maruz kalmadi ise cok zor bozulur. |
Tesadüf bende de ayni islemci var, benimde pc gitti. Power yapinca Güç bir anlik gelir gibi oluyor ama pc başlamıyor. Benim psu ve ram yedeklerim vardi, dolayisi ile cemberi islemci ve anakarta kadar daralttim. Yinede ben anakart bozuldu diye düşünüyorum. Yillarca oyun oynanmış ısınıp sogumaya maruz kalmış cihazlar olduğu icin ben cok yadirgamadim. |
hocam ekran kartı değil diye düşünüyorum. şöyle ki kartı çıkardım bunun kendi onboard ekran kartı var ordan bağlantı yaptım ordan da bi gelişme olmadı. aletin genel huyunu şöyle tarif edeyim. powera basınca herhangi bir bip sesi gelmiyor. anakart üzerindeki ledler olması gerektiği gibi yanıyor. anakart üzerinde memok diye bir düğme var ramlerda sıkıntı olduğu zaman gerekli uyarıyı yapan, onda herhangi anormal bir durum gözükmüyor. güç gelince bütün fanlar çalışıyor. sadece işlemcinin fanı biraz dönüyor ve sonra duruyor. yani sanki anakartta işlemci yokmuş da hani bunu çalıştırmama gerek yokmuş gibi bi hareket ediyor yani. ramleri tek tek ve slotları değiştirerek falan denedim. tabi anakartın bozuk olduğunu varsayarsak o ram test düğmesi ne kadar sağlıklıdır orası da tartışılır aslında. işlemciye şimdiye kadar herangi bir voltaj veya oc işlemi yapmadım hep orjinalini kullandım. işlemci olması ihtimali bana da zor geliyor yani hiç işlemcim bozuldu diye bi cümle etmedim hayatımda ama ne bileyim. pc bileşenleri şöyle 2x2 gb kingston hyperx 1600 mhz ddr 3 ram zotac gts 450 ekran kartı m4a88-td m evo usb3 işlemci amd phenom 2 x4 955 wd hard disk 2x1 tb raid 0 psu 450w lık yıllardır kullandığım kasanın orjinal psu su inwin marka kasa kaldı mı bu zamanlarda bilmiyorum |
Senin anlattığın tarif kısa devre problemi gibi gözüküyor hani fanın biraz dönüp durması olayı. Bu anlattığın olay genelde anakart veya ekran kartının mofsetleri bozulunca oluyor benim gördüğüm birkaç kez başıma geldi. Ram modulü de arızalandıysa oda bu tür şeyler yapabiliyor. Psu'nun bozulması her ihtimal içinde var aslında ona da birşey diyemiyorum tabi ki Fakat onboard ile açtım gene görüntü gelmiyor dediğin de o zaman ekran kartını elemeliyiz. Ram ve anakart kalır geriye işlemci düşük bir ihtimal. Bana problem anakart gibi geldi istersen sistemi yapabiliyorsan uzay montaj yap yada kasa içerisine bir bak bakalım kısa devreye neden olabilecek bir durum var mı kablodur iletken bir metaldir anakarta vs falan değiyor mu diye. |
% 90 anakarttandir. Bi sekilde cevrenizden birinden bulup denemeye calisin. Benim 3 anakartim bu sekilde miadi dolunca gumledi gitti. Anlatig8nizdan anladigim kadari ile psu calismaya devam ediyor. Yoksa psu da bas suphelilerden birisi ama durumda oklar anakarti gosteriyor. |
Geçmiş olsun, arkadaşların dediği gibi işlemci fiziksel bir müdahele ya da aşırı bir oc zorlamasına gelmediyse kolay kolay bozulacak bir parça değil bence. Ben de aynı işlemciyi yaklaşık 6-7 senedir kullanıyorum. Bu sürede 3 tane anakart değiştirdim, anlattıklarınız kadarıyla sıralama olarak anakart, psu ve ramlere bakın derim. |
Eski sistemimden çıkma MSI 970 G46 ve 760G chipsetli Asus M5A serisi bir anakart boşta, isterseniz göndereyim test edin. Sorun anakarttaysa ve anakartlardan biri işinizi görürse aramızda anlaşırız, cüzzi bir miktar ile kurtulursunuz bu işten. |
X6 serisi işlemci al. X6 1055T 150'ye bulunuyor OC yapınca efsane perfprmanaı var. |
Ne yaptiniz nasil çözdünüz, cozdunuz mü Buraya yazın ki baska arkadaşlara rehber olsun |
Merhaba, başka bir anakart takarak denedim. durum düzeldi. fakat bir hafta kadar kullandıktan sonra evde elektrikleri kestiler. daha sonra açıldığında bu yeni anakartta da aynı sorun oluştu. fanlar çalışıyor ama görüntü yok bip sesi falan da yok. özetlersek güzelim anakart sanıyorum ki gitti ama tam emin değilim. bana iki defa anakart yaktıran sorunun elektrikte kaçak olması, topraklı priz olmaması ve güç kaynağımın çok da iyi olmamasına bağladım artık. sonuç olarak gene bilgisayarsızım. topraksız ve kaçak elektrik olan eve korumalı priz alarak çözüm bulmaya çalışacam. ondan sonra bilgisayardaki arızayı giderme yönünde ilerleyecem. durumum gerçekten vahim anlayacağınız. bu arada ilginç bir durumu da paylaşmak istiyorum. yeni akakartı taktığım zamanki performans ve fps artışını size anlatamam. gerçekten çılgın bi şekilde uçtu. bir anakartın fps ve performans olarak bu kadar etki edeceğini şimdiy kadar hiç görmedim. |
Tekrardan geçmiş olsun, benim anakartta gg oldu demek. Neyse konuya gelecek olursak şu an bulunduğum evde benimde topraklama yok tesisatta, voltaj düştüğünde bir kere psu gg oldu, garantiden psu değiştirdiler çok şükür. Ardına önlem olarak 800VA UPS alarak durumu çözdüm. Bence akım korumalı prizler falan çokta korumaz, UPS almanızı tavsiye ederim. |
Sorunun anakartta oldugu asagi yukari belliydi zaten. ikinciye üzüldüm valla ama bubkadar da cabuk olmaz diye düşünüyorum. Bende bi anakarti temizlerken statiklenmeden ucurmustum. Ancak anakartin fps artisina katkısı olur mu olsa sizin anlattiginiz derece de olur mu acaba? |
ahh hocam ciğerim yanıyo anlatamam valla. o değil bi de ne güzel anakarttı öyle o tadı damağımda kaldı yaa. bi baktım bilgisayar uçuyo. daha da baktım uefi bile var lan dedim diskleri gptye çevirdim iyice şahlandı gitti inanılmaz bi hafta yaşattı bana yani. ah bi daha ben bunları ne fişte bırakırım ne bişey yaparım yaa elli sene önceki elektrik problemlerini yaşadım gibi oldu. çok üzülüyorum valla. musta35 hocam fps artışını anlatamam sana yani inanılmazdı. ben ets2 oynadığım için ordan örnek vermek istiyorum. son zamanlarda ben artık oyunun kalite ayarlarını ortaya almıştım. bi de onda ölçeklendirme var onu da normalde kendisi %125 olarak veriyor ama ben takılıyor diye %100 haline getirmiştim. bu anakartı kullanmaya başlayınca bi baktım bi akıyor oyun. ilgin. dedim yükselttim ayarları hala akıyor. sonra baktım o ölçeklendirmeyi yükselteyim dedim. 125 150 200 akıyor. 300 e getirdim artık baktım tamam benim eskisi gibi olmaya başladı ordan bi adım geri attım 200 ölçekte oynuyordum. dediğim gibi benim de başıma ilk defa geldi. bundan sonra olur da bilgisayar toplarsam bir gün gerçekten o en baba anakartlardan alırım. |
ASUS M4A88 TD-M EVO USB3https://www.asus.com/tr/Motherboards/M4A88TDM_EVOUSB3/specifications/
şöyle bir işlemci buldum ben dehttp://www.eksenbilgisayar.com/amd-fx-series-4320-black-edition-4ghz-soket-am3-islemci
fakat mhz olarak da veya işlemcinin yapısı olarak da sanki bunlar birbirine uyumlu değil gibi geliyor.
işlemci bu arada bulduğum en ucuz fiyat o yüzden düşünüyorum.
olur da bi para toparlayabilirsem bir gün yani.