Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
546
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ÖSYM'ye LYS'deki 3 soru için iptal dilekçesi!!

D deadpool_00 Konu Sahibi
10 yıl (262 mesaj)
ÖSYM'nin önceki gün yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Biyoloji testinin ardından bir hatalı soru iddiası da Coğrafya testi için geldi. Celal Aydın Dershaneleri Coğrafya Bölüm Başkanı Mehmet Baranaydın, Coğrafya testinde 6,7 ve 8. soruların hatalı olduğunu iddia ederek, soruların iptali için ÖSYM’ye dilekçe ile başvurdu. Baranaydın, Hürriyet’e sorularda tespit ettiğini iddia ettiği hatalar ve cevaplarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Bilimsel bir hata

“Basına verilen kitapçığın 6. sorusunda Türkiye’de yüksekliğe bağlı olarak sıcaklık ve yağış dağılışı sorulmuştur. Yükseklik arttıkça sıcaklık azalır fakat belirli bir yüksekliğe kadar yağış artar. Oysa cevap olarak verilen seçenekte yükseklik arttıkça yağış azalmış, deniz seviyesine indikçe yağış artmıştır. Bu bilimsel bir hatadır. 8. sorudaki tabloda ‘İş gücüne dahil olmayan nüfus oranı’ şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Bu ifade, çalışma çağında olduğu halde çalışmayanları mı, çalışma çağında olmayan bağımlı nüfusu mu, yoksa her ikisini de mi ifade etmektedir? Bu bilgi de kafa karıştırmaktadır.

2 Karacadağ var

7. sorunun D seçeneğinde Karacadağ yer almaktadır. Türkiye’de biri İç Anadolu’da diğeri Güneydoğu Anadolu’da olmak üzere iki Karacadağ vardır. İç Anadolu’da ki Karacadağ’ın zirvesi kışın karla kaplanır, ilkbahar ve yaz döneminde ise dağ çayırları görülür. Dolayasıyla bu seçenek de öğrencileri zorlamıştır. Ve soru hatalıdır.”Kaynak:http://www.hurriyetegitim.com/haberler/26.06.2012/osymye-lysdeki-3-soru-icin-iptal-dilekcesi.aspx


görüşleriniz nedir iptal edilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deadpool_00 -- 26 Haziran 2012; 10:54:51 >


K Kutsal Libido
10 yıl (3465 mesaj)
iptal edilmeli adaylara puan gelsin< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S Sirkadyen
10 yıl (7321 mesaj)
Yağış grafiği sorusunda hata yok.

< Resime gitmek için tıklayın >

7.soruda bildiğin dağ çayırlarını sormuş (alpinler). Türkiye'de dağ çayırları sadece Erzurum-Kars ve çevresinde görülür, E.-K. olmadığına göre cevap Ardahan olmalı. Zaten Haymana'da karasal iklim var bozkır yani. Datça da olamaz. Ihlara ise vadi, her taraf orman. Soruda orman üst sınırı diyor.

İş gücü sorusuna ise katılıyorum. Seçeneklerin hepsi yanlış çıkıyordu, ben de boş bırakmıştım o soruyu. Gözden geçirilse iyi olur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M Mucuklu Sucuk
10 yıl (425 mesaj)
sorular doğruDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.