Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
485
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Orta sekment Ab sınıfı amplileri ile Tda serisi Hi-Fi amplifikatör entegreleri ile bir kıyaslama
T
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

ZAMANIN POPULER ORTA SEGMENT AB SINIFI LİNEAR AMPLİFİKATÖR ENTEGRELERİ İLE TDA SERİSİ Hİ-Fİ ENTEGRELERİN PERFONMANS,SES KALİTESİ VE ÖZELLİK OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI
1970 ve 1980 lerde ortaya çıkmış ve hala kullanılan birçok ab sınıfı orta segment ve hi-fi ses entegreleri var, bunlar düşük fiyata güzel perfonmans veren ses entegreleri hele tda serisi hi-fi entegreler fiyatına göre kaliteli ses veriyor ve amatör veya profesyonel herkes tarafından tercih ediliyor.

Bu yazıda bazı, kıyaslama yolu ile orta segment ab sınıfı ses entegreleri ile tda serisi hi-fi entegrelerinin özellik ve perfonmans olarak gözden geçireceğim;

LA 4440
Sanyo firmasının ürettiği bir entegredir, japon kökenlidir.
Stereo modda 2x6watt
Köprü modunda 19watt
Düşük voltaj aralığında güçlü ve kaliteli ses verebilmesi ile bilinir. Ama günümüzde üretimi durduğu için taklitleri bolca mevcuttur, hindistanda hala kullanılmaktadır, 1980'li yılların başlarında Sanyo marka taşınabilir radyo kasetçalarlarda kullanılan bir entegredir, firma yüksek bass ve kaliteli tiz verebileceğini frekans cevabının 17khz'e kadar çıkabileceğini iddia etmistir, dahili pre-amp'a sahip olduğu için direk mikrofon ve plak çalar bağlanabilir, bunun için anons amplifikatörlerinde sıkça kullanılıyor ve adı pazarcı amplifikatörüne çıkmıştır, bu yüzden giriş kazancı çok yüksektir,sinyal giriş pinine aux,mp3 çalar veya akıllı telefonlardan bağlantı yapılacaksa 100-250Kohm arası sabit direnç veya pot bağlanırsa çok daha iyi olacaktır, orjinal devre diyagramında giriş kublaj kapasitörleri görünmüyor ama 1-4.7uf arası bir kapasitör eklenirse dc girişimlerden korunmuş olursunuz.
Kötü şöhretine rağmen entegre gelişmiş özelliklere sahiptir,
- Besleme voltajı 12-18volt arası olup, standart 13.2 volt besleme ile calışır güç kaynağı akımı en az 2-3 amper civarı olmalı
-46db frekans reddi oranına sahiptir. Bu onu bu alanda mükemmellestiriyor.
- %1 altı geniş spekturum frekans aralığında THD ( Toplam harmonik bozulma) oranına sahiptir.
- 13.2 volt beslemede 6watt rms kanal çıkışında kesime( Clipping) gitmeden 4.5-4.8 watt verebiliyor.
Bu entegreye ses kalitesi kötü denmesine rağmen, bence kendi sekmentine göre gayet güzel ses kalitesine sahip, alt ve mid frekanslar haricinde tizleride %1 Thd oranı altında tutmayı başarıyor.

Mid frekans biraz baskın ama aktif veya pasif mid tone filitreleme ile bu telafi edilebilir diye düşünuyorum, bu entegrenin ses kalitesinden memlun kalmassanız mid frekansları biraz bastırıp tekrar deneyin. En basit olarak pasif "Framus mid tone controller" devresini deneyebilirsiniz, pasif olmasına rağmen devre iyi çalışıyor.
< Resime gitmek için tıklayın >
Bence gayet başarılı.
Entegre besleme voltajı maksimum 18 volt ama 16 volttan fazla vermeyin yüksek voltajda genis soğutucu hatta fan kullanmalısınız.
Entegre kanal başına maksimum 10watt'a kadar verebiliyor. Tabi düşük thd oranıyla, bu 7-8watt civarına kadar düşecektir
Özetle; kendi segmentine göre gayet başarılı, ses kalitesi güzel kendim bizzat test ettim bass ve tiz ler gayet iyi, düşük voltaj aralığında çalışması ve simetrik besleme istememesi avantaj.

< Resime gitmek için tıklayın >
BA5406
Yine aynı dönemlerde çıkan bir entegredir, zamanın ses bombasıdır, bir rivayete göre; uğruna satıcıların kapısında kuyruğa girilmiş meşhur bir entegredir.
Ses kalitesi kendi segmentine göre gayet güzeldir, ve bass sesleri iyi verir.
2x 5watt rms çıkış gücüne sahiptir. 4 ohm hoparlöre kanal başına %10thd ile 4.5 watt verebilir.
Besleme voltajı 12 ile 15 volt arasıdır.
Bass,mid frekanslarda %1 thd oranı altında tutmayı basarıyor, ama yinede tiz frekanslarda pek başarılı sayılmaz. Thd %1 biraz taşıyor.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Özetle; kendim test ettim ve gayet memlun kaldım, sesi la 4440 göre daha berrak ve net.
TEA2025
Yine Ab sınıfı düşük güçlü bir stereo entegre, ses kalitesi iyi,
12volt için; 4 ohm hoparlör için, 2x 2.5watt verebiliyor.
Toplam harmonik bozulma oranı la4440 ve ba5406 göre biraz daha yüksek, ama düşük çıkışlı stereo sistem arayanlar için ideal;
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
TDA2030 Hi-Fi Ses entegresi
Tabi ki burada ses kalitesi olarak en hesaplı, en üstün ses entegreleri tda ve lm serisi entegrelerdir, simetrik besleme istemesi ve yüksek voltaj istemeleri dejavantaj olsada ses kalitesi tartışılmaz, Hi-Fi bir ses entegresinin özelliklerini taşımasının yanında , en önemli özelliği Thd oranının tüm frekans spekturumunda %0.2 altında olabilmesidir. Yani diğer ab sınıfı ses entegreleri en düşük thd oranını 1khz mid frekans düzeyinde verebilirken tda2030 tüm frekanslarda eşit thd oranına sahiptir. Bu çok önemli bir avantajdır.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
ÖZETLE;
Tda serisi hi-fi entegrelerin önemli özelliklerinden birinin
(Toplam harmonik bozulma ) THD oranını tüm frekanslarda çok düşük düzeyde tutması olarak açıklanabilir.
Bahsettigimiz diğer ab sınıfı Hi-fi olmayan ses entegreleri bunu pek basaramıyor.
Ama yinede hi-fi olmayan listedeki ses entegrelerinde en düşük thd oranına sahip olanın La 4440 olduğu görülüyor, çünkü tüm spekturum frekanslarını eşit derecede olmasa bile (Alt,orta,üst) %1'lik thd oranı altında tutmayı başarabiliyor. Ve 46db frekans reddi oranı onu eşsiz kilıyor.Ama berrak ses verebilmesi açısından ba5406 daha iyi, la 4440 güçlü bass lara sahip özellikle köprü modunda woofer amplifikatörü olarak kullanılabilir.
Düşük voltajda çalışabilme, yüksek çıkış gücü simetrik besleme istememesi, 46db frekans reddi oranıyla la4440 bence en iyisi ...
Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 26 Nisan 2021; 20:28:49 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 yıl
Yarbay

Ayrıntılı yazı ve detaylar için tebrikler ederim, çalışmalarinizda başarılar.
Entegreler mazi gözümde canlandı, Teşekkürler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Ayrıntılı yazı ve detaylar için tebrikler ederim, çalışmalarinizda başarılar.
Entegreler mazi gözümde canlandı, Teşekkürler
Hocam rica ederim, bende teşekkür ederim özellikle sizin gibi bu işin uzmanı hocalarımızdan böyle övgü aldığım icin çok mutlu oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 26 Nisan 2021; 20:23:43 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.