Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8
Cevap
786
Tıklama
5
Öne Çıkarma
Mühendisin Duvarcı Oğlu
D
geçen ay
Yarbay
Konu Sahibi

"İlk defa İsveç'te bir kızla çıktım. Muhabbet ediyoruz, kız sevdiğim filmleri soruyor, okuduğum kitapları soruyor, gezdiğim ülkeleri soruyor. Ama işimi sormuyor.
Ben alışmışım Türklere, adın nedirden sonra ikinci soru işin nedir. Yok abi döndük dolaştık sevdiğimiz yemeklere falan geldik hala sen ne iş yaparsın demiyor kız bir türlü.
En son ben sordum, dedim ki ya her şeyi sordun da, sen ne iş yaparsın diye sormadın. Dedi ki kız, ne iş yaptığını sorarsam dolaylı olarak sosyal statünü, kaç para kazandığını da sormuş olurum. Ayıptır. Ben paranı, statünü merak ettiğim için değil seni merak ettiğim için buradayım.
O gün anladım ki bizde kast sistemi var. Atasözümüz var davul bile dengi dengine diye. Meğerse her davul denkmiş.
Başka gün yüksek mühendis bir amcayla tanıştım. Ne projeler yapmış. Tüneller, köprüler, havaalanları vs...
Senin yaşında oğlum var dedi. O da mühendis mi dedim. Hayır işçi, duvar ustası dedi. Dedim o nasıl oldu, mühendisin oğlu işçi olur mu? Bizde olsa babam döve döve okutur mühendis yapar.
Adam kızdı. Niye öyle diyorsun benim oğlum çok iyi bir duvar ustasıdır. Zorla kötü mühendis olacağına, iyi bir duvar ustası olmasının ne kötülüğü var dedi. Adam gurur duyuyor oğluyla.
Utandım. Utandım çünkü biz toplum olarak buyuz. Böyle yetiştik, yetiştirildik. Bizde kast sistemi var. Mühendisin oğlu gerekirse zorla kötü bir mühendis yapılır, iyi bir duvar ustası olmasına izin verilmez."aynen knk orda onemlı degıl meslek fılan cok ınandırıcı geldı hıkaye.
Yoruma Git
Karakurum07 - geçen ay +12
"Jag gick ut med en tjej i Sverige för första gången. Vi chattar, hon frågar om filmerna jag gillar, böckerna jag läst, länderna jag har besökt. Men hon fr...
Yoruma Git
Yorumun Devamı HenryKissinger - geçen ay +8
10 üzerinden 3
Yoruma Git
maroonedd - geçen ay +5
K
geçen ay
Yüzbaşı

aynen knk orda onemlı degıl meslek fılan cok ınandırıcı geldı hıkaye.M
geçen ay
Er

10 üzerinden 3< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

H
geçen ay
Teğmen

"Jag gick ut med en tjej i Sverige för första gången. Vi chattar, hon frågar om filmerna jag gillar, böckerna jag läst, länderna jag har besökt. Men hon frågar inte om mitt jobb.
Jag är van vid turkar, den andra frågan efter vad du heter är vad är ditt jobb. Nej, vi gick fram och tillbaka för att äta vår favoritmat, men tjejen säger fortfarande inte vad du gör för att leva.
Jag var den sista som frågade, sa jag, du frågade om allt, men du frågade inte vad du gör. Flickan sa, om jag frågar vad du gör kommer jag indirekt fråga om din sociala status och hur mycket pengar du tjänar. Det är synd. Jag är här inte för att jag är nyfiken på dina pengar eller status, utan för att jag är nyfiken på dig.
Den dagen insåg jag att vi har ett kastsystem. Vi har ett ordspråk att även en trumma är värd sitt lika. Det visar sig att varje trumma är lika.
En annan dag träffade jag en farbror som var civilingenjör. Vilka projekt gjorde han? Tunnlar, broar, flygplatser etc...
Han sa: "Jag har en son i din ålder." Jag frågade: "Är han också ingenjör?" Ingen arbetare, sa murare. Jag frågade, hur gick det till. Kan en ingenjörs son bli arbetare? Om det var vårt skulle min pappa tvinga honom att studera och bli ingenjör.
Mannen blev arg. Varför säger du det? Min son är en mycket duktig murare? Han sa: "Vad är det för skada att vara en bra murare istället för att tvingas vara en dålig ingenjör?" Mannen är stolt över sin son.
Jag var generad. Jag skämdes för det här är vad vi är som samhälle. Så här växte vi upp och fostrades. Vi har ett kastsystem. "Ingenjörens son tvingas bli en dålig ingenjör om det behövs, och han får inte bli en bra murare.".
geçen ay
Çavuş

"Kävin tytön kanssa ulkona Ruotsissa ensimmäistä kertaa. Juttelemme, hän kyselee elokuvista, joista pidän, lukemistani kirjoista, maista, joissa olen käynyt. Mutta hän ei kysy työstäni.

Olen tottunut turkkilaisiin, toinen kysymys nimesi jälkeen on mikä on työsi. Ei, veli, menimme edestakaisin syömään suosikkiruokiamme, mutta tyttö ei silti kysy mitä teet.

Olin viimeinen joka kysyi, sanoin, että kysyit kaikesta, mutta et kysynyt mitä teet. Tyttö sanoi, että jos kysyn mitä teet, kysyn epäsuorasti sosiaalista asemaasi ja kuinka paljon ansaitset. Harmi. En ole täällä siksi, että olisin utelias rahastasi tai asemastasi, vaan siksi, että olen utelias sinusta.

Sinä päivänä tajusin, että meillä on kastijärjestelmä. Meillä on sananlasku, että jopa rumpu on vertansa arvoinen. Osoittautuu, että jokainen rumpu on tasa-arvoinen.

Eräänä päivänä tapasin sedän, joka oli diplomi-insinööri. Mitä projekteja hän teki? Tunnelit, sillat, lentokentät jne...

Hän sanoi: "Minulla on sinun ikäinen poika." Kysyin: "Onko hänkin insinööri?" Ei työntekijää, muurari sanoi. Kysyin, miten se tapahtui, voiko insinöörin pojasta tulla työntekijä? Jos se olisi meidän, isäni pakottaisi hänet opiskelemaan ja ryhtymään insinööriksi.

Mies suuttui. Miksi sanot niin, poikani on erittäin hyvä muurari? Hän sanoi: "Mitä haittaa on olla hyvä muurari sen sijaan, että pakotetaan olemaan huono insinööri?" Mies on ylpeä pojastaan.

Minä olin nolostunut. Häpein, koska tällaista me yhteiskunnana olemme. Näin olemme kasvaneet ja kasvaneet. Meillä on kastijärjestelmä. Insinöörin pojasta tehdään tarvittaessa väkisin huono insinööri, eikä hänestä saa tulla hyvää muuraria.Y
4 hafta
Yarbay

Ula geçen ayda bu hikayeyi birisi yazmıştı. Gene aynısını yazıp yazıp durmayın yahu.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

I
geçen hafta
Yüzbaşı

okurken ağladımX
geçen hafta
Teğmen

forumda bile böyle örnekler mevcut dramatize etmeye gerek yok. yontma taşının babası profken kendisi şok kasiyeri mesela


Bu mesaja 1 cevap geldi.
I
geçen hafta
Yüzbaşı

Bu mesajda bahsedilenler: @xxCrazyBoyxx01
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.