Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
1
Cevap
5636
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Muallak Tutar Ne Demek???
M
3 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Karşı tarafın arkadan çarpması ile bir kaza yaptım ciddi bir şey yok aracım suv olduğu için sadece alt o siyah plastik kısmı ve arka park sensörüm değişecek ,parça bekliyorum herhangi fiyat söylenmedi ama çok fazla olacağını düşünmüyorum. E devletten muallak tutar diye bir rakam girilmiş 30.000 civarında bu tam olarak nedir?



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

B
3 yıl
Teğmen

Merhaba,
Muallak Hasar Karşılığı Nedir?
Bir sigorta şirketi, ödeme ihtimalinin bulunduğu veya ödemeyi düşündüğü ancak henüz ödemediği hasarları için bir teknik karşılık ayırabilir. Buna muallak hasar karşılığı adı verilir. Muallak hasar karşılığı, sigortalının bir hasar ihbarını vermesiyle işleme koyulur. Sigortacı hasar ihbarını alınca herhangi bir incelemede bulunmadan önce hasarın getirdiği maddi boyutun tahmininde bulunur. Tahmin ettiği tutarı muallak hasar karşılığı olarak ayıran sigorta şirketi, bu tutarı bilanço dönemlerinde kârdan düşürür.
Kârdan düşürülen muallak hasar karşılığı sayesinde sigorta şirketinin sahip olduğu kârın, olduğundan daha yüksek görünmesi önlenmiş olur. Aynı zamanda bilanço hesaplanırken daha önceki dönemden devredilen muallak hasar karşılıkları da kâra eklenir. Zincir merdiven yöntemi, ayırma yöntemi ve ihbar başına düşen hasar yöntemi muallak hasar karşılığının hesaplanmasında sıklıkla kullanılan üç istatistiksel yöntemdir.
https://www.aksigorta.com.tr/yardim-merkezi/sigorta-sozlugu/muallak



DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.