Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
5500
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Modem Vasıtasıyla Bilgisayara Girmek

S Sanctus Diavolos Konu Sahibi
10 yıl (4126 mesaj)
Başlık biraz garip oldu farkındayım. Sorularımı en açık haliyle sormaya çalışacağım.

Malum wireless modemlerde şifre koyuluyor. Bu şifreyi bilen birisi yani benim modemimle internete girebilen birisi, modem üzerinden bilgisayarıma girip ben farkında değilken bilgisayarımda dolanıp dosyalarımı kopyalayabilir mi?

Bir de buna benzer bir başka sorum olacak. Modem ilk alındığında internet bağlantısı için bazı yapılandırma ayarları yapılıyor. Yanlış bilmiyorsam bu ayarlar esnasında modemin bir numarası oluyor, IP veya DNS benzeri bir numara. Bu numaranın bi şekilde başkası tarafından öğrenilmesi ile bu kişinin bilgisayarıma girme şansı var mı?

Umarım sorularım anlaşılır olmuştur. Modem konularında pek iyi olmadığım için gerekli terimleri kullanamadım.
S SeYYaH-1
10 yıl (3090 mesaj)
Sorularınızın bir kısmına yanıt vermeye çalışayım;

Modem içindeki menüye ulaşmak için modeme atanan bir IP adresi bulunur bu birçok modemde standart bir adrestir. 192.168.. diye devam eden bir IP adresidir. Bu IP adresini değiştirebilir istediğiniz başka bir adres atayabilirsiniz. Bu numara başkası tarafından bilinmesi birşey ifade etmez bu iç network adresidir.

Sizin modeminizle internete bağlanan birisi sizin bilgisayarınızda paylaşıma açılmış klasörlere, yazıcılara ulaşabilir. Bilgisayarınızda dosya paylaşımına açmadığınız HDD , klasör, yazıcılara erişim için o kullanıcıya yetkilendirme vermelisiniz ya da bilgisayarınızda açık bağlantı noktaları varsa erişim sağlanabilir. Bu sebeple güvenliğiniz için sisteminizde bir firewall yazılımı bulundurmalısınız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

L Lernatius
10 yıl (316 mesaj)
Yetkilendirme yaparsan yasal olarak girebilir
ama zaten aynı modeme bağlı olmasına bile gerek kalmadan bunu yapabilen virüsler varDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.